Lampka czołowa Fenix HL30 [RECENZJA]

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

PostTomekS | 09 Mar 2013, 13:51

Już od pewnego czasu myślałem nad zakupem porządnej latarki z czerwonym światłem, bo wiadomo jak uciążliwe jest prowadzenie obserwacji bez takiego sprzętu (czytanie map, szukanie filtrów itd.).

Z początku chciałem kupić zwykłą latarkę astronomiczną, ale pomyślałem, że przeglądanie atlasu jedną ręką też nie będzie zbyt wygodne. Postanowiłem więc poszukać lampki czołowej.
Podstawowym problemem większości czołówek jest to, że aby włączyć światło czerwone (o ile takowe posiadają) musimy przejść przez wszystkie inne tryby, co może być denerwujące zarówno dla obserwującego jak i jego otoczenia :).
Po długich poszukiwaniach trafiłem na lampkę Fenixa, która posiada osobny włącznik czerwonego światła, czyli dokładnie to, o co mi chodziło.

Czołówka sprawuje się fenomenalnie. Jest bardzo wygodna, lekka, zasilana jest dwoma paluszkami lub akumulatorkami, posiada możliwość zmiany kąta padania światła i oferuje bardzo długi czas pracy.

Lampka czołowa Fenix HL30 [RECENZJA]: DSC_0770.JPG


Lampka czołowa Fenix HL30 [RECENZJA]: DSC_0772.JPG


Z początku myślałem, że sprawdzi się jedynie podczas obserwacji astronomicznych, jednak porządna dioda Cree XP-G sprawia, że doskonale nadaje się do chodzenia po górach, biegania itd. Jest to również bardzo przydatne podczas pakowania sprzętu po obserwacjach.
 
Posty: 20
Rejestracja: 06 Sty 2013, 04:30

 

PostJanusz_P. | 09 Mar 2013, 14:44

Warto recenzję tej ciekawej i soldnej czołówki z osobnym wyłącznikiem czerwonej diody uzupełnić jej ceną która waha się od 180-250 zł i jest dostępna w wielu sklepach sportowych :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTomekS | 09 Mar 2013, 15:36

Słuszna uwaga. Ja zapłaciłem za nową czołówkę około 100zł na ebayu (link).
 
Posty: 20
Rejestracja: 06 Sty 2013, 04:30

 

PostNewborn_Sailor | 02 Maj 2013, 00:55

Dotychczas używałem latarki Sky-Watchera, zakup lampki czołowej zawsze z jakiegoś powodu odsuwałem w czasie. W końcu kiedy bateria zaczęła tracić moc, uznałem, że to dobry moment żeby przejść na czołówkę. Kupiłem takiego Energizera.

Pierwsza sesja pokazała, że to bardzo zły zakup, najpierw trzeba przejść przez trzy bardzo jasne tryby zanim włączy się czerwone światło, które jest o wiele za jasne i - jakby to powiedzieć - bardzo niskiej jakości. Dwie czerwone diody dają mocno skoncentrowane i nierównomierne stożki światła.


Szczęśliwie w odpowiednim momencie pojawił się kolega TomekS z recenzją ciekawej lampki (szczerze muszę Ci za nią podziękować), z której posiadania sam cieszę się od kilku dni.
W zasadzie brak porównania do tamtej, osobny włącznik, dioda dająca idealne, dyskretne i równomiernie rozproszone światło.

Niech ilustracją będzie poniższe zestawienie zdjęć, zrobionych na tych samych ustawieniach aparatu, przy lampkach świecących z odległości około 60cm, oczywiście Energizer z lewej, Fenix z prawej.
W przypadku Energizera widać dwa placki światła, jeden u góry strony bardziej na prawo, drugi na dole po lewej - to diody są tak fajnie ustawione).
Lampka czołowa Fenix HL30 [RECENZJA]: porównanie lampek.jpg


Myślę, że to mówi wszystko.
Energizer przyda się w piwnicy...


Pozdrawiam,
Wojtek
Awatar użytkownika
 
Posty: 327
Rejestracja: 13 Paź 2007, 01:24
Miejscowość: Poznań

Postmkowalik | 25 Lut 2014, 01:08

Mam i polecam :)

Kupiona na ebay.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Posttalmk | 14 Kwi 2015, 14:51

Ja używam Nomada Mactronic. Ma osobno włączane dodatkowe czerwone światło, możliwość stosowania różnokolorowych dyfuzorów do rozpraszania głównego, no i moc i wytrzymałość pozwalającą wykorzystać ją do eksploracji jaskiń :D

Na minus zasilanie trzema małymi paluszkami, ale przy zastosowaniu astro czyli głównie dodatkowego światła wystarczy na długo.

Link
Załączniki
Lampka czołowa Fenix HL30 [RECENZJA]: nomad.jpg
nomad.jpg (16.87 KiB) Obejrzany 18872 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 139
Rejestracja: 13 Lip 2012, 09:00
Miejscowość: B-B

 

PostŁukasz_M | 14 Kwi 2015, 15:20

A ja używam Petzl TIKKA+ ma bardzo dobry rozkład oświetlenia. Jedna duża plama czerwonego światła delikatnie się rozmywającą na zewnątrz. żadnych skupionych stożków, pasków światła itp. Jeden miły dla oka kleks światła. Jedna dioda czerwona z dyfuzorem. Jeden przycisk z pamięcią ostatniego trybu. Bez trudu można używać całą noc czerwonego bez wypadków z pośrednim białym.
Przed zakupem sobie w sklepie sprawdziłam jak świeci , porównałem z Energizerami te ostatnie odpadły na samym początku z powodu wyjątkowo nierównomiernego strumienia światła czerwonego. Cena TIKKA+ to ok 140 PLN
Załączniki
Lampka czołowa Fenix HL30 [RECENZJA]: middle_img_13145.jpg
middle_img_13145.jpg (12.58 KiB) Obejrzany 16806 razy
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Posttowerfox | 14 Kwi 2015, 20:37

Ja używam latarki P3521 EMOS. Ale od razu uprzedzam, że nie jest to sprzęt tani. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na takie luksusy. W leroy merlin dałem za nią całe 16 zł :lol: A tak na poważnie, to całkiem fajny i bardzo tani sprzęt. Światło białe 2 tryby- 100% i o połowę słabsze, czyli 50% mocy oraz światło czerwone, też 2 tryby, ale świecenie ciągłe oraz miganie. Mankamentem jest to, że wszystko włącza się 1 przyciskiem, więc chcąc zapalić czerwone światło, musimy nacisnąć przycisk 3 razy i wtedy po kolei idzie 100%, 50% i dopiero światło czerwone. No ale głupotą byłoby wymagać takich bajerów od lampki za 16 zł :D Do szukania obiektów w atlasie wystarcza. Przy zapalaniu światła czerwonego, trzeba pamiętać, żeby zasłonić lampkę ręką i dopiero przebrnąć przez pierwsze 2 tryby świecenia, żeby nie odzwyczajać wzroku od ciemności :wink:
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postmakower | 15 Kwi 2015, 21:42

towerfox napisał(a):Ja używam latarki P3521 EMOS. Ale od razu uprzedzam, że nie jest to sprzęt tani. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na takie luksusy. W leroy merlin dałem za nią całe 16 zł......


Nie od dzisiaj wiadomo, że to hobby do najtańszych nie należy. Jak ktoś szuka tylko czerwonej to polecam rozglądnąc sie wśród lampek rowerowych tylnych. Są bardzo różne, takie podłuże z bateriami AAA lub AA też się trafiają. Można i mieć taką, która zakłada sie na palec jak pierścionek.
Zaletą jest tylko czerwone światło, choć tez trzeba przejść przez kilka trybów migotania.
Ja kupiłem za 12 zł !
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Posttowerfox | 15 Kwi 2015, 22:15

Ja wychodzę z założenia, że lampka ma mi służyć, tylko i wyłącznie do znalezienia czegoś w atlasie. Więc nie widzę sensu wydawać większych pieniędzy na lampkę, która i tak przez większość nocy jest zgaszona. Grunt, że jest czerwone światło. A różnicę w cenie między zwykłą lampką za 15 zł, a taką wykozaczoną, wolę dołożyć do lepszych okularów :wink:
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostŁukasz_M | 16 Kwi 2015, 08:44

Dla mnie oprócz tego że świeci na czerwono to ważne jest żeby też świeciła jednorodnie - wtedy jest znacznie łatwiej się orientować w tym atlasie. Wszelkie niejednorodności w świeceniu miejsca jaśniejsze i ciemniejsze na przemian lampkę dla mnie dyskwalifikują. Te 100 zł na okular mnie nie zbawi, a będę miał lepiej podczas przeglądania atlasu. Oczywiście gdybym znalazł ( a nie znalazłem) tania lampkę za 16 zł która by tak dobrze świeciła to bym ja kupił zamiast takiej za 140 zł :)
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postadrianbany | 19 Maj 2015, 07:38

moze ktos z posiadaczy fenixa napisac jak ta lampka sprawuje sie przy uzytkowaniu jej poprzez akumulatorki?
jak wiadomo zwykle baterie maja 1,5v a akumulatory 1,2v czyli slabsze napiecie, a ze sa tam 2 baterie to wychodzi stosunek 3v do 2,4v a wiec juz spadek napiecia jest wiekszy przez co taka czolowka moze gorzej swieci, czy ktos moze to jakos porownac, opisac? dzieki wielkie
Synta 10 Flex
LVW 22mm
Explore Scientific 14mm
Barlow 2x Parks Gold 1,25"
Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"
Szukacz kątowy, zielony laser, reddot
Kolimator laserowy, Cheshire, po kliszy
Domek na wsi i sporo planów...
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 07 Lip 2013, 17:39
Miejscowość: Sosnowiec

PostŁukasz_M | 19 Maj 2015, 08:46

Nie mam tej czołówki ale tak uczciwie ci napiszę że nawet jeśli ta czołówka świeci słabiej na akumulatorkach to w astro zastosowaniach to jest korzystne. Zbyt mocne czerwone światło w nocy również razi po oczach.
Nie wiem jak to jest w tej latarce o która pytasz ale wiele lepszych czołówek ma układ zapewniający jednakowa intensywność prawie do końca aż baterie się nie rozładują i pewnie taki układ przy akumulatorkach też działa. Ponadto dobre czołówki mogłyby same rozróżnić akumulatorki od baterii i brać na to poprawkę w czasie działania. Takie układy są w wielu np aparatach fotograficznych gdzie to się dzieje z automatu lub jest manualnie zmieniane w ustawieniach. W mojej Petzl TIKKA+ nie ma znaczenia czy używam akumulatorków czy baterii. Świeci tak samo.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postadrianbany | 19 Maj 2015, 09:07

A tylko jedna opaska uciskajaca glowe to nie jest ograniczony komfort ? Niezsuwa sie z tylu glowy? Czy moze trzeba mocno scisnac by niespadala? Taka z dodatkowa gumka jak fenix wydaje sie pewniejsza w trzymaniu na glowie
Synta 10 Flex
LVW 22mm
Explore Scientific 14mm
Barlow 2x Parks Gold 1,25"
Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"
Szukacz kątowy, zielony laser, reddot
Kolimator laserowy, Cheshire, po kliszy
Domek na wsi i sporo planów...
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 07 Lip 2013, 17:39
Miejscowość: Sosnowiec

PostŁukasz_M | 19 Maj 2015, 09:16

to nie czapka z daszkiem. Żeby się trzymała na głowie musi ściskać głowę. Nawet jak masz 2 paski to ten dookoła głowy musi ją ściskać bez tego latarka wisi, rusza się i świeci w różne strony oprócz tego pożądanego. Ścisk musi być taki żeby latarka się nie przemieszczała sama podczas ruchu a wtedy pasek przez głowę niewiele wnosi. Dla mnie ten pasek od góry nie ma znaczenia większego, a tym bardziej żeby to był decydujący parametr. Pasek przez górę głowy nie ściska niczego i ma mocno drugorzędne znaczenie.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postadrianbany | 19 Maj 2015, 12:23

ale chyba wersja ktora podales nie ma mozliwosci nachylenia jej, czy jest?
Synta 10 Flex
LVW 22mm
Explore Scientific 14mm
Barlow 2x Parks Gold 1,25"
Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"
Szukacz kątowy, zielony laser, reddot
Kolimator laserowy, Cheshire, po kliszy
Domek na wsi i sporo planów...
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 07 Lip 2013, 17:39
Miejscowość: Sosnowiec

PostŁukasz_M | 19 Maj 2015, 12:39

Możliwość nachylania ma większość czołówek na rynku :) Ta Petzl tikka + też ma takie nachylanie.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postadrianbany | 19 Maj 2015, 15:50

no to w takim razie twoja propozycja jest atrakcyjniejsza gdyz cena nizsza a wlasciwosci podobne
Synta 10 Flex
LVW 22mm
Explore Scientific 14mm
Barlow 2x Parks Gold 1,25"
Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"
Szukacz kątowy, zielony laser, reddot
Kolimator laserowy, Cheshire, po kliszy
Domek na wsi i sporo planów...
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 07 Lip 2013, 17:39
Miejscowość: Sosnowiec

PostLukacz | 19 Maj 2015, 17:55

Cześć

Ciekawą latarką jest też Petzl Tactikka, starszy model jest wyposażony w białe LEDy i czerwony filtr, więc obsługa jest "analogowa" :wink: . Przy opuszczonym filtrze mamy kilka poziomów natężeń światła czerwonego i nie grozi nam oślepienie białym np. podczas przełączania trybów jasności.

http://ledheadtorches.net/wp-content/up ... -Torch.jpg
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postadrianbany | 25 Maj 2015, 20:43

Łukasz_M a co sadzisz na temat lampki PETZL TIKKA XP?
Ma ona inaczej zamontowana diode czerwona niz ta ktora ty podales, i swieci ona tak.
Czy to jest tak samo jak u ciebie?

Image
Synta 10 Flex
LVW 22mm
Explore Scientific 14mm
Barlow 2x Parks Gold 1,25"
Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"
Szukacz kątowy, zielony laser, reddot
Kolimator laserowy, Cheshire, po kliszy
Domek na wsi i sporo planów...
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 07 Lip 2013, 17:39
Miejscowość: Sosnowiec

Postarctur34wp | 12 Paź 2017, 18:22

Szukam dobrej jakościowo, niedrogiej czołówki z oddzielnym światłem białym i czerwonym najlepiej z 2 przyciskami i dzięki tej recenzji zdecydowałem się na Fenix HL 30. Cena 160zł na dzisiaj w najtańszym sklepie internetowym, mam nadzieję że będę zadowolony :)

Edit:
Recenzja odnosi się do starego modelu, w nowym modelu mającym 230 lumenów z 2015 roku zaczęto kombinować z trybami, zrezygnowałem z zakupu jednak i biorę Petzl Tactikka + 2017 Hybrid na youtube widać tryby i fajną recenzję:

https://www.youtube.com/watch?v=zPIVhFuzZT8
Nikon EX 12x50, SW 150/750 + EQ-6, Atik383l+mono
 
Posty: 45
Rejestracja: 12 Sie 2012, 19:38
Miejscowość: ????????????????

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat