Nowe muszle oczne dla lornetki BA8 15x70

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postgrzybu | 05 Mar 2019, 13:40

Witam,
Wczoraj przyszła do mnie lornetka TS Marine 15x70 kupiona od forumowicza. Stan idealny, ale nie byłbym sobą jakby mi pasowały oryginalne muszle oczne. Zwinięte pozwalają bez problemu ogarnąć całe pole widzenia ale praktycznie się nie da odpowiednio ustawić oczu, rozwinięte są jeszcze gorsze. Pewnie dałoby się do tego przyzwyczaić, ale po co się męczyć?
Do tego poziom CA potrafi być zaskakująco wysoki przy odrobinę nawet nieosiowym ustawieniu oczy względem okularów. Miałem to samo przy Celestronie Skymater Pro 15x70, więc od razu było wiadomo jak temu zaradzić.
Demontaż oryginalnych muszli ocznych okazał się zaskakująco łatwy, wystarczyło je po prostu odkręcić. Do tego drugi pierścień dociskający obudowę okularu też jest odkręcany, więc świetnie się nadał jako nośnik dla nowych muszli.
Nowe muszle bardzo poprawiają komfort używania lornetki, CA pojawi się sporadycznie za dnia, boczne światło jest bardzo dobrze blokowane.
Trochę się obawiałem jak będzie to działało z lornetką z indywidualnym ostrzeniem, ale dzięki drugiemu pierścieniowi, który wystarczy włożyć do nowych muszli regulacja jest banalna.
Tak to teraz wygląda:
Nowe muszle oczne dla lornetki BA8 15x70: ba8_eyepiece.jpg

Wrzuciłem też krótki filmik pokazujący jak działa mechanizm ostrzenia i regulacji kąta obrotu nowych muszli: https://youtu.be/Uwa5TxY0O54
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

Postbolid25 | 20 Mar 2019, 16:05

Z tego co widzę muszle wydrukowane na drukarce 3D? Bardzo dobry pomysł który znacznie poprawił komfort obserwacji.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

AstroChat

Wejdź na chat