SBIG 2000XM lekka modyfikacja

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostLotar | 19 Mar 2009, 21:08

Czołem wszystkim.

Cała modyfikacja opiera się na prostym pomyśle, który w zamiarze ma rozszerzyć wachlarz stosowanej optyki z astrokamerą ST2000XM.

Popularne obiektywy z minionej epoki (USRR, DDR) wyposażone są w gwint M42x1, natomiast sama kamera SBIG, jak też koło filtrowe CFW8A posiada gwint M42x0,75 (popularny T2). Oczywiście do samej kamery można podłączyć obiektyw z gwintem M42x1 po zastosowaniu odpowiedniej złączki.

Ale problem pojawia się z chwilą, kiedy chcemy focić przy użyciu wąskopasmowych filtrów i samego koła filtrowego. Niestety, szybko przekonamy się, że zabraknie nam ogniska, po prostu nie będziemy mogli ustawić ostrości.

Postanowiłem temu zaradzić i dorobić pokrywkę koła filtrowego z gwintem M42x1.
Wykonanie pokrywki jest średnio trudne. Największy problem związany jest z wykonaniem gwintu poza środkiem geometrycznym owej pokrywki.

Image

Image

Image

Image

Image

Jutro pokrywkę daję do wyczernienia.

Pierwsze balkonowe testy pokazują, że jest wszystko OK.

Chciałbym wspomnieć, że zleciłem ASTROKRAKOWI wykonanie złączki "jaskółczy ogon" z gwintem M42x1 o wymiarach, które umożliwią właściwą współpracę z Takahashi Sky90 wraz z reduktorem.

A oto ona:
Image

Image

Przedmiotowa złączka jest wykonana bardzo starannie, gwinty idealne wyczernienie wręcz książkowe. Oczywiście wyposażona w gwint filtrowy 2``.
Astrokrak jest na tyle "elastyczny", że w czasie realizacji zamówienia zmieniłem nieco skos "ogona jaskółki". Sądziłem, że będzie z tym troszkę problemu, ale nic z tego. Otrzymałem towar naprawdę świetnej jakości.
Dzięki Janusz.

Lotar
Takahashi TSA120, Takahashi Sky90, Moravian G2 4000 Mrk II, AZ EQ6, Canon R + bino Olympus 8x42 Pro, Oberwerk 20x65ED Deluxe, Fujinon FMTR SX 10x50
http://www.lotar.cba.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 13 Sie 2005, 22:05
Miejscowość: Świdnica

PostLotar | 21 Mar 2009, 01:06

I tak przeróbek nastał kres.

Oto pokrywka po wyczernieniu oraz zamontowana w CFW-8A.
Pozwoliłem sobie również na niewielkie prace porządkowe. Wyczyściłem filtry płynem Baader Planetarium oraz nieznacznie przesmarowałem oś koła filtrowego. Mam wrażenie że chodzi bezszelestnie, jak nóweczka.

Image

Image

Teraz, po tym zabiegu mogę korzystać ze Sky90 oraz jak zechcę oczywiście z nieograniczonej ilości obiektywów z gwintem M42x1

Lotar
Takahashi TSA120, Takahashi Sky90, Moravian G2 4000 Mrk II, AZ EQ6, Canon R + bino Olympus 8x42 Pro, Oberwerk 20x65ED Deluxe, Fujinon FMTR SX 10x50
http://www.lotar.cba.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 13 Sie 2005, 22:05
Miejscowość: Świdnica

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat