Mini refraktor 50mm f/3,6

PostMaciek_Cz | 26 Maj 2020, 10:47

Mam szybkie pytanie.
Jakby ktoś z Astromaniaków mógł zmierzyć średnicę wewnętrzną tuby szukacza GSO 50mm?
Czy wejdzie w nią przelotka okularowa 2"-1,2"?
Kołata mi się w głowie mały ATM i zastanawiam się czy roboty będzie sporo czy też jak to się mówi samo się zrobi...

Za szybką pomoc bardzo dziękuję to bym wszystko dzisiaj zamówił to w weekend bym poskładał.

P.S. Zmieniłem tytuł, żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi.
Ostatnio edytowany przez Maciek_Cz 31 Maj 2020, 23:40, edytowano w sumie 2 razy
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKarol | 26 Maj 2020, 12:29

Około 51 mm ale przejściówka nie wchodzi. Po za tym, w takim układzie okular nie łapie punktu ostrości. Już tak kombinowałem :mrgreen:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostMaciek_Cz | 26 Maj 2020, 13:09

Karol napisał(a):Około 51 mm ale przejściówka nie wchodzi. Po za tym, w takim układzie okular nie łapie punktu ostrości. Już tak kombinowałem :mrgreen:


Spokojnie, odkąd skróciłem tubę swojego refraktora cięcie rur mi nie straszne.
A kołnierz przelotki też można ręcznie podebrać obróbką skrawaniem dość precyzyjnie.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 29 Maj 2020, 10:32

Szukacz i przelotka już są u mnie. Obiektyw czyściutki z jednorodnymi zielonymi powłokami antyrefleksyjnymi.
Tak jak mówił Karol. Przelotka 2"-1,25" jest ciut za szeroka.
Ale co do ostrzenia okularów to po wykręceniu samego okularu z szukacza
i delikatnym wkręceniu okularu Bressera SP 26mm bez tulejki 1,25" cały układ spokojnie ostrzy (uwaga na różne gwinty!).
W weekend zrobię prototyp na tubie z pcv. Tak żeby sprawdzić czy wszystko gra jeszcze bez obróbki metalu.
Jakoś tak urzekły mnie maleńkie refraktory SV 50mm i Borg Mini albo nawet Borg Pocket.
Oczywiście co tu porównywać Borga do obiektywu GSO, ale po taniości nic innego nie wymyślę.
Wiem, że to śmieszne budowanie tak małego teleskopu, ale muszę mieć jakiś substytut
lornetki o szerokim polu i ze złączką kątową 90*.
Kark mi już pęka od zadzierania głowy do góry.

Jeszcze co do teorii i aberracji.
CA ratio dla tego obiektywu to 1,8 czyli lepiej niż dla obiektywu 4" f/7, także nie jest źle.
A i obiektyw jest na pewno klejony, to i lekka koma może się pojawiać na skraju pola.
Problemem są SA i krzywizna pola. Ale dla małych powiększeń myślę, że będzie w sam raz.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 31 Maj 2020, 23:19

No i jest działający prototyp małego refraktora 50mm f/3,6.
Już wiem co muszę poprawić.
Testy wykonałem w dzień i na Księżycu.
Okulary to Plossle 26, 20 i 15mm, oraz GSO SV 20mm i WA 66* 9mm.
Co dawało powiększenia od 6,9 do 20x i pole maksymalne ok. 7,5*.
Jestem jak na razie w pozytywnym szoku.
Aberracja chromatyczna niewielka, prawie niewidoczna.
Obserwacje nawet w pow. 20x da sie prowadzić z ręki.
Lornetka dla mnie już nie istnieje.
Załączniki
Mini refraktor 50mm f/3,6: 20200531_232437.jpg
Mini refraktor 50mm f/3,6: 20200531_232210.jpg
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postokroj | 01 Cze 2020, 06:49

Najważniejsze zadowolenie.Gratuluję realizacji pomysłu.
Pozdrawiam
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostMaciek_Cz | 01 Cze 2020, 07:39

okroj napisał(a):Najważniejsze zadowolenie.Gratuluję realizacji pomysłu.
Pozdrawiam


Dzięki Krzychu, to był taki spontaniczny projekcik, którego sam się nie spodziewałem.
Ale na przyszłość już myślę o kolejnym. Właśnie jakimś długim refraktorze.
Ciągle po głowie mi chodzi Vixen na fluorycie kolegi "Szarego" i Twoje sprzęty.
Miałbym ochotę na refraktor na bazie obiektywu Zeissa Teleminor 50/540.
Tak mi się te maleństwa podobają. Wiem, że zaraz mogą się pojawić głosy "a po co to w ogóle robić"...
Sam z resztą wiesz jak jest :wink:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postokroj | 01 Cze 2020, 08:05

Niech piszą co chcą.Powtarzam że tej wiosny najładniejszą Wenus miałem z 50 f-16 Vixena.
Na Cloudy chwalą nawet długie 40.Ja uważam że 50 to min pięknych - nie szczegółowych -widoków.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postredpawel | 01 Cze 2020, 09:00

Teraz kolej na lornetę kątową.
Mam taki plan, z uwagi na odcinek szyjny kręgosłupa.
pozdr
 
Posty: 85
Rejestracja: 27 Lis 2011, 22:59

 

PostMaciek_Cz | 01 Cze 2020, 10:06

redpawel napisał(a):Teraz kolej na lornetę kątową.
Mam taki plan, z uwagi na odcinek szyjny kręgosłupa.
pozdr


Właśnie też o tym pomyślałem :wink:

W drugim prototypie muszę zrobić o 1-1,5 cm dłuższy tubus.
A w wersji "produkcyjnej" tubus będzie metalowy z oryginalnego szukacza co zwiększy możliwości ogniskowania
za pomocą gwintu celi obiektywu i tubusu. Będzie taki mikrofokuser.
Szkoda, że nie mam lepiej skorygowanych okularów szerokokątnych. Obraz przy brzegach pola najgorszy był oczywiście jak można się
było tego spodziewać w GSO SV, no ale czego oczekiwać po Erflach. Plossle dawały radę bardzo ładnie.
Na plus też jest WA 66* 9mm z barlowem.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 10 Cze 2020, 09:57

Jak na razie nie robiłem żadnych przeróbek, a skupiłem się na testach, choć ubogich z braku pogody i obecności Księżyca
na wieczornym niebie.
W obecnej konfiguracji lunetka pracuje czynną aperturą ok. 42mm.
Zatem na tę chwilę mam efektywny obiektyw 42 f/4,28.
Bardzo dobrze spisuje się okular Super Plossl 26mm Bressera. Po konstrukcji widać, że ten okular przypomina
z wyglądu i usytuowania optyki Plossla Meade 4000 26mm.
W takim układzie mamy wyliczone pole widzenia 7,5*, ale realnie jest ciut ponad 7*.
Zmierzona źrenica wyjściowa z tym okularem to ok. 6mm.
A teraz obserwacje:
- z tym okularem gwiazdki punktowe prawie po samą diafragmę, wydaje mi się że ujawnia się lekki astygmatyzm ale
to raczej moich oczu bo "startest" daje ładne okrągłe dyski rozogniskowanej gwiazdy przed i za ogniskiem,
- obserwowałem M3 i M13, pięknie się prezentują w szerokim, stabilnym siedmiostopniowym polu widzenia,
wygląda to tak jakby się oglądało zdjęcie w bardzo szerokim kadrze. Szkoda że warunki nie były idealne przez wschodzący Księżyc, LP, dużą wilgotność i jakąś taką mleczną zawiesinę/chmury,
- cała Strzała, prawie cała Lutnia mieszczą się spokojnie w polu widzenia,
- komfort prowadzenia obserwacji, zero unoszenia rąk i zadzierania głowy, raz ustawiam ostrość i przemiatam
wzrokiem niebo jakby peryskopem. Można spokojnie lunetkę trzymać w rękach, można sobie usiąść na krześle
i podpierać łokcie na kolanach lub oparciach, obraz jest super stabilny jak ze statywy (nawet na stojąco bez podparcia).
- obserwacje dzienne też super wygodne, uzyskiwany obraz bardzo dobrze oddaje kolory obserwowanych obiektów.

Wyobrażam sobie jak by taka lunetka pracowała z okularem 82*...
W weekend kolejne testy. Na szczęście zapowiada się lepsza pogoda, a i Księżyc późno wschodzi.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat