Modernizacja szkolnej kopuły astronomicznej

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostSzukający | 15 Lip 2018, 20:20

Cześć, ostatnio wpadłem na pomysł aby w końcu nadać sens obiektowi wymienionemu w temacie, ponieważ od lat stoi on nie używany i się po prostu marnuje. Chcę stworzyć tam lokalne centrum propagowania astronomii i astrofizyki. Do konkretów; kopuła znajduje się na dachu szkoły będącej w centrum miasta (tak wiem, że praktycznie wszystko jest do d**y, ale tu chodzi bardziej o reklamę astronomii niż o piękne, nie "latające" obrazy) jest tam teleskop newton 10" zamontowany na montażu paralaktycznym EQ5 pro jeśli dobrze pamiętam. Myślę nad zautomatyzowaniem całej kopuły i możliwości sterowania nią przez stronę internetową, która będzie udostępniona publicznie na stronie szkoły, gdzie po zalogowaniu każdy będzie mógł samodzielnie prowadzić obserwacje. Planuję zmotoryzować kopułę, zamontować kamerę w wyciągu okluarowym, dodać elektroniczny focuser i koło filtrowe. Wszystko mam zamiar sterować małymi komputerami, które będą podłączone do sieci i dadzą dostęp do zasobów użytkownikowi. Chciałbym się was spytać jako doświadczonych kolegów na co powinienem zwrócić uwagę przy planowaniu i budowie. Może polecicie jakieś komponenty, może na coś nie zwróciłem uwagi, a może macie własny pomysł jak można rozwinąć ten pomysł. Jestem otwarty na wszystko. Dodam jeszcze, że planuję zamontować małą stację pogodową, która zablokuje możliwość obserwacji i automatycznie zamknie kopułę kiedy warunki atmosferyczne będą mogły zagrażać sprzętowi. Do celów popularyzacyjnych mam zamiar ją dodatkowo nieco odświeżyć i dodać tam ławki, rzutnik i kilka półek z różnymi eksponatami, które umożliwią wygodniejsze prowadzenie tam zajęć i warsztatów.
 
Posty: 7
Rejestracja: 17 Cze 2018, 18:17

 

Postkaczor_ks | 15 Lip 2018, 21:30

Wielkie plany. Pomijając kwestie techniczne od razu nasunęła mi się myśl że może być dużo chętnych na czas teleskopu. Tak dużo że będzie go brakowało. Dodatkowo przy naszej kapryśnej pogodzie to kolejny niedostatek czasu a wykorzystywanie w astrofotografii to kolejny potrzebny czas bo gromadzenie materiału wymaga go jeszcze więcej. Tak więc takie publiczne udostępnianie może nie wypalić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostM.K. | 16 Lip 2018, 09:01

Pokazy i wykłady, które tam planujesz to chyba będzie najlepsze rozwiązanie popularyzatorskie dla mas.
Obserwacje na żywo, oko w okularze, a nie w monitorze robi największą furorę i wzbudza zachwyt, aczkolwiek niech i laicy popróbują astrofotografii.
Trzymam kciuki za to zacne przedsięwzięcie!
Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone
 
Posty: 256
Rejestracja: 11 Wrz 2009, 10:14
Miejscowość: Gród Kraka

 

PostSzukający | 16 Lip 2018, 12:48

Też się obawiam za dużej ilości chętnych, ale obserwacje na żywo w nocy byłoby tam dość trudno zorganizować. Aby to było cały czas atrakcyjne myślę nad dość krótkim czasem obserwacji dla użytkownika tuż po zalogowaniu, a dłuższym dla ludzi, którzy dokonali rezerwacji. W dodatku podgląd obserwacji będzie cały czas dostępny publicznie więc będziesz mógł oglądać jak ktoś inny wykonuje obserwacje. Jest to skierowane do ludzi, którzy nie mieli wcześniej wcale styku z astronomią, ale się tym z dnia na dzień zainteresowali i chcą zobaczyć "coś". Na witrynie umieszczę również czat dzięki, któremu mam nadzieję, że użytkownicy będą prowadzili obserwacje wspólnie i będą wymieniać się wiedzą i pomysłami. Jeśli projekt okazałby się wielkim sukcesem i zebralibyśmy więcej środków, myślę że można by postawić nawet kilka takich obserwatoriów, co by zaspokoiło popyt i moglibyśmy stworzyć coś takiego już w bieszczadach, gdzie obserwacje dałyby naprawdę dobry efekt.
 
Posty: 7
Rejestracja: 17 Cze 2018, 18:17

 

Postmakower | 16 Lip 2018, 14:20

Szukający napisał(a):Też się obawiam za dużej ilości chętnych........


Mało prawdopodobne. Na początek może znajdzie sie kilkanaście osób ale po paru sesjach zostana 3-4 osoby. A to już będzie dobrze. Z tego co opisałeś to obsertwatorium na terenie szkoły czyli będzie to jakieś kółko zainteresowania pod opieką szkoły. Ty jako organizator odpowiadasz za wszystko, również za bezpieczeństwo. Młodzieży nie można zostawić samej bo głupie pomysły im do głowy przychodzą. Jeszcze jakie wino wieczorem wypiją i ktoś z dachu spadnie. Wtedy pójdziesz siedzieć.
Zwróć uwage na takie aspekty a nie tylko techniczne. Niestety takie czasy.....
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostLesioQ | 18 Lip 2018, 09:55

Czyli zdalnie = bezpiecznie :!:

Zakładając, że masz budżet na projekt - może jakiś gotowy interfejs - kombajn z drajwerami ASCOM, etc.
SCT8, SiTech:GEM_ATM, Pyxis6M
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 21 Lip 2018, 09:56

Widzę sprzeczność w tych założeniach czyli postawieniem tam ławek i półek z gratami a zautomatyzowaniem kopuły i teleskopu :shock:
Przy pracy zdalnej, automatycznej nie może tam być żadnych ludzi bo zaraz będzie przycięta, złamana ręka czy zmiażdżone palce mechanizmem napędu kopuły czy zamykania jej klapy czy porażenie prądem , w takim razie lwią cześć budżetu przeznacz na ubezpieczenie jej użytkowników i nie mogę to być nie przeszkoleni ludzie więc lepiej pozostań przy pracy zdalnej a sam nadzoruj projekt w środku kopuły jak osoba świadoma zagrożeń elektromechanicznych i odpowiedzialna za ten projekt bo to jest ogromna odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie :arrow: :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotr4d | 23 Lip 2018, 08:57

Esprit S-APO 100/550, N 200 F4, SpaceCat51, EQ6R. Celestron 15x70, ASI 1600MMC, 294MC, Sv305.
Awatar użytkownika
 
Posty: 147
Rejestracja: 23 Mar 2013, 13:31
Miejscowość: Strzyżów n. Wisłokiem

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 33 gości

AstroChat

Wejdź na chat