* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
 Temat postu: Drugie życie szukacza komet Uniwersał 150/900
PostWysłany: Pią Wrz 06, 2019 9:32 pm 
Awatar użytkownika

Ponad 25 lat temu w Uranii zobaczyłem reklamę teleskopów z Żywca. Było to moje marzenie, jednak cena spowodowała, że nie dało rady ;)
Z moim ś.p. Tatą wybraliśmy się pociągiem do Żywca po samo lustro główne 150/900mm i zwierciadło wtórne, którego rolę odgrywał ... pryzmat kątowy. Na dzisiejsze pieniądze cały teleskop wychodził ponad 2 tysiące, samą optykę kupiliśmy za 700 zł. Chyba okular mikroskopowy z tulejką Barlowa też był w zestawie.

Całe wakacje A.D. 1993 robiliśmy teleskop. Tuba została zrobiona przez rolowanie wielu warstw papieru pakunkowego wzmocnionych klejem do tapet i oklejonych czarną okleiną; cela LG to było wycięte dno puszki do farby fi 150mm (idealnie pasowało ;) ), pająk ze szprych do roweru, statyw-słup z rurek metalowych ze sklepu hydraulicznego, z przymocowaną u góry głowicą foto na którą nakładałem tubę. Wyciąg zrobiony został z trzech nakręcanych tulei makro M42 do aparatu Zenit. Aby zredukować widoczne w tamtej konstrukcji z tamtymi okularami światło rozproszone, między tubą a wyciągiem zamocowałem przesłonę z obiektywu do powiększalnika Emitar, którą można było regulować (obracając), przez co uzyskiwałem bardziej kontrastowe obrazy. Obejmy wzmacniające i zdobiące tubę z góry i dołu stanowiły ucięte brzegi dwóch brązowych misek do prania pomalowane na czarno. Na obiekty naprowadzała oryginalna lunetka 4x30 zakupiona na pobliskim targu. Słowem, ATM home-made :). Ale po rosyjskiej lunecie, ten teleskop był moim pierwszym "poważnym" instrumentem, przez który bardzo wiele zobaczyłem.

Stąd po latach, po czasie spędzonym z azjatyckimi teleskopami, odezwał się sentyment za moim pierwszym teleskopem, klasycznym szukaczem komet, więc z powodów sentymentalnych podłubałem trochę :mrgreen:

Lustro zostało naparowane u Pana Adama w Taurusie (warstwy 96%, plus zabezpieczenie).

Załącznik:

Od kolegi Aurora kupiłem tubę OTA :), jednak ze względu na jej wagę (7 kg) postanowiłem konstrukcję odchudzić na bazie tuby kartonowej, żeby mogła zawisnąć na AZ Synscan, którego mam w Maku 127. Sama rura PCV to 4kg, tuba kartonowa 1,6 kg.

Rozbiórka oryginalnej tuby: została piękna cela aluminiowa (1,5 kg), alu obręcz na przód tuby, pająk i ośmiokątne lusterko wtórne, chyba PZO.
Załącznik:

A tu bliźniak lżejszy o 2,5 kg, cięty i gruntowany:
Załącznik:

Załącznik:

Nowa, medium-żółta okleina z allegro (chciałem zachować oryginalny wygląd) i powstały the twin towers:D
Załącznik:

Od kolegi wampum kupiłem oryginalny słup, który odnowiłem:
Załącznik:

Dywaniki classic :D zamienione na podkładki filcowe:
Załącznik:

I całość stanęła na słupie :) Lunetkę (6x30, oklejona na żółto :) ), wyciąg GSO i dovetail miałem w gratach po wcześniejszych przeróbkach i zakupach.
Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Test gwiazdy pokazuje, że lustra są bardzo dobrze wyszlifowane i gładziutko wypolerowane, prążki dyfrakcyjne równiótkie, lambda i Sztrel raczej wysokie :) Obrazy jaśniejsze i dokładniejsze niż w Maku 127. Obecnie, ze względu na większą wiedzę co do kolimacji, lepsze okulary, lepsze powłoki, to samo zwierciadło pokazuje mi więcej niź w AD 1993.

Jedyny problem, to taki, że całość trochę dygocze. Chyba jednak zamontuję tubę na dovetailu z obejmami, no ale to będzie 1 kg więcej :/ (cała tuba obecnie waży 4,5 kg), a także ze słupa przejdę na trójnóg z Maka 127.

Podsumowując: Koszty sentymentalne = pewnie niewiele niższe niż nowa, gotowa, kompletna alu-tuba z Orion Optics 150/750mm 1/10 lambda (fi=180mm, 4,5 kg, certyfikat Zygo). Ale fun w tak zwanym międzyczasie jest bezcenny, do tego jakość optyki w tej sztuce na moją ocenę jest wysoka, dobrze trafione lustro. Mam odnowione podobne lustro z Uniwersała (ok 147mm/880mm), ale jest mega astygmatyczne - gwiazdy rozjeżdzają się w pięknie prostopadłe kreski przy rozogniskowywaniu (jakby ktoś chciał się z nim pobawić, to odstąpię).

Dziękuję Kolegom Aurora i wampum za części, a Koledze bolid25 za inspirację.

Dobson GSO z lustrem OO UK 250/1200 mm 1/10λ
SW Mak 127, kilka Delosów.
Wcześniej: Uniwersał 150/900mm (obecnie w przebudowie), Uniwersał 250/4500mm, Turist 50/330mm.

Ostatnio edytowany przez Woj2007 Nie Wrz 08, 2019 11:00 pm, edytowano w sumie 4 razy

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Drugie życie szukacza komet Uniwersał 150/900
PostWysłany: Pią Wrz 06, 2019 11:15 pm 

Witam, gratulacje !
Znam temat od podszewki, nic tak nie cieszy jak takie własnoręcznie dzieło.
Ja robiłem w trzech przypadkach tak...
-nogi > słup ...na sztywno bez żadnych podkładek (śruby zamiast motyli)
-cela lg w trójkąt (żeby był przeciąg w rurce, fi min. 190)
-pająk 3 ramiona do tego lw 36mm
...w/g mnie tyle wystarczy, żeby np. pozbyć się reszty graciarni :D
Powodzenia !

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Wrz 06, 2019 11:29 pm 
Awatar użytkownika

marek70 napisał(a):
Witam, gratulacje !
Znam temat od podszewki, nic tak nie cieszy jak takie własnoręcznie dzieło.
Ja robiłem w trzech przypadkach tak...
-nogi > słup ...na sztywno bez żadnych podkładek (śruby zamiast motyli)
-cela lg w trójkąt (żeby był przeciąg w rurce, fi min. 190)
-pająk 3 ramiona do tego lw 36mm
...w/g mnie tyle wystarczy, żeby np. pozbyć się reszty graciarni :D
Powodzenia !

Dzięki za podpowiedzi :) Będę kombinował :D

PS. Przeciąg w rurce jest, bo ze środka celi zdjąłem nakrętkę od słoika :))

Załączniki:

Wcześniej: Uniwersał 150/900mm (obecnie w przebudowie), Uniwersał 250/4500mm, Turist 50/330mm.
 Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 8:41 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Gratulacje , sprzęt odnowiony idealnie,

Miałem Ubota i LG było tam pokryte AL bez warstw zabezpieczających .
Archaiczne w tym newtonie jest prostokątne LW pochodzenia PZO , psuje ono znacząco dyfrakcję ,( widzę że trafiło ono znowu do nowej tuby ).
Aby uzyskać jeszcze lepsze obrazy w tym Newtonie należało by je wymienić na LW 35 mm w krótszej osi, lub np, na takie jakie jest w Newtonie 130/650.
Na LG był napis ołówkiem , pozostawiony przez szlifierza , był tam nr. kolejny LG i chyba również dokładność lustra , o ile się nie mylę było tam 1/8L. LG 150 trafiały się również o różnych grubościach, w moim ubocie LG miało grubość 15 mm, wykonane z borokrzemu o miodowej barwie.
Co jest ciekawe, LG nie były szlifowane w Żywcu , lecz gdzieś na śląsku , była to jak na tamte czasy wielka tajemnica, i Pan Uniwersal nie chciał mi podać namiarów szlifierza, oraz kto napyla AL na LG , jak byłem ponad 25 lat temu w Zakładzie Uniwersal aby pokryć AL moje LG 150/1500 , jak się okazało bez pośrednictwa Pana z Żywca było to niemożliwe.
Zaślepki na celę LG w 150/900 były robione z nakrętek ze słoików po ogórkach , a cela to był odlew aluminiowy , Cała mechanika Ubota była zlecana do wykonania w zakładzie ślusarskim , a w Zywcu to było tylko składane i malowane.
Zestawowy okular był z mikroskopu stereoskopowego LOMO 8x z zestawem dwóch soczewek barlowa i dwóch przedłużek dla dodatkowych powiększeń, w gustownej drewnianej skrzynce.
Też miałem modyfikować mojego Ubota 150/900 , lecz ostatecznie oddałem go po kosztach wysyłki, bo po takich go nabyłem,

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 9:10 am 
Awatar użytkownika

endriu624 napisał(a):
Gratulacje , sprzęt odnowiony idealnie

Dziękuję :)
endriu624 napisał(a):
Miałem Ubota i LG było tam pokryte AL bez warstw zabezpieczających .
Archaiczne w tym newtonie jest prostokątne LW pochodzenia PZO , psuje ono znacząco dyfrakcję ,( widzę że trafiło ono znowu do nowej tuby ).

Tak, to celowo, chciałem zostawić oryginalną optykę.
endriu624 napisał(a):
Na LG był napis ołówkiem , pozostawiony przez szlifierza , był tam nr. kolejny LG i chyba również dokładność lustra , o ile się nie mylę było tam 1/8L. LG 150 trafiały się również o różnych grubościach, w moim ubocie LG miało grubość 15 mm, wykonane z borokrzemu o miodowej barwie.

To astygmatyczne co mam jest z takiego szarego szkła, chyba borokrzem, ma niecałe 150mm i jest dość grube, ołówkiem tylko napis. To obecnie zamontowane chyba float, bo zielone szkło, bez żadnych napisów, pełne 150mm, nieporównywalnie lepsze optycznie.
endriu624 napisał(a):
Jak byłem ponad 25 lat temu w Zakładzie Uniwersal aby pokryć AL moje LG 150/1500 , jak się okazało bez pośrednictwa Pana z Żywca było to niemożliwe.

To mi Pan Jacek mówił, że napyla w Zabrzu w warsztacie, który regeneruje przednie lampy w samochodach.

Ostatnio edytowany przez Woj2007, Sob Wrz 07, 2019 11:07 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 10:06 am 

Miejscowość: Kraków
Ja celę przerobiłem przemalowując ją w normalny, czarny mat, zamontowałem wentylator wraz z osłoną i standardowym wejściem pod 12V oraz wywaliłem idiotyczną kolimację polegająca na wkręcaniu śrub w łoże lustra głównego co skutkowało podnoszeniem lustra ostrą śrubą (!!!) oraz bardzo ładną, brudną szmatę na której leżało serce teleskopu...
Teraz zostało zamontować pokrętła na szpilkach i tyle :wink:

Załączniki:

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 11:21 am 
Awatar użytkownika

mcmaker napisał(a):
Ja celę przerobiłem przemalowując ją w normalny, czarny mat, zamontowałem wentylator wraz z osłoną i standardowym wejściem pod 12V oraz wywaliłem idiotyczną kolimację polegająca na wkręcaniu śrub w łoże lustra głównego co skutkowało podnoszeniem lustra ostrą śrubą (!!!) oraz bardzo ładną, brudną szmatę na której leżało serce teleskopu...
Teraz zostało zamontować pokrętła na szpilkach i tyle :wink:

Wydaje się, że masz nieco inny kształt celi, przez co chyba lżejsza. U mnie otwór z tyłu tylko taki, żeby nakrętka pasowała z datą produkcji :)
Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 12:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Andrychów
Świetna robota, teleskop zyskał nowy blask, sam mam sentyment do tego teleskopu, u mnie również jest lustro bardzo dobrej jakości. W najbliższym czasie z kolegą Mateuszem będziemy robić dwa nowe teleskopy 150/900 na bazie uniwersałowej optyki tak że ze starych teleskopów zostaną tylko lustra.

ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' modyfikowany, Intes MN 5", Orion SkyScanner 4",TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30,Canon 350 D i trochę dobrych szkiełek

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 07, 2019 1:59 pm 
Awatar użytkownika

bolid25 napisał(a):
Świetna robota, teleskop zyskał nowy blask, sam mam sentyment do tego teleskopu, u mnie również jest lustro bardzo dobrej jakości. W najbliższym czasie z kolegą Mateuszem będziemy robić dwa nowe teleskopy 150/900 na bazie uniwersałowej optyki tak że ze starych teleskopów zostaną tylko lustra.

Dziękuję i trzymam kciuki za Wasze konstrukcje!

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 12, 2019 12:36 am 
Awatar użytkownika

W celu mniejszego dygotania montażu, za radą Kolegów w ww. postach, zamiast motylków przykręciłem śruby 12 mm bez podkładek filcowych:
Załącznik:

Zaś tubę umocowałem w aluminiowe obejmy:
Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 12, 2019 2:48 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Andrychów
Kolega Woj2007 wspomniał tu że producent wysyłał lustra do Zabrza gdzie napylano powłoki w leflektorach samochodowych,to by tłumaczyło kiepskie obrazy z niektórych modelach Uniwersałów, jeśli ktoś trafił na taki egzemplarz to nie dziwie się że mimo świetnie wykonanej paraboli przez szlfierza optyka traciła na jakosci przez nałożenie kiepskich nierównomiernych warstw.

ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' modyfikowany, Intes MN 5", Orion SkyScanner 4",TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30,Canon 350 D i trochę dobrych szkiełek

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 14, 2019 12:05 am 
Awatar użytkownika

bolid25 napisał(a):
Kolega Woj2007 wspomniał tu że producent wysyłał lustra do Zabrza gdzie napylano powłoki w leflektorach samochodowych,to by tłumaczyło kiepskie obrazy z niektórych modelach Uniwersałów, jeśli ktoś trafił na taki egzemplarz to nie dziwie się że mimo świetnie wykonanej paraboli przez szlfierza optyka traciła na jakosci przez nałożenie kiepskich nierównomiernych warstw.

Mogło tak być. Jednak sądząc po zakupionym kiedyś z ciekawości astygmatycznym (co wyszło później) egzemplarzu U-lustra, w dawnej produkcji mogły się zdarzać też -jak to piszą na zagranicznych forach- tak zwane "lemony" :) czyli mydło.
Opisane w pierwszym poście nabyte lustro z 1993 nawet ze starymi już w 2019 powłokami dawało dobre obrazy, gwiazdy szpilki (obraz tylko ciemniejszy). Obecnie, po naparowaniu też jest super, Cassiniego na Saturnie i turbulencje na Jowiszu widać; prążki dyfrakcyjne jak fale po wrzuceniu kamienia do stawu :D.

A to dzisiaj z oglądania Łysego (zrobione telefonem).
Załącznik:

Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 14, 2019 5:43 am 

Witam, mogę tylko potwierdzić....szlif,napylanie było robione na śląsku.
Warsztat sam. regen. refl. zwykła warstwa alu bez zabezp. i tu nie ma się co dziwić, bo po roku już było "ciemniej" .
Osobiście widziałem 5-6 luster na nożu po szlifie do paraboli, ... tylko kupować :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 16, 2019 8:13 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Giżycko
Bardzo ładnie odnowiony.

Teraz tylko pogoda i można się cieszyć wszechświatem.

PostWysłany: Pon Wrz 16, 2019 3:14 pm 
Awatar użytkownika

piotrkusiu napisał(a):
Bardzo ładnie odnowiony.

Teraz tylko pogoda i można się cieszyć wszechświatem.

Dziękuję :)

Pogoda i ciemne niebo przyda się nam wszystkim.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości