Pudełko na okular- czyli coś z niczego ;)

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostRobert41 | 15 Sty 2015, 18:07

Od pewnego czasu walały mi się po mieszkaniu puste tuby do wysyłek- pozostałość po zakupie weluru do wyczernień i folii "carbon".

Pudełko na okular- czyli coś z niczego ;): 1.jpg


Szkoda to wyrzucić no bo "zawsze może się do czegoś przydać " ;) Ostatnio wpadłem na myśl by spróbować przerobić tubę na pudełko do transportu okularu. Niezbyt mi to co prawda potrzebne w tej chwili skoro wszystkie klamoty trzymam w walizeczce...ale miałem ochotę zobaczyć co z tego wyjdzie :D . Pudełko zrobiłem pod najdłuższy wymiarem jaki mam czyli Hyperion 5 mm, inne Hyperiony też można w razie czego włożyć, więc będzie to takie "awaryjne" opakowanie w razie potrzeby zabrania tylko jednego okularu ...

Wszystkie potrzebne materiały miałem w domu...pusta tuba po liście poleconym z welurkiem, jakaś pianka w której coś tam kiedyś przyjechało zapakowane, klej polimerowy, folia "carbon" do oklejenia, tektura modelarska 2 mm.
Tubę obciąłem na odpowiednią długość nożem tapicerskim, zaimpregnowałem klejem polimerowym rozcieńczonym denaturatem, po wyschnięciu oszlifowałem brzegi.

Pudełko na okular- czyli coś z niczego ;): 2.jpg


Brzegi okleiłem carbonem, do środka wklejając odpowiedniej grubości piankę , by okular nie "latał" wewnątrz. Denko dociąłem z tektury modelarskiej, wkleiłem warstwę pianki z wyciętym otworem w który wchodzi tuleja 1.25 cala okularu. Następnie całość wkleiłem do tuby, po wyschnięciu wyszlifowałem.

Pudełko na okular- czyli coś z niczego ;): 3.jpg


Następnie dno i boki okleiłem folią "carbon".

Pudełko na okular- czyli coś z niczego ;): 4.jpg


Pudełko na okular- czyli coś z niczego ;): 5.jpg


Moim zdaniem wyszło estetycznie i doskonale spełnia swoją rolę. Pudełko jest twarde i świetnie chroni okular.

Jeśli ktoś nie ma walizki na osprzęt i wozi okulary w fabrycznych opakowaniach może się pokusić na wykonanie sobie całego kompleciku...wtedy oryginalne kartoniki można mieć w domu i będą nie zniszczone przy ewentualnej odsprzedaży okularka...

W jednej tubie mamy dwa wieczka, więc można z niej zrobić 2 pojemniki...tuby dostępne są w różnych średnicach więc rozmiary można dopasować do posiadanych okularów, nie są też one zbyt drogie, więc można zabezpieczyć swoje szkła tanim kosztem jednocześnie zapewniając im bardzo dobrą ochronę.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostLucifffeR | 27 Sty 2015, 23:59

takie se badziewko, a cieszy w holere ;]
pomysł fajny, wykonanie schludne i mi sie podoba;]
tobie zapewne sie nadaje, w koncu potrzeba, matka pomysłów;]
pozdrawiam!
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości

AstroChat

Wejdź na chat