Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

Postexsnperex | 04 Sie 2012, 23:05

Witam. Kolimacja teleskopu z wykorzystaniem kolimatora laserowego jest prosta jednak jej dokładność pozostawia wiele do życzenia. W poszukiwaniu innej bardziej skutecznej metody natrafiłem na stronę Jim`a Fly http://www.catseyecollimation.com/. Początkowo zakupiłem wersję autokolimatora na 1.25 cala z jednym centrycznie ustawionym otworem. Już po pierwszych testach okazało się, że kolimacja tym sposobem jest perfekcyjna. Po "star test" nie musiałem niczego poprawiać - widok "prążków" był idealny. Jedyną trudność sprawiało mi wstępne wykrycie "duszków". Postanowiłem więc zakupić zmodernizowaną wersję na 2 cale XLK z dwoma otworami. Po ponad 3 tygodniach oczekiwania autokolimator dotarł do mnie w profesjonalnie zabezpieczonej przesyłce.
Wykonanie autokolimatora jest solidne i co najważniejsze nie wymaga on w przeciwieńswie do kolimatora laserowego żadnych zabiegów (kolimacja kolimatora, wymiana baterii itp.). Kolimator wyposażony jest w gumową osłonę zabezpieczającą zanieczyszczenie lustra wewnątrz tulei.
Zastosowanie drugiego bocznego otworu jest rezultatem analizy kolimacji z wykorzystaniem autokolimatora przeprowadzonej przez Ghassan 'Jason' Khadder na forum "Cloudy Nights Astronomy Forum". Użycie drugiego otworu zapewnia skuteczną kontrolę osi wyciągu względem osi optycznej lustra głównego. O skuteczności autokolimatora świadczy fakt, że zajął on 8 miejsce w rankingu czytelników Cloudy Nights w 2010 r.
Samej procedury kolimacji nie bede opisywał, gdyż opisana jest dokładnie tu http://www.catseyecollimation.com/XLKCDP.html oraz tuhttp://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3532750/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1.
W wersji 2 calowej znalezienie "duszków" trwa dosłownie kilka sekund a samą kolimację można wykonać w parę minut i co istotne nawet w ciemności - wystarczy do ramion pająka zamocować małą latarkę oświetlającą LG.
Reasumując autokolimator XLK jest według mnie najskuteczniejszym narzędziem do kolimacji szczególnie przydatnym dla teleskopów o dużej światłosile.
Załączniki
Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator: 2012-07-30 19.04.15.jpg
Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator: 2012-07-30 19.04.02.jpg
Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator: 19446collimation_tools_table6.PNG
Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator: 2012-07-30 18.54.31.jpg
Ostatnio edytowany przez exsnperex 04 Sie 2012, 23:14, edytowano w sumie 2 razy
Taurus 16", TV Ethos 13 mm, Pentax SMC 7mm, szukacz Telerad, itd.
-----------------------------
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 30 Lip 2008, 01:08
Miejscowość: WARSZAWA

 

Postexsnperex | 04 Sie 2012, 23:12

...i jeszcze fotki widoku przez oba otwory w czasie kolimacji
1. Zdjęcie - widok przez boczny otwór;
2. Zdjęcie - widok przez centralny otwór;
3. Zdjęcie - widok po wyjęciu autokolimatora przez kolimator optyczny
Załączniki
Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator: 2012-08-04 13.36.38-2.jpg
Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator: 2012-08-04 13.36.12-2.jpg
Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator: 2012-08-04 13.34.02-2.jpg
Taurus 16", TV Ethos 13 mm, Pentax SMC 7mm, szukacz Telerad, itd.
-----------------------------
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 30 Lip 2008, 01:08
Miejscowość: WARSZAWA

 

Postexsnperex | 05 Sie 2012, 00:57

Tabela poniżej przedstawia możliwości korygowania poszczególnych przyrządów służących do kolimacji (autokolimator z jednym centrycznie umieszczonym otworem, autokolimator z dwoma otworami czyli wersja XLK, autokolimator z dwoma otworami oraz tzw ringami, kolimator optyczny Cheshire, kolimator laserowy, kolimator laserowy z barlowem, kolimator optyczny z krzyżem) błędów w ustawieniu optyki teleskopu (FAE - Focuser Axial Error - Błąd Osi Wyciągu, PAE - Błąd Osi LG, CAE -COC Axial Error - dystans między osiami wyciąg a LG na teoretycznej sferze LG, LAE - Parallel Axial Error - dystans między równoległymi projekcjami osi wyciągu). Szczegółowo zagadnienie dla dociekliwych opisane jest tutaj:http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3532750/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1.
Jak widać jedynie autokolimator z dwoma otworami w połączeniu z kolimatorem optycznym Cheshire zapewnia wyeliminowanie wszystkich 4 błędów.
Załączniki
Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator: 2012-07-30 18.59.00.jpg
Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator: 19446collimation_tools_table6.PNG
Taurus 16", TV Ethos 13 mm, Pentax SMC 7mm, szukacz Telerad, itd.
-----------------------------
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 30 Lip 2008, 01:08
Miejscowość: WARSZAWA

 

PostAlien7101 | 05 Sie 2012, 09:50

Jaka cena tego cudeńka :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Postexsnperex | 05 Sie 2012, 10:49

Ja wybrałem drugą opcję z podanych poniżej (przesyłka dotarła po ok 25 dniach). Zapłaciłem przez PayPal.
-$171 przesyłką priorytetową i ubezpieczoną USPS Priority International Mail (koszt przesyłki $42);
-$148 przesyłką ekonomiczną bez ubezpieczenia USPS 1st-Class International Mail (koszt przesyłki $19).
Taurus 16", TV Ethos 13 mm, Pentax SMC 7mm, szukacz Telerad, itd.
-----------------------------
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 30 Lip 2008, 01:08
Miejscowość: WARSZAWA

 

Postexsnperex | 05 Sie 2012, 11:39

Pomimo dość skompikowanego opisu zasady działania autokolimatora jego obsługa jest dosyć prosta a opisać ją można w kilku krokach:

1. Wstępne skolimowanie kolimatorem optycznym lub metodą Hamala;
2. Ustawienie autokolimatorem heksagramu z "duszka P" z "duszkiem nr 3" patzęc przez otwór centralny używając śrub kolimacynych lusterka wtórnego;
3. Sprawdzenie kolimatorem optycznym czy trójkąt znajduje się w centrum odbicia wewnętrznego pierścienia kolimatora.
- jeśli trójkąt jest centralnie w pierścieniu przechodzimy do punktu 4 (patrz zdjęcie 3 z 2 postu);
- jeśli trójkąt nie znajduje się centralnie korygujemy jego położenie używając śrub kolimacyjnych LG i wracamy do punktu 2.
4. Po ponownym włożeniu w wyciąg autokolimatora sprawdzamy poprzez centralny otwór czy cztery "duszki" zlały się w jeden o dużym kontraście (patrz zdjęcie 2 z 2 postu) a patrząc poprzez otwór boczny czy duszki ułożyły się w idealne heksagramy (patrz zdjęcie 1 z 2 postu).
- jeśli obrazy "duszków"są zgodne z oczekiwaniami kolimacja zakończyła się sukcesem;
- jeśli obrazy są inne wracamy do punktu 2.
Taurus 16", TV Ethos 13 mm, Pentax SMC 7mm, szukacz Telerad, itd.
-----------------------------
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 30 Lip 2008, 01:08
Miejscowość: WARSZAWA

 

Postglaurung | 05 Sie 2012, 12:20

Mam takie małe pytanko czy ten trójkącik to znacznik na LG czy w przypadku znacznika okrągłęgo też istneje mozliwośc kolimacji czy jest on niezbędny. To tak z ciekawośći.

A moja opinia na temat tego kolimatora jest taka:
To poprostu jest "pudełko po kliszy" z wklejonym lusterkiem i wykonanym drugim otworem (tak przy okazji dla znających temat czy odległość trugiego otwotu od osi ma znaczenie).
LB 10" SW 80/400 Nagler 31mm, ES 100° 20 mm, ES 82° 14 mm; 11mm; 6,7mm; 4,7mm
Baader OIII 2" Lumicon UHC 2"
NEQ6, SW 200/1000, QHY5 II, QHY8L, i jeszcze inna szklarnia
Awatar użytkownika
 
Posty: 388
Rejestracja: 20 Kwi 2011, 10:57
Miejscowość: Żerdzina koło Czewy

 

Postexsnperex | 05 Sie 2012, 12:28

Znacznik nie może być okrągły - heksagramu nie ustawimy z koła. Generalnie budowa jest prosta jednak precyzja z jaką umieszczone jest lusterko wewnętrzne względem obudowy nie jest do osiągnięcia metodą domową - IMHO. Ponadto jeśli po kolimacji pudełkiem od kliszy ktoś otrzyma idealne prążki po "star test" to stawiam piwo. W przypadku autokolimatora "star test" potwierdza jego precyzję. Odległość otworów powinna być odpowiednia czyli nie za duża i nie za mała a czy to będzie 5 mm czy 6 pewnie nie ma znaczenia ważne żeby "duszki" były wyraźnie widoczne.
Taurus 16", TV Ethos 13 mm, Pentax SMC 7mm, szukacz Telerad, itd.
-----------------------------
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 30 Lip 2008, 01:08
Miejscowość: WARSZAWA

 

Postglaurung | 05 Sie 2012, 16:42

Co do tej dokładności to bym się spierał bo mając pojętego tokarza i sprawne ręce to można to zrobić nawet dokładniej z tym lusterkiem niż przy seryjnej produkcji . Kiedyś zrobiłem coś takiego jak oni sprzedają w wersji 1.25 (na dnie była wypolerowana nierdzewka zamiast podkładaki jak jest w pudełku po kliszy) . Ale osobiście przesiadłem się na kolimator laserowy głównie dlatego że męczyła mnie ciągła gimnastyka : wyciąg - śruby regulacyjne LG. Niektóre Laserki też można kolimować osiągają troche większą dokładność.
Nie przecze że ten kolimator jest dokładniejszy ale wydawć 500 zł na coś co można zrobić z podobnymi efektami za przysłowiową "flaszke" jak dla mnie mija sie z celem. Do wizuala wystarcza pudełko i tyle.
LB 10" SW 80/400 Nagler 31mm, ES 100° 20 mm, ES 82° 14 mm; 11mm; 6,7mm; 4,7mm
Baader OIII 2" Lumicon UHC 2"
NEQ6, SW 200/1000, QHY5 II, QHY8L, i jeszcze inna szklarnia
Awatar użytkownika
 
Posty: 388
Rejestracja: 20 Kwi 2011, 10:57
Miejscowość: Żerdzina koło Czewy

 

Postexsnperex | 05 Sie 2012, 17:14

Prawdopodobnie można zrobić to dokładnie - ja tego nie potrafię dlatego kupuję. Autokolimator o którym mowa nie jest produkowany seryjnie a przez właśnie takiego fachowca, o którym piszesz. Jeśli twierdzisz, że wypolerowana nierdzewka umożliwiła ci stworzenie autokolimatora to prawdopodobnie nie wczytałeś się w ten temat: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3532750/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1.

Pzdr.
Taurus 16", TV Ethos 13 mm, Pentax SMC 7mm, szukacz Telerad, itd.
-----------------------------
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 30 Lip 2008, 01:08
Miejscowość: WARSZAWA

 

Postglaurung | 05 Sie 2012, 21:25

Jak już pisałem nie neguje dokładności wykonania tego kolimatora. W moim przypadku lusterko miało zastąpić podkładke w metodzie na pudełko. Co do dokładności wykonania nie będe się wypowiadał zrobiłem jak najlepiej potrafie a możliwości dokładności mam (takie zboczenie zawodowe już). Co do linku który podałeś to moja znajomość jezyka angielskiego nie jest na wystarczająco wysokim poziomie by zrozumieć treści w nim zawarte.
Jeżeli możesz to prosze przybliż dokładnie o co i jakie dokładności w wykonaniu chodzi.
Moja dysputa na ten temat nie ma na celu udowodnienia jakichkolwiek moich racji bądz podwarzeniu twoich tylko na zaspokojeniu mojej ciekawości na temat tego kolimatora.
Pozdrawiam Mariusz
LB 10" SW 80/400 Nagler 31mm, ES 100° 20 mm, ES 82° 14 mm; 11mm; 6,7mm; 4,7mm
Baader OIII 2" Lumicon UHC 2"
NEQ6, SW 200/1000, QHY5 II, QHY8L, i jeszcze inna szklarnia
Awatar użytkownika
 
Posty: 388
Rejestracja: 20 Kwi 2011, 10:57
Miejscowość: Żerdzina koło Czewy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat