APOCHROMAT 100MM I RÓŻNICE POMIĘDZY ACHROMATEM 100MM

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

Postzbyszek | 07 Sie 2005, 10:59

Domek napisał(a):
Zaletą jest jedynie cena ale to może być często podstawowy parametr wyboru sprzętu.

Zapraszam do dalszej dyskusji.

Pozdrawiam,
Dominik

Skoro czesto cena decyduje to: najlepsze superapo jest zwykłym lustrem .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 07 Sie 2005, 19:10

Sporym ograniczeniem będzie tu też rozmiar i przede wszystkim ciężar tych 4-soczewkowych obiektywów o rozmiarze i masie wiaderka :roll:
To raczej szkiełka na stacjonarny sprzęt obserwacyjny 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbig_wawa | 08 Sie 2005, 13:09

>>Z pewnością Jesion za małą chwilkę to przetestuje!
>>Tylko ze nie w tym forum!

>>3) nie ma żadnych rozsądnych testów tego sprzętu w sieci.

mnie tam osobiście wszystko jedno kto to pierwszy przetestuje, byle tylko pozwolił mi spojrzec przez tą rurkę. Kto pierwszy ten lepszy.


Dzięki Domek za linka, widziałem już kiedyś to forum ale nie przyjrzałem się mu dosyc dobrze i nie skojarzylem tego z Astrey'ą.
Sprawdziłem i to nie ci Rosjanie robią szkiełka dla TMB, to jest inna firma (LZOS) no i ceny tam wyższe niestety.


>>To własnie obniża kontrast. Cztery elementy obiektywu to aż osiem powierzchni do pokrycia warstwami antyodblaskowymi
>>Obiektyw ma cztery elementy (cieżki i obniżający kontrast);

Istotnie to jest chyba największa wada tego sprzętu. Zastanawiam się czy spadek kontrastu w vizualu będzie bardzo zauważalny, piszą że soczewki są multicoated. Nie liczę na jakieś wielkie sukcesy w astrofoto. Jesli chodzi o ciężar do wizuala moje G11 mogłoby spokojnie wystarczyc.


>>Zaletą jest jedynie cena

no tak, Tak w tej aperturze jest dwa razy droższy, alternatywą jest chyba tylko TEC 140, na podstawie ceny 120ED na FPL-53 zakładam że jak za rok czy dwa pojawi się chiński analog ~152mm w tej technologii też pewnie będzie dużo droższy. Tak sobie myślę albo ten sprzęt Astrei nie jest wcale taki dobry albo oni są naprawdę niemrawi jesli chodzi o marketing. Mam nadzieję że Janusz sprowadzi jedną sztukę i będzie można to sprawdzic nawłasnoocznie.

Janusz mam się już ustawiac w kolejce po TEC'a, czy jeszcze trochę poczekac :) ?
 
Posty: 4
Rejestracja: 02 Sie 2005, 14:29

PostJanusz_P. | 17 Sie 2005, 10:34

zbig_wawa lepiej kupuj od razu Teca 140 bo z wynalazkami to różnie bywa a TEC to sprzęt sprawdzony i nam dobrze znany oraz godny polecenia :roll:
A niezależnie co kupisz z ogniskową rzędu metra i masie kilkunastu kg to szykuj pod to solidny i precyzyjny montaż bo to podstawa sensu "stricte" w astrofoto 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHans | 17 Sie 2005, 11:58

Jakby kto szukal APO u LZOS'a to adres:

http://www.lzos.ru/en/astro_apohr.htm

pozdrawiam.
Hans
 

Postzbig_wawa | 23 Sie 2005, 11:40

Janusz_P. napisał(a):zbig_wawa lepiej kupuj od razu Teca 140 bo z wynalazkami to różnie bywa a TEC to sprzęt sprawdzony i nam dobrze znany oraz godny polecenia :roll:


tak chyba zrobię, dzięki za radę

pozdrawiam

Zbyszek
 
Posty: 4
Rejestracja: 02 Sie 2005, 14:29

Posthanysiak | 22 Wrz 2005, 09:48

Mam pytanie-jak malo swiatlosilnego 170mm obiektywu achromatycznego trzeba by uzyc,zeby osiagnac obrazy rownie dobre jak z APO tej samej srednicy?Czy dorownanie korekcji APO jest mozliwe zmieniajac swiatlosile dobrego achromatu?

Pozdrowienia!
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 09:24
Miejscowość: Frombork

 

PostJanusz_P. | 22 Wrz 2005, 10:48

Szczątkowej aberracj chromatycznej w fiolecie się nie pozbędziesz tą metodą w realnym zakresie światłosił, spadnie tylko widocznie jej jasność powierzchniowa przy obiektywach achromatycznych (pytasz o 170mm) ze światłosiłą powiedzmy F/15 i jeszcze mniej aczkokolwiek nadal Wenus będzie w nich otoczona fioletowym blurem tylko nie będzie go już dobrze widać przy słabszych obiektach z powodu niewielkiej światłosiły obiektywu :roll:
Zmartwię Cię zapene jak powiem że na zdjęciach się niestety dobrze zarejestruje ten fiolecik :cry:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat