Przemycie soczewek refraktora- usuwanie zacieków

Postdaniel | 03 Gru 2018, 00:20

Witam.
Pewnie temat wałkowany ale mam pewien problem. Otóż zauważyłem, że obiektyw mojego ukochanego edka musi już być umyty, postanowiłem przejść do działania.
Bałem się cokolwiek rozkręcać by nie naruszyć soczewek a co za tym idzie- kolimacji.
Postanowiłem zdjąć tylko odrosnik. Następnie przedmuchałem obiektyw gruszką w celu usunięcia pyłków. Następnie za pomocą gruszki nabrałem wodę z płynem Ludwik i spryskałem obiektyw strumieniem aby dla pewności swobodnie odpłynęły przylegające zanieczyszczenia pozostałe po przedmuchaniu (o ile takie były).
Następnie delikatnie opuszkiem palca zacząłem myć. Podobnie jak zwierciadło. Nic się nie wydarzyło. Rzadnych rys itp.
"Niestety" nakręcając odrosnik doszedłem do wniosku, że celę z soczewką można swobodnie odkręcić nie ruszając przy tym kolimacji. Chciałem przy okazji sprawdzić czy soczewką od strony wewnętrznej tubusu też wymaga mycia.

Co się okazało?
Dostrzegłem delikatnie smugi/ ślady po lub nadal istniejącej wody między soczewkami. Na zdjęciach wygląda jak stłuczona soczewka.

Co zrobić aby te ślady zniknęły? Woda prawdopodobnie odparowała ale ślad jest. Boję się naruszenia kolimacji. Wiem ile wysiłku kosztuje ponowne jej ustawienie. Może zrobić delikatnie znaczniki i rozkręcić obiektyw i przemyć?
PS jak w ogóle pozbyć się śladów po wodzie nie wycierając obiektywu? Zawsze po odparowaniu wody zostają ślady.
Załączniki
Przemycie soczewek refraktora- usuwanie zacieków: FA681C13-5F99-4415-97BA-A25AE555E5B3.jpeg
Przemycie soczewek refraktora- usuwanie zacieków: 241CBFE4-B2A7-4D56-AC06-623BAD2D3EBC.jpeg
Przemycie soczewek refraktora- usuwanie zacieków: B359A91C-CFFA-456E-BCD7-51B4FF146E0A.jpeg
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postendriu624 | 03 Gru 2018, 09:08

Prawda jest taka , że jest już pozamiatane , a w tej trosce o czystość optyki Kolega przesadził z ilością środków czyszczących, teraz wyszło na jaw , że obiektyw w ED 100 nie jest hermetycznie uszczelniony, czyli nie wytrzymuje on kąpieli w wannie,

Bez rozebrania obiektywu się nie obejdzie, bo pewnie między soczewkami jest również odrobina płynu do naczyń, a samoczynnie woda w separacji soczewek ne zniknie, po prostu trzeba teraz rozebrać obiektyw , zaznaczyć położenie soczewek, i ponownie go wyczyścić.
Współczuję Koledze, bo po rozbiórce obiektywu, edek 100 może dawać już gorsze obrazy po jego ponownym złożeniu.

Trzeba było do mycia obiektywu użyć mikrofazy, lekko nasączonej izopropanolem, to chyba najbezpieczniejsza metoda do czyszczenia obiektywu, gdy nie jest on hermetyczny.

Uważam, że dalsze doradzanie jak dalej postępować z tym zalanym wodą obiektywem nie ma już najmniejszego sensu, nikt nie jest w stanie dobrze doradzić Koledze, jak rozebrać i ponownie złożyć obiektyw.
Czyli pozostaje samemu go rozebrać i wyczyścić , lub lepiej zlecić to fachowcowi.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 03 Gru 2018, 09:36, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMichał N. | 03 Gru 2018, 09:35

Cześć, wyślesz edka do Teleskop Spezialisten wyczyszczą skolimują i będzie lepiej jak oryginał.
https://www.teleskop-spezialisten.de/sh ... :_:28.html
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

Postdaniel | 03 Gru 2018, 10:22

A może wyślę do astrokraka? Ludzie przeraziłem się.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postlolak89 | 03 Gru 2018, 10:29

A czy jak zalewałeś go wodą to był soczewką w dół czy w górę? Ta woda tam podciekła czy jakoś ją "zassało"?

Pytam bo sam stałem się posiadaczem planetarnej 100 mm soczewki i wolałbym uczyć się na cudzych błędach, jakkolwiek tragicznie by to nie zabrzmiało.
lolak89
 

Posttomeczz | 03 Gru 2018, 10:38

Daniel, co Ci strzeliło do głowy by na celę lać wodę .... z Ludwikiem. Żadnych ludwików ani innych wynalazków, starcza sama czysta woda. Zadne płyny do mycia okularów.

Zazwyczaj pomaga zroszenie świeżej chusteczki wodą i przetarcie soczewki. Jak nie mam czym zrosić zdaża mi sie chuchnąć soczewkę i przetrzeć świeżą chusteczką higieniczną - po wcześniejszym przedmuchaniu kurzu.
Tak na prawdę to mechanicznie powłoki trudno uszkodzić, trzeba by gwożdzia albo piasku na chusteczce. Czesciej powłoki się uszkadzają od chemicznych substancji i kurzu długo zalegającego na zawilgoconej soczewce (kurz odbarwi wtedy powłokę w miejscu gdzie zalega).

Wątpie by ktoś w PL to skręcił jak należy. Myślę że prarę osób się znajdzie, które to robiły...szczególnie z zagłębia krakowski-katowickiego (pozdrawiam tych forumowiczów), ale wszystko było skręcane domową robotą. Wady zle skręconej soczewki wyłapie tylko osoba dobrze znająca obrazy z refraktora na dużych powiększeniach.

Wysyłka do DE i robocizna wyniesie tyle co nowy EDek...

powodzenia
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postdaniel | 03 Gru 2018, 11:07

Ja go odrobinę psiknąłem wodą i ona się tam dostała. Jaki ja byłem głupi.
Tubę postawiłem w pozycji leżącej tak aby soczewka była w pionie. I chciałem zwilżyć odrobiną wody.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Posttomeczz | 03 Gru 2018, 11:29

daniel napisał(a):Ja go odrobinę psiknąłem wodą i ona się tam dostała. Jaki ja byłem głupi.
Tubę postawiłem w pozycji leżącej tak aby soczewka była w pionie. I chciałem zwilżyć odrobiną wody.


Napisz do deltyoptical i do Pana Janusza. Może będą mieli jakiś pomysł.
Co ja bym zrobił:
Nie rozkręcałbym celi sam ani nie dawałbym pseudofachowcom. Jak naprawa będzie droga - wykręciłbym celę, postawił gdzieś w cieple - może to jakoś odparuje... Jak odparuje zostaną takie zacieki ale one mocno nie wpłyną na obraz.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postlolak89 | 03 Gru 2018, 11:33

Przykra sprawa, jeśli ta woda odparowała i został tylko zaciek to chyba nie będzie miało aż takiego znaczenia w obserwacji prawda? Gorzej jakby woda faktycznie tam była. To raczej okular jest wrażliwy na brud.
Edit: właśnie tomecz potwierdził moje przypuszczenia.
lolak89
 

Postwampum | 03 Gru 2018, 14:40

Ech Danielu.....
Masz refraktorowca pod nosem i nie zadzwonileś.
Miałem to samo w Celstronie 100mm.....
Reszta na PW.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 03 Gru 2018, 15:27

Cześć.

Piszecie jakby było już po Refraktorze. Rozmawiałem z Danielem , kwestia serwisu u Janusza i po sprawie.
Daniel nie czytaj tych co po niektórych dołujących komentarzy , Janusz w serwisie zrobi z Twoim Refraktorem porządek i wszystko będzie OK.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 03 Gru 2018, 18:38

Dokładni Krzysztofie. Nie znam budowy celi edka. Mając mojego nigdy nie miałem potrzeby tam zaglądać. To tylko dublet. Jakby coś takiego stało się w triplecie to tylko serwis.Nawet jeżeli trzeba będzie kolimować to nie tragedia. Chyba że ktoś nie czuje się na siłach to wtedy nic na siłę i jak piszą koledzy lepiej oddać komuś kto się zna. Dla spokoju sumienia wyślij go i po problemie. Będzie coś tam kosztować ale jak trzeba będzie zapłacić to się dłużej będzie pamiętać jak nie czyścić. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postendriu624 | 03 Gru 2018, 18:53

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Piszecie jakby było już po Refraktorze. Rozmawiałem z Danielem , kwestia serwisu u Janusza i po sprawie.
Daniel nie czytaj tych co po niektórych dołujących komentarzy , Janusz w serwisie zrobi z Twoim Refraktorem porządek i wszystko będzie OK.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

To nie są dołujące komentarze, lecz tylko rozsądne propozycje. Dołujące może być to , że ten ED 100 może już nie dać tak dobrych obrazów po ponownym zestawieniu obiektywu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 03 Gru 2018, 22:46

endriu624 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Piszecie jakby było już po Refraktorze. Rozmawiałem z Danielem , kwestia serwisu u Janusza i po sprawie.
Daniel nie czytaj tych co po niektórych dołujących komentarzy , Janusz w serwisie zrobi z Twoim Refraktorem porządek i wszystko będzie OK.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

To nie są dołujące komentarze, lecz tylko rozsądne propozycje. Dołujące może być to , że ten ED 100 może już nie dać tak dobrych obrazów po ponownym zestawieniu obiektywu.


Endriu Litości , może już nie dać a to niby dlaczego , właśnie że Janusz sprawdzi przy okazji np. Refraktor na obrazach gwiazd i może wychwycić jakiś fabryczny defekt np. nie osiowości , itp. przy takiej okazji i od razu też poprawić na plus. Ja rozbierałem również i kolimowałem , poprawiałem swoje Edki , te które nie podobały mi się w praktyce w obrazach dyfrakcyjnych. Pisanie takich stwierdzeń jak piszesz to szczerze nie podlega komentarzowi...Aż strach się bać co dalej będzie... :D
To Dublet i sprawa stosunkowo prosta dla człowieka z praktyką ATM , element ED jest bardzo delikatny i kruchy i np. podczas rozbierania czy składania podczas nie prawidłowej pod kątem blokady w celi może ulec uszkodzeniu. Ponadto Janusz zna się na rzeczy , sam "podglądałem" parokrotnie jak to robi , aby potem samemu się odważyć.
Danielu śmiało wysyłaj jak nie czujesz sie na siłach i Refraktor powróci do Ciebie w tej samej Świetności co był jak nie lepiej.
Z Danielem rozmawiałem dzisiaj telefonicznie jak wygląda sprawa demontażu i montażu z powrotem , to żadna tajemnica czy Tabu , ale jak nie czuje się pewny to lepiej zlecić w fachowe ręce i tyle może Endriu w temacie bez zbędnych i różnorakich komentarzy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 03 Gru 2018, 23:24, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 03 Gru 2018, 23:04

Rozbierałem Mariolę- jak kolejek to brzmi :D i wiem jak minimalne błędy psują obraz.
ED to duża i krucha soczewka.
Zarówno Janusz jak i Krzysiek mnie uspokoili. Z czego bardzo się cieszę.
A tymczasem wiem że jednak lepiej mieć przykurzoną optykę niż dłubać na własną rękę.
Takie wyczyszczenie w astrokraku raz na kilka lat starczy
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Posttomeczz | 04 Gru 2018, 11:45

Krzysztof_P napisał(a): Ja rozbierałem również i kolimowałem , poprawiałem swoje Edki i...Aż strach się bać co dalej będzie... :D
To Dublet i sprawa stosunkowo prosta dla człowieka z praktyką ATM ,

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dokładnie o tym pisałem. Za kolimację metodą prób i błędów to ja serdecznie dziękuję. Nie wiem jak by to napisać Krzysztof, ale takiego edka raczej bym nie chcial użytkować. Rozumiem ustawić wyciąg pod skręconą celę. Ale skręcić i skolimować rozkręconą celę to metodą prób i błędów bez urządzeń się nie da. Jest raptem kilkanaście nocy w roku z dobrym seeingiem gdzie sie da solidnie potestować refraktor, a gdzie tu poskładać na szybko celę. Już samo doczyszczenie soczewek od środka celi wydaje się być wyzwaniem, a gdzie to co chwila składać i rozkładać.


Oglądałem Daniela edkiem chwilę na wysokich powerach i powiedziałem wtedy, że mógłbym z tym jego edkiem żyć. Chętnie kiedyś popatrzę na tego edka po operacji Pana Janusza.

Wysłałem kiedyś do Pana Janusza zaparowany okular, który notabene też kupiłem z zagłębia krakowsko-katowickiego. Okular został rozkrecony, wyczyszczony jak się da. Dawał dobre obrazy, ale niestety kurzu ze środka się nie udało całkowicie usunąć. Zastanawiałem się czy okularu nie odesłać do poprawy, ale stwierdziłem że w amatorskich warunkach lepiej się tego i tak nie da zrobić

Danielu powodzenia, życzę Ci byś po operacji mógł całkowicie komfortowo korzystać z edka, ale powątpiewam że tak będzie.
Gratuluję Ci odwagi że napisałeś o tym na forum, niejeden by to "jakoś naprawił" i pogonił na giełdzie.

pozdrawiam
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postdaniel | 04 Gru 2018, 12:28

Ja EDwarda nie zamierzam sprzedawać. Wierzę, że będzie dobrze. Na pewno nie będę sam tego "naprawiać" i moje zapytanie odnosiło się do tego czy jest to odwracalne.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postforem | 04 Gru 2018, 13:49

daniel napisał(a):A tymczasem wiem że jednak lepiej mieć przykurzoną optykę niż dłubać na własną rękę.
Takie wyczyszczenie w astrokraku raz na kilka lat starczy

Przykurzona optyka to nic dobrego, ale teraz po szkodzie już wiesz, że jeżeli nie posiada się dokładnej wiedzy na dany temat to zamiast zgadywać czy przenosić praktyki z mycia lustra lepiej jest wpisać w wyszukiwarkę temat czyszczenia optyki refraktora lub zwyczajnie zapytać na forum. Kto pyta mniej błądzi ;) Głowa do góry - będzie dobrze Danielu.

A na przyszłość - optykę należy głaskać, ale cierpliwie, delikatnie i jak najmniej. Teraz najtrudniejsze - trzymać paluchy z daleka od optyki ;) Do delikatnego zdejmowania pyłków najlepszy jest pędzelek lub mikrofibra do optyki plus działanie grawitacji. Taki zwyczaj dzień po obserwacji plus nakładki chroniące przed kurzem zapewniają czystość przez cały rok. Pamiętać o używaniu odrośników. Odciski palców zazwyczaj schodzą bez problemów na sucho ruchem do krawędzi mikrofibrą do optyki - delikatnie, bez użycia siły, cierpliwie. Jeżeli po minucie delikatnego czyszczenia nie widać postępów można lekko zwilżyć mikrofibrę i nawilżyć zanieszczyszczenia. Poczekać chwilę i próbować wilgotną chusteczką do optyki. Na koniec zebrać ślady wilgoci suchą. Nie używać chusteczek do okularów i środków do czyszczenia okularów. I odpuść sobie stosowanie "na żywca" bawełnianych patyczków do uszu, ewentualnie owiń je mikrofibrą ;) Miękki pędzelek, parę czystych chusteczek do optyki, delikatność i cierpliwość to wszystko co potrzebne. U mnie po pół roku optyka wygląda wciąż jak nowa, a nie jest czyszczona poza zdejmowaniem wspomnianych pyłków i używam jej prawie codziennie, bo również do terenu...

edit: dodany link => https://www.teleskopy.pl/pdf/inne/czysz ... optyki.pdf
Ostatnio edytowany przez forem, 10 Gru 2018, 17:09, edytowano w sumie 1 raz
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2018, 15:39

tomeczz napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a): Ja rozbierałem również i kolimowałem , poprawiałem swoje Edki i...Aż strach się bać co dalej będzie... :D
To Dublet i sprawa stosunkowo prosta dla człowieka z praktyką ATM ,

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dokładnie o tym pisałem. Za kolimację metodą prób i błędów to ja serdecznie dziękuję. Nie wiem jak by to napisać Krzysztof, ale takiego edka raczej bym nie chcial użytkować. Rozumiem ustawić wyciąg pod skręconą celę. Ale skręcić i skolimować rozkręconą celę to metodą prób i błędów bez urządzeń się nie da. Jest raptem kilkanaście nocy w roku z dobrym seeingiem gdzie sie da solidnie potestować refraktor, a gdzie tu poskładać na szybko celę. Już samo doczyszczenie soczewek od środka celi wydaje się być wyzwaniem, a gdzie to co chwila składać i rozkładać.


Oglądałem Daniela edkiem chwilę na wysokich powerach i powiedziałem wtedy, że mógłbym z tym jego edkiem żyć. Chętnie kiedyś popatrzę na tego edka po operacji Pana Janusza.

Wysłałem kiedyś do Pana Janusza zaparowany okular, który notabene też kupiłem z zagłębia krakowsko-katowickiego. Okular został rozkrecony, wyczyszczony jak się da. Dawał dobre obrazy, ale niestety kurzu ze środka się nie udało całkowicie usunąć. Zastanawiałem się czy okularu nie odesłać do poprawy, ale stwierdziłem że w amatorskich warunkach lepiej się tego i tak nie da zrobić

Danielu powodzenia, życzę Ci byś po operacji mógł całkowicie komfortowo korzystać z edka, ale powątpiewam że tak będzie.
Gratuluję Ci odwagi że napisałeś o tym na forum, niejeden by to "jakoś naprawił" i pogonił na giełdzie.

pozdrawiam


Cześć.

Przy rozkładaniu obiektywu wystarczy na obu elementach zaznaczyć markerem znak o ile nie ma fabrycznych znaków i po wyczyszczeniu elementów i przedmuchaniu powietrzem pod ciśnieniem przed złożeniem , zestawić je w tej samej pozycji aby znaki się pokryły. Jest pierścień dystansowy w nowszych wersjach Refraktorów ED a w starszych trzy listki pomiędzy elementami.Potem równolegle nasunąć celę na obiektyw tak aby elementy się nie zaklinowały w celi pod kątem , wtedy jest prawie Katastrofa-bardzo kruche i delikatne szkło , więc delikatnie z wyczuciem , zakręcić pierścień palcami też z wyczuciem i całość nakręcić na tubę. Nic się nie podzieje i nie mamy innych ruchów , sprawa zachowania ostrożności. Owszem zabawa ze znalezieniem wzajemnego położenia elementów jak nie mamy zaznaczonego markera lub jak zapomnimy przed rozłożeniem obiektywu tego zrobić jest bardzo czasochłonna i ryzykowna , z każdym rozłożeniem ryzyko uszkodzenia istnieje coraz większe. Jeżeli przestrzegamy pewnych procedur to praktycznie każdy może wykonać to we własnym zakresie , nawet Tryplet MEADE 127mm nie jest tak żle gdyż dwa elementy są fabrycznie skręcone ze sobą pierścieniem osobno od trzeciego elementu.Wszystko z głową myśląc a jak jest praktyka to i problemów mniej. Co do okularów to faktycznie w płaszczyżnie ogniska widać potem wszelakie farfocle na tle np. jasnej tarczy Księżyca , tu jest większy problem z poprawnym usunięciem wszystkiego , we fabryce szkiełka składa się w komorach. Wiem ile czasu nieraz zajęło mi takie dokładne przeczyszczenie i poprawne złożenie , było zabawy co nie miara.Nie umiem i się waham to lepiej odesłąć w pewniejsze ręce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 04 Gru 2018, 16:09

Nie chodzi tylko o wzajemne położenie soczewek względem zaznaczonej kreski markerem , ale również o centryczność soczewek względem siebie, Taką regulację centryczności w celi ma np. Bresser petzval, gdzie z boku celi są 3 pary śrub do przesuwania soczewek względem siebie. W celi edka 100 takie położenie centryczności soczewek jest losowe, co niektórzy zalecają położenie celi na boku, aby soczewki się wyrównały względem siebie , co też jest losowe i przypadkowe.
Poprawnie wycentrowane soczewki powinny pokazać idealne i symetryczne interferencyjne kręgi newtona.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2018, 17:05

Wszystko się da , w miarę możliwości jakie daje nam dany konkretny sprzęt. Jak ktoś nie czuje się na siłach to warto zapłacić za serwis i mieć wszystko jak należy , kto da rade wykona to sam.
Dlatego nie należy przekreślać z góry i zakładać niepowodzenie , choć pewne sprawy nie przychodzą lekko i nie są tak proste jak nam się wydaje. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 04 Gru 2018, 17:07

Koledzy. Nie gdybajmy. Była niedziela. "Nie powstrzymałem się od prac niekoniecznych" więc zostałem ukarany.
Oby tylko Panu EDwardowi udało się z tego wyjść cało. Nie wierzę, że to jest teleskop nietykalny którego nie można rozłożyć i złożyć ponownie.
Zostawiam to w rękach Boga i Pana Janusza! Trzymajcie kciuki bo kocham tego synka jak biologicznego.
Edek wysłany.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkurp | 17 Gru 2018, 16:44

Witam. Do czyszczenia wszelkiej optyki w moich urządzeniach używam płynu do mycia okularów "Chemax 3" oraz czystej, bawełnianej, nieprasowanej, miękkiej chusteczki do nosa. Obiektyw skierować do dołu aby grawitacja nie pozwoliła wpłynąć żadnemu preparatowi do środka teleskopu, umyć ręce , spryskać szkło a następnie kilka kolistych, dokładnych ruchów po obiektywie i po kłopocie , można powtórzyć.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJSC | 17 Gru 2018, 20:23

Jesli chodzi o mycie rafraktora, to myć płynem do optyki (jeśli jest ufajdany tłuszczem na maxa), a na koniec przetrzeć dużym LensPenem. Soczewka będzie idealnie czysta. Jesli są tylko pyłki to wystarczy sam LensPen. Czyścić najlepiej w łazience - tam jest chyba najmniej kurzu w powietrzu ;) Jesli ktos rozbiera taki dublet, to uważac aby nie upuscic soczewek, bo sa bardzo śliskie, a w przypadku EDka na pewno kruche.

A Twój Edek moze być nawet lepszy po fachowym skolimowaniu niż był. To tylko prosty dublet - bardzo łatwy do nastawiania, wiec fachowiec bez problemu powinien go idealnie nastroić, nawet gdyby musiał zmienic listki dystansujące w szczelinie... Głowa do góry. :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 17 Gru 2018, 20:50

A co do LensPena - to naparawdę jest świetne urządzenie
https://www.youtube.com/watch?v=KqRswANILME
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat