Nasadki dwuoczne WO i Celestron

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

PostDominik Woś | 22 Lis 2006, 22:32

Nasadki dwuoczne WO i Celestron

Image Image

Wstęp

Pomysł przeprowadzenia testu kolejnych nasadek dwuocznych zrodził się podczas dyskusji na forum w wątku o teście nasadek Denkmeiera i Soligora (http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1417).

Astrokosmo (Janusz) zaproponował, że spróbuje wypożyczyć do testów nasadki dostępne u jednego z dystrybutorów sprzętu optycznego – firmie Delta Optical (DO), której salon sprzedaży mieści się na ulicy Siennej 39 w Warszawie. Dzięki uprzejmości DO, miałem więc wraz z Januszem, Grzegorzem, Sebastianem i Konradem możliwość przetestowania nasadki dwuocznej wyprodukowanej przez firmę William Optics oraz nasadki firmy Celestron.

Na potrzeby testów, dla celów porównawczych, wykorzystaliśmy jeszcze posiadaną przeze mnie nasadkę firmy Denkmeier, która już wcześniej została skonfrontowana przeze z nasadką Soligora (patrz link powyżej). Nasadkę WO wypożyczyliśmy do testów bez znajdujących się w komplecie z nasadką okularów i soczewki Barlowa ponieważ mieliśmy zamiar sprawdzić jedynie jakość nasadek a nie innych elementów optycznych dodawanych do zestawu przez producenta.

Do testów oprócz nasadek wykorzystaliśmy teleskop Celestrona SCT o aperturze 8 cali (ogniskowa 2000mm) powieszony na montażu Takahashi EM200, dwa okulary Panoptic 24mm firmy TeleVue, kątówkę 2 cale i redukcję na 1,25 cala firmy Astro-Physics, gdyż obie testowane nasadki wyposażone są w wejście w standardzie 1,25 cala. Wysoka jakość sprzętu użytego do testu nasadek oraz taki sam zestaw testowy wykluczyły ewentualne pogorszenie wyników spowodowane przez inne elementy niż nasadki dwuoczne.

Wyjmujemy z pudełka – pierwsze wrażenia

Obie nasadki zostały przekazane do testów w oryginalnych opakowaniach, przy czym w przypadku Celestrona kartonowe pudełko zawiera elegancką małą walizeczkę, w której bezpiecznie można przechowywać i transportować nasadkę. W przypadku nasadki WO opakowanie zawierało nasadkę znajdująca się w foliowym woreczku.

Image Image

Muszę przyznać, że chyba wszyscy uczestnicy testów byli pod wrażeniem estetyki wykonania nasadek WO i Celestrona. Szczególnie nasadka Celestrona, na większości swojej powierzchni została pokryta miłą w dotyku gumą, która przyczynia się do znacznie pewniejszego trzymania nasadki, co jest szczególnie istotne, gdyż wraz z okularami może ona ważyć nawet powyżej 1 kg. Wyślizgnięcie się nasadki z ręki, szczególnie w chłodne zimowe noce, gdy palce są przemarznięte mogłoby grozić co najmniej jej rozkolimowaniem, jeśli nie poważniejszym uszkodzeniem nasadki bądź też włożonych w nią okularów. Również w nasadce WO na newralgicznych częściach znajduje się przypominająca gumę powłoka, jednak odniosłem wrażenie, że jest ona twardsza (bardziej bliższa plastikowi) niż w przypadku nasadki Celestrona.

Image Image

Obie nasadki posiadają bardzo podobną wagę (ok. 0,5 kg) i trzeba przyznać, ze są stosunkowo lekkie (zdecydowanie lżejsze od testowanych wcześniej przeze mnie nasadek Soligora i Denkmeiera). Jednak po wyposażeniu je w dobrej jakości okulary waga nawet takiego zestawu może być już nadmierna dla niektórych wyciągów okularowych. Zbyt duże obciążenie wyciągu może powodować utratę osiowości (kolimacji) i nasadka nie da nam dobrych obrazów. Dlatego też, przy planowaniu zakupu nasadki warto wziąć pod uwagę czy posiadany przez nas teleskop wyposażony jest w solidny (sztywny) wyciąg umożliwiający pracę z nasadką.

Image Image

Testowane nasadki różnią się średnicą diafragmy umiejscowionej w nasadce przed okularem. W nasadce WO otwór wejściowy do okularu jest jednak większy niż w nasadce Celestrona. W porównaniu jednak z Denkmeierem również nasadka WO ma mniejszą średnicę toru optycznego. W efekcie nasadka z ograniczoną średnicą toru optycznego nie będzie dobrze współpracować z szerokokątnymi okularami o ogniskowych powyżej 20mm, o czym przekonaliśmy się w trakcie obserwacji.

Image Image

Oczywiście jak na tej klasy nasadki przystało producenci nie zapomnieli o wyposażeniu wejścia 1,25 cala nasadek w gwint filtrowy, dzięki czemu będzie nam ewentualnie potrzebna jedynie jedna sztuka filtra a nie dla każdego z okularów osobny filtr.

Na zakończenie tej części recenzji pozwoliłem sobie na sfotografowanie nasadek WO i Celestrona w towarzystwie Denkmeiera.

Image

Przygotowanie do obserwacji

Przygotowanie nasadek do obserwacji jest niezwykle proste, gdyż polega na montażu okularów i wystudzeniu tak złożonego zestawu. Nasadką, inaczej niż w przypadku lornetki obserwujemy z dość dużymi powiększeniami, więc jeśli nie zostanie one wychłodzona do temperatury bliskiej temperaturze otoczenia, będzie miało to wpływ na jakość dawanych przez nią obrazów. Przekonałem się o tym już niejednokrotnie, gdy moją nasadkę Denkmeiera z ciepłego pomieszczenia wynosiłem na mróz i rozpoczynałem obserwacje bez odpowiedniego wychłodzenia (jakość obrazów była naprawdę kiepska).

Montaż okularów obnażył poważną wadę nasadki Celestrona. Otóż okular w nasadce przytrzymywany jest dzięki jego dociśnięciu za pomocą niewielkiej śrubki, tyle, że w Celestronie śrubka ta jest po pierwsze bardzo mała po drugie bardzo krótki gwint w obudowie mocowania okularowego nasadki powoduje, że ciężko jest nawet włożyć okular, gdyż wykręcenie tej śrubki, w celu wsunięcia okularu w mocowanie okularowe nasadki, grozi jej wypadnięciem i potencjalnym zgubieniem. Perspektywa szukania małej śrubki w nocy, szczególnie w terenie nie jest raczej ciekawa. Celestron pożałował niestety kilka milimetrów aluminium i efektem tego jest powyżej wspomniana trudność z mocowaniem okularów w nasadce tej firmy. Taki problem nie występuje natomiast w nasadce WO, gdzie mocowanie okularów jest naprawdę OK, a nawet zastosowanie mocowania typu „compression ring” nie spowoduje rysowania powierzchni obudowy okularów zamontowanych w nasadce.

Obserwacje

Do porównania nasadek wykorzystaliśmy dość znany obiekt – Double Cluster znajdujący się w gwiazdozbiorze Perseusza (inaczej zwany hichotkami). Nasadki były kilkakrotnie podmieniane a następnie osoby biorące udział w obserwacjach miały możliwość obserwacji i wyrażenia swoich opinii.

Okazało się, że zarówno nasadka WO, jak również Celestrona nie radzą sobie najlepiej z szerokokątnymi okularami o ogniskowej 24mm (w komplecie z nasadką WO znajdują się okulary o ogniskowej 20mm). W nasadce WO wyraźne było pociemnienie obrazu na krawędziach pola widzenia okularu natomiast w Celestronie część pola widzenia zajmowała po prostu czarna diafragma. Nasadka WO była wyraźnie lepsza pod względem pola widzenia, które jednak w porównaniu do gościnnie biorącej udział w testach nasadki Denkmaiera było zdecydowanie mniejsze. W nasadce Denkmeiera można było obserwować obie gromady hichotek jednocześnie podczas gdy w nasadkach WO i Celestrona w polu widzenia mieściła się jedynie jedna z gromad. Nie bez powodu WO dodaje do kompletu z nasadką okulary o ogniskowej 20mm, gdyż powinny one zdecydowanie lepiej współpracować z tą nasadką. Niestety kosztem używania okularów o krótszych ogniskowych jest brak możliwości stosowania w obserwacjach dwuocznych małych powiększeń, użytecznych przede wszystkim do obserwacji obiektów głębokiego nieba (DS-ów).

Jeśli chodzi o zasięg obserwacyjny (prawdopodobnie transmisję światła) to nasadka WO również wydaje się mieć pewną przewagę nad nasadką Celestrona, gdyż w Celestronie tło nieba było wyraźnie ciemniejsze niż w WO i nie było to wynikiem różnicy w powiększeniu uzyskiwanemu za pomocą obu nasadek (wydało się nam, ze obie nasadki dają podobne powiększenia z tymi samymi okularami).

Jeśli natomiast skoncentrowalibyśmy się na punktowości dawanych przez nasadki obrazów to zarówno Celestron jak i WO są pod tym względem bardziej niż przyzwoite, oczywiście opinię taka wyrażam po obserwacjach wspomnianymi wcześniej okularami TeleVue.

W przypadku korzystania z nasadek z teleskopem SCT nie mieliśmy żadnego problemu z uzyskaniem ostrości. Takie problemy mogą natomiast wyniknąć przy korzystaniu z nasadki z Newtonem lub refraktorem (brakuje możliwości wsunięcia wyciągu i konieczne jest użycie Barlowa przed nasadką w celu przesunięcia ogniska bliżej nasadki).

Podsumowanie i wnioski z testów

Gdybym miał wybierać to oczywiście wybrałbym Denkmeiera. Nasadka tej firmy była zdecydowanie lepsza pod względem pola widzenia i jakości obrazów w porównaniu do jednak 3 razy tańszych nasadek WO i Celestrona. Jednak wydaje mi się, że posiadacz nasadki WO powinien mieć dużo satysfakcji z jej używania, biorąc pod uwagę wydatek poniesiony na jej zakup. Nasadka Celestrona, pomimo, że jest droższa od nasadki WO, niestety nie jest dla nasadki WO godnym rywalem w walce o zadowolonego użytkownika, co można stwierdzic na podstawie przeprowadzonych przez nas testów.

Na uwagę zasługuje fakt, że w komplecie z nasadką WO dostaniemy parę okularów i Barlowa umożliwiającego korzystanie z nasadki z teleskopami, które bez przesunięcia ogniska nie są w stanie zapewnić dojścia do punktu ostrości. Jednak te elementy zestawów nie były przez nas testowane i nie wyrażamy żadnej opinii o ich jakości.

Wydaje mi się, że test nasadek pokazał moim kolegom biorącym udział w teście przewagę obserwacji przy pomocy nasadek dwuocznych w stosunku do obserwacji przez jeden okular zarówno pod kątem wygody i komfortu obserwacji dwuocznych oraz wrażeń przestrzenności obrazów widzianych przez nasadkę. Żadna osoba biorąca udział w testach nie miała problemów ze złożeniem obrazu w jeden, z czym problem może być w przypadku źle skolimowanej nasadki lub źle dobranych okularów. Szkoda, że w trakcie testów nie mieliśmy możliwości przeprowadzenia obserwacji Księżyca i Saturna bo dopiero obserwacje tych obiektów pokazują jak wspaniałe mogą być obserwacje z wykorzystaniem nasadki dwuocznej. Takie obserwacje mamy jednak nadzieję przeprowadzic przy jednej z nadarzających się okazji.

Obie testowane nasadki dostępne są w ofercie Delta Optical:

Celestron: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... ae437d7834

WO: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... ae437d7834

Kilka zdjęć z testów

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image

Jeszcze raz pragnę podziękować firmie Delta Optical za udostępnienie nasadek do testów.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzbyszek | 22 Lis 2006, 22:40

Tylko smaka robicie na bino :D
Dziekuje za testy. Czy obraz w jeden szybciej zaskakiwal w ktorejs nasadce?
Ostatnio edytowany przez zbyszek, 22 Lis 2006, 22:49, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSebastian_wawa | 22 Lis 2006, 22:41

Piknie to wszystko opisałeś Image

Rzeczywiście szkoda że nie mieliśmy okazji oglądać Saturna lub "Łysego" gdyż słyszałem opinię, że (przynajmniej w przypadku WO) obraz rozjeżdżał się przy jasnych objektach tj. Saturn :roll: W każdym razie w czasie testu na hihotkach wszystko było ok :)

Zbyszku - nie, nie zauważyłem tego. Ja, a właściwie mój mózg składał obraz w jeden po ok 1-2 sek patrzenia w okular, Janusz natomiast miał obraz złożony od razu przy każdej nasadce, tak więc jest to kwestia indywidualna i myślę że nie zależy to od rodzaju użytego bino :) Pozostaje oczywiście kwestia odpowiedniego dopasowania ostrości dla każdego oka w nasadce, co zajmuje więcej czasu niż połączenie się obrazów ;)

Pozdrawiam i do następnego testu ;)
Ostatnio edytowany przez Sebastian_wawa, 22 Lis 2006, 22:52, edytowano w sumie 1 raz
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postzbyszek | 22 Lis 2006, 22:52

Dziekuje
Faktycznie nasze oczy sa rozne i najlepiej samemu sprawdzic. Internetowa sprzedaz na to pozwala.
Ostatnio edytowany przez zbyszek 22 Lis 2006, 22:56, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSebastian_wawa | 22 Lis 2006, 22:53

Wyedytowałem poprzedni post - masz już odpowiedź :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 22 Lis 2006, 22:53

Doskonala, pieknie napisana i zilustrowana recenzja. Werdykt w pelni zgodny z wlasnymi spostrzezeniami. :)
Wypada tylko powiedziec, ze tak wlasnie bylo!

W trakcie obserwacji nie wystepowaly nawet najmniejsze problemy podczas skladania dwoch obrazow w jedna spojna calosc.
Uzyskany efekt byl taki, jak przez dobrze skolimowana, naprawde wielka lornete. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 22 Lis 2006, 22:59, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostSebastian_wawa | 22 Lis 2006, 22:59

Dodam tylko że było to pierwsze spotkanie Konrada z nocną astronomią (wcześniej dzięki uprzejmości Domka miał możliwość obserwacji Słońca w H-alpha) i już zachorował na jej punkcie :lol: Bardzo fajna choroba, tylko ciężko się leczy, a lekarstwa strasznie drogie :D Zobaczymy, może uda się jakąś refundację z NFZ załatwić :lol:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 22 Lis 2006, 23:09

Sebastian_wawa napisał(a):Dodam tylko że było to pierwsze spotkanie Konrada z nocną astronomią (wcześniej dzięki uprzejmości Domka miał możliwość obserwacji Słońca w H-alpha) i już zachorował na jej punkcie :lol: Bardzo fajna choroba, tylko ciężko się leczy, a lekarstwa strasznie drogie :D Zobaczymy, może uda się jakąś refundację z NFZ załatwić :lol:


Konrad zapowiada się na pełnej krwi astromaniaka. :lol: Choroba jest kosztowna ale niestety raczej nieuleczalna. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 22 Lis 2006, 23:14

Sebastian_wawa napisał(a):Dodam tylko że było to pierwsze spotkanie Konrada z nocną astronomią (wcześniej dzięki uprzejmości Domka miał możliwość obserwacji Słońca w H-alpha) i już zachorował na jej punkcie :lol: Bardzo fajna choroba, tylko ciężko się leczy, a lekarstwa strasznie drogie :D Zobaczymy, może uda się jakąś refundację z NFZ załatwić :lol:


Wpadla sliwka w kompot. :D :wink: Ale fajnie jest czytac takie sprawy.
W tym przypadku zarazanie jest wrecz wskazane, bo to bardzo pozytywna i wdzieczna choroba. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostCezarh | 23 Lis 2006, 14:41

Witam Wszystkich serdecznie,

Zwę się Cezary i jestem nowy na forum :oops:
Od 5 miesięcy bawie sie w astronoma Syntą 10" na dobsie. Mam kilka szkiełek w tym nasadkę WO. Obrazy w "stereo" zapierają dech w piersiach i tyle! Rewelacja!

Swietna recenzja! Mam nieco bardziej szczegółowe pytania do Domka:

- Bino napędzam standardowymi 20mm okularkami dołączonymi do zestawu oraz SPL 25mm Sky Watchera (po prostu dokupiłem drugi do pary :wink: ). Obrazy sa pikne ale po tylu miesiącach obserwacji chce sie wiecej... postanowiłem zainwestować w lapsze szkiełka. Problem w tym, że tańsze bina (w tym Celestron i WO) mają 20mm "clear aperture" podczas gdy Denkmeier aż 26mm. Znakomite TeleVue 24mm Panoptic (podobno najwieksze pole widzenia w oprawie 1,25) użyte do testu mają Field Stop na poziomie 27mm. Pojawiające się pociemnienia w obrazie wydają się być więc winietowaniem??

- czy w takim wypadku opłaca się inwestować w TeleVue 24mm Panoptic do nasadki WO? czy pociemnienie mocno przeszkadza? może lepiej zainwestować w wersję 19mm (21mm Field Stop) kosztem większych powiększeń? a może wogóle Naglery T5 16mm (najwiekszy Nagler w oprawie 1,25, 22mm Field Stop ale 10mm ER) lub Pentaxy XW 20mm (ten ogromny 20mm ER!). W przyszłości oczywiście istnieje szansa na zmiane bino na Denkmeier'a... i Power Switch'a :twisted:

- Domku... czy jest różnica w jakści obrazów z Denkmeier'a a WO (poza pociemnieniem na brzegach)? Mam na myśli kontrast / transmisję światła? Chce kupic okulary docelowe do bino a posiadane przez Ciebie Panoptic'sy to podobno the best of w tym temacie ale może nasadka WO jest za słaba do tak dobrych i szalenie drogich okularów??

Tak na marginesie - moja Synta + bino WO + OCS X1,6 +SPL 25mm daje power 76,8. Obie gromady w Perseuszu mieszczą się w jednym polu. Niezapomniany widok... Polecam obesrwacje DS "na stereo" każdemu kto dysponuje przynajmniej 200mm apreturą ze względu na spadek jasności obrazu. Łysy i planety chyba w każdym telepie powoduję opad szczęki :twisted:

Dzieki za pomoc i pozdrawiam,
Cezarh.
 
Posty: 3
Rejestracja: 23 Lis 2006, 12:18

PostDominik Woś | 23 Lis 2006, 16:03

Cezarh napisał(a):- Bino napędzam standardowymi 20mm okularkami dołączonymi do zestawu oraz SPL 25mm Sky Watchera (po prostu dokupiłem drugi do pary :wink: ). Obrazy sa pikne ale po tylu miesiącach obserwacji chce sie wiecej... postanowiłem zainwestować w lapsze szkiełka. Problem w tym, że tańsze bina (w tym Celestron i WO) mają 20mm "clear aperture" podczas gdy Denkmeier aż 26mm. Znakomite TeleVue 24mm Panoptic (podobno najwieksze pole widzenia w oprawie 1,25) użyte do testu mają Field Stop na poziomie 27mm. Pojawiające się pociemnienia w obrazie wydają się być więc winietowaniem??


Tak, jest to winetowanie i to dość spore. :wink: Zdecydowanie zmniejsza użyteczne pole widzenia.

Cezarh napisał(a):- czy w takim wypadku opłaca się inwestować w TeleVue 24mm Panoptic do nasadki WO? czy pociemnienie mocno przeszkadza? może lepiej zainwestować w wersję 19mm (21mm Field Stop) kosztem większych powiększeń? a może wogóle Naglery T5 16mm (najwiekszy Nagler w oprawie 1,25, 22mm Field Stop ale 10mm ER) lub Pentaxy XW 20mm (ten ogromny 20mm ER!). W przyszłości oczywiście istnieje szansa na zmiane bino na Denkmeier'a... i Power Switch'a :twisted:


Pociemnienie po prostu zmniejsza użyteczne pole widzenia. Z nasadką WO szkoda pieniędzy na dość drogie przecież szerokokątne okulary TV. Z TV19mm i Pentax XW 20m powinno być już OK, tak samo jak z Naglerami 16mm. :wink:

Cezarh napisał(a):- Domku... czy jest różnica w jakści obrazów z Denkmeier'a a WO (poza pociemnieniem na brzegach)? Mam na myśli kontrast / transmisję światła? Chce kupic okulary docelowe do bino a posiadane przez Ciebie Panoptic'sy to podobno the best of w tym temacie ale może nasadka WO jest za słaba do tak dobrych i szalenie drogich okularów??


Myślę, że nie jest to tylko moja opinia, że Denkmeier jest nasadką naprawde dobrej klasy z powłokami dielektrycznymi, itd. Myśle, że nie skłamię jeśli powiem, że w strosunku do nasadki WO obrazy z Denka są bardziej kontrastowe a gwiazdki jakieś takie troszeczkę bardziej punktowe. No ale ta róznica w cenach nasadek. Jeden okular TV 24mm kosztuje (i to w USA) tyle co cała nasadka WO z okularami 20mm (w sklepie w Polsce) :roll:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostSebastian_wawa | 23 Lis 2006, 16:39

No ale ta róznica w cenach nasadek. Jeden okular TV 24mm kosztuje (i to w USA) tyle co cała nasadka WO z okularami 20mm (w sklepie w Polsce) Rolling Eyes


I tu się właśnie pojawia dylemat, bo jak chciałbyć coś zmieniać to wypadałoby i nasadkę i okulary. Wymieniając tylko okulary na TV mija się to troszkę z celem, bo sama nasadka będzie wprowadzała organiczenia. Kupując nasadkę z górnej półki (Denkmeier nie daje okularów) wypada do niej założyć porządne okulary. To jest tak samo jak z teleskopami - kupując drogi teleskop nie zaklada się do niego okularów za 50PLN, bo telep od razu pokże wszystkie ich wady... Tak więc na start wypada wydać sporo $$ albo pozostać przy obecnym sprzęcie i dalej cieszyć oczy dawanymi przez niego obrazami ;)



PS. Jak będziesz miał zamiar kupić Denkmeiera lub inną nasadkę z wyższej półeczki odezwij się - bardzo możliwe że będę zainteresowany WO ;)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostCezarh | 23 Lis 2006, 18:00

Witam ponownie,
Jest takze stara zasada... teleskop mozna wymienic a okulary hi-end (np. Neglary) zostaja i cieszą oko w nowym...
W tym właśnie moj problem... Panasy 24 to najwieksze mozliwe pole w bino 1,25" i ponad 600 dolarow za parę w USA. Dlatego pytałem czy mozna ich uzywac w nasadce WO z przyzwoitymi rezultatami. Teraz jade na 2 parach za 300zl... kupujac teraz docelowe szkiełka mógłbym się cieszyć zapewne dużo lepszym obrazem i spokojnie zbierac na docelowe bino czyli nawet nie Denk I tylko Denk II...

Pozdr / Cezarh.
 
Posty: 3
Rejestracja: 23 Lis 2006, 12:18

PostDominik Woś | 23 Lis 2006, 20:32

Cezarh napisał(a):Witam ponownie,
Jest takze stara zasada... teleskop mozna wymienic a okulary hi-end (np. Neglary) zostaja i cieszą oko w nowym...
W tym właśnie moj problem... Panasy 24 to najwieksze mozliwe pole w bino 1,25" i ponad 600 dolarow za parę w USA. Dlatego pytałem czy mozna ich uzywac w nasadce WO z przyzwoitymi rezultatami. Teraz jade na 2 parach za 300zl... kupujac teraz docelowe szkiełka mógłbym się cieszyć zapewne dużo lepszym obrazem i spokojnie zbierac na docelowe bino czyli nawet nie Denk I tylko Denk II...

Pozdr / Cezarh.


Masz rację Cezary. Problem dla wielu to jednak zakup pary dobrych okularów za jednym razem (zazwyczaj muszą to być okulary z tej samej serii produkcyjnej). Teleskopy możemy zmieniać a dobre okulary będa nam służyć z każdym. :wink:

Wydaje mi się, że jesli posiadasz już nasadkę WO to spokojnie z niej korzystaj dokupując ewentualnie dobre okulary, które kiedyś przydadzą Ci się z wyższej klasy nasadką. Jedynym ograniczeniem dla Ciebie w tej chwili jest ogniskowa okularów, która dla nasadki WO nie powinna raczej być większa niż 20mm (dla okularów szerokokątnych).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postastrokosmo | 24 Lis 2006, 00:07

1. świetna-i prawdziwa recenzja ( byli światkowie)

2.A mówiłem że apetyt rośnie w miarę jedzenia ( bino teleskopy)

3.Do planet C i WO wystarczy - do deseczków też ( na początek )

4.Trzeba powtórzyć testy na planetkach.

5.Nasadki są dobre do obserw planet w jasnych Newtonach :
- obrazy planet nieco pociemnieją (wiekszy kontrast)
- można uzyskać spore powiekszenia (barlow/krótko ogniskowe)
- barlow apo zlikwiduje w dużym stopniu wady okularków (zalecane)

6. Itd, itd....

Osobiście polecam nasadke WO cena / jakość , tym bardziej że producent dodaje gratis 2 dobre okulary - nie wiem jak wy ale ja kupuje :D

Do wad Domek zapomniał dodać iż obserwacje teleskopowe jednooczne , sprzyjają nawiązywaniu przyjaźni koleżeńskich po fachu ( po hobby).

Natomiast obserwacje dwuoczne poprzez nasadki powoduja wzrost adrenaliny w organiźmie gdy ktoś oprucz nas chce zobaczyć przez nasadke i prubuje w taki czy inny sposób odciągnąć nas od tego :D .

Teraz rozumiem po co Domkowi pies przy teleskopie-nie każdy ma tyle odwagi by podejść do bino nasadki :D - i tak bym zapisał najkrótszą w świecie recenzję nasadki bino :D .

Dla myśliwego żona jest na trzecim miejscu - po strzelbie i psie :D , a jeżeli ktoś jeszcze kocha astronomię to na którym miejscu jest żona ? :wink:

Dla mnie oczywiście na pierwszym :D


PS. ja kocham : astro , muza ,zbieranie meteorytów ... itd..no i żone oczywiście :D ale niech to pozostanie na naszym osiedlu-jak to mówią :wink:
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostSebastian_wawa | 24 Lis 2006, 00:22


Osobiście polecam nasadke WO cena / jakość , tym bardziej że producent dodaje gratis 2 dobre okulary - nie wiem jak wy ale ja kupuje :D


Dodaje 2 okulary i do tego barlowa :idea: Ja poproszę Mikołaja, może mi przyniesie :roll: bo aktualnie i tak już nadwyrężyłem swój "astronomiczny" budżet :)

Natomiast obserwacje dwuoczne poprzez nasadki powoduja wzrost adrenaliny w organiźmie gdy ktoś oprucz nas chce zobaczyć przez nasadke i prubuje w taki czy inny sposób odciągnąć nas od tego :D

Teraz rozumiem po co Domkowi pies przy teleskopie-nie każdy ma tyle odwagi by podejść do bino nasadki :D - i tak bym zapisał najkrótszą w świecie recenzję nasadki bino :D .


To doobre :lol: No prawie nie pobiliśmy się na początku przecież :!:

No a z tym psem to rzeczywiście, że też tego wcześniej nie zauważyłem ;)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostCezarh | 24 Lis 2006, 01:13

Domek napisał(a):Wydaje mi się, że jesli posiadasz już nasadkę WO to spokojnie z niej korzystaj dokupując ewentualnie dobre okulary, które kiedyś przydadzą Ci się z wyższej klasy nasadką. Jedynym ograniczeniem dla Ciebie w tej chwili jest ogniskowa okularów, która dla nasadki WO nie powinna raczej być większa niż 20mm (dla okularów szerokokątnych).


Dzieki, oznacza to że jako bardzo doświadczony astronom :!: widziałeś takie niedoskonałości obrazu w bino WO + Panas24mm, które wykluczają stosowanie ich razem. Na co się więc zdecydować? Czy dobrze wnioskuję, że uzyskam podobne pole widzenia TFOV (ale przy różnym powiększeniu) w Nagler'ach T5 16mm (power 120 i 82st) i Panoptic'ach 19mm (power 101 i 68st)? Oczywiście teleskop Synta 254/1200 i OCS X1,6 (mam także Soligora 2" X2). Domku co polecasz?

Pozdr / Cezarh.
 
Posty: 3
Rejestracja: 23 Lis 2006, 12:18

PostDominik Woś | 24 Lis 2006, 09:39

Cezarh napisał(a):Dzieki, oznacza to że jako bardzo doświadczony astronom :!: widziałeś takie niedoskonałości obrazu w bino WO + Panas24mm, które wykluczają stosowanie ich razem.


No z tym doświadczonym to mocno przesadziłeś. :wink: Co do bina WO i Panasów :wink: 24mm to można je stosowac razem ale nie polecam ze względu na to co napisałem wcześniej. :wink:

Cezarh napisał(a):Na co się więc zdecydować? Czy dobrze wnioskuję, że uzyskam podobne pole widzenia TFOV (ale przy różnym powiększeniu) w Nagler'ach T5 16mm (power 120 i 82st) i Panoptic'ach 19mm (power 101 i 68st)? Oczywiście teleskop Synta 254/1200 i OCS X1,6 (mam także Soligora 2" X2). Domku co polecasz?
Pozdr / Cezarh.


Jest bardzo prawdopodobne, że Nagler 16mm da podobne pole widzenia do Panoptica 19mm. Tak właśnie jest w przypadku Naglera 31mm, który ma identyczne pole widzenia jak Pentax XW 40m lub też Plossl TV 55mm. Tak więc Naglerki 16mm ? :wink:

Trzba byłoby się natomast zastanowić już nad wagą takiego zestawu z ciężkimi okularami (oba ważą ok. 0,5 kg) i czy wyciąg Synty nie bedzie wymagał wymiany lub wzmocnienia dla zestawu o wadze ok 1 kg.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzbyszek | 24 Lis 2006, 09:56

Okulary LVW czy modyfikowane Elfra o duzym polu powinny w bino tez pasowac. Z racji uzywania w bino barlowa to nawet gorsze okulary w swiatlosilnym telepie dobrze wypadna. Nawet Plosle ale maja male pole.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSebastian_wawa | 24 Lis 2006, 17:31

Co do LVW to nie koniecznie - są dość szerokie i nie jestem pewien czy w bino by się zmieściły koło siebie ...
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postastrokosmo | 24 Lis 2006, 18:27

Sebastian_wawa napisał(a):Co do LVW to nie koniecznie - są dość szerokie i nie jestem pewien czy w bino by się zmieściły koło siebie ...


chyba że w dwucalowym :D
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostSebastian_wawa | 24 Lis 2006, 18:32

LVW to okularki 1,25 ale tylko w miejscu gwintu, potem rozszerzają się do wielkości 2", także do bino 1,25 teoretycznie by pasowały jednak w praktyce mogłyby się nie zmieścić tak, żeby można było ustawic sobie odpowiednią szerokość pomiędzy okularami.... Do bino 2" to tylko z redukcją na 1,25... ale wtedy by się pomieściły :lol:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postastrokosmo | 24 Lis 2006, 18:35

Podzczas obserwacji przez bino zrobiłem mały eksperyment , zamykałem jedno oko i patrzyłem w jeden okular.

Widać było od razu dużo mniejsze pola widzenia.
Po ponownym otworzeniu drugiego oka pole widzenia stawało sie od razu duuuuuuuuużo większe (jak by sie patrzyło przez Naglerki), a po chwili dało sie odczuć coś jak by głębie ostrośći-nie mogę sie doczekać kiedy zobaczę Saturna przez Bino :D .
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostSebastian_wawa | 24 Lis 2006, 18:53

:shock: To co :?: Kupiłeś jednak WO :D :?:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postastrokosmo | 24 Lis 2006, 20:38

jeszcze nie -ale sie namyślam :D
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat