Składany lekki statyw do walizki typu AZ

PostFlaytec1 | 31 Paź 2021, 09:08

Statw ten jest elementem wiekszego projektu.

Najlzejszym i w miare małym jest Porta Mobile ważaca 2,4kg z składana nieco głowiczką .

Potrzebowałem lekki statyw ale tak składany by zmieścił się do walizki. A walizka jaką specjalnie kupiłem ma 46cm.

Najpierw zakupiłem nogi statywu EQ1 -waga 1100g. Do tego Siodełko GSO o wadze 220g.

Jak powstała głowiczka z siodelkiem vixen:
Mialem już 2 glowiczki fotograficzne z innego projektu które po skreceniu ze sobą tworzą coś jak AZ tyle ze teleskopik wkrecałem do sruby foto.Dzialało z lekka lunetka 500g.
By zamontowac siodelko GSO w głowiczkach wyjąłem te kulke i dotoczylem tulejke-nagwintowałem i wkreciłem w nią siodełko.By ta głowiczkę zamontowac w sztycy konieczna była znowu przejsciówka z gwintu foto na srubę M10.Tak wyszedł montaż AZ do lekkich tubek...jak lekkich-zobaczymy.

Nogi zostały skrócone ,ponownie zanitowane, do tego na tokarce wytoczyłem walec wchodzacy w gniazdo w EQ1 i nagwintowałem do sruby od spodu. . Teraz jak zrobić niski ale wysoki statyw? A no chulajnogi maja taka wyciaganą kierownicę, i tam to działa. Na złomie zakupiłem taka aluminiowo -metalowa kierownice za 15zł :wink:

Walec wszedł w dolną cześc kierownicy i trzymają go boczne sruby.

Górna częsc kierownicy odciolem i do rurki wszedł kolejny nagwintowany walec gdzie montuje te głowiczki srubą M10,wraz z siodelkiem GSO na dovetaila.

Całośc to 3 częsci:
- nogi statywu 1050g po skróceniu.
- Rura kierownicy-czy tam sztyca kierownicy wysuwana i regulowana.
-I sama głowiczka ok 450g.

Statyw ważydokładnie 2,150g i jest lzejszy ciut od porty ale o ile mniejszy.Wysokośc max to 137cm.
Koszty materiałowe -ok 350zł

Wysokość można regulowac nie tylko nogami-ale i samą sztycą z tradycyjnym sciskiem i otworkami gdzie wchodzi bolec.Regulacja działa normalnie z umieszcznym na montażu teleskopem.

Testy w terenie niebawem.
Załączniki
Składany lekki statyw do walizki typu AZ: DSCF6098.JPG
Składany lekki statyw do walizki typu AZ: DSCF6100.JPG
Składany lekki statyw do walizki typu AZ: DSCF6101.JPG
Składany lekki statyw do walizki typu AZ: DSCF6104.JPG
Składany lekki statyw do walizki typu AZ: DSCF6107.JPG
Składany lekki statyw do walizki typu AZ: DSCF6110.JPG
Składany lekki statyw do walizki typu AZ: DSCF6115.JPG
Składany lekki statyw do walizki typu AZ: DSCF6118.JPG
Składany lekki statyw do walizki typu AZ: DSCF6120.JPG
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 362
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

PostRobert Z. | 01 Lis 2021, 09:14

Fajne są te Twoje mikroprojekty.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostFlaytec1 | 01 Lis 2021, 12:30

Dziekuję.
Po testach okazało się ze drgania sa spore. Wolno wygasają ,a przy wietrze ok 2,5 m/s własciwie nie wygasaja do końca :? .

Myślę teraz nad rozwiązaniem tego problemu.

Zamontuje sztycę z głowiczką na AZ3 i zobaczymy czy problemem są wykonane przeze mnie czesci czy to EQ1 robi problemy.Miał opinie trzęsącego się jak osika, ale ważył z przeciwwagami i oryginalną głowica wiecej sam, niż teraz waży razem z teleskopem ,wiec liczyłem na to ze problemu takiego nie będzie,a jednak jest.

Często projekt napotyka jakieś trudności ,gdzies sa problemy i sie je rozwiązuje,to normalne.Tyle że mam teraz kilka projektów z samej tematyki astronomicznej... :roll: własnie montuję dovetaila bezpośrednio do tubusu by zredukowac wagę o obejmy i się ich pozbyć z trawelerka 80/400.
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 362
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat