Kolimacja Newtona, maly problem

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postzbyszek | 07 Mar 2010, 22:55

W/g mnie nie warto . Lepiej daj wregi wzmacniajace . Janusz temat wreg zalozyl i jak je montuje to widzi , ze tuby nie sa okragle choc duzo mniejsze W.g mnie to ma wiekszy wplyw na jakosc obrazu .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 08 Mar 2010, 11:22

Kształt tubusa tylko marginalnie wpływa na jakość obrazu w wizualu bo krzywo osadzony na tubusie wyciąg można naprostować podkładkami lub śrubami regulacyjnymi, co innego w astrofotografii gdzie gięcie tubusa nawet tylko o sekundy kątowe powoduje poruszenie zdjęć przy zewnętrznym guiderze :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 08 Mar 2010, 11:52

Niezgodnosc osi optycznej i geometrycznej o wiecej niz 1 mm widoczna jako roznica miedzy srodkiem LG a srodkiem pajaka i jego odbicia w LG wystarcza aby obrazy nie byly ostrawe. To subtelna roznica, jak niezgodnosc wzrasta ponad 10 mm to gwiazdki w komety sie zamieniaja . Pewnie to efekt kolimacji w czesci zgodnej z osia geometryczna, w czesci optyczna.
W srodku tuby ugiecia scianek sa pewnie wieksze ....
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSlav | 08 Mar 2010, 15:12

staszekpapis napisał(a):Osobiście bym przesunął LW ,wyczernił boki i spód LW.
Musze nad tym pomyśleć i najpierw zgłębić temat. Przeklejanie lustra nie brzmi jak coś do zrobienia na szybko. W każdym razie dzieki za pomoc w lepszym zrozumieniu tematu.

zbyszek napisał(a):W/g mnie nie warto . Lepiej daj wregi wzmacniajace
To też teraz chodzi mi po głowie. Czytałem, że przy obserwacjach wizualnych też to pomaga. To też będę musiał na spokojnie przestudiować. Pewnie przynajmniej do czasu w którym skończy mi się gwarancja. Czy znacie w okolicach Warszawy pracownie, w których wykonuje się takie rzeczy na gotowo?

Janusz_P. napisał(a):krzywo osadzony na tubusie wyciąg można naprostować podkładkami lub śrubami regulacyjnymi
Przy tej okazji zapytam po raz kolejny :) Czy wiecie jak sprawdzić czy oś wyciągu jest prostopadła do osi optycznej LG? Skąd wiedzieć, że wyciąg jest krzywo osadzony?
Pozdrawiam
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

PostJanusz_P. | 08 Mar 2010, 17:06

Zwykła metalowa linijka o długości tubusa wykaże czy pod wyciągiem jest on prostopadły do osi optycznej teleskopu przynajmniej w składowej pionowej tubusa :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSlav | 09 Mar 2010, 15:22

Janusz_P. napisał(a):Zwykła metalowa linijka o długości tubusa wykaże czy pod wyciągiem jest on prostopadły do osi optycznej teleskopu przynajmniej w składowej pionowej tubusa :idea:
Szczerze mowiąc, nie do końca rozumiem o co chodzi. Nie za bardzo wiem gdzie i jak miałbym przyłożyć linijkę. Poza tym nie rozumiem powodu wprowadzenia pojęcia składowej pionowej. Dwa odcinki/osie są do siebie prostopadłe albo nie - niezależnie od swoich składowych pionowych czy poziomych. Czy mógłbyś wyjaśnić co miałeś na myśli?
Pozdrawiam

staszekpapis napisał(a):Zbyszku -pełna tuba na gwarancji, podczas obserwacji obciążona leciutkim plosllem. Czy nie przesadzasz z tymi ugięciami i innymi nierównościami?
A czy sytuacje zmienia zamontowanie, cieższego NLV i barlowa? Czy wtedy ugięcie będzie bardziej znamienne?
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Postzbyszek | 09 Mar 2010, 18:02

Z tym ugieciem w bananka nie chodzi mi o wyciag ale tube w okolicach mocowania do montazu. Ile wazy cela z lustrem 150/750 ? Nawet taki ciezar potrafi w tym miejscu z lekka ugiac . To praktycznie mam sprawdzone.
Wyciag swoja droga, to latwiej sprawdzic .
Tuba 10" ma ciezsza cele z lustrem , srednice wieksza i .. lepiej wregi wzmacniajace dac w miejscu mocowania z montazem, Przy wyciagu swoja droga.
Wystarcza z sklejki czy nawet plyty wiorowej jakos wcisneite , oblepione kitem szpachlowym samochodowym i pomalowane . Ten kit wzmacnia , przykleja wrege i nierownosci z recznego ciecia tuszuje. Mam tak w moim telepie 235/1300 od lat zrobione i jest ok.
Ostatnio edytowany przez zbyszek, 09 Mar 2010, 18:09, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 09 Mar 2010, 18:09

Składowa pionową to rozumiem pomiar wzdłuż brzegu walca tuby po jej długości i wtedy oś wyciagu nie tworzy z osią optyczną lustra wymaganego kąta prostego :roll:
Wyciąg może być krzywo zamocowany także w poprzek walca tuby i wtedy jego oś mechaniczna tak nie przecina osi optycznej teleskopu i tym samym osi walca tubusa :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Poststaszekpapis | 09 Mar 2010, 18:55

Slav napisał(a): A czy sytuacje zmienia zamontowanie, cieższego NLV i barlowa? Czy wtedy ugięcie będzie bardziej znamienne?

Znamienne lub może inaczej ,zauważalne dla wytrawnego obserwatora, maniaka kolimacyjnego :lol: :lol: ,i tylko ze względu na badziewny wyciąg. Tuba takie obciążenia
znosi spokojnie.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postzbyszek | 09 Mar 2010, 19:50

Sa astoobserwatorzy co za wyciag tube lapia do krotkiego transportu ...
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSlav | 10 Mar 2010, 15:44

zbyszek napisał(a):Sa astoobserwatorzy co za wyciag tube lapia do krotkiego transportu ...
Nie należe do tej zacnej grupy zapaleńców astronomii :)
Jasne że banan dotyczny tuby a nie wyciągu, ale chodzi o to, żeby skorygować możliwie najlepiej wady konstukcyjne seryjnych produkcji w każdym możliwym miejscu. Czyli żeby tuba była prosta i oś wyciągu prostopadła do osi optycznej LG i przecinała ognisko i wszystko z jak najmniejszym błędem. Może troche jestem nadgorliwy, ale chce wyciągnąć z tej konstukcji wszystko na co pozwala. Jedno z moich natręctw.

Tuba znośi spokojnie obciążenia okularów i lustra na czas obserwacji, ale z upływam czasu, gdy po dziesiątkach lub setkach godzin tuby w pozycji innej niż wertykalna, odkształci cię końcami w kierunku ziemi. Grawitacja powoli będzie "drążyć tę skałę". Skoro wręgi mają to ograniczyć, może nawet przy wizualu warto?
Pozdrawiam
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

PostJanusz_P. | 10 Mar 2010, 16:22

Pewnie że warto tym bardziej że wręgi jako baffle dodatkowo podnoszą nam kontrast obrazu ograniczając udział światła rozproszonego w uzyskiwanym z wręgowanego teleskopu obrazie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSlav | 11 Mar 2010, 11:35

Czyli jednak warto :) Więc wygląda na to, że jest pare rzeczy do zrobienia. Dzięki wielkie za wszystkie podpowiedzi i wyjaśnienia! Rozwialiście kilka moich wątpliwości. Będę to teraz powoil analizował. Pozdrawiam!
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

PostSlav | 12 Mar 2010, 15:14

Teraz przyszla mi do glowy pewna myśl. Może to nic takiego ale myślę, że warta uwagi. Jeszcze raz proszę o korektę jeśli gdzieś się mylę.
Jak ustaliliśmy, moje lustro wtórne jest przesunięte z za dużym offsetem o 1,6 mm. Po zamontowaniu LW w fabryce, czlowiek który kolimowal teleskop przed sprzedażą, ustawił lustro wtórne pod wyciągiem tak, żeby było dokładnie w środku otworu wyciągu. Nawet mu to wyszło w miare dokładnie. Ale jeśli offset był od początku ustalony źle, to ten człowiek ustawił lustro tak, że oś optyczna lustra głównego odbita pod kątem 45° jest równoległa do osi wyciągu, ale nie przecina ogniska okularu(!), mimo że LW widzimy dokładnie w środku rury wyciągu.
Samo nieodpowiednie przesunięcie na celi nie powoduje minięcia osi optycznej LG z osią wyciągu, ale ustawienie lustra ze złym przesunięciem dokładnie w srodku otworu wyciągu widzianego przez kolimator - już tak.
Jeśli LW ze złym offetem ustawimy dokładnie pod wyciągiem, jak każą w instrukcji każdej kolimacji, to oś stożka swiatła, będzie przesunięta względem osi okularu o wartość błędu w offecie. W moim przypadku to 1,6 mm czyli chyba już całkiem sporo. Jeśli offset za duży to w kierunku przeciwnym do LG. Jeśli za za mały, to w strone LG.
Czy mam racje?
Poniżej animacja w której obrazuje o co mi chodzi. Przedstawia poprawną kolimację, potem za duży offset i na końcu LW ze złym offsetem po ustawieniu centralnie pod wyciągiem. Linia niebieska to oczywiśćie oś optyczna LG. Przepraszam za nienajlepszą jakość ;)

Image
link do animacji:
http://img689.imageshack.us/img689/9904/offset3.gif

Rozumiem, że sam zły offset powoduję tylko utratę częsci swiatła. Ale jeśli oś optyczna LG mija ognisko okularu to podejżewam, że może powodować rozmyty obraz i to, że punkt najlepszej ostrości nie będzie w srodku pola.
W optyce stawiam pierwsze kroki. Może nie odkryłem Ameryki w konserwie. Proszę o wyrozumiałość jeśli popełniam błąd.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Slav 13 Mar 2010, 11:25, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

PostJanusz_P. | 12 Mar 2010, 16:19

Co najważniejsze wyciągasz samodzielnie prawidłowe wnioski przy założeniu że lusterko jest dokładnie pod kątem 45* bo przy innym kącie czy ustawieniu zamaskuje to pokazane na grafice efekty i mocno zagmatwa problem :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Poststaszekpapis | 12 Mar 2010, 21:39

Slav
Przedstaw na swojej animacji w górnym prawym rogu odpowiednio dla każdej z pozycji widok z otworu kolimatora.Położenie trzech okręgów względem siebie. Otwór wyciągu, LW, oraz odbicie LG.

Początkiem układu współrzędnych jest środek GEOMETRYCZNY LW.
Współrzędne ofsetu wyznaczają punkt "G". Tylko ustawienie punktu "G"w punkcie
złamania toru optycznego dla warunku x=y= delta gwarantuje prawidłową kolimacje . :D
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/075 ... f5bb8.html
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostSlav | 12 Mar 2010, 23:12

Janusz_P. napisał(a):Co najważniejsze wyciągasz samodzielnie prawidłowe wnioski przy założeniu że lusterko jest dokładnie pod kątem 45*
Czyli jednak się nie myliłem :) Jasne, jesteśmy też zależni od błędu w usawieniu kąta LW. Mam nadzieję, że jeśli lustro nie jest pod kątem 45* to jest w granicach tolerancji. Ciężko chyba sprawdzić ustawienie kąta LW. W każdym razie jeśli dodamy błąd do błedu to będziemy mieli jeszcze większy błąd. Ustawiając prawidłowo offset mamy o ten jeden błąd, o którym pisałem mniej.
Uaktualnię animację niebawem gdy tylko znajdę wolną chwilkę. Możliwe, że za mało się jeszcze orientuje żeby wiarygodnie oddać odbicie LG ale z resztą to nie problem.
Dziwie się trochę, że do tej pory w żadnej instrukcji kolimacji którą czytałem, nikt nie zwrócił na to uwagi. Może zakładano, że offset jest zawsze dobry, jednak z tego co obserwuje u siebie i tego co gdzie indziej chyba pisał Janusz, że fabrycznie dobrze ustawiony offset w Syncie to rzadkość, więc ten błąd musi występować powszechnie... przynajmniej w Syntach. Wiecie z jak dużym błędem oś optyczna LG i oś okularu mogą sie mijać? Jaka jest tolerancja? Znalazłem strone z obliczeniami tego typu, jednak przestała się otwierać.
Pozdr
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Postzbyszek | 13 Mar 2010, 00:27

Nie licz, ze poprawienie offsetu zwiekszy ostrosc obrazow .
Wazne jest aby LW mialo 45 st do osi optycznej tuby i wlasciwa wysokosc .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSlav | 13 Mar 2010, 01:20

Ale właśnie o to mi chodzi, że jak masz zły offset i ustawisz LW centralnie pod wyciaiem do ustawisz złą wysokość LW względem wyciągu.
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

PostJanusz_P. | 13 Mar 2010, 10:25

Przepraszam za małą dygresję...

W zasadzie są dwa typy czynnego Miłośnika Astronomii:

Sprzętowiec to taki który cały dzień grzebie przy sprzęcie i potem dla sprawdzenia kolimacji 10 minut nim obserwuje :lol:
Obserwator to taki co 10 minut grzebie przy sprzęcie i potem całą noc obserwuje nim skarby Wszechświata :roll:

Chyba musisz się określić do której grupy należysz a wtedy wszelkie nawet drobne i błahe problemy obserwacyjno sprzętowe będzie Ci o wiele łatwiej zdefiniować :idea:

Jest jeszcze trzeci typ tgz Miłośnik Astronomii nieczynny (teoretyk) czyli mól książkowy który teoretycznie dużo wie, czyta o horyzontach zdarzeń , kwarkach, czarnych dziurach, chodzi na wykłady, prelekcje ale nie umie na niebie pokazać Gwiazdy Polarnej :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSlav | 13 Mar 2010, 10:57

Ja posiadam kilka chech każdej z tych osobowości. Uwielbiam temat w całości. Gdy tylko mam okazje, wyskakuje za dom z tubą i obseruje wszystko co się da, często do świtu nie myśląc o kolimacjach itp w ogóle.
Gdy mam wolną chwile w domu, w pracy, czytam forum, przeglądam sieć, czytam książki, majstruje przy teleskopie i to też daje mi radość.
Do nie dawna bałem sie majstrować przy tubie, ale któregoś dnia, targałem sprzęt na lepsze miejśce obserwacji, podknąłem się o zaspę sniegu i przydzwoniłem raminiem w teleskop. Tej nocy wyjątkowo dobrze widziałem planety przy moim największym możliwym sprzętowo powiększeniu. Byłem zdumiony poprawą obrazu. Rano sprawdziłem, że sprzęt sie mocno przy tym podknięcu "rozkolimował". Doszedłem do wniosku, że chociaż kolimator pokazuje skolimowany teleskop to coś jest jendak nie tak. Próbuje dojść co :?
Jeśli rzecz o której piszę wyżej to błachostka nie warta zachodu, to napiszcie mi o tym!
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Postkrzych | 13 Mar 2010, 12:13

Prawdopodobnie miałeś wyśmienity seening: http://pl.wikipedia.org/wiki/Seeing
SW 200/1000+MON-2
Omni 4, LV5, BGO 7,9 SPL MEADE S.5000 9mm, SWAN 15, BGO 18, W70 25mm
UHC, UHC-S, OIII, Moon&skyglow, Polaryzacyjny
 
Posty: 242
Rejestracja: 03 Lut 2009, 00:59

 

PostSlav | 13 Mar 2010, 12:46

Wiem co to jest seeing i wtedy był przeciętny. Brałem to pod uwagę. Gwiazdki migały i obraz planet pływał, ale jednak był troche lepszy niż zazwyczaj. Może to był przypadek, że obraz się poprawił. Nie wspominałem o tym wcześniej bo nie przywiązuje to tego wydażenia dużej wagi. Od tamtej pory po prostu uważniej studiuje prawa optyki.
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Postzbyszek | 13 Mar 2010, 12:48

A nie mozesz ustawic go tak jak byl gdy dobre obrazy dawal ? Coz tego, z e w/g wiedzy co masz byl rozkolimowany , jak dobre obrazy dawal to bylo ok.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSlav | 13 Mar 2010, 13:50

Wiesz Zbyszku, ja nie mam pewności co to znaczy "dobry obraz". Mój teleskop to pierwszy i do tej pory jedyny przez który kiedykolwiek patrzyłem.. To, co może mi się wydawać dobrym obrazem, dla kogoś ze skalą porównawczą będzie totalną porażką.
Dopiero gdy zrozumiem dokładnie jego reguły i skalibruje możliwie najdokładniej powiem sobie "wiec to co widze to już chyba maks, skoro wszystko dobrze ustawiłem. Jestem zadowolony" :) (na marginesie: wydaje mi się że punkt ostrości u mnie nie jest w środku pola co pasuje do moich rozważań)

Jeśli nawet, jakkolwiek głupio to nie brzmi, teleskop "przypadkiem" ustawił się tak, że dawał dobre obrazy to ciężko potem do tego ustawienia wrócic, jeśli nie rozumiemy zasady tego ustawienia. Lubie wiedzieć jak działają przedmioty, których używam.

Wracając do sprawy, czy wiecie o co mi chodzi w post'cie z animacją? Może źle tłumaczę albo coś jest nie czytelne. Jeśli przesunięcie LW w strone LG o 1,6 mm (w moim przypadku) da mi lepsze obrazy, to będzie to potwierdzenie mojej teorii.
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Lip 2009, 11:55

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat