Montaż RB -100 :)

PostDale | 20 Cze 2010, 21:01

Coś powstałego na bazie tego:
http://www.astrosurf.com/altaz/astatic.htm
Tutaj masz zależność pomiędzy wychyleniem a siła działającą. Opierając się na zasadzie dźwigni i wektorach, można relatywnie prosto wyliczyć wartości sił działających. trudniejszą sprawa było by zaprojektowanie konstrukcji (sprawnej), oraz wyliczenie jakie siły działają i jak je równoważyć. Tu trzeba doświadczonego inżyniera, albo wielu prób.
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 946
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostHass-Pol | 21 Cze 2010, 18:38

Wygląda to bardzo ciekawie. Mam nadzieje ze nie będę musiał tego budować. Dzieki za wyjaśnienie.
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostSebastian_wawa | 30 Lip 2010, 20:42

Już po testach ? Odezwałbyś się coś w tym temacie :) Może jakieś fotki ukończonego już (mam nadzieję) montażu na stanowisku bojowym ? :D
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostHass-Pol | 31 Lip 2010, 13:52

spokojnie :) cierpliwosci, czekam na dobra pogode :)
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostHass-Pol | 30 Gru 2010, 15:27

Witam po przerwie :)

Okazało się ze dobra pogoda to nie wszystko.
Postanowiłem "obudować" montaż :)
Na szczęście udało się przed pierwszymi sniegami postawić ściany i dach z którym miałem problemy a koncepcja zmieniała się z dnia na dzień. Finalnie dach otwiera się standardowo jak w większości przydomowych obserwatoriach.
Samo obserwatorium nie jest jeszcze w pełni skończone.

Nie będę się za bardzo rozpisywał. Wrzucam zdjęcia i filmik z pierwszych testów.
Czekam na pogodę, także jak tylko zrobię pierwsze zdjęcia, dowiecie się o tym jako pierwsi.

Image

Image

http://www.youtube.com/watch?v=rWQKoEB7tl0
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

Postryszardo | 30 Gru 2010, 16:56

Super!, Gratuluję!
Nic sie nie ślizga przy szybkim goto?. Tego się bałem i dlatego nie zdecydowałem sie iść w tym kierunku...zaczynam trochę żałować :D
Pozdrawiam!
jest dobrze
 
Posty: 217
Rejestracja: 05 Wrz 2006, 17:18
Miejscowość: warszawa

PostJaLe | 30 Gru 2010, 18:35

Bardzo się Cieszę, że uporałeś się ze sztywnością.
Teraz będzie już z górki, chociaż okiełznać tak potężną maszynę przy naszym seeingu to będzie kolejne wyzwanie ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7060
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostTOM> | 30 Gru 2010, 23:40

Łoł :shock: ,fajnie śmiga. :)
Gratulacje.
TOM>
 

PostHass-Pol | 31 Gru 2010, 14:08

Dziękuję :)

Ryszardo, nic się nie ślizga, ale bardzo ważne jest dobre wyważenie (sprzęgło jest konieczne)... Na filmie widzisz pełną prędkość (EQ6 speed 9)

JaLe, cały czas mam do pokonania jakieś problemy, mam nadzieje ze jest tak jak mówisz ze już z górki i ze seeingiem jakoś sobie poradze... chociaż przyznaje że jeśli chodzi o astrofoto to nadal raczkuje :)
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostJaLe | 31 Gru 2010, 14:23

Hass-Pol napisał(a):Dziękuję :)

Ryszardo, nic się nie ślizga, ale bardzo ważne jest dobre wyważenie (sprzęgło jest konieczne)... Na filmie widzisz pełną prędkość (EQ6 speed 9)

JaLe, cały czas mam do pokonania jakieś problemy, mam nadzieje ze jest tak jak mówisz ze już z górki i ze seeingiem jakoś sobie poradze... chociaż przyznaje że jeśli chodzi o astrofoto to nadal raczkuje :)


Ważne, że radzisz Sobie z tymi problemami. W dziedzinie konstrukcji tak poważnego montażu zaszedłeś daleko jak nikt w Polsce. Ode mnie wyrazy szczerego szacunku, osiągnąłeś naprawdę bardzo wiele. Jako ATMowiec, wiem coś na ten temat. Ważne, żeby się nie poddawać i iść wytyczoną drogą, a cel osiągniesz.

Pozdrawiam i życzę, by rok 2011 był jeszcze bardziej owocny :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7060
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postspider9991 | 05 Sty 2011, 01:42

To jest Piękne!!! Moje gratulacje.
MEADE LX200 10", LX 10 EMC 8", SW 150/750, SW 120/600 , ASI 178MC , Advanced VX, HEQ5
Canon


Mirekspider@wp.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 255
Rejestracja: 27 Lip 2010, 21:57
Miejscowość: ZDUŃSKA WOLA

 

Postwtw | 07 Sty 2011, 16:34

Sprzęt wygląda i pracuje fantastycznie, wyrazy uznania, zastanawiam się jedynie nad tym czy ten MT800 nie będzie generował jakichś odbić światła, może warto byłoby go jakoś osłonić, czy wyczernić z zewnątrz.
Refraktor SW ED 80/600, FF/FR SW x0,85, Atik 314l+ mono, manualne koło filtrowe BrightStar 5x1,25", EQ6 SynTrek, Canon 300D mod, SPC900NC mod, SW70/500, SW Newton150/1000, jakieś okulary złączki i inne drobiazgi

Kilka moich fotek
Awatar użytkownika
 
Posty: 446
Rejestracja: 20 Wrz 2007, 13:14
Miejscowość: Otwock

PostKS | 11 Sty 2011, 14:14

Gratulacje - imponująca konstrukcja.
Co znaczy upór i determinacja :D
Patrząc na początki budowy - a zwłaszcza niektóre komentarze , trudno było oczekiwać tak wspaniałego efektu.
Ciekaw jestem, jakie będą Twoje doświadczenia z astrofoto.

pozdrawiam

KS
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 31 Sie 2006, 08:29
Miejscowość: Kraków

PostDale | 29 Wrz 2013, 17:25

Minęło trochę czasu, jak się sprawuje konstrukcja ? Bo przyznam się szczerze iż śledziłem ją z zapartym tchem, potem wątek mi się urwał :(...
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 946
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostHass-Pol | 30 Wrz 2013, 20:44

Witam,

Wątek nie tylko Tobie się urwał. Od jakiegoś czasu nie obserwuje czynnie. Musiałem zawinąć swoje obserwatorium i cały sprzęt leżakuje w piwnicy, włącznie z montażem...
Jednak montaż sam w sobie sprawował się bardzo dobrze, jestem z niego bardzo zadowolony. Nawet rozpocząłem pracę projektowe nad wersją profesjonalną, jednak likwidacja obserwatorium trochę ostudziła mój zapał do dalszych prac.

Mam mały plan ażeby odświeżyć montaż i sprawdzić go w zimowe noce, tym razem już tylko z samym MT-800 (brak miejsca i odpowiedniego umocowania montażu jak dla 16")

Jeśli planujesz budowę montażu o podobnej konstrukcji to śmiało pisz, pomogę w miarę możliwości. Tym bardziej że przekładnia cierna zasugerowana przez JaLe to był strzał w 10 :)
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostDale | 30 Wrz 2013, 21:35

Mam nadzieję że montaż wróci znowu do akcji :) Bo stanowi bardzo solidna podstawę (i to dosłownie :) ) do budowania zestawu.
Ja przerabiałem już etap "sprzętu" - niestety nie był poprzedzony etapem nauki nieba. W skrócie, poszedłem w stronę coraz lepszych montaży i teleskopów, a miałem problemy z lokalizacją podstawowych obiektów (poza planetami), obecnie coś tam dłubie, ale bardzo kosmetycznie - dla przyjemności.
W przyszłości będę chciał połączyć sztywność i powtarzalność ustawienia stałego montażu z mobilnością setupu przechowywanego w garażu :) Raczej na pewno będzie to własna konstrukcja, oparta na przekładniach ciernych właśnie. Na pewno "zmotoryzowana". Ale raczej bez goto. Chciałbym przemyśleć koncepcję montażu, gdzie prowadzenie obiektu było by oparte na śledzeniu - guidingu i rozwiązane maksymalnie prosto technicznie. Ale nie chciał bym zaśmiecać Twojego wątku, zwłaszcza że za ten projekt wezmę się dopiero jak poznam na tyle niebo, żeby to miało sens. Nie warto do nauki jazdy i wypadów do sklepu kupować szesnastokołowca :)

Twój projekt jest jednym z nielicznych, mających taki rozmach i ukończonych z sukcesem. Mam nadzieję że likwidacja obserwatorium jest tylko krokiem w kierunku "lepszego":)
Życzę powodzenia i na pewno będę zgłaszał się po rady, nie lubię uczyć się na własnych błędach, które można było uniknąc :).
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 946
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostHass-Pol | 30 Wrz 2013, 21:49

Pisz śmiało, o błędy nie trudno w takim projekcie, choć z boku może wyglądać na prostą konstrukcję :)
Oczywiście życzę dużo zapału do pracy i czasu - będzie potrzebny.

Pozdrawiam
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostbiałoNiebieski | 02 Paź 2013, 23:16

Witam. Ja juz jestem na etapie napedu do osi DEC. Głowica i naped osi R zorbione. Tez zrobiłem przekładnię cierną po przeczytaniu tego wątku :). Chodzi bardzo płynnie. Wzorowałem sie na Twojej Hass-Pol. Zrobiłem przełozenie 1000:1. Moj montaż nie bedzie taki HeavyDuty. Tworze go pod synte 8. Mam nadzieje ze za jakies dwa miesiące pokazę efekty mojej pracy. Jak zrobie drugi naped to zostaje mi sterowanie krokowców. Albo zrobie swoj prosty sterownik do prowadzenie i ustawiania (na plytce prototypowej atmega8 juz działa) lub zaadoptuje GOTO-PL jesli sie uda.

Bez Twojej koncepcji przekładni ciernej Hass-Pol byłoby ciezko :). Twoj montaz jest inspiracja dla mnie zeby jak najszybicej ukonczyc wlasny!
Synta 8, kilka okularów, ND5 na słoneczne dni... EOS 350D, Pentacon 4/200. Cieżki montaż EQ pod synte w trakcie budowy (;
 
Posty: 14
Rejestracja: 18 Cze 2013, 12:10
Miejscowość: Sanok

 

PostLucifffeR | 03 Paź 2013, 17:47

Jak dla mnie nie osiągalne konstrukcyjnie, coś niecoś umiem, ale z tym bym się nie uporał... Jestem pod przeogromnym wrażeniem... GRATULUJE ! No i zazdroszcze cacuszków ;) Pięknie to wygląda... i jak charczy ahhh cud !!!

Nie przeczytałem w 100% całego wątku... jeśli moge spytać, i uzyskac odpowiedz... ile wyniosła Cię budowa tak czegoś niebywale zaje...;] ? i ile czasu na to poświęciłeś ?
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

PostHass-Pol | 03 Paź 2013, 23:03

białoNiebieski napisał(a):Witam. Ja juz jestem na etapie napedu do osi DEC. (...)

Ciesze się że mogę chociaż w ten sposób pomagać. Koniecznie musisz utworzyć nowy temat, bardzo chciałbym zobaczyć jak wygląda Twoja konstrukcja.
1000:1 to spore przełożenie, mam nadzieje że jakoś sobie poradzisz z ustaleniem prędkości, ale skoro robisz na mikrokontrolerze to kwestia napisania odpowiedniego programu.
Ja na tamtym etapie nie pokusiłem się o swoją elektronikę, zapożyczyłem od EQ6, dziś pewnie zrobiłbym trochę inaczej i z obecną wiedzą postawiłbym na silnik DC z enkoderem.

LucifffeR napisał(a):Jak dla mnie nie osiągalne konstrukcyjnie, coś niecoś umiem, ale z tym bym się nie uporał... (...)

Dziękuję :) też lubię dzwięk silnika, zwłaszcza jak jest cisza nocna i słychać tylko cichutką pracę podczas guidowania :)
Jeśli chodzi o wykresy itp. to pracowałem nad tym montażem nie całe dwa lata - chyba, ale miałem przerwy - zniechęcenie i załamania :). Niemniej skończyłem, chociaż i tak nie jest idealnie taki jakbym chciał - brakuje obudowy i kilku detali. Co do kosztów to trudno powiedzieć, nie miałem wszystkich narzędzi do budowy, także np musiałem kupić spawarkę TIG. Materiał (kształtowniki) miałem, kupowałem łożyska, zamawiałem sprężyny, usługi toczenia, wały główne (rura bezszfowa gruboscienna) miałem, a one kosztują pare groszy, także trudno określić ale tak na oko myślę że nie licząc narzędzi i roboczogodzinokasy, to w 5-8 tyś zł można to zrobić. (bez elektroniki oczywiście, którą też maiłem).
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostDale | 04 Paź 2013, 07:22

Pozwolę sobie zapytać, korzystając z uprzejmości Autora wątku, co sądzi o następującym pomyśle... :)
Mianowicie, głowica typu EQ3-2 albo wyższa, silniki DC, z przekładniami (prędkość i siła do dobrania) plus relay box. Całość miała by służyć do guidowania - prowadzenia teleskopu za obiektem, w obserwacjach wizualnych.
Taniej wyjdzie niż go-to, odpada dokładne ustawienie na północną, a w teorii powinien ten zestaw się sprawdzić. Oczywiście laptop niezbędny :(
Oparł bym się o jakiś prosty program, który wysyła komendy na zasadzie "góra-dół, prawo-lewo" poprzez różne styki portu.
Irytuje mnie ciągłe gonienie planet, zwłaszcza na dużych powiększeniach. To powinno pomóc. Co myślicie ? Na jakie problemy mogę się natknąć ?
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 946
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostHass-Pol | 09 Paź 2013, 20:46

Pierwszym problemem do rozwiązania to sama sztywność EQ3 która może okazać się słaba, ale jeśli tylko do wizualnych obserwacji to może Ci wystarczy.
Kolejnym problemem do rozwiązania, (po dobraniu odpowiedniego silnika z przekładnia) to sposób montowania samego silnika do montażu, bez specialnej przystawki chyba się nie obejdzie.
Dopiero na samym końcu, jak już uruchomisz silniki za pomocą komputera to odpowiedni program.
Jednak każdy z tych problemów jest do rozwiązania, także powodzenia i do "dzieła" :)
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostTomoZ28 | 09 Paź 2013, 21:00

Panowie, a co powiecie na takie rozwiązanie montaży stacjonarnego, jak montaż angielski, z przeciwwagą? Zastanawiam się nad tym, żeby gdzieś go na stałe zainstalować, lunetki biegunowej brak zrekompensuje osiowo ustawiony laser. Guidingu zero, do celowania na niebo (teleskopem) również drugi laser, całość ciężka i na dobrych łożyskach, do tego przekładnia cierna?
TomoZ28
 

PostDale | 09 Paź 2013, 21:45

W innym wątku wyjaśniono mi że guiding, bez prowadzenia montażu mija się z celem, a do wizuala, dodatkowo wprowadza sporo problemów, więc skończy się albo na zakupie używki, albo na jakimś atm, tylko zamiast mikroruchów.
A montaż całkowicie atm, z napędem i sterowaniem - w przyszłości :)
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 946
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostHass-Pol | 09 Paź 2013, 22:27

TomoZ28 napisał(a):Panowie, a co powiecie na takie rozwiązanie montaży stacjonarnego, jak montaż angielski, z przeciwwagą? Zastanawiam się nad tym, żeby gdzieś go na stałe zainstalować, lunetki biegunowej brak zrekompensuje osiowo ustawiony laser. Guidingu zero, do celowania na niebo (teleskopem) również drugi laser, całość ciężka i na dobrych łożyskach, do tego przekładnia cierna?


Kiedyś znalazłem ciekawszy filmik, znacznie większy montaż, ale ten dobrze to oddaje :) przyznam się że na samym początku też takiego typu chciałem zrobić.
http://www.youtube.com/watch?v=yO_r9-yHgFA
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat