Fajny ten Celestron C8N?

PostIras | 21 Sie 2006, 10:40

Witam wszystkich! Jak już wspomnialem rozwazam zakup odpowiedniego sprzętu do obserwacji a w przyszlosci do astrofotografii. I tak więc oto przedstawia sie moja ścieżka rozwojowa w dziedzinie astrohobby:

1. Zakup teleskopu
2. Systematyczne wykorzystywanie go
3. Zakup aparatu cyfrowego/ kamerki CCD
4. Pierwsze próby z astrofoto
5. Zakup dobrego montażu do astrofoto..

Wiec na początku celowalem w Celestron C6 ale czytając opinie i komentarze doszedlem do wniosku ze lepiej juz na starcie inwestować w docelowy sprzęt o większych mozliwosciach i oglądam sie za C8 N czyli ten
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... 835aefe2f8

Tu mam alternatywe w postaci Soligora MT800 za 1999zl o parametrach 200/800 ale z większą swiatlosila F4 i na beznadziejnym montazu z możliwościa podlączenia napędu w JEDNEJ osi :angry: Wiec celuje w C8N oczywiscie ma slaby pewnie montaz do astrofoto no ale na razie sama tuba sie liczy, a na tym montazu tez sie cos popatrzy B) Jak sądzicie, warto wydac kase na ten sprzęt? W sumie to jestem nastawiony na astrofoto ale jak mówie ścieżka rozwoju jest przewidziana na dlugie lata wiec montaż ewentualnie bym dokupil za kolejnych kilka lat.. :blink: Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

PostJaLe | 21 Sie 2006, 17:20

Nabieram co raz większego przekonania, że za kwotę deklarowanej przez Ciebie, nie można kupić nic uniwersalnego do oglądania i do wykonywania astrofotografii.

I tak montaż z napędem + aparat fotograficzny to koszt około 4500,- + jakiś obiektyw 700,-

Do obserwacji np. jakaś 250 tlka - np LB lub coś z Taurusów kolejne 3000,-
Dotego okulary, filtry soczewki sredniej jakości 2500,-
Wychodzi ponad 10 000,-

Zobacz na relacje z ostatnich Kudłaczy.
Prawie jak .......

Prawie robi wielką różnicę. Szczególnie w tak subtelnej dziedzinie jaką jest astronomia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostIras | 21 Sie 2006, 19:13

Tak wiem, czytałem wypowiedzi innych..i też dochodzą do wniosku ze za sprzęt który zgromadzili można kupić samochód :!: No ale...coś za coś..A na sprzęt z wysokiej półki też od razu nie będę inwestował (są przecież środki "zastępcze" :wink: Mysle ze ten Celestronik bedzie dobry, średnica zwierciadła + wyciąg 2" + montaż z opcjonalnym napędem w dwie osie przebijają raczej tego SoligoraMT800. Tak mi się wydaje,czekam na wypowiedzi innych.. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

PostJaLe | 21 Sie 2006, 19:28

Iras napisał(a):Tak wiem, czytałem wypowiedzi innych..i też dochodzą do wniosku ze za sprzęt który zgromadzili można kupić samochód :!: No ale...coś za coś..A na sprzęt z wysokiej półki też od razu nie będę inwestował (są przecież środki "zastępcze" :wink: Mysle ze ten Celestronik bedzie dobry, średnica zwierciadła + wyciąg 2" + montaż z opcjonalnym napędem w dwie osie przebijają raczej tego SoligoraMT800. Tak mi się wydaje,czekam na wypowiedzi innych.. Pozdrawiam!


Ależ ja Ci opisałem wydatki na sprzęt z niskiej astropółki !

Próbuję Ci tylko uświadomić, że pakujesz się w kosztowny nałóg jakim jest astronomia.

Większość astromaniaków dąży do tego być mieć coraz lepszy sprzęt, bo ludzie się spotykają wymieniają doświadczennia i widzą Kto i przez co patrzy. A sprzetu umiwersalnego nie ma.

Ja nieśmiało proponuję Ci byś całą sprawę rozegrał inaczej. Do oglądania kup duże lustro na Dobsonie (nawet z drugiej ręki, bo ceny są śmieszne).
Natomiast nad fotografią pracuj zupełnie odrębnie, bo to jest coś innego.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 21 Sie 2006, 20:06

Zawsze można zrobić tak, że obserwować dużym teleskopem znajomego, kolegi lub koleżanki (to chyba najfajniej :wink: ) A samemu bawić się w astrofotografię. Samo zgłębienie niektórych zagadnień i opanowanie sprzętu zajmie ci od roku do 2 lat. 8)

Myślę, że zaczynać astrofotograficznie należałoby jednak dość lekkim sprzętem (osobiście skusiłbym się chyba na 80ED + reduktor + DSLR + montaż jak Gregorego (SVP lub podobnej klasy), czyli nieduży refraktor APO z ogniskową 480mm (z reduktorem). Soligor MT-800 z ogniskową 800mm to już prawie 2 razy dłuższa ogniskowa, cięższa tuba (no ale zachęcająca światłosiła). Celestron z ogniskową 1000mm to znowu wyższe wymagania dla montażu (w tym mniejsza światłosiła i dłuższa tuba od MT-800) . :?

Zresztą co ja będę się powtarzał: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=937

Jednak ten Celestron 8 cali wydaje się ciakawą propozycją za rozsądną cenę jednak jak widzę jest to oferta typowo supermarketowa (tani sprzęt ale niedostępny od ręki. :wink: ).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postqbanos | 21 Sie 2006, 20:21

JaLe napisał(a):]

A sprzetu umiwersalnego nie ma.


Jest, w Żywcu taki produkują :wink: :lol:

Najlepsze rozwiaznie to odrebny sprzet do wizuala i astrofoto jednak na poczatku kariery w astro trudno od razu wydac tyle kasy. Moze powiem co ja planuje:

Za jakis czas sprzedam Synte oraz montaz. Doloze troche kasy i kupie 150/750 na CG5 do astrofoto ktorego do wizuala rowniez bede mogl wykorzystac. Jako ze licze na stypendium naukowe na uczelni mysle ze pod koniec roku akademickiego bedzie mnie stac na Taurusa 270 lub 380. Wtedy sie zastanowi :wink: e czy CG5 mi wystarcza do moich zastosowan czy nie i ewentualnie zaczne zbierac na GP2 :lol:

A tak BTW to jesli mialbym wybierac miedzy 150/750 a 200/800 na CG5 to wzialbym tego pierwszego. 200/800 nie jest duzo szybszy od tego mniejszego a mase ma zdecydowanie wieksza (nie wspominajac o dluzszej tubie) Do tego dochodzi wieksza koma.
qbanos
 

PostJaLe | 21 Sie 2006, 20:37

Qbanos dobrze kombinuje.
Rozumiem, że pod koniec roku akademickiego to bedzie Cię stać na Taurusa jak sprzedasz butelki ;) (to taki stary dowcip).
A tak serio to słyszałem że naukowe zlikwidowali, przynajmniej na niektórych uczelniach :(

Bardzo dobrze, że Domek zabrał głos, przecież ma największy "dorobek" w tej branży :)

qbanos napisał(a): Jest, w Żywcu taki produkują

Od dzisiaj będę to zawsze cytował :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 21 Sie 2006, 21:53

rozważ jeszcze zakup samej tuby soligora Mt-800 i do tego montaż SVP
wiem ze wyjdzie drożej , ale mozesz kupować na tzw "raty"
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostIras | 21 Sie 2006, 22:30

Na początku zastanawiałem sie nad mniejszym sprzętem na montażu CG5 np Celestron C6NHD ale ten ma wyciąg okularowy 1.25" co chyba nie jest najlepsze..?W sumie to nie znam się na tym ale słucham a raczej czytam opinie innych astromaniaków. Tak więc dopiero teleskopy 8" i większe mają taki wyciąg. Zależy mi na sprzęcie za ok.2000zl no i ten Celestron wydaje się najodpowiednijszy...

Aha! W sumie to co przemawia za Celestronem C8 a co za Soligorem MT800? Czy ktoś zrobił test tych maszyn? Wspomnę tylko że interesują mnie zarówno obserwacje planet jak i DS (z przewagą tych ostatnich).
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

PostIras | 22 Sie 2006, 00:13

Domek napisał(a):Jednak ten Celestron 8 cali wydaje się ciakawą propozycją za rozsądną cenę jednak jak widzę jest to oferta typowo supermarketowa (tani sprzęt ale niedostępny od ręki. :wink: ).


Pytałem się niedawnow Delta i powiedzieli że będzie dostępny za dwa miesiące. Na razie chyba zdecyduję się do obserwacji wizualnych... Tylko tak ciągle jestem rozdarty wewnętrznie i przeżywam ciężkie dylematy: czy wybrać Soligor MT800 ale z kiepskim montażem czy w podobnej cenie (ciut droższy) Celestron C8N (na CG5 ze stalowymi rurami 2" w statywie)?? Może ktoś pomoże mi pozbyć się tego problemu rozdarcia wewnętrznego? :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

PostDominik Woś | 22 Sie 2006, 00:20

Iras napisał(a):Na początku zastanawiałem sie nad mniejszym sprzętem na montażu CG5 np Celestron C6NHD ale ten ma wyciąg okularowy 1.25" co chyba nie jest najlepsze..?W sumie to nie znam się na tym ale słucham a raczej czytam opinie innych astromaniaków. Tak więc dopiero teleskopy 8" i większe mają taki wyciąg. Zależy mi na sprzęcie za ok.2000zl no i ten Celestron wydaje się najodpowiednijszy...


Dobrzę, że nie daleś się namówić na działania związane z wymianą wyciągu bo jakoś nie mam przekonania, że lusterko wtórne tego mniejszego Newtona jest dostosowane do 2 calowego wyciągu. Może poproś kolegów (również z innych for) robiących zdjęcia C6 o pokazanie pełnej surowej klatki zdjęcia zrobionego Canonem i C6 ? Chętnie również zerknę jak wygląda sprawa "równomiernego oświetlenia pola".

Poza tym nowy wyciąg to dodatkowe koszty. :roll:

Ja początkującemu nigdy nie zalecałbym dłubania :wink: we właśnie nabytym sprzęcie bo jest duże ryzyko, że coś się może nie udać (zgodnie z prawami jednego takiego gościa o nazwisku zaczynającym się na M. :wink: :lol: ). Co innego osoby z doświadczeniem (pewnie nie jeden teleskop i nie tylko już zniszczyły :wink: ), gdyż wiedzą jakie i gdzie jest ryzyko oraz do kogo zwrócić się w przypadku problemów. :wink:

Iras napisał(a):Aha! W sumie to co przemawia za Celestronem C8 a co za Soligorem MT800? Czy ktoś zrobił test tych maszyn? Wspomnę tylko że interesują mnie zarówno obserwacje planet jak i DS (z przewagą tych ostatnich).


Różnice jednak są, do których należą przede wszystkim ogniskowa i wiążąca się z nią światłosiła. Pamiętaj też, że szczególnie dla początkującego istotna jest możliwość uzyskania fachowej pomocy sprzedawcy, której zazwyczaj w naszym kraju nikt nie bierze pod uwagę. Jest ona niezwykle potrzebna w przypadku nabywania sprzętu wyprodukowanego (jak wiekszość tanich teleskopów) w Chinach (rozrzut jakościowy jest znaczny i jest ryzyko lub szansa kupienia bardzo kiepskiego lub bardzo dobrego egzemplarza). Dobry sprzedawca sprawdzi sprzęt przed dokonaniem sprzedaży. Dzięki temu unika się wielu kłopotów, których na początku przygody z teleskopem zazwyczaj nie brakuje. :wink: Nie sugeruj się też nazwą Celestron (kiedyś teleskopy tej firmy uważane były za w miarę wysokiej jakości), gdyż jakiś czas temu ta amerykańska firma została przejęta przez swojego chińskiego dostawcę o nazwie Synta. 8)

MT-800 ma dla przykładu Max (miałem okazję zerknąć przez niego w Bieszczadach) a ciekawe zdjęcia robi nim również pare osób, w tym Michał: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1160 czy też Heniek: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=8617.0

Oczywiście ostatecznej decyzji nikt za ciebie nie podejmie i musisz to zrobić sam rozważając większość "za" i "przeciw".

Nie chciałbym też, żeby moja wypowiedź była zrozumianajako mój głos za Soligorem lub przeciwko Celestronowi. Sam mam teleskop Celestrona (C8 SCT), który dobrze mi służy i jestem z niego bardzo zadowolony. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDrakos | 22 Sie 2006, 11:35

Iras, sam używam MT-750 Soligora i wiem że to bardzo fajny sprzęt ale ma swoje ograniczenia jak choćby 1,25" wyciąg.
Macałem tego Cryforda na MT-800 w Astrokraku i mogę powiedzieć że to wyrób wysokiej klasy.
Można go brać w ciemno jeśli sie myśli przyszłościowo o astrofotografii bo chodzi jak masełko i ma zero koma zero luzów :shock:
Przez rok go pomęczysz do wizuala, potem kupisz lepszy montaż jak SVP lub GPD, dokupisz komakorektor i masz wydajny, dobry i relatywnie tani astrograf o naprawdę sporych możliwościach np w parze z Canonem 300D lub 350D :!:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostIras | 22 Sie 2006, 14:19

Więc szala przechyla się na korzyść Soligora..Skoro tyle osób posiada ten teleskop i na niego nie narzeka, więc musi w nim coś być :) A jeśli chodzi o montaż to tak jak Drakos wspomniał można go zawsze wymienić na mocniejszy! 8)

Jedno małe pytanko: MT800 ma dużą światłosiłe więc skupia więcej światła więc obiekty DS prezentują się lepiej wizualnie (więcej szczegółow) i nie potzrebują długich czasów naświetlań bo tel. skupia więcej światła, więc na tym "chwiejnym" statywie to chyba raczej plus. Czy dobrze rozumuję? Czy może ktoś sprostuje mój pogląd? A jesli chodzi o planetki to raczej "wypala"oczy..Czy jest az tak źle?
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

PostJanusz_P. | 22 Sie 2006, 14:30

Plenetki to masz teraz do zimy z głowy a jak wyjdą wyżej to zawsze można dać szary filtr Księżycowy tak więc od nadmiaru światła nigdy głowa nie boli szczególnie w astrofotografii gdzie ważny jest każdy zebrany foton a światłosiła f/4 pozwala na naprawdę szybkie ich zbieranie.
Jak radzą koledzy pomyśl potem o wymianie montażu na o wiele solidniejszy i sztywniejszy a astrofotografia uprawiana na nim za pomocą krótkiej i bardzo jasnej tuby MT-800 będzie wtedy przyjemnością 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostIras | 22 Sie 2006, 14:35

Dziękuję za fachowe rady! Więc teraz mam z głowy pierwszy problem czyli wybór sprzętu. Został jeszcze drugi - kasa :D pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

PostS_Adam | 27 Sie 2006, 03:46

Zakup teleskopu to naprawde bardzo droga inwestycja.
Musi być kilka krotnie przemyślana. Żeby później nie być rozczarowanym.
Teleskop: Synta 8".
Okulary: SP 10mm, SP 25mm, SW UWA 15mm, SW UWA 9mm.
Lornetka: Kronos 20x60.
Kolimator laserowy
www.poa.home.pl
Znany jeszcze jako: adam_schutterly i adam_astro
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 26 Sie 2006, 23:20
Miejscowość: 49°52'34,9'' N | 20°51'10,5'' E

Postsaywiehu | 29 Sie 2006, 11:00

Dla zainteresowanych : w tej chwili na Allegro jest wystawiony C8N za 1850 zł. W skład kompletu wchodzą ponadto: Ortho Antaresa 7 mm, XCell 10 mm, Barlow 2x.
Nie mam nic wspólnego z tą aukcją, nie znam wystawiajajacego, ani tegoż telepa. Uważam, że warto napisać o interesującym sprzęcie, za hmm... dość sensowną cenę!
saywiehu
 

PostIras | 30 Sie 2006, 18:13

Tak widziałem tą aukcję..ale jednak zostaję przy tym Soligorze MT 800.Dużo osób posiada ten teleskop i jak na razie nikt nie narzeka..Juz odkładam na ten sprzęcik. A potem to może dokupie porządny montaż.
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

Postsaywiehu | 30 Sie 2006, 18:27

Znam kilku, co mają C8N i też nie narzekają ;) Nie pisze tego po to, żeby ciebie przekonywać, ale żeby inni wiedzieli. To telepy praktycznie tej samej klasy.
saywiehu
 

PostIras | 31 Sie 2006, 08:12

Tylko co przemawia za Soligorem? Sądząc z różnych opinii myśle ze bardziej niż Celestron nadaje się do astrofoto (z racji swej krótszej ogniskowej i większej światłosiły) czyli mniej czasu i wysiłku trzeba będzie na uprowadzenie i naświetlanie obiektu na kliszy (na razie mówie o aparacie analogowym ale w przyszłości będzie to jakaś cyfrówka 8) . Nie wiem czy dobrze rozumuję ale czytałem podobne komentarze..
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

PostJanusz_P. | 31 Sie 2006, 14:05

Dobrze myślisz bo F/4 to naprawdę szybka maszyna do astrofoto ale nie zapomnij o korektorze komy koniecznym do pełnego kadru małego obrazka i bardzo przydatnym potem w cyfrowym Canonie 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 31 Sie 2006, 22:06

Tak, Soligor jest lepszy do foto- to sprzet wielu bardzo dobrych "fociarzy". Z drugiej strony uzyska się z niego gorsze obrazy planet. Dlatego brałem f/6. Gdy zbierałem na Syntę, nie bylo wielkiej różnicy w cenie tych teleskopów.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 01 Wrz 2006, 10:05

I bardzo dobrze bo to sprzęt dedykowany do astrofoto i obserwacji obiektów DS a nie do oglądactwa pospolitego planet które się już gromadzą przy horyzoncie na njbliższe kilka lat :roll:
Teleskopy uniwersalnenieoptymalne do żadnego z konkretnych zastosowań obserwacyjnych.
To dla wielu za silny kompromis jakościowy aby można sobie na niego tak beztrosko pozwolić bo odsuwa tylko niepotrzebnie w czasie zakup docelowego teleskopu :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos | 01 Wrz 2006, 10:37

A nie myslałeś o duzym Newtonie na platformie paralaktycznej z gudingiem? Takim powiedzmy 10" i 1200mmm ogniskowej?
Byłby do wizuala i astrofoto. :lol:
qbanos
 

PostIras | 01 Wrz 2006, 17:17

Haha pewnie że byłby dobry tylko nie zapominajmy o ważnej rzeczy- zakup do 2000zł.. Do tego jeszcze pewnie dojdzie napęd, wspomniany korektor komy, jakies przyzwoite okulary no i pewnie filtr mgławicowy. Mam pytanie: czy do obserwacji wizualnych (na razie) kupować napęd? Czy można sobie pozwolić na zakup w późniejszym czasie. Chodzi mi o to, czy w wizualu, załóżmy w powiększeniach rzędu 100-200x obiekty uciekają szybko z pola widzenia, wskutek czego trzeba bez przerwy kręcić mikroruchami..?
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 116 gości

AstroChat

Wejdź na chat