sterownik grzałek by Nord

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostNord | 23 Lut 2018, 09:55

Ostatnio nie wytrzymałem i postanowiłem zwalczyć problem marznącej i parującej optyki.
W efekcie mojej pracy przedstawiam wam 3 kanałowy sterownik grzałek.
Każde wyjście ma max 30V/2A więc do standardowego teleskopu i okularów w zupełności wystarczy. Wyjścia regulowane są za pomocą potencjometrów.
Obok gniazd wyjściowych zainstalowałem 3mm czerwone diody sygnalizujące pracę wyjść. Świecą jaśniej lub słabiej w zależności jaka moc jest ustawiona na wyjściu poszczególnego kanału.
Posiada dodatkowe nieregulowane wyjscie 12V na wentylator do chłodzenia teleskopu.
Zasilane odbywa się z gniazda zapalniczki samochodowej więc sterownik można zabrać w teren.
Całość jest zamknięta w obudowie 12cmx9cmx4cm

Waham się nad zainstalowaniem małego woltomierza (na zdj) monitorującego napiecie na zasilaniu czyli akumulatorze. Ale czy będzie on potrzebny?

P.S. Proszę nie śmiać się z grzałki, to wersja próbna :)
Załączniki
sterownik grzałek by Nord: Obraz 1369.jpg
sterownik grzałek by Nord: Obraz 1366.jpg
SW 120/600
AZ Nord
DO Titanium 8x42
 
Posty: 108
Rejestracja: 13 Sty 2013, 22:26
Miejscowość: Wołomin (okolice)

 

PostGumiś | 23 Lut 2018, 11:17

Nord napisał(a):Waham się nad zainstalowaniem małego woltomierza (na zdj) monitorującego napiecie na zasilaniu czyli akumulatorze. Ale czy będzie on potrzebny?


Sporo mocy to zapewne i tak nie potrzebuje więc woltomierz bym sobie odpuścił, jak już chcesz mieć wyświetlacz, to jeśli można podpowiedzieć: dodałbym do układu np. LM35 i zamiast napięcia mam temperaturę, mV wskazują od razu temperaturę tak że nie trzeba kombinować, no chyba że rozbudujesz, dasz dwa i będzie jeszcze temp. otoczenia, ale do ujemnej temperatury już trzeba układ
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm35.pdf

Można zdjęcie co w środku lub schemat? niedawno też ukończyłem ale bez bajerów, zrezygnowałem z zewnętrznego potencjometru, układ automatycznie się wyłącza po osiągnięciu zadanej temperatury.
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=47476
Gumiś
 

PostNord | 23 Lut 2018, 11:37

3 takie gotowe układy :)
Mój sterownik nie posiada automatyki, załączasz i grzeje, tylko to :)
Załączniki
sterownik grzałek by Nord: 418x9nAWgoL._SX342_.jpg
418x9nAWgoL._SX342_.jpg (17.34 KiB) Obejrzany 3133 razy
SW 120/600
AZ Nord
DO Titanium 8x42
 
Posty: 108
Rejestracja: 13 Sty 2013, 22:26
Miejscowość: Wołomin (okolice)

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

AstroChat

Wejdź na chat