Montaż RB -100 :)

PostFallen YoDa | 17 Wrz 2008, 14:46

Spoglądając na projekt i wykonany element wydaje mi się, że jest to fragment odpowiedzialny za ustawienie głowicy w azymucie i nigdy nie będzie uparalaktyczniony. Idąc dalej z tego co widzę krytyczne będzie odpowiednie wyważenie dalszej części montażu i zestawu na nim zawieszonego, które mogłoby powodować wyginanie "krzyżaka" podpartego na 2 łożyskach, co skutkowałoby koniecznością dodatkowego wypoziomowania reszty montażu względem tej podstawy.
www.rogalin.org - Informacje dla Turystów i Mieszkańców.
Celestron C6-N na CG-5, a on na ST-2
Plossle od Oriona, Vixena i Optisana, Barlow 2x Sky Watcher PRO
Bresser - COBRA 7x50
Canon EOS 350D + KIT 18-55mm + Jupiter 21M
 
Posty: 24
Rejestracja: 21 Lip 2008, 09:44
Miejscowość: Rogalin

PostJanusz_P. | 17 Wrz 2008, 15:26

Nie widziałem pełnej dokumentacji montażu więc trudno mi się do tego ustosunkować :roll: zgłosiłem tylko swoje spostrzeżenie o zaburzonych moim zdaniem proporcjach wymiarowych 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHass-Pol | 17 Wrz 2008, 16:32

:) prawda, jest o 1/3 moze nawet troche wiecej, proporcja zaburzona, ale lozyska te byly dobrane do przewidywanych sil.
Mozliwe ze lozyska maja taka tolerancje ktora wyklucza astro montaze... nigdy nie budowalem montazu i prawde mowiac nie wiem jak np setna/tysieczna czesc mm luzu, czy wahniecia/naprezenia odbije sie na samym koncu "łańcucha" (zdjeciu)...
Z tabel i obliczen wytrzymalosciowych wynika ze nie pownno byc problemu...
Z drugiej strony nie buduje dla NASA ;-) traktuje to bardziej jak prototyp, jak faktycznie okaze sie ze lozyska beda za male, to wymienie, staram sie zeby byl to bardzo elastyczny montaz, z mozliwoscia zmian nawet w pozniejszej fazie budowy czy testow.

Dziekuje za uwagi i pozdrawiam
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostHass-Pol | 19 Wrz 2008, 23:47

cd...

Wstepne przymiarki... konstrukcja przygotowana do dalszego wzmocnienia.
Czekam na czeci do wykonania osi...

Image

Image

Image
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostJanusz_P. | 20 Wrz 2008, 09:00

A możesz mnie oświecić po co jest w ogóle ta dolna klatka leżąca na drewnianej skrzynce, to kupa niepotrzebnych i gnących się u samej podstawy elementów :roll:
Korpus montażu stawia się na słupie i robi prostą regulację azymutu na 2 grubych tarczach stalowych z otworami wyciętymi w kształcie łuków, dolna na nierdzewnych szpilach M24 przykręcona do betonu a górna regulowana razem z montażem co w zupełności wystarczy i zapewnia odpowiednią sztywność podstawy montażu :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHass-Pol | 20 Wrz 2008, 09:39

Jesli pytanie jest o ta drewniana podstawe - to tylko zeby nie stal na trawie :)
A jesli chodzi o ta metalowa klatke... nie bedzie to w 100% stacjonarny montaz, bedzie montowany w jednym miejscu ale w ciagu dnia bedzie demontowany. Dlatego przewiduje dwie wersje, jedna mocowana do betonu na M30 ale beda tez nogi z podstawa (z iglami M30) takze bede mogl byc troche mobilny (pomijajac wage)
Co do ogolnego pomyslu ze skrzynia z lozyskiem... chcialem miec ta delikatnosc ustawiania na polarna, bez tarcia... jesli okaze sie ze faktycznie jest za duze giecie... wtedy usune cala dolna skrzynie i zostawie tylko "widły" (jednak na razie ufam obliczeniom i podpieram sie tabela wytrzymalosciowym...) Oczywiscie nie zakladam ze bedzie to "model idealnie sztywny" ale przy takich profilach i stosunkowo niewielkich rozmiarach, ugiecia powinny byc mikronowe :)
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostJaLe | 20 Wrz 2008, 10:48

Wygląda to co raz lepiej. Dla mnie jednak najważniejsze są te "szczegóły", których jeszcze nie ma zamontowanych.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 20 Wrz 2008, 12:37

Hass-Pol napisał(a):... Oczywiscie nie zakladam ze bedzie to "model idealnie sztywny" ale przy takich profilach i stosunkowo niewielkich rozmiarach, ugiecia powinny byc mikronowe :)


Tylko że te ugięcia mikronowe w zbędnych łożyskach i elementach ich oprawy i nadbudowy przemnożone przez 1000 mm ramię siły dalszej kratownicy dadzą na końcu milimetrowe ugięcia konstrukcji a to już jest tu bardzo nie mile widziane nawet w wersji mocno przenośnej co dopiero stacjonarnej, zresztą sam zobaczysz i jak piszesz pozbędziesz się tej części gdyby był z nią kłopot sztywnościowy a będzie na Bank :roll:

Pamiętaj o złotej zasadzie konstruktora:

Genialne w swojej funkcjonalności i dokładności są zawsze konstrukcje najprostsze.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHass-Pol | 07 Lis 2008, 19:19

Po dluzszej przerwie wrocilem do pracy nad montazem.

Sterowanie horyzontalne montazu:

Image

Image

Image

... pewnie wiekszosc powie - po co elektryczne sterowanie ? Fakt, troche komplikuje, bo mozna bylo wkrecic dluga srube i po sprawie. Robie elektryczne sterowanie bo:
- lubie majsterkowac
- mam sporo czesci ktore wlasnie czekaly na taki projekt
- sprawdzam i poglebiam swoja wiedze i umiejetnosci w teoretycznych i praktycznych projektach.

Modul nie jest w 100% gotowy, brakuje jeszcze czujnikow... Nie montowalem bo jeszcze nie zdecydowalem sie na konkretne sterowanie.

Prosze nie zwracac uwagi na niepomalowane czesci, nie sa jeszcze wykonczone.
Nie wyglada to moze za ciekawie (mam ograniczenia narzedziowe), ale przynajmniej nie jest to Chinszczyzna :lol:
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostSebastian_wawa | 16 Gru 2008, 23:43

Jak tam postępy w budowie :?: :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostHass-Pol | 17 Gru 2008, 08:49

Przyznam sie ze prace przeszły w sen zimowy, no prawie.
Moj warsztat jest w pracy (40km od domu), takze buduje w kazdej wolnej chwili, a obecnie jest wiecej pracy niz wolnego...
Po nowym roku bedzie wiecej czasu...
Prace trwają, ale tempo zwolniło.
Pracuje teraz nad drugim mechanizmem nakierowania na Polarną.
Później osie RA i DEC no i najtrudniejsza sprawa - przekladnia...
Myslalem ze sie wyrobie ze wszystkim do swiat, ale projekt jest za duzy.
Przypomina mi to trochę modelarstwo - tyle ze w większej skali ;-)
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostHass-Pol | 30 Sty 2009, 12:24

Po dluzszej przerwie czas wrocic do pracy.
Bardzo dlugo szukalem rureczek na osie RA i DEC. Pare dni temu udalo mi zdobyc tak rzadki towar jak rure gruboscienna.
To jeden z najtrudniejszych jak do tej pory czesci do zdobycia... rura fi zew 80mm grubosc scianki 10mm dlugosc 500mm - sztuk 2 :D Sa juz w drodze do tokaza.
Zostalo mi jeszcze dokonczenie drugiego elektrycznego sterowania osi RA... (przyszly tydzien)
Pozniej wypadaloby sie zajac jakims trojnogiem :)
Juz dzis wiem ze bez jakigos "nosidelka" nie obejdzie sie... Montaz z kazdym etapem wazy nascie kg wiecej... przewiduje ze calosc bedzie ważyła okolo 70-90kg... + teleskop i przeciwwagi...
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostHass-Pol | 11 Lut 2009, 20:50

Po stosunkowo długiej przerwie mogę dodać kilka zdjęć... :)

Jest to druga część sterowania lunetka biegunowa - jeszcze nie skończona.
Moze zdjęcia nie obrazuja idealnie tego co zostało zrobione, ale mam nadzieje ze jakiś chociaż jakiś zarys.
Ogólna idea tego układu jest prosta - jedna śruba odpycha, druga (ta w otworze w płaskowniku) ma zadanie odwrotne, "dociągnąć" płaskownik do pierwszej, (ścisnąć).

Image

Image

Image

Image

Image

Oczywiście czekam na krytyczne uwagi :)
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostLesioQ | 12 Lut 2009, 00:39

Hass-Pol napisał(a):Oczywiście czekam na krytyczne uwagi :)



Chyba konstruktywne ! :)
W tych silnikach przydałyby się enkodery no i raczej znaczne przekładnie (>1:100), bo regulacja 'na polarną' będzie się odbywać pewnie w zakresie jednego obrotu śruby. :?
Piotr.K
SCT8, SiTech:GEM_ATM, Pyxis6M
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

PostHass-Pol | 12 Lut 2009, 09:23

Lesioq napisał(a):
Hass-Pol napisał(a):Oczywiście czekam na krytyczne uwagi :)



Chyba konstruktywne ! :)
W tych silnikach przydałyby się enkodery no i raczej znaczne przekładnie (>1:100), bo regulacja 'na polarną' będzie się odbywać pewnie w zakresie jednego obrotu śruby. :?
Piotr.K


Juz odpowiadam na konstruktywna uwagę ;-)

Jesli chodzi o przekladnie, to nie wiem jakie jest przełożenie, bo nie znam rpm silniczka, wiem natomiast jedno, sruba ma sile docisku wieksza niz jakbym krecil taka sama sruba z "gałką" Jeszcze nie mierzylem ile Nm to jest, ale sprawdze.
Enkodery sa zbedne - nie trzeba liczyc obrotów.
Zatem skąd będę wiedział ze śruba jest dobrze dokręcona ?
Odpowiedz jest prosta. Normalna praca silnika to 0,02A, prąd przy udanej probie zatrzymania śruby to około 0,18A (Imax - wyłącza się zabezpieczenie główne), nie zostaje nic innego jak zamontować ogranicznik prądowy do około 0,12A (to jeszcze muszę spradzic, uwzględniając sile docisku)
Co do jednego obrotu sruby - zgadzam sie, tak tez przewiduje, jesli okaże sie ze śruba ma za duzy skok, wtedy zamontuje śrubę z ciasniejszym gwintem... Co zwiększy precyzje i sile docisku.

Dziekuje za konstruktywną ;-)
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostJanusz_P. | 12 Lut 2009, 10:41

Te silniczki z przkładniami nie są przystosowane do takich przeciążeń jak przy zatrzymaniu silnika pod prądem :shock: i szybko polecą zęby w reduktorze obrotów :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHass-Pol | 13 Lut 2009, 17:40

Janusz_P. napisał(a):Te silniczki z przkładniami nie są przystosowane do takich przeciążeń jak przy zatrzymaniu silnika pod prądem :shock: i szybko polecą zęby w reduktorze obrotów :roll:


Czekalem z odpowiedzia, bo nie bylem pewny. Dzis jestem :)
Tak - na pierwszy rzut oka wyglada na nieprzystosowana do takich przeciazen, ale okazuje sie ze jest to solidna przekladnia.

Image

Przekladnia ma tylko dwie zębatki plastikowe (od strony napędu, takze nie sa narazone na duze obciazenia) reszta to metalowe, ostatnia przekladnia jest wyraznie szersza, takze nie mam obaw o nia, a silnik ? mam zapasowe :)
Oczywiscie nie bedzie stanu zwarcia, przy stanie zbytniego przeciazenia silnika poprostu sie wylaczy.

(przekladnia 1:160)

Testy przebiegly srednio :)
Image

Pin blokujacy sie zlamal, ale to juz na koncu :) przed tym preciki sie wygiely :) sruba nie byla idealnie wycentrowana...
Juz zaczalem przerabiac mechanizm ze srubami M20 ;-)

Pracując przy takim projekcie jestem pełen podziwu dla projektantów zajmujących się znacznie bardziej skomplikowanymi projektami... Mozę maja troszkę większe pole manewru, bo mam lepsze zaplecze techniczne, ale mimo wszystko jest to ciężka i trudna praca. Mimo wszystko praca nad tym projektem daje mi duzo satysfakcji, choć czasami moze zniechęcać :)
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostJaLe | 13 Lut 2009, 18:45

Sory, Hass z tego co widzę to zajmujesz się na razie jakimiś trzeciorzędnymi sprawami. Co z napędem, co z wałami Ra i De ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHass-Pol | 13 Lut 2009, 19:32

JaLe napisał(a):Sory, Hass z tego co widzę to zajmujesz się na razie jakimiś trzeciorzędnymi sprawami. Co z napędem, co z wałami Ra i De ?


Wiem JaLe, ale nie spieszy mi sie az tak :)
Wałki RA Dec są u tokarza, podobnie jak oprawy do łożysk.
Mam juz odpowiednio duze silniki krokowe.
Jesli chodzi o przekladnie napedow, oczywiscie slimaczyca musi byc metalowa, ale czy dwa kola koła zebate pomocnicze tez musza byc metalowe ? czy moga byc plastikowe ? Dużych przeciążeń chyba nie będzie na tych kolach...
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostJaLe | 13 Lut 2009, 20:18

Hass-Pol napisał(a):
JaLe napisał(a):Sory, Hass z tego co widzę to zajmujesz się na razie jakimiś trzeciorzędnymi sprawami. Co z napędem, co z wałami Ra i De ?


Wiem JaLe, ale nie spieszy mi sie az tak :)
Wałki RA Dec są u tokarza, podobnie jak oprawy do łożysk.
Mam juz odpowiednio duze silniki krokowe.
Jesli chodzi o przekladnie napedow, oczywiscie slimaczyca musi byc metalowa, ale czy dwa kola koła zebate pomocnicze tez musza byc metalowe ? czy moga byc plastikowe ? Dużych przeciążeń chyba nie będzie na tych kolach...

Nie wchodź w jakieś plasticzki, co do ślimacznicy i ślimaka to tutaj jest pies pogrzebany. Na tym się skup, a nie na napędzie lunetki ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHass-Pol | 13 Lut 2009, 20:45

JaLe napisał(a):
Hass-Pol napisał(a):
JaLe napisał(a):Sory, Hass z tego co widzę to zajmujesz się na razie jakimiś trzeciorzędnymi sprawami. Co z napędem, co z wałami Ra i De ?


Wiem JaLe, ale nie spieszy mi sie az tak :)
Wałki RA Dec są u tokarza, podobnie jak oprawy do łożysk.
Mam juz odpowiednio duze silniki krokowe.
Jesli chodzi o przekladnie napedow, oczywiscie slimaczyca musi byc metalowa, ale czy dwa kola koła zebate pomocnicze tez musza byc metalowe ? czy moga byc plastikowe ? Dużych przeciążeń chyba nie będzie na tych kolach...

Nie wchodź w jakieś plasticzki, co do ślimacznicy i ślimaka to tutaj jest pies pogrzebany. Na tym się skup, a nie na napędzie lunetki ;)


Masz moze 4 takie same kola zebate ? srednica okolo 30-35cm ? ... jakies metalowe mam, ale 4 takich samych napewno nie.
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostJaLe | 14 Lut 2009, 09:31

Hass-Pol napisał(a):Masz moze 4 takie same kola zebate ? srednica okolo 30-35cm ? ... jakies metalowe mam, ale 4 takich samych napewno nie.

Oj, nie mam. W roku 2007 prowadziłem rozmowy z pewną firma ze śląska, która wykonywała przekładnie dla obserwatorium z Chorzowie. Ale sprawa utknęła w martwym punkcie, a właściwie to problem jak zwykle dotyczył zamawianej ilości oraz wielkości średnic przekładni (mogli wykonać moduł 1 albo 0.75 - nie pamiętam już teraz).
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHass-Pol | 14 Lut 2009, 12:23

Przyznam ze jestem w malej kropce jesli chodzi o napędy...
Mam dwa silniki krokowe (7,5V 1,2A) Z tego co wiem to oryginalne silniki za znacznie mniej Amperochlonne ;-)
Dostepne w sklepach sterowniki z GOTO sa pod montaz klasy 5... boje sie ze sterownik moze byc do 1A i nie pociagnie takich silnikow. Nie chce wydawac takiej kasy na testy, z drugiej strony szkoda mi demontowac sterownik z mojego EQ6...

Czy ktos z posiadaczy EQ5 moze mi podac typ procesora/sterownika krokowego? Mysle ze jednak jest ten sam co w EQ6.
Sprawdze w doc technicznej tego sterownika do jakich pradow jest przystosownay. Moze znajde jakis mocniejszy zamiennik.

Mozecie cos poradzic... moze sterownik Leszka Jędrzejewskiego ?
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostJaLe | 14 Lut 2009, 12:28

Leszek jest przygotowany do takiego sterowania. Nie wypowiadam się jak to wygląda od strony silniczków krokowych, najlepiej napisz do niego.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsernikos | 19 Lut 2009, 02:58

Hass-Pol napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Te silniczki z przkładniami nie są przystosowane do takich przeciążeń jak przy zatrzymaniu silnika pod prądem :shock: i szybko polecą zęby w reduktorze obrotów :roll:


Czekalem z odpowiedzia, bo nie bylem pewny. Dzis jestem :)
Tak - na pierwszy rzut oka wyglada na nieprzystosowana do takich przeciazen, ale okazuje sie ze jest to solidna przekladnia.

Image

Przekladnia ma tylko dwie zębatki plastikowe (od strony napędu, takze nie sa narazone na duze obciazenia) reszta to metalowe, ostatnia przekladnia jest wyraznie szersza, takze nie mam obaw o nia, a silnik ? mam zapasowe :)
Oczywiscie nie bedzie stanu zwarcia, przy stanie zbytniego przeciazenia silnika poprostu sie wylaczy.

(przekladnia 1:160)

Testy przebiegly srednio :)
Image

Pin blokujacy sie zlamal, ale to juz na koncu :) przed tym preciki sie wygiely :) sruba nie byla idealnie wycentrowana...
Juz zaczalem przerabiac mechanizm ze srubami M20 ;-)

Pracując przy takim projekcie jestem pełen podziwu dla projektantów zajmujących się znacznie bardziej skomplikowanymi projektami... Mozę maja troszkę większe pole manewru, bo mam lepsze zaplecze techniczne, ale mimo wszystko jest to ciężka i trudna praca. Mimo wszystko praca nad tym projektem daje mi duzo satysfakcji, choć czasami moze zniechęcać :)



Zamiast pręcików,które się zgięły zastosowałbym tulejki,w które analogicznie wpasowałbym nakrętki...powinno wytrzymać nalot... :wink:
SKDOB 203/1200
Awatar użytkownika
 
Posty: 126
Rejestracja: 14 Sty 2009, 20:44

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat