Przemycie soczewek refraktora- usuwanie zacieków

PostKarol | 17 Gru 2018, 21:20

Jak wygląda trwałość tego LensPena ?
On sam też wymaga czyszczenia. Jak ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJSC | 17 Gru 2018, 21:36

Jest niewiarygodnie trwały i nie wymaga czyszczenia! Jednego mam juz wiele lat (maluteńki do okularów i cały czas świetnie czyści). Wymieniłem go jednak ostatnio, tak na wszelki wypadek, bo obawiałem się, że może nazbierał jakichs drobin i bedzie rysował soczewke (ale to tylko takie moje nadpobudliwe domysły). Teraz mam cały zestaw. Małe, duże, srednie, do soczewek, do filtrów.
Nie wnikałem na jakiej zasadzie to działa, ale wydaje mi się, że końcówka jest "nasączona" jakims mikroproszkiem, który pochłania zanieczyszczenia.

PS
Sprawdzałem po wyczyszczeniu powierzchnię soczewki pod bardzo duzym powiększeniem - mam bardzo silną lupę - i nie widac żadnych zadrapań powierzchni. . Piszę tak na uspokojenie, aby nie obawiac się, że proszek porysuje powierzchnię lub zedrze warstwy antyodblaskowe.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSoczi | 17 Gru 2018, 22:58

JSC napisał(a):A co do LensPena - to naparawdę jest świetne urządzenie
https://www.youtube.com/watch?v=KqRswANILME

:idea: :arrow: JEZU on to zrobił z taką premedytacją :shock: :shock: :shock: :o :? :|
....jak tak można palucha walnąć prosto w soczewe :?: :|

Ja wam tylko powiem, że dla tych co dłużej obcują z daną optyką taka ilość ruchów dookólnych jak na tym filmie wykonał to się napewno źle skończy finalnie dla powierzchni powłok - na bank będą mikrorysy, widoczne prawie wyłącznie pod lupą i przy prześwietlaniu na wylot silnym światłem pod różnymi kątami. Nie mówię że będzie ich setki, ale z jedna na co drugie czyszczenie się zapewne trafi, jak to bywa także przy ściereczce i alkoholu z mojego własnego doświadczenia.

Zawsze znajdą się jakieś mikro kamyki twarde które te powłoki wykończą podczas takiego pocierania.
Lepiej dbać, zapobiegać i dmuchać na zimne niż niszczyć beztroskim użytkowaniem sprzętu np. podczas silnych wiatrów gdy czujemy w powietrzu zapach kurzu albo udostępniając komu popadnie. Dodatkowo w chwili chwilowego nieużytkowania ja zakrywam deklem od góry te droższe soczewki gdy spoczywają na półeczce Dobsona.

JSC ty jesteś stary wyga, koneser sprzętowy co się zna na rzeczy. A laik poprostu weźmie nachucha i rozetrze higieniczną albo nawet używaną bawełnianą do nosa. Istnieją osoby którzy z zaparowaniem LW tak sobie radzą właśnie.
Ostatnio edytowany przez Soczi 17 Gru 2018, 23:53, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostSoczi | 17 Gru 2018, 23:11

No nie wierzę żeby tak tani produkt był równie skuteczny jak te po 50zł. https://teleskopy.pl/Sztyft-do-czyszczenia-optyki-%28p%C4%99dzelek-+-2-ko%C5%86c%C3%B3wki-czyszcz%C4%85ce%29-teleskopy-801.html
na aukcjach jest nawet po 5zł.

Jak tak mówisz JSC żeby się nie bać to powiem ci że ja nawet sobie nie ufam z tym odważnym użytkowaniem LensPena i wolałbym Tobie oddać całą robotę żebyś mi poczyścił walizkę optyki skutecznie na glanc :wink: . Gwarancja nieuszkodzenia powierzchni oczywiście spada na ciebie. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostJSC | 17 Gru 2018, 23:53

Soczi napisał(a):Ja wam tylko powiem, że dla tych co dłużej obcują z daną optyką taka ilość ruchów dookólnych jak na tym filmie wykonał to się napewno źle skończy finalnie dla powierzchni powłok - na bank będą mikrorysy, widoczne prawie wyłącznie pod lupą i przy prześwietlaniu na wylot silnym światłem pod różnymi kątami.

Własnie to chciałem jeszcze dopisac, ze te koliste ruchy to chyba tak nie za bardzo do czyszczenia ;) Ja czyszczę zdecydowanie delikatniej - raczej promieniście delikatnymi maźnięciami i w zasadzie ograniczam sie do "upartych" pyłków, na koniec dopiero omiatam soczewkę delikatnie dookoła.
Takie maźnięcie tłustym paluchem to najpierw przetarłbym spirytusem lub izopropanolem, aczkolwiek - jak widac na filmie - LensPen wyczyści także takie ubrudzenie - i to jest prawda - sam próbowałem.
Soczewkę oglądałem pod lupą pod róznymi kątami i oświtleniem - absolutnie gładka, jednorodna powierzchnia, aczkolwiek nie próbowałem co trzeba zrobić (i jak długo czyścic), aby jednak te powłoki antyodblaskowe poźdzerać ;)

Co do czyszczenia LensPenem - bez wahania mógłbym otworzyć zakład usługowy "czyszczenie soczewek" :) ... z gwarancją :wink:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSoczi | 17 Gru 2018, 23:57

No ale co z takimi LensPenami od kilku do kilkunastu złotych?
Ma ktoś doświadczenia czy są bardzo tandetne?

JSC jakie ty masz? po 50zł?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostJSC | 18 Gru 2018, 00:13

Soczi napisał(a):No ale co z takimi LensPenami od kilku do kilkunastu złotych?
Ma ktoś doświadczenia czy są bardzo tandetne?

JSC jakie ty masz? po 50zł?


Ja sie bałem tych tanich i kupiłem w sklepie fotograficznym takie (za 80zł jak sie nie mylę, w zestawie 3 sztuk):
https://www.ceneo.pl/32464456
Zresztą jest strona LensPena po polsku https://lenspenpolska.pl/

Pierwszy który miałem wygladał tak https://lenspenpolska.pl/187-thickbox_d ... enspen.jpg , ale miał logo HAMA - kosztował chyba 30 zł...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSoczi | 19 Gru 2018, 00:44

Karol napisał(a):Jak wygląda trwałość tego LensPena ?
On sam też wymaga czyszczenia. Jak ?

JSC napisał(a):Nie wnikałem na jakiej zasadzie to działa, ale wydaje mi się, że końcówka jest "nasączona" jakims mikroproszkiem, który pochłania zanieczyszczenia.

Takie info znalazłem na Necie:
Kod: Zaznacz wszystko
Czyszczące pióro - Magiczne dwa w jednym, czyli mój ulubiony sprzęt do czyszczenia. Z wyglądu przypomina trochę długopis. Z jednej strony ma bardzo miękki, mały pędzelek, a z drugiej specjalne, czyszczące tworzywo. W zatyczce znajduje się substancja, którą należy wycisnąć, a potem wyczyścić nią obiektyw. Nie ma obawy, że wypłynie wtedy, kiedy nie trzeba. Nie zdarzyło mi się również, by zaschła.


Kod: Zaznacz wszystko

Specjalnie ukształtowana końcówka czyszcząca ze specjalnego filcu znajdująca się na drugim końcu pióra ma formę zaokrąglonego trójkąta. Za jej pomocą usuniesz odciski palców również z trudno dostępnych miejsc, takich jak: rogi wyświetlacza.

W zatyczce Camgloss Digiklear znajduje się sprawdzona substancja czyszczącą na bazie węgla, która nie wycieka i nie wysycha. Przekręcając piórem po nałożeniu zatyczki odnowisz cieniutką powłokę znajdującą się na czubku pióra. Pióro jest gotowe do ponownego użycia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postdaniel | 15 Sty 2019, 11:24

Ufff wczoraj pierwszy raz sprawdziłem teleskop po czyszczeniu w Astrokraku. Obraz genialny. Wszystko gra!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostWerni74 | 15 Sty 2019, 13:54

No to teraz czyste szkiełko domaga się czystego nieba:), szczególnie w dniu zaćmienia. Klarownych obrazów i pogodnych nocy życzę, i do kolejnej wspólnej eskapady:))
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat