Odrośnik a światło rozproszone

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postantekboodzik | 29 Wrz 2018, 08:41

Konsensus internetowy podaje, że optymalna długość odrośnika to 1~1,5 apertury. Taki odrośnik przeciwdziała zaparowaniu obiektywu refraktora, ale czy pomaga eliminować wpływ np łuny latarni miejskich, lub poprawia kontrast?

Na moje to swiatło rozproszone docierające do obiektywu pod małymi kątami i tak zostanie całkowicie odbite od powierzchni obiektywu, ew ugięte trafi na wewnętrzną powierzchnię tubusa (i tu diafragmy przydałyby się bardziej). Zaś dla eliminacji niepożądanego światła docierającego pod większym kątem (np podczas obserwacji obiektów niżej nad horyzontem z balkonu z pięter mniej więcej nawysokości lamp) odrośnik musiałby być hiper długi, i mógłby winietować...

Wielkie refraktory nie miały odrośników... Chyba :)

Przypomina mi się też odcinek Myth Busters, w którym sprawdzali mit, wg którego z dna studni w biały dzień rzekomo widać gwiazdy. W tym celu zajrzeli od spodu do nieczynnego komina. Nie było żadnej różnicy w jasności widzialnego fragmentu nieba.
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Posttiger | 02 Paź 2018, 21:32

Na ogół obserwuję z peryferii dość dużego miasta. Zrobiłem sobie odrośniki (wyflokowane w środku) dł. 2D. Moim zdaniem, nie tylko w sposób ZNACZĄCY (do zaparowania obiektywu, lub menisku) wydłużają czas obserwacji (zdarza się, że jesienią nie używam suszarki 4-5 h), ale w warunkach zaświetlenia, jakby je ograniczają. Przy czym w dużym stopniu niwelują, także wpływ Księżyca, dla obiektów w pobliżu niego. Jedyna wada to ,,taszczenie" ich ze sobą.
Załączniki
Odrośnik a światło rozproszone: DSC02961 (Copy).JPG
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postantekboodzik | 02 Paź 2018, 23:57

Dzięki za odzew, fajny setup :) I co, czy da się zauważyć winietowanie? Można to jakoś odnieść do światłosiły?

Ja zmóżdżałem się nad odrośnikami w Newtonach, i wydaje mi się, że są one bardziej wrażliwe na boczne światło - może ono trafiać na lusterko wtórne bądź na fragment naprzeciwko wyciągu z dużego kąta "bryłowego". Taki odrośnik powinien też dobrze zastępować ew dodatkowe wyczernienie głównego tubusu przez np wyklejanie welurem, co, jak wiadomo z różnych forów, wzbudza kontrowersje...

W refraktorach chyba nie ma to aż takiego znaczenia?
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

Posttiger | 06 Paź 2018, 02:47

Winiety z odrośnikami nie zauważyłem, natomiast wygoda jest wyrażna. Np; dzisiaj; szukacz musiałem dwukrotnie ,,odgruzowywać" suszarką (zapomniałem odrośnika do niego, a mam atm), a obiektyw w Edku-120 (ze specjalnie spreparowanym odrośnikiem- nie). Co prawda kiedyś bardziej używałem MN-190, ale teraz przez lenistwo wolę targać SW ED-120. Wszytskie moje odrośniki (nawet do szukacza) są wyklejone czarnym welurem.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttiger | 06 Paź 2018, 22:10

Dodam jeszcze (apropos winiety), że moje odrośniki mają ok. 3-4cm większą wewnętrzną ,,fi", od menisku, czy też obiektywu refraktora. Niestety nie dotyczy to szukacza, czy też guidera.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat