Platforma Equatorialna

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostDominik Woś | 10 Cze 2006, 13:49

leszekjed napisał(a):Chciałbym zwrócić dodatkowo uwagę, że w platformie rolkowej trudno jest właściwie ustawić teleskop ze względu na opory ruchu tej platformy stąd też nie wiadomo czy obciążenie platformy ma środek ciężkości we własciwym położeniu względem wirtualnej osi obrotu platformy. Jeśli środek znajduje się znacząco daleko od osi obrotu, to dla skrajnych położeń platformy pojawi się składowa pozioma ruchu pomagająca silnikowi podczas obniżania się platformy do położenia środkowego oraz przeciwna temu ruchowi podczas drugiej połowy cyklu platformy.
L.J.


Pewnym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie sprzęgła do silnika w platformie rolkowej. Po wysprzęgleniu łatwo byłoby sprawdzić wyważenie teleskopu na platformie. Jednak niewielkie niewyważenie nie wydaje się być problemem dla poprawnego działania platformy.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 10 Cze 2006, 18:19

Domek napisał(a):
leszekjed napisał(a):Chciałbym zwrócić dodatkowo uwagę, że w platformie rolkowej trudno jest właściwie ustawić teleskop ze względu na opory ruchu tej platformy stąd też nie wiadomo czy obciążenie platformy ma środek ciężkości we własciwym położeniu względem wirtualnej osi obrotu platformy. Jeśli środek znajduje się znacząco daleko od osi obrotu, to dla skrajnych położeń platformy pojawi się składowa pozioma ruchu pomagająca silnikowi podczas obniżania się platformy do położenia środkowego oraz przeciwna temu ruchowi podczas drugiej połowy cyklu platformy.
L.J.


Pewnym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie sprzęgła do silnika w platformie rolkowej. Po wysprzęgleniu łatwo byłoby sprawdzić wyważenie teleskopu na platformie. Jednak niewielkie niewyważenie nie wydaje się być problemem dla poprawnego działania platformy.

Pozdrawiam,
Dominik


Nie zgadzam się z tym wyważaniem.
Pewne zależności należy przewidzieć przed budową.

Konstrukcja platformy, a właściwie płóz platformy zależy od środka ciężkości teleskopu. Dla przykładu projekt płóz dla mojej platformy opracowany został dla teleskopu w którym środek ciężkości jest na wysokości około 700 mm.

Co do obliczania samego środka ciężkości dla teleskopów które wykonywałem to można zerknąć tutaj: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=699&start=0


Nie można wykonać uniwersalnej platformy dla wszystkich teleskopów.

Konstrukcja platformy wiąże się z:
1. szerokością geograficzną na której ma pracować
2. z położeniem środka ciężkości
3. doborem mocy lub momentu obrotowego dla silnika krokowego

Przy czym dwa pierwsze warunki dotyczą konstrukcji płozy.


Tak się składa, że opracowałem teorię dzięki której będzie można konstruować platformy dla teleskopów o dowolnej wielkośći, czyli można będzie postawić na takiej np. teleskop:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=925

lub po prostu zamontować aparat fotograficzny z guidingiem:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=890
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 10 Cze 2006, 20:37

Jarku, Ty się oczywiście z prawami fizyki możesz nie zgadzać ale przypuszczam, że tym się specjalnie prawa fizyki nie przejmą.
Jeśli środek ciężkości nie leży na wirtualnej osi obrotu platformy to w położeniach skrajnych pojawiają się momenty zwrotne w kierunku położenia równowagi, które dla równo ustawionego na platformie teleskopu jest wtedy gdy platforma jest poziomo. Środek ciężkości teleskopu można oczywiście przesuwać na platformie przesuwając teleskop bardziej w stronę północnego końca lub bardziej w stronę południowego końca platformy. Z tego punktu widzenia platforma nadaje się dla każdego teleskopu, nawet takiego na montażu paralaktycznym. Najlepszym przykładem jest wahadło zawieszone na jednym końcu, jego położenie równowagi jest w pozycji pionowej a każda odchyłka powoduje moment zwrotny do pionu. Gdyby jednak wahadło zawiesić nie na końcu ale znacznie niżej - w środku ciężkości to wahadło można byłoby ustawić w dowolnym położeniu od zera do 360 stopni. Zwracam uwagę, że cały czas ciężar wahadła działający na oś obrotu jest jednakowy ale dla wahadła zamocowanego na końcu dochodzą momenty zwrotne w kierunku położenia równowagi jeśli wahadło jest odchylone. Taki efekt działania momentu zwrotnego zaobserwowałem w mojej platformie rolkowej. O ile ruch platformy w początkowym zakresie pracy był bezproblemowy o tyle w końcowym zakresie , kiedy platforma pracowała 'pod górę' moment ten powodował ślizganie się rolki na płozie platformy właśnie ze względu na siłę zwrotną działającą w kierunku przeciwnym wynikającą właśnie z faktu, że środek ciężkości teleskopu nie leżał na wirtualnej osi obrotu.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 10 Cze 2006, 21:03

Leszku czytaj uważnie moje posty. Nie zgadzam się z tym , by wykonywać platformu bez obliczeń !
Z mojego postu wynika , że zgadzam się z prawami fizyki. Obliczyłem i narysowałem płoze zanim ją wykonałem i dokładnie wiem gdzie leży środek ciężkości.

Napisałem też że opracowałem teorię dotyczącą dobierania płozy do dowolnej wielkości teleskopu, a to wiąże się z prawami fizyki, a właściwie mechaniki, która należy do działów fizyki.

Jeżeli zaobserwowałeś efekt wahadła, to jest to związane z kształtem teleskopu i pewnym stosunkiem wymiarów tubusu do podstawy Dobsona.
W przypadku teleskopów trussowych powinno być lepiej.
Teorię mam opracowaną w sposób graficzny.

Oś obrotu jest rzeczywista, nie wirtualna i jest właściwie promieniem wodzącym który ma dwie składowe (r prim i r bis).


W tej chwili musze dobrać odpowiedni silnik, bo te które do tej pory stosowałem mają zbyt mały moment obrotowy. Obawiam się , że musi to być "normalny" silnik stosowany w "lekkiej' maszynie CNC i tutaj koszt bedzie większy niż kilkadziesiąt złotych 8)



I jeszcze jedno. Dlaczego upieram się przy platformie rolkowej? Bo śrubowe się szybko niszczą !!! Jedyną ich zaletą jest stosowanie właśnie takich "małych " silniczków.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 10 Cze 2006, 21:42

Czekam zatem Jarku na realizację Twoich pomysłów. No i gratuluję teorii platformy. Gdzie mogę się z nia zapoznać ?
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 10 Cze 2006, 21:50

leszekjed napisał(a):Czekam zatem Jarku na realizację Twoich pomysłów. No i gratuluję teorii platformy. Gdzie mogę się z nia zapoznać ?


Leszku prześlę Ci do wglądu po 26.VI.2006
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 11 Cze 2006, 10:11

Cóż po teorii zamkniętej w szufladzie więc mam nadzieję, że nie będę jedynym szczęśliwcem ale, że zaprezentujesz ją publicznie i każdy będzie mógł ja ocenić i może skorzystać. A najlepszą jej reklamą będzie działająca platforma - najlepiej w autorskim wykonaniu. Liczę też, że jak przystało na konstrukcję dla 'zwykłego zjadacza chleba' nie zaproponujesz kosmicznych technologii i obrabiaraek sterowanych numerycznie ani drogich i rzadkich materiałów do jej wykonania.
Czekamy zatem do 26.06.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 11 Cze 2006, 11:22

leszekjed napisał(a):Cóż po teorii zamkniętej w szufladzie więc mam nadzieję, że nie będę jedynym szczęśliwcem ale, że zaprezentujesz ją publicznie i każdy będzie mógł ja ocenić i może skorzystać. A najlepszą jej reklamą będzie działająca platforma - najlepiej w autorskim wykonaniu. Liczę też, że jak przystało na konstrukcję dla 'zwykłego zjadacza chleba' nie zaproponujesz kosmicznych technologii i obrabiaraek sterowanych numerycznie ani drogich i rzadkich materiałów do jej wykonania.
Czekamy zatem do 26.06.


Teoria jest tylko teorią i może być błędna, bez potwierdzenia jej w praktyce. Obliczenia sprowadzają się do kilku prostych trygonometrycznych wzorów, nie ma tam całek czy różniczek. Wykonanie musi być oczywiście w formie dostępnej dla każdego.
Opracowanie jest graficzne, bo takie chyba najlepiej przemawia do wyobraźni.
Miałem zamiar najpierw przetestować to co opracowałem, następnie przekazać do wgłądu kilku osobom, które w moim odczuciu orientują z się w założeniach działania, a później oczywiście udostępnić.
Nie ma sensu wrzucać wszystkiego na forum, bo czasami zabierają głos w dyskusji osoby, których jedynym zadaniem jest krytykowanie.
Podkreślam, że moje opracowanie dotyczy rozwiązań mechanicznych. Natomiast rozwiązania sterowania Leszka nie podlegają dyskusji.

Co do doboru silników, nad tym należałoby jeszcze popracować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości

AstroChat

Wejdź na chat