Statyw

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostJaLe | 08 Maj 2006, 15:40

Pod wpływem niedawno przedstawionej strony z amatorsko wykonanym statywem, pomyslałem czemu nie ?

Image

W innym wątku Janusz wymienił juz kilka standardów takich statywów, o których nie mam zielonego pojęcia.
Trudno - powstanie kolejny standard JaLe ;)

Brak m jednak pewnego punktu zaczepienia, mianowicie w jaki sposób będzie mocowana głowica montażu.
Bo raczej chyba nie na czymś takim:

Image

Może Ktoś z was zamieści jakieś zdjęcie i poda kilka wymiarów ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 08 Maj 2006, 17:12

Fotki niestety nie wchodzą bo nie masz uprawnień do przegladania zdjęć z serwicu Cloudy Night bez zalogowania.

Polski statyw teodolitowy ma na górnej płaszczyźnie osadczej otwór bazujacy o średnicy 64mm i śrubę mocującą M16x1,5.
Górna jego płaszczyzna ma obrys trójkąta równobocznego o boku 190mm wpisanego centralnie w okrąg o średnicy 158mm, po co masz wymyślać proch na nowo :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 08 Maj 2006, 19:12

Dziękuję Januszu za podpowiedź.
Gdy będę miał jakąś część zrobioną to pokażę na forum.

Co do zdjęć, to nie wiedziałem że ich nie widać, u mnie wszyskie są widoczne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 08 Maj 2006, 19:56

Na podstawie w/w danych wykonałem taki rysunek, nie ma na nim przekrojów, ale zastosuje technkę opisową:

Image

Okrąg fi 150 gr 12 mm (sklejka).
Trzpienie mocujące szer. 30 mm gr 40 mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 08 Maj 2006, 21:09

Zwieńczenia statywu absolutnie nie projektuj ze sklejki :shock: bo to węzeł przenoszący największe naprężenia skrętne oraz gnące całej konstrukcji teleskopu i musi to być stal lub grube aluminium lub cieńsze ale dobrze użebrowane :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 10 Maj 2006, 14:29

Statyw wykonany z tarcicy dębowej, polakierowany lakierem Duluxem w wersji do jachtów. Elementy graniakowe są o wymiarach 40 x 30 mm, po złożeniu nogi w całość 90 x 40 mm. pozostałe wymiary dodam za tydzień, jak będzie gotowa całość :)

Wykonałem pewne postępy w pracach nad statywem, a oto one:

1. Podstawa pod głowicę:

Image

2. Nogi z widocznym wręgiem, część ślizgowa wykonana z teflonu:

Image


3. Całość, jeszcze nie skończona - brakuje elementów dociskających nóżki, łańcuszka i stopek:


Image

Pomimo, że statyw jest niedokończony i ma niedokręcone wszystkie śruby wytrzymuje bez problemu obciążenie statyczne 80 kg.

Nie mam jeszcze pomysłu na stopki, czyli części która będzie wbijana w ziemię.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 12 Maj 2006, 10:06

Przydała by się jeszcze koniecznie obejma zaciskowa poruszająca się ze śreodkowym alementem nogi zamocowana na jego górnym końcu, jak to okujesz i wykończysz to możesz je spokojnie produkować dla Takahashi, tylko zmień ciężki Dąb na Machoń bo jest lżejszy i w smie nie wiele droższy 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 12 Maj 2006, 12:15

Obejmy już przewidziałem 8)

Image


Brakuje jeszcze zamocowanych śrub dociskowych.
Co do materiału to mahoń jest bardzo pięknym i szlachetnym gatunkiem, ale ja mam słabość do może mniej okazałego, ale za to trwałego drewna dębowego.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 12 Maj 2006, 17:59

Dąb jest tak samo mocny ale cięższy i tańszy zarazem tak że to doskonale rozumiem.
Mówiłem o drugim zacisku który byłby zamocowany na środkowym elemencie statywu i był z nim związany tak że przy wysuwaniu nóżek chodziłby razem z nim.
Ten dodatkowy zacisk znacznie usztywnia statyw i wygląda jak ta dolna obejma i taką samą spełnia funkcję 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 12 Maj 2006, 19:32

Jeżeli mówimy o gatunkach drewna to wg najpiękniejszy jest Heban.
Niestety jego cena jest też "wspaniała" = tarcica dębowa x 10 ;)

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 16 Maj 2006, 19:35

Dzisiaj testowałem rozłożony statyw. Pomimo, iż jeszcze nie jest wykończony i brakuje mu np zabezpieczeń typu łąnbcuszek to spokojnie przenosi obciążenie około 80 kg, co widać na załączonym obrazku:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostArek | 26 Maj 2006, 18:02

czy mógł bym prosić o jakieś plany nóg do tego statywu
robie identyczny ale nie mam żadnych projektów nóg
Lornetki: 20x60, 7x35
Bialskopodaski Klub Astronomiczny "Altair"
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 31 Paź 2005, 13:34
Miejscowość: Biała Podlaska

PostJaLe | 26 Maj 2006, 18:13

Arek napisał(a):czy mógł bym prosić o jakieś plany nóg do tego statywu
robie identyczny ale nie mam żadnych projektów nóg



Postaram się narysować wszytkie elementy, ale w wersji zmodyfikowanej. Obecnie prezentowany statyw z powodzeniem można odchudzić i nadać mu ciekawszą formę, co na pewno zrobię.
Jak będą rysunki to oczywiście udostępnie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 28 Maj 2006, 14:11

Zgodnie z obietnicą kilka rysunków:

1. noga złożona - należy wykonać 3 kpl. wymiary odpowiednich części składowych rowków wpustowych

Image Image

2. szczegół dot. nawiercenia otworu

Image

3. przekrój nogi

Image



Części nr I i nr II nie różnią się wymiarami, a tylko tym że w części nr II brak rowków wpustowych i otworu do łączenia zwieńczenia statywu.

Wymiary są odpowienie dla tarcicy liściastej czyli np. drewna takich gatunków jak: dąb, buk, jesion, jawor itd.

W przypadku zastosowania drewna iglastego (sosna, świerk) proponuję w el. nr II wymiar 25 mm powiększyć dwukrotnie czyli do 50 mm. Należy dodać, że statyw wykonany z tarcicy iglastej będzie lżejszy, ale o dużo mniejszej trwałości.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 28 Maj 2006, 17:15

Praktyczna rada, zmienić w projekcie rowek z przekroju prostokątnego na trapezowy lub półokrągły bo prostokatny z czasem zacznie się zacinać bo drewno z czasem zawsze się trochę wypaczy :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 29 Maj 2006, 15:36

Janusz_P. napisał(a):Praktyczna rada, zmienić w projekcie rowek z przekroju prostokątnego na trapezowy lub półokrągły bo prostokatny z czasem zacznie się zacinać bo drewno z czasem zawsze się trochę wypaczy :roll:


Wykonanie rowka rapezowego jest troszkę bardziej kłopotliwe, ze względu na dostępność odpowiedniego freza.
Problem rozwiązałem w ten sposób, że jako elementy prowadzęce zastosowałem teflon w postaci podkładek o przekroju okrągłym. Są na tyle twarde, że w przypadku paczenia drewna będą "wygniatać" sobie miejsce na przejście. Tak, że spokojnie mogą to być rowki o przekroju, który narysowałem.

Image


W przypadku elementów wykonanych z drewna iglastego, można jeszcze zastosować prowadnice z tworzywa sztucznego. które montuje się w rowkach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 29 Maj 2006, 17:12

Trochę sie dziwię temu podejściu bo mieszkasz w miejscu słynącym z produkcji mebli na całą Polskę gdzie zakładów stolarskich jest całe multum, chyba że wszystko chcesz wykonać samodzielnie bez korzystania z ich usług :?:
Takie dodatkowe wypustki na środkowej nodze znacznie by ją wzmocniły zwiększajac jej poprzeczny przekrój szczególnie na drgania skrętne a pamiętaj że to jest już pojedynczy element nogi statywu i właśnie skręcaniu będzie podlegał najbardziej :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 29 Maj 2006, 17:21

Janusz_P. napisał(a):Trochę sie dziwię temu podejściu bo mieszkasz w miejscu słynącym z produkcji mebli na całą Polskę gdzie zakładów stolarskich jest całe multum, chyba że wszystko chcesz wykonać samodzielnie bez korzystania z ich usług :?:
Takie dodatkowe wypustki na środkowej nodze znacznie by ją wzmocniły zwiększajac jej poprzeczny przekrój szczególnie na drgania skrętne a pamiętaj że to jest już pojedynczy element nogi statywu i właśnie skręcaniu będzie podlegał najbardziej :roll:


Nie no ja nie mam problemów z wykonaniem bardziej skąplikowanego polączenia ślizgowego. Natomiast ideą tego projektu i jego prezentacji jest przedstawienie prostych rozwiązań, takich które będa mogły być zrealizowane w mniej zaawansowanych zakładach 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDrakos | 31 Maj 2006, 18:05

Takie boczne wypustki ma nawet aluminiowy statyw w moim Soligorze. to naprawdę dobry pomysł na usztywnienie nóg każdego statywu.
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat