Cassegrain 8"- ochrona lustra turbo-folią + filtr na Słońce

Postzbignieww | 06 Kwi 2020, 15:10

Turbo-folia ma 12 mikrometrów grubości , ale nie jest tak mechanicznie delikatna, jak się obawiałem. Spokojnie można nią manipulować, byle nie ... stuknąć młotkiem ;):)

Czeski dystrybutor zachwala, że nie wpływa na jakość obrazu, obniża turbulencje w tubie
i - co istotne - zabrania osadzania sią pyłu w tubie i na lustrze.
Zobaczymy... Nadaje się oczywiście na newtony i im podobne, z otwartą tubą na wlocie .

Dzisiaj wieczorem sprawdzę na gwiazdkach - bez i z turbo-folią.

Zrobiłem to sobie wariantowo - obejmę można odkręcić z turbo-folii i zamocować na filtr słoneczny .
Jako że są lata spokojnego Słońca, zapewne będzie teraz tylko z turbo-folią .

Fotki - jest to misz-masz , ale myślę że czytelne !

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

:)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Postzbignieww | 06 Kwi 2020, 22:47

Ochrona z turbofolii i sam Cassegrain przeszły dzisiaj wreszcie chrzest bojowy. Wykorzystałem okoliczność, że temperatura na zewnątrz bloku mieszkalnego i w pokoju były sobie bardzo blizkie - więc turbulencje przy otwartym oknie na oścież praktycznie nie istniały.

Obrazy Wenus i gwiazdek - REWELACJA !!! Niewiele im brakuje do dawanych refraktorem. Opłaciło się potrudzić i zrobić tę ochronę. Zakładanie i zdejmowanie - no problem .

Tym razem nie zakładałem jeszcze odrośnika-aż strach pomyśleć, jaki będzie kontrast na Moonie :)
Ten był w oknie z drugiej strony mieszkania. Mam tam brzozy, ale w kuchni już był poza brzozami.
Jest tam jednak relatywnie ciasno i nie chciałem już zestawu przemieszczać. Poza tym kontrast
mógłbym ocenić na zasadzie porównania z dobsonem - to nastąpi po wyjeździe w Małopolskie . Oby tylko otworzyli granice - bo teraz jestem uziemiony .

Okazyjne 2 foteczki :

Image
Image

:)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 07 Kwi 2020, 05:11

Cześć Zbyszku.

Co to za Patent z tą folią? Możesz coś więcej o tym napisać lub podać jakieś linki do opisu i specyfikacji , zastosowania , ewentualnie też jakichś Recenzji?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 07 Kwi 2020, 09:22

Krzysiek !

Ta folia turbo to jest rewelacja ! Miałem ją w szafie conajmniej 3 lata, ale ciągle obawiałem się,
że przy grubości 12 mikronów bedzie bardzo delikatna na mechaniczne uszkodzenie.
Bo co to jest 12 mikronów - prawie NIC !
Kupiłem w Supra Praga z planem, że dam ją do specjalnie zrobionej drewnianej ramki i będę
wstawiał w otwarte okno od strony południowo-wschodniej - bo mam dobry widok na niebo.

Ale nie dopiąłem zamiaru , aż znawca, producent i dystrybutor optyki , Bedrich Reichmann, na forum -
przy okazji omawiania Cassegraina zalecił mi zrobienie sobie tej ochrony na otwarty tubus.

Koronawirus mnie zmobilizował i wreszcie zabrałem się do ATM .

Gdy patrzysz prostopadle przez tę folię - jakby jej nie było ! Resztkę obciętej po rogach folii
chwyciłem w palce i chciałem rozerwać poprzez ciągnięcie . Za chiny !!!

Mam rezerwowy kawałek a jeszcze jeden na sprzedaż - ale jak to zapakować ? Z Supry dostałem
zwiniętą w tekturowej tubie, na wymiar - przy okazji innej dostawy. Ale teraz został tylko kwadrat
i trzeba byłoby to posyłać w płaskiej kartonowej duzej kopercie - jak np. duze fotki etc .
W foto-optyce, czy atelierach napewno takie mają - ale narazie z powodu wirusa nigdzie się
nie ruszam. Gdy będę w małopolskim - stamtąd mógłbym Ci posłać, ale "bogiem a prawdą"
warto kupić cały rulon . Supra chyba wysyła za granicę - ale nie wiem jak to jest teraz, bo świat
zwariował .

Link do folii : http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-b ... -4543.html

Pozdrówko ! Z.
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 07 Kwi 2020, 12:51

Zbyszku Dziękuje za info , ciekawa sprawa z tą folią , chętnie bym porównał obrazy np. z Newtona z tą folią i bez.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 07 Kwi 2020, 23:03

Ciekawość zwyciężyła i szybko zrobiłem z folii turbo osłonę na refraktor. Eksperymentowanie
dzisiaj z Cassegrainem mijało by się z celem - silny wiatr , słaby seing i to wszystko z otwartego
okna - masakra ! W dodatku Księżyc blizko pełni , terminatora praktycznie już nie ma .

No, ale wycelowałem refraktorem w Łysego i cwaknąłem w obu wariantach - bez i z folią .
Nie powiem, która jest która - zgadujcie !

Image
Image
Image

:)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Postzbignieww | 08 Kwi 2020, 10:25

No i dzisiejsze dzienne fotki bez folii turbo i bez nią. Z refraktora 717/f7 + korektor GWK 2,6x,
czyli ognisko cca 1800 mm ( jeśli można mechanicznie wymnożyć 714x2,6 )
Która jest która ? :)

Image
Image
Image

:)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Postantos | 08 Kwi 2020, 14:34

Ja obstawiam że każde drugie zdjęcie ma założoną folię. Myślę że widać to po różnicy kontrastu - jakby rozmydlenie krawędzi. Tak tylko myślę dostrzegając różnice w obrazie
Omegon Pro APO AP 110 ED Carbon / SCT 9.25 / GSO 12" / SkyTee2 /
 
Posty: 68
Rejestracja: 22 Sty 2016, 18:48

 

Postlolak89 | 08 Kwi 2020, 14:53

Też stawiam drugie, na antenie widać to zdecydowanie, na Księżycu już jakby mniej. Tak czy inaczej jaki to ma sens? Robi się zamkniętą tubę, nie bardzo rozumiem zamysłu bo kurz to nie jest taki wielki problem dla Newtona na przykład.
lolak89
 

Postzbignieww | 08 Kwi 2020, 17:55

No i widzicie , akurat jest odwrotnie - pierwsze fotki są z folią ! Sam jestem mocno zdziwiony
a nie pomyliłem się, bo specjalnie zaraz notowałem , które są które . Podobnie i dzisiaj , gdy
do boju poszedł Cassegrain 8 cali , bo pogoda sprzyjała. To już znacznie dłuższe ognisko, bo
2436 mm - a jednak ... Pozwolę sobie zwrócić uwagę , że moje oczy już nie sokole , stąd
ostrzenie napewno nie jest idealne ... ale gdy będę obserwował Księżyc - te oczy będą też
takie , jakie są ...

Jaki to ma sens ? No, jakiś tam ma, skoro się to produkuje a czeski znawca i dystrybutor optyki
mi to zalecił. Może nawet ważniejszy od tego jest fakt, że leżało toto 2-3 lata i wreszcie trzeba
było jakoś skrócić sobie czas oczekiwania na zmęczenie się wirusa :)

Wtedy nawet robienie czegoś bez sensu ma sens ;)

Na czeskim forum też jeden typował odwrotnie... to w sumie świadczy o minimalnej degradacji
obrazu - a o to w tym eksperymencie mi chodziło. Folię dobrze się czyści płynem Optical Wonder,
napewno będzie łapać mikro pył , bo jest nabita elektrostatyką. Więc w ruch balonek czy płyn.
Sprzedawca pisze ponadto, że zmniejsza turbulencje w tubie i chyba nie jest to przysłowiowe
chwalenie swego ogona... Pożyjemy, zobaczymy ... :)

Image


Image
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Postzbignieww | 12 Kwi 2020, 11:26

Komplet filtrów - na Słońce i przeciw pyłom na lustrze czy obiektywie refraktora .
Taka fajna robótka ręczna w czasie więzienia z powodu wirusa :)
Na Cassegrain 8" i refraktor 102/f7

Image

:)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat