Czapeczka Delta Optical z czerwonymi diodami

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

PostRobert41 | 21 Wrz 2013, 17:01

Podczas obserwacji korzystałem do tej pory ze zwykłej latarki z białymi i czerwonymi ledami . Niestety czasem przez pomyłkę zdarzało się włączyć białe światło i popsuć akomodacje oczu , no i problem był gdy potrzeba było użyć obu rąk . Dlatego myślałem nad kupnem czołówki , no ale jakoś zawsze wypadało mi to z pamięci. Jednak ostatnio przeglądając nowości w ofercie Delty natknąłem się na czapkę z diodami, zastępującą latarkę czołową.
http://deltaoptical.pl/czapka-delta-optical-z-czerwonymi-diodami-led,d3242.html
Jako że i tak robiłem zakupy w ich sklepie i wysyłkę kurierem miałem gratis , a czapeczka jest niezbyt droga zdecydowałem się na jej zakup.

Czapeczka wygląda dość porządnie , na pierwszy rzut oka nie ma jakiś widocznych niedoróbek , wykonana z granatowego drelichu , logo Delty haftowane w sposób typowy dla takich czapek. Daszek usztywniany , regulacja rozmiaru głowy następuje z tyłu za pomocą rzepa . Z przodu w daszku zamontowane są czerwone diody ( 5 sztuk). Włącznik wszyty jest w materiał wewnątrz daszka po prawej stronie.
Przewód zasilający biegnie pod wewnętrznym otokiem gdzie podtrzymywany wszytą gumą znajduje się niewielki płaski pojemnik, z dwoma okrągłymi bateriami CR2032. Pojemnik jest otwierany na zatrzaski ,można więc wymienić baterie gdy się zużyją. Jest też dodatkowy wyłącznik.
Diody mimo że ustawione liniowo dają światło w postaci kręgu . W odległości 50 cm krąg światła ma około 40 cm , gdy zaś skieruje się głowę w dół krąg na ziemi ma ponad metr średnicy.
Na razie całość spisuje się dobrze, zobaczymy jak będzie przy dłuższym użytkowaniu. Ogólne wrażenie jest pozytywne , jak dla mnie czapka jest wygodna ,dobrze dopasowuje się do głowy ,jest stosunkowo niedroga i należycie spełnia rolę do której jest przeznaczona .
Załączniki
Czapeczka Delta Optical z czerwonymi diodami: SAM_1285.jpg
Czapeczka Delta Optical z czerwonymi diodami: SAM_1290.jpg
Czapeczka Delta Optical z czerwonymi diodami: SAM_1291.jpg
Czapeczka Delta Optical z czerwonymi diodami: SAM_1294.jpg
Czapeczka Delta Optical z czerwonymi diodami: SAM_1295.jpg
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostMr. Bino | 21 Wrz 2013, 20:05

.....
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino 07 Lis 2018, 12:21, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

PostRobert41 | 21 Wrz 2013, 20:08

Tak, wiem - o czym innym myślałem , a co innego napisałem :oops: Dopiero teraz zwróciłem na to uwagę , dzięki za poprawkę :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostRobert41 | 21 Wrz 2013, 21:11

W sumie to użyteczność ostatecznie "wyjdzie w praniu " ;) Na razie jeszcze czapka w terenie nie była , choć jak dla próby w domu przymierzałem się do refraktora to nie zauważyłem problemu z zaczepianiem o wyciąg, kątówkę czy szukacz . No ale takie balkonowo-domowe próby to wiadomo że jeszcze nie w pełni wszystko pokażą, dopiero w terenie się okaże jak to będzie , zawsze można na szybko obrócić daszek do tyłu do samego patrzenia , łatwiejsze to niż obracanie latarki czołowej :D
A jakoś tak często obie ręce są potrzebne , przy mapach , czy okularach , jak światło okaże się za jasne dla oczu przyzwyczajonych do ciemności to przyciemnię diody czerwonym lakierem.
Ostateczne wnioski będzie można wyciągnąć jak pogoda dopisze i w teren się pojedzie.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postpiotrkusiu | 30 Wrz 2013, 07:39

Mam taką czapeczkę z Astropartner-a. Do rozkładania sprzętu świetna bo jasno świeci. Do czytania mapek za jasna. Baterie wytrzymują ok. rok średniego używania. Można jedną baterię zamienić na zużytą i wtedy świeci akurat do mapek ale za słabo do rozkładania sprzętu. Daszkiem uderza się o wyciąg czy szukacz ale daszek ma też inne zastosowanie- przekręcamy na bok czapeczkę i izolujemy się od otoczenia co jest szczególnie przydatne w białe noce lub na zaświetlonej miejscówce ;)
No i jest mały problem z praniem.
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat