wyciąg okularowy Crayforda firmy Wyorock

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

Postliq | 17 Wrz 2007, 14:20

Witam
Z dniem zakupu teleskopu (Meade LXD75 SN10 - recenzja) wiedziałem że czeka mnie kolejny wydatek - wymiana wyciągu okulaowego. Przy jego poszukiwaniach przyświecało mi kilka wytycznych:
- musiałbyć to wysokiej jakości Crayford, któremu nie straszne byłoby pracować pod duzym obciążeniem
- wyciąg miał byc dedykowany do mojego modelu teleskopu, tak żeby wymiana nie wiązała się z wierceniem i poszerzaniem istniejących juz otworów w tubusie.
- yhm.. no i cena musiałabyć niezbyt wygórowana.

Początkowo pod uwagę brałem dwa modele: JMI EV-3n oraz Moonlite CR1. Oba charakteryzowały się wysokiej jakości wykonczeniem, podobną nośnością (Ev - 4 lbs, CR1 - 5 lbs), oraz ceną ( JMI 170$+75$ adapter, moonlite 165$+64$) I już powoli skłaniałem się ku ofercie Moonlite, kiedy to, przypadkiem natknąłem się na oferte firmy Wyorock na cloudynights.com. Oferta zaciekawiła mnie ze względu na dobre parametry wyciągu, atrakcyjną cene (170$) i co najważniejsze, stopkę dopasowaną do serii LXD75, więc nie trzebabyło bawić się w żadne adaptery.

Na początek dwa słowa o samej firmie (strona producenta). Wyorock jest amerykańską firmą zajmującą się produkcją wyciągów okularowych dedykowanych do konkretnych modeli teleskopów. Co więcej, na stronie producenta możemy zamówić wyciąg do dowolnego teleskopu, nawet jeżeli nie znajduje się on w ofercie firmy. Myślę że to informacja szczególnie interesująca dla posiadaczy mniej popularnych modeli teleskopów, którzy równiez nie chcieliby się bawić w dorabianie stopek, czy rozwiercanie otworów. Kontakt z firmą jest bardzo sprawny; na maile z odpowiedzią czekałem max. 2 dni. Realizacją zamówien zajmuje się bardzo uprzejma pani Karolina :D, z która bez problemu można ustalić szczegóły płatności i wysyłki do Polski. Paczki są doskonale zabezpieczone, co również jest ważne przy robieniu zakupów za atlantykiem... A więc ogólna ocena firmy/obsługi klienta jest bardzo pozytywna. Przejdźmy do samego wyciągu...

Image
zdjęcie ze strony proucenta

Dane techniczne:
materiał wykonania: polerowane aluminium (stop 6061 T6)
łożyska: 6 stalowych łożysk kulkowych
nośność: 6lbs (~ 2,7kg)
clamping ring 1,25"/2": tak/tak
obrotowa stopka: tak

Image
z lewej wyciąg Wyorock'a, z prawej mizerny wyciąg serii LXD75

Wyciąg wykonany jest na prawdę starannie, choć błyszczące aluminium nie każdemu musi przypaść do gustu (do mojego Meade'a chyba bardziej pasowałoby anodyzowane na czarno aluminium:) ) Wyczernienie bez zastrzeżeń. Kultura pracy na najwyższym poziomie; żadnych luzów, oporów przesuwu itp. Wyciąg posiada dwie śruby dociskowe. Nie sprawdziłem jeszcze rzeczywistej nośności; maksymalne sprzętowe obciążenie jakie mogłem uzyskać to ok. 1kg (barlow Soligor 2" + Meade UWA 14mm) Ale patrząc na masywne wykonanie wyciągu, dane producenta odnośnie nośności wydają się być możliwe, choć masywność wykonania staje się też wadą. Wyciąg niestety jest dośc ciężki; ze stopką waży ok 850g co przy np. 370g CR-jedynki (myśle ze razem z adapterem ok 600g) jest dośc spora różnicą. Coś za coś...

Podsumowując:
-------------
+ użyte materiały i wykończenie na najwyższym poziomie
+ duża nośność
+ cena
-------------
- spora waga
Ostatnio edytowany przez liq, 13 Mar 2010, 14:58, edytowano w sumie 1 raz
nunc scio, tenebris lux...
 
Posty: 92
Rejestracja: 10 Paź 2006, 19:15
Miejscowość: Wratislavia

Postbolid25 | 17 Wrz 2007, 14:22

no no lig,teraz to twój teleskop z tym wyciągiem wygląda świetnie :) powodzenia w dalszej modernizacji.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostPrzemysław93 | 17 Wrz 2007, 16:58

O tak wygląda świetnie :D I jego funkcjonalność musi być także na wysokim poziomie :P
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postdaniel | 06 Mar 2010, 20:22

a czy masz może jeszcze gdzieś stary wyciąg cryforda lub czy pamiętasz jakiej on jest/był wysokości? (od tubusu do pierścienia w którym mocuje się okular)
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJanusz_P. | 07 Mar 2010, 10:01

Zastanawia mnie tylko dlaczego taka firma nie wykończyła galwanicznie swego wyrobu na czarno :roll: czyżby żałowali tych 25 dolców an obróbkę galwaniczną części :?: bo tak to wygląda jak surowy wyrób prosto z tokarki CNC i kojarzy mi się zdecydowanie z półproduktem a nie finalnym produktem rynkowym :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postliq | 11 Mar 2010, 13:12

Daniel, oryginalnie był tam tani chiński wyciąg klasycznej konstrukcji, a nie crayford. Nie mam już starego wyciągu, i niestety nie wiem jaką miał dokładnie wysokość. Crayford Wyorocka ma ok. 10,5cm a jak widać na zdjęciu to oba wyciągi są podobnej wysokości (licząc od stopek; wyciąg Meade'a stoi na wsuniętym maksymalnie tubusie)

Januszu, myślę że takie a nie inne wykończenie produktu jest elementem designu firmy, a nie kwestią niedopracowania. Tak jak Moonlite anodyzuje swoje aluminium na pstrokate kolory, JMI preferuje czarne wykończenie, tak Wyorock poleruje aluminium, i pozostawia w oryginalnym kolorze. Kwestia gustu i zasobności portfela. Zestawienie cen w powyższej recenzji mówi samo za siebie.

Pozdrawiam

Piotr
nunc scio, tenebris lux...
 
Posty: 92
Rejestracja: 10 Paź 2006, 19:15
Miejscowość: Wratislavia

PostJanusz_P. | 11 Mar 2010, 15:17

Anodowanie to nie tylko estetyka ale także utwardzenie powierzchni aluminium (nie brudzi wtedy rąk i ubrania) oraz doskonałe zabezpieczenie antykorozyjne więc to dużo więcej niż tylko estetyka i kolorystyka :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postliq | 11 Mar 2010, 15:26

materiał z którego wykonano wyciąg (stop 6061 w którego skład oprócz glinu wchodzi miedz, magnez i krzem) nie brudzi rąk ani ubrania, nie zauważyłem też, po 3 latach użytkowania, żadnej korozji (konkretniej pasywacji, bo o tym chyba mówimy w przypadku aluminium).
nunc scio, tenebris lux...
 
Posty: 92
Rejestracja: 10 Paź 2006, 19:15
Miejscowość: Wratislavia

PostJanusz_P. | 11 Mar 2010, 17:03

Skoro nie brudzi rąk to jest na pewno anodowany tylko nie barwiony a to zmienia postać rzeczy bo wtedy cierpi na tym tylko estetyka wyrobu :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjolo | 13 Mar 2010, 11:35

Jasne wraca do łask. Każdy kto w nocy obił sobie kostki albo głowę o wystające części swoich astrozabawek na pewno to rozumie :) Z resztą na stronie Wyorock wyraźnie napisano, że np wyciągi nie są czernione ze względu na listy od klientów. Co prawda mogłyby być białe, no ale cóż... ważne że są dobre.
90/540 Owl APO, SCT8, EQ6, QHY268M, AVX
http://astrojolo.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 198
Rejestracja: 17 Lut 2010, 09:05
Miejscowość: Nieborowice

Postdanio115 | 13 Mar 2010, 11:50

A mnie się podoba ten wyciąg w naturalnym kolorze. I to dużo bardziej niż te malowane na czarno. Ale o gustach się nie dyskutuje :idea:
Synta 8",Orion UltraBlock 2",Super Plossl 10mm,Super Plossl 25mm, TMB Planetary II 6mm i obrotowa mapka nieba,SPC880NC.Blog astro http://astropoland.blogspot.com/view/timeslide
Awatar użytkownika
 
Posty: 869
Rejestracja: 21 Sie 2009, 14:03
Miejscowość: Niedaleko Wrocławia

PostBokonon | 13 Mar 2010, 12:50

Wyciąg rzeczywiście wygląda solidnie, choć jak dla mnie design wygląda mocno odpychająco, no ale to kwestia gustu. Zastanawia mnie tylko jeszcze, dlaczego w tej klasie cenowej zrezygnowano z mikrofocusera? :roll:
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postliq | 13 Mar 2010, 14:57

no nie ukrywam, że mikrofokuser by się przydał. Narazie pracuje nad zmotoryzowaniem wyciągu, to zawsze trochę podniesie komfort i dokładność ostrzenia.
nunc scio, tenebris lux...
 
Posty: 92
Rejestracja: 10 Paź 2006, 19:15
Miejscowość: Wratislavia

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat