SCT Jacek-knobs ;-) zamiennik Bob's Knobs - zrób to sam

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postkjacek | 08 Mar 2018, 09:55

Latanie dookoła tuby ze śrubokrętem po ciemaku ;-) jest takie sobie więc postanowiłem ułatwić sobie życie.

Możnaby kupić Bob's Knobs za granicą, ale drogo i trzeba trochę poczekać.
Odpowiednich śrub drobnozwojowych też nie znalazłem, choć długo nie szukałem.

Wpadłem na pomysł użycia kleju i plastikowych przedłużek.
Wykręciłem jedną śrubę, użyłem kleju dwuskładnikowego i plastikowego elementu (tu użyłem takich zaciskaczy do sznurka). Po wyschnięciu i utwardzeniu zrobiłem podobnie z pozostałymi śrubami, po jednej oczywiście.
Efekt na zdjęciach.
Mogłoby być ładniej, jest za to skutecznie. Kolimuje się elegancko :-).
Załączniki
SCT Jacek-knobs ;-) zamiennik Bob's Knobs - zrób to sam: 28201883659.jpg
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postendriu624 | 08 Mar 2018, 10:31

Dobre w newtonie bo śrubki nie wystają , a zaślepka na tubus jeszcze daje radę zakryć śrubki . Natomiast co do SCT to mam obawy co do takiego rozwiązania , czy aby napewno jest to konieczne , oraz czy zaślepka zakryje te wystające knobsy w bezpieczny sposób do transportu lub przechowywania. Tu wystarczy,aby główka moletowana śruby miała grubość 2-3 mm, i nie wystawała aż tak drastycznie za tubus. Praktyka i czas pokaże że to tymczasowe rozwiązanie.

Trzeba było kupić takie coś jak w linku, i po prostu wkleić w to coś szpilkę M4.

http://allegro.pl/nakretka-radelkowana- ... 79453.html

http://allegro.pl/nakretka-radelkowana- ... 78234.html

Pytanie, czemu poleciłem nakrętkę z wklejoną szpilką , bo takie rozwiązanie daje dużą elastyczność zastosowania takiej nakrętki, również jako śruby .
Takie nakrętki czy śrubki moletowane, są również w wersji czernionej.
Dałem tylko przykładowy link z taką nakrętką, szczególnie super rzecz dla posiadaczy newtonów, bo za niską kasę możemy zmodernizować pająka, kupując komplet nakrętek za groszową kwotę.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkjacek | 08 Mar 2018, 11:18

Bardzo dziękuję za krytyczne uwagi ;-).

Nie użyłem takich, czy podobnych nakrętek jak podałeś w linku bo nie chciałem :-).
Takie nakrętki nie sprawdziłyby się.

W moim rozwiązaniu tylko główka śruby drobnozwojowej jest częściowo zatopiona w plastiku. Jest tam uformowany stożek. Takie rozwiązanie zastosowałem dlatego, że otwory śrub kolimacyjnych leżą blisko brzegu, który wystaje na kilka milimetrów. Zwykłe śruby mieszczą się. Takie rozwiązanie ze stożkiem także.
Ale nakrętka nawet taka 'z nóżką' mogłaby mieć kłopot ze zamieszczeniem się. Poza tym miałem lekki materiał i tak chciałem zrobić.

A co do wysokości, to ma mniej niż 15mm wysokości. Przecież nie zastosowałbym czegoś co uniemożliwi zakładanie osłony :-).
Nie za bardzo rozumiem, jak to moje rozwiązanie może wpłynąć na tubę w transporcie... Śruby są na swoim miejscu, wszystko jest ładnie dokręcone. Osłona jest na miejscu.

Nawet wyczernianie tego plastiku jest raczej zbędne. Nic nie wchodzi w tor optyczny. A tuba ma swój odrośnik z welurowym wkładem.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postendriu624 | 08 Mar 2018, 11:31

Jeżeli się sprawdza to OK.

Zawsze byłem wrogiem niepotrzebnie wystających elementów, i to nie tylko ze względów estetycznych.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkjacek | 08 Mar 2018, 11:59

To w zasadzie nie wystaje, no 15mm. Ale jest co złapać.
Pierwsza próba była na węższym I trochę krótszym elemencie. Ale słabo się to trzymało i regulacja nie była fajna. Szerszy element daje większą swobodę.
Zresztą każdy może zrobić jak chce albo nic nie zmieniać.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostJanusz_P. | 09 Mar 2018, 17:58

Tyle że taki nonszalancki sposób mocowania śrubek skrócił im długość roboczą gwintów i musisz uważać aby przy kolimacji nie odpadło Ci lustro wtórne na główne bo będzie wtedy pewna stłuczka szklana :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkjacek | 10 Mar 2018, 17:05

Nic nie zostało skrócone :-). Inaczej to nie miałoby sensu.
Operacja miała na celu jakby wydłużenie główek śrub.

Klej dwuskładnikowy (płynny metal) umożliwia dosłownie sklejenie dwóch elementów w punkcie.
Na plastiku jest uformowany stożek z kleju, w tym stożku zatopiona jest częściowo góra (łeb) śrubki kolimacyjnej.
Łeb śruby dochodzi do tego samego miejsca, gdzie było przed dołożeniem plastiku.
Ten klej ma zastosowanie w zakresie chyba - 30 do +90 st C.
Kleję nim różne rzeczy. 'Spaw' jest zwyke mocniejszy od samego klejonego elementu :-).
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości

AstroChat

Wejdź na chat