DSI III Pro - ekonomiczna kamerka do DS itp.

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postriklaunim | 10 Kwi 2010, 18:43

Ze dwa tygodnie temu przyszła do mnie kamerka DSI III Pro - monochromatyczna kamerka do DS jak i np. do Słońca, czy Księżyca. Matryca to 2/3" ICX285AL, którą znajdziemy także w Atiku 314L, 16HR, QHY 2 Pro itd. Nie posiada aktywnego chłodzenia Peltierem.

Kamerka kupiona z drugiej ręki na cloudynights. $700 za kamerkę + $40 za przesyłkę i $10 za ubezpieczenie. Doszła w niecały tydzień bez problemów.

Image
Image

Zawiera szynę na 5 filtrów 1,25" i nosek na gwint T (można bez problemu przykręcić do gwintu w SW 150/750). Szyna chodzi niezbyt lekko, ale jest i działa. Oprogramowanie to Meade Auto Star suite, a w nim Envisage do fotografowania kamerką - mocno zakręcone i średnio intuicyjne. Można stosować także inne aplikacje (np. Nebulosity działa bez problemu).

Kamerka lekka, kontrolowana i zasilana przez USB. Możliwości ma spore bo matryca jest już z tych lepszych (można też popatrzeć na fotki z Atika 314L+, QHY2). Poprzednie wersje DSI (1 i 2) korzystały z mniejszych matryc zczytujących w trybie interlaced (a ICX285 to już progressive scan). Przy dłuższych ekspozycjach potrzebne będą darki, ale da się to przeżyć.

Jestem zadowolony z pierwszych testów i prób z różnym softem, choć jeszcze muszę sporo opanować co, gdzie i jak :) Nie mówiąc o dostosowaniu teleskopu do dłuższych ekspozycji niż na EQ3-2 na balkonie. Chętni na kamerki DSI mogą szukać okazji właśnie w USA - czy to z rynku wtórnego i raczej bez cła, czy z amerykańskiego sklepu + cło. W Europie przez te cła i pośredników cena praktycznie się podwaja.


Jako że jest to rozwiązanie mocno ekonomiczne powstał szereg modyfikacji, usprawnień, czy zestawów do aktywnego chłodzenia. astro-engineering.com oferuje m.in. adaptor do obiektywów (drzewko w IR czy UV można śmigać):
Image
niestety towary tej firmy są praktycznie niedostępne poza UK ze względu na fatalną obsługę sprzedaży internetowej dwóch głównych ich sklepów w UK ;) A europejscy resellerzy mają ograniczoną ofertę ich produktów (a mają sporo fajnych akcesoriów).

ScopeStuff z USA oferuje różne dodatki i przeróbki jak mechaniczna migawka (łatwe robienie darków, zabezpieczanie przed kurzem) jak i nakładkę eliminującą konieczność stosowania całej tej szyny:
Image
http://www.scopestuff.com/ss_dsif_L.jpg
To by było całkiem przydatne ;) Zebrać wymiary i może ktoś by to u nas wykonał. Z chłodzeniem jest podobnie (choć nie jest jakoś strasznie potrzebne, chyba że w nocy mamy jakieś > 20C) - gdzieś tam są dostępne gotowe moduły Peltiera do tego z nieco inną tylną obudową (usunięta część grzebieni radiatora dla lepszego styku ogniwa), jak i można robić własne - w sieci są różne rozwiązania, które można zastosować bez modyfikowania samej kamery.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postmisiekc | 16 Kwi 2010, 14:26

Hej,

lekkość "chodzenia" szyny można regulować za pomocą śrubek z dołu i z góry adaptera, w którym umieszczona jest szyna.
Wykonanie adaptera typu "ScopeStuff" można zlecić w Astrokraku. Aby go zainstalować będziesz musiał skrócić oryginalne śrubki, lub dokupić krótsze (są dostępne w sklepach modelarskich). Adapter przydaje się, jeśli myślisz o zastąpieniu szyny kołem filtrowym - ja właśnie tak zrobiłem (i teraz mam koło do sprzedaży ;) ).

Życzę wielu złapanych fotonów z najdalszych zakątków wszechświata!!!
Pozdrawiam,
Michal
--------------------------------------------
Kilka moich fotek
AP Mach1 GTO, CFF 127mm f/7, WO/Lomo 80mm f/6, QSI 583, Canon 60D
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Postriklaunim | 16 Kwi 2010, 15:01

Jak kupię jakieś koło z gwintami T to wtedy pomyślę nad dorobieniem takiej nakładki na DSI. Teraz mam zmieniarkę lumicona i +/- szynę w DSI.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat