Statyw z odzysku :)

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postastrofan | 21 Lis 2019, 20:15

Witam. Jako, że pozostały mi dwa kompletne słupy od tal-1, postanowiłem coś z nich zrobić. Pozostawilem je gdyż posiadają łączenie z głowicą eq na gwint . Jest to pewne i solidne łączenie. Mimo, że jest to upierdliwe z głowicą to w moim przypadku jest na plus.
Postanowiłem zrobić eksperyment i połączyć je razem co dałoby mało mobilny statyw do obserwacji wizualnych. Co prawda mam już statyw eq5 ale jego wysokość jest trochę mała i obserwacje wysoko położonych obiektów są uciążliwe.
Prace polegały głównie na połączeniu słupów razem oraz jak się później okazało także odciągów.
Sam statyw okazał się mało stabilny po podwojeniu wysokości i powieszeniu łącznie ok 20kg. Już na oko nie wróżyło dobrze. :?
Chciałem już wywalić całość na złom ( poza teleskopem oczywiście :lol: ) kiedy zobaczyłem w sieci foto słupa od astrotracka 320. Pomyslałem, że koszt niski i warty spróbowania. Powiem tak- stabilność i sztywność wzrosła o 1000% 8) . Moze nie wyglada to pro ale dziala i ma slużyć do obserwacji grubo powyzej horyzontu z pozycji stojacej z użyciem diagonala lub siedzac na normalnym krześle bez kątówki omijajac dodatkowy element w torze.
Planuję usztywnić jeszcze nogi statywu. Całość odnowię i dorobię jakąś półeczkę na okularki etc. Proszę o rady co tu jeszcze zrobić aby ulepszyć to coś. Pozdrawiam.
Statyw z odzysku :): IMG_20191121_184018.jpg
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postkompas1951 | 23 Lis 2019, 12:22

Odciągi z pewnością są w tym przypadku wskazane, przydała by się też jakaś przestawna barierka dla oparcia rąk. Stanie na baczność przy takim montażu prędzej lub później spowoduje
chwiejność takiego stania.
 
Posty: 36
Rejestracja: 04 Wrz 2018, 18:48

 

Postkompas1951 | 23 Lis 2019, 12:35

W uzupełnieniu, półeczkę na okulary i inne takie, możesz zamontować na takiej barierce. Miałem kiedyś statyw do lornetki zamocowany do barierki balkonowej, oparcie rąk o barierkę po pewnym czasie znacznie zwiększało komfort obserwacji.
 
Posty: 36
Rejestracja: 04 Wrz 2018, 18:48

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat