Szukacz kątowy GSO 8x50

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

PostNiebieski | 18 Maj 2018, 22:51

Od początku mojej przygody z astronomią pomijałem całkowicie rolę szukacza. Do tej pory miałem SW 6x30 w dwóch teleskopach. Nie używałem ich praktycznie wcale. Nawigowanie po niebie zaczynałem od długoogniskowych okularów, następnie schodziłem do krótszych. Głównym problemem był odwrócony obraz, dodatkowo z Makiem na AZ4 można było przy okazji potrenować sobie jogę z racji fatalnego umiejscowienia gniazda do montażu szukacza.
Ostatnio postanowiłem poszukać jednak jakiegoś rozwiązania, które pozwoli poprawić wszystkie niedogodności opisane powyżej. W zasadzie to skopiowałem to rozwiązanie od któregoś kolegi z forum, który chwalił się takim zestawem. Szukacz kątowy GSO 8x50 rozwiązał wszystkie problemy. Góra to góra, prawo to prawo, wow, jakie to proste :)
Muszę przyznać, że jest rewelacyjnie. Czuję, że mam większą kontrolę nad teleskopem, obiekty znajduję bardzo szybko i sprawnie. Wszystko do siebie pasuje i razem uzupełnia.
Szukacz sam w sobie jest bardzo ciekawą lunetką, przyjemnie przegląda się nią niebo. Obraz jest ostry w ok 70-80 % promienia pola a ogólne pole widzenia jest zadowalające - 5,4°, światłosiła F3,6, powłoki FMC.
Czasem obserwując niebo nie mam ochoty podnosić głowy z powrotem do Maka, obraz nie powala powiększeniem ale jest przyjemny i dzięki kątówce można z niego korzystać przez dłuższy czas. Po prostu jest wygodnie. Lunetka jest dobrym uzupełnieniem tego teleskopu, pod wieloma względami warto ją mieć w takim zestawie. Szczególnie polecam osobom, którym przeszkadza odwrócony obraz w szukaczu prostym. Próbowałem się do tego przyzwyczaić ale niestety jak dla mnie taki szukacz za bardzo nie pomaga w obserwacjach.
Z minusów trzeba by wspomnieć o wadze ponad 0,5 kg i gabarycie. W porównaniu do 6x30 jest rzeczywiście spory i 2x cięższy.
Wrzucam zdjęcie, może kiedyś, komuś się przyda.
Załączniki
Szukacz kątowy GSO 8x50: szukacz gso.jpg

OPTICRON 8X32
PENTAX 20X60
SW MAK 127 2" + BINO
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 16 Wrz 2017, 23:07
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 22 Maj 2018, 06:37

Kiedy zamawiałem GSO 12" do kompletu zamówiłem ten szukacz. Nie wyobrażam sobie poszukiwania obiektów teraz prostym szukaczem. Przenoszenie nawigacji z map na niebo jest poprostu przyjemne.
Dodam że mniej bolą mnie plecy bo nie muszę wiginać ciała w dziwne pozy jogistyczne.
Dodatkowo kupiłem astrokrzesło i obserwacje stały się łatwiejsze i mniej uciąźliwe.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat