Pierwszy teleskop / zupelny nowicjusz

PostAnorexia Nervosa | 14 Wrz 2006, 13:11

Witam wszystkich Astro-Maniakow!
Nie mam zielonego pojecia o obserwacji nieba, jednak coraz bardziej mnie to pociaga. Dlatego tez chcialbym zaczac. Trudno okreslic co chcialbym obserwowac, poki co wydaje mi sie, ze najlepszym teleskopem byloby cos jak najbardziej uniwersalnego, aby jak najwiecej rzeczy zaobserwowac. Chcialbym sie dowiedziec jaka rozsadna kwota powinienem dysponowac, aby bylo to cos ciekawego. Przegladajac strone ASTROKRAKu zwrocilem uwage na nastepujace teleskopy:
1. Teleskop "Orion" AstroView 90mm EQ
2. Teleskop "Soligor" RT-1000
3. Teleskop "Meade" LightBridge 8"
4. Teleskop "Meade/Bresser" Messier N-150
5. Teleskop "Soligor" MT-750
6. Teleskop "Synta/Sky-Watcher" SK15012 EQ3-2
7. Teleskop "Synta/Sky-Watcher" MAK102 EQ2

Ktory z nich bylby najlepszym wyborem i czy kwota w tej granicy bedzie wystarczajaca (~1500zl)? Oczywiscie - gdyby bylo cos tanszego, a rowniez godnego polecenia byloby swietnie.
I z jakimi jeszcze kosztami wiaze sie rozpoczecia przygody z astronomia? Potrzebne sa chyba, o ile wiem jakies okulary? I cos jeszcze? Ile w sumie wyszloby dodatkowych kosztow poza teleskopem? I gdybym mogl prosic o konkretne modele dobrych na poczatek czesci wraz z linkami.

A za lopatologiczne wyjasnienie podstaw, ktore powinienem znac bylbym naprawde niezmiernie wdzieczny.

Z gory dziekuje wszystkim za pomoc i przepraszam za tak prymitywne pytania.
Pozdrawiam,
Pawel
 
Posty: 5
Rejestracja: 14 Wrz 2006, 12:51
Miejscowość: Katowice

PostRammstein | 14 Wrz 2006, 14:47

Na twy miejscu wziołbym LightBridge'a duże zwierciadło zapewni już trochę detali przy obserwacji obieków DS (DS - Deep Sky - czyli galaktyki mgławce i.t.d.) a naplanety też będze dało się popatrzec , zaletą tego teleskopu (i jednocześni wadą dla leniwych) jest montaż ponieważ szybko ustawimy teleskop na pożądany obiekt ale do tego trzeba bawic się z mapkami :) A dodatkowe koszty to będą głównie okulary , ten teleskop posiada wyciąg 2" a więc niewarto kupywac okularów 1,25' bo niewykożystasz pełni możliwści ale niestety okulary 2" są droższe i przy wyborze okularów musisz wedziec co chcesz obserwowac bo to bardzo ważne !!! Bo do planet i DS'ów są różne okulary , przez okular do planet można również obserwowac DS ale niebędze to taka jakośc jak przz okular do DS. Gdy interesują cię DS szukj okularów z dużym polem widzenia bo to bardzo przydaje się w DS i z ogniskową 25mm < . A do planet szukaj raczej z ogniskową 25> ponieważ dają one większe powiększenia ale za to ukazują mniejszy obszar nieba co przy obserwacji DS nie jest wskazane
A tak przy okazji poczytaj równiż inne podobne wątki bo jest ich już tu bardzo dużo , napewno czegoś się dowiesz ciekawego i co c pomoże w wyborze teleskopu
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostRobert_Bodzoń | 14 Wrz 2006, 17:20

Gdybym miał wybierać z przedstawionych modeli, to też wybrałbym Meade-LightBridge 8".

Natomiast, co do kosztów rozpoczęcia przygody z astronomią to można zacząć od zera (obserwacje gołym okiem), przejść przez etap lornetki i książki-poradnika, czyli już parę złotych ;), a dojść bardzo daleko do instrumentów, które kosztują tyle co dobry samochód :)
Wiem, że pytasz co jeszcze, oprócz teleskopu, ale tu odpowiedź będzie podobna. Podstawowe akcesoria są na ogół dołączone do teleskopu. Natomiast dodatkowe mogą kosztować kilkaset złotych, ale także kilka tysięcy.
Na początek często wystarczą te podstawowe. A potem, to już decyduje zasobność portfela.

Twoje pytania nie są prymitywne, ale trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć.

To co dla jednej osoby będzie uniwersalnym teleskopem, nie musi być dla drugiej. To co dla jednego jest rozsądną kwotą, dla kogoś innego może być kwotą małą lub dużą. Itd.
Ostatnio edytowany przez Robert_Bodzoń 14 Wrz 2006, 17:31, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostJanusz_P. | 14 Wrz 2006, 17:24

Ramsstein, o litość grzecznie proszę dla mych udręczonych oczu czytających tą zaiste dziwną poradę :shock:

Cytat (teleskop posiada wyciąg 2" a więc niewarto kupywać okularów 1,25") Niestety nieprawdę piszesz bo do planet i gwiazdek podwójnych oraz gromad trzeba mieć do niego i warto kupować dobre okularki o rozmiarze 1,25" :lol:

Cytat (bo to bardzo przydaje się w DS i z ogniskową 25mm <) pomylony znak, powinno być >25mm

Cytat (A do planet szukaj raczej z ogniskową 25>) a tu powinno być <25mm :roll:

Trzy błędy merytoryczne czynią tą poradę nieprzydatną i dodatkowo wprowadzają Kolegę w błąd, proszę nie robić tego więcej bo to sprzeczne jest z założeniami forum o przepływie informacji a nie dezinformacji :?

Ps. Jeśli czegoś nie wiesz to proszę nie pisz byle co bo potem jak widzisz więcej z tego szkody niż pożytku dla ogółu forumowiczow jest :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpolaris | 14 Wrz 2006, 17:33

:(
Ostatnio edytowany przez polaris, 16 Lis 2006, 12:29, edytowano w sumie 1 raz
polaris
 

PostHans | 14 Wrz 2006, 17:52

Anorexia Nervosa napisał(a):(...)Ktory z nich bylby najlepszym wyborem i czy kwota w tej granicy bedzie wystarczajaca (~1500zl)? (...)


Aby doradzic choc troche sensownie musisz napisac skąd bedziesz obserwował i jak wazna dla ciebie jest mobilność. Bez tej wiedzy doradzamy w ciemno. A to oznacza, ze rada może byc kompletnie bez sensu.

Np. ten Meade LB 8" bedzie kompletnym nieporozumieniem, jeżeli masz zamiar obserwacje prowadzic tylko i wyłacznie z małego balkonu w środku miasta.

Pozdrawiam.
Hans
 

Postsaywiehu | 14 Wrz 2006, 17:54

Niestety będzie wyraźna różnica w obrazach z teleskopu 150 i 200 mm. Ale proponuję tak.
Jeśli jesteś pewien, że te mgiełki i kulki na niebie naprawdę cię interesują, a ich obserwowanie da ci radość- bierz bezwarunkowo jak największe lustro, na jakie cię stać. O balkonach już pisał Polaris.
Natomiast, jeśli tego pewien nie jesteś- kup sobie na początek dobrą lornetkę, dorób lub kup statyw, no i zbieraj wiadomości. Jeśli lornetka nie brzmi dla ciebie "astronomicznie"- kup jakiś reflektor 6-calowy, np. Syntę 6"/1200 w DeltaOptical za 849 zł.

Co dokupić? To już zależy od tego, ile pieniędzy ci zostanie. Polecam w pierwszym rzędzie: 2-calowy okular do DS i wyszukiwania rzędu 30-33 mm (np. RKE, WO Swan) i np. ortho, LV rzędu 7-10 mm do większych powiększeń. Do tego folię Baadera, żeby zrobić sobie filtr słoneczny do wizuala.
saywiehu
 

PostAnorexia Nervosa | 14 Wrz 2006, 18:59

Dziekuje bardzo za liczne odpowiedzi, jestem mile zaskoczony :).
Jesli chodzi o miejsce zamieszkania i obserwacji, to na poczatku chcialbym postawic teleskop na malym balkonie (jakies 5x3m). Moge go rowniez postawic na tarasie - jakies 5x12m, a najlepszym rozwiazaniem bedzie wyniesienie go na dach (jakies 18x18m :D nie liczac spadu dachu). Dodam, ze dach jest bodaj najwyzszym punktem w okolicy wielu kilometrow. A jesli i to nie wystarczy, to jest calkiem spooory ogrodek. A jest to mala dzielnica Katowic, gdzie jasno raczej nie jest.

Szczerze mowiac LightBridge'a 8" bralem pod uwage na ostatnim miejscu, gdyz jest najdrozszy :/. No ale skoro wszyscy zgodnie go polecaja, to zapewne tego wlasnie nabede. Tym bardziej, ze rozmiar lustra ma takie znaczenie.

Do Krakowa mam blisko, a poza tym bywam tam czasem 2x w tygodniu (czy to przejazdem, w odwiedzinach czy w interesach).

Mobilnosc - dobrze by bylo, aby zmiescil sie do kombi z wymontowanymi siedzeniami drugiego rzedu (w takiej sytuacji wchodza tam 4 rowery + bagaz :) ). A jesli nie, to chociaz do samochodu dostawczego :).

A poza tym jak sie to montuje i obsluguje? Trzeba przykrecic to do podloza i wypoziomowac? A w celu znalezienia obiektu sa do tego jakies korbki pozwalajace precyzyjnie "wycelowac" (jesli odpowiedzi nie sa jednakowe dla roznych teleskopow, to glownie chodzi mi o LightBridge)? I najpierw trzeba za pomoca kompasu (tudziez jakiegos obiektu na niebie i np. ksiazki + zegarka lub Starry Night'a) zaznaczyc sobie kierunki swiata? Bo jesli o te informacje chodzi, to zupelnie nie wiem.
 
Posty: 5
Rejestracja: 14 Wrz 2006, 12:51
Miejscowość: Katowice

PostAnka_U | 14 Wrz 2006, 19:03

A widać Drogę Mleczną w Katowicach?
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostJanusz_P. | 14 Wrz 2006, 19:07

Montaż Dobsoan stawiasz na tarasie lub twardym terenie, na niego kładziesz tubę i już możesz zaczynać obserwację, wszystko chodzi jednym paluszkiem i nie ma tam korb, zacisków i blokad ani nie trzeba tego dokładnie poziomować, wystarczy tak zupełnie na oko :wink:

Ps. Dobsony są naprawdę bajecznie proste w obsludze a ten mieści się nawet do Malucha a co dopiero do Kombi czy dostawczego autka :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 14 Wrz 2006, 19:41

Sorry , byłem przekonany że dobrze doradziłem. I czegoś nowego znów się nauczyłem :) Coś mi się z klawiaturą dzieje i dlatego literki połykam :(
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostRobert_Bodzoń | 14 Wrz 2006, 19:50

Anorexia Nervosa napisał(a):Szczerze mowiac LightBridge'a 8" bralem pod uwage na ostatnim miejscu, gdyz jest najdrozszy :/. No ale skoro wszyscy zgodnie go polecaja, to zapewne tego wlasnie nabede. Tym bardziej, ze rozmiar lustra ma takie znaczenie.

Do Krakowa mam blisko, a poza tym bywam tam czasem 2x w tygodniu (czy to przejazdem, w odwiedzinach czy w interesach).

A poza tym jak sie to montuje i obsluguje? Trzeba przykrecic to do podloza i wypoziomowac? A w celu znalezienia obiektu sa do tego jakies korbki pozwalajace precyzyjnie "wycelowac" (jesli odpowiedzi nie sa jednakowe dla roznych teleskopow, to glownie chodzi mi o LightBridge)? I najpierw trzeba za pomoca kompasu (tudziez jakiegos obiektu na niebie i np. ksiazki + zegarka lub Starry Night'a) zaznaczyc sobie kierunki swiata? Bo jesli o te informacje chodzi, to zupelnie nie wiem.


1) Jeżeli stać Cię na Light-Bridga 8" to z wymienionych modeli najbardziej zasługuje na zainteresowanie nim :)

2) Jeżeli do Krakowa masz "po drodze" to wstąp do Janusza, a na pewno wszystko Ci wytłumaczy i pokaże.

3) To co nazywasz korbkami, to mikroruchy (pokrętła). Występują one w montażach paralaktycznych. Montaż Dobsona jest ich pozbawiony, ale ma inne zalety, przede wszystkim szybkość i łatwość montażu, oraz szybkość celowania na wybrany obiekt, o ile tylko się wie, gdzie on jest :)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostAnorexia Nervosa | 14 Wrz 2006, 19:59

Jakos sobie nie wyobrazam, zeby przy powiekszeniu rzedu kilkuset razy mozna bylo rekami precyzyjnie ustawic teleskop. Widocznie mam za slaba wyobraznie. To chyba wystarczy w niego delikatnie stuknac palcem, aby obserwowac cos zupelniego innego, niz to, na co sie poczatkowo nacelowalo...

Wstapie do Janusza przy najblizszej okazji :).
 
Posty: 5
Rejestracja: 14 Wrz 2006, 12:51
Miejscowość: Katowice

PostJanusz_P. | 14 Wrz 2006, 20:04

Dobsony to teleskopy do oglądania i przeglądów Nieba i nikt nie mówi że nadaja się doskonale o powerowania ponad 250 czy 300x :roll: bo się do tego nie nadają ale nie martw się tym bo powiększenie jest w teleskopie tylko parametrem wtórnym a liczy się tu przede wszystkim jego jakość i średnica i to w kolejności którą tu świadomie wymieniłem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRobert_Bodzoń | 14 Wrz 2006, 20:40

Przy dużych powiększeniach problemem jest nie tyle precyzyjne ustawienie, a szybka ucieczka obiektów z małego pola widzenia. Nasza atmosfera pozwala na stosowanie powiększeń 250-300x kilka razy w roku, a trochę częściej 200x.

Oczywiście celujesz na obiekt przy mniejszym powiększeniu, a potem wymieniasz okular i śledzisz obiekt. Przy wprawie możesz podziwiać planety z powiększeniem 200x.

Oczywiście mikroruchy ułatwiają życie :), ale jeszcze lepiej mieć teleskop z prowadzeniem. Tylko, że to wszystko kosztuje. Cóż Dobson ma zalety, ale i wady.
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Postsaywiehu | 14 Wrz 2006, 20:42

Anorexia - na moim awatarze siedzę sobie przy mojej Syncie 8" na Dobsonie i oglądam piękno Drogi Mlecznej :) Prawa ręka reguluje akurat ostrość, a lewa- trzyma górę tuby, żeby "wcelować" w obiekt. Tak samo będzie przy LB. Lekkimi ruchami ręki utrzymuje się obiekt w polu widzenia, żeby "nie zwiewał".
Obserwowałem już Księżyc przy 400x - sztywność montażu pozwala na takie obserwacje!

Aaaa... napisałem "siedzę" - dobre krzesełko jest jednym z "najpodstawowszych" sprzętów, które do Dobsona trzeba posiąść :) Są nawet "patenty" na wykonanie siedzisk łącznie ze sposobami na regulację wysokości - okular będzie na innej wysokości w zależności od tego, czy obiekt jest blisko czy daleko od zenitu. Ale na początek jakiekolwiek krzesełko, taboret z poduchą, wystarczy.
saywiehu
 

PostJaLe | 14 Wrz 2006, 20:45

Robert_Bodzoń napisał(a):Przy dużych powiększeniach problemem jest nie tyle precyzyjne ustawienie, a szybka ucieczka obiektów z małego pola widzenia. Nasza atmosfera pozwala na stosowanie powiększeń 250-300x kilka razy w roku, a trochę częściej 200x.

Oczywiście celujesz na obiekt przy mniejszym powiększeniu, a potem wymieniasz okular i śledzisz obiekt. Przy wprawie możesz podziwiać planety z powiększeniem 200x.

Oczywiście mikroruchy ułatwiają życie :), ale jeszcze lepiej mieć teleskop z prowadzeniem. Tylko, że to wszystko kosztuje. Cóż Dobson ma zalety, ale i wady.


Jako były posiadacz okularu SWA 7.5 mm z polem 82 stopnie, dodam, że znowu nic tak szybko nie ucieka ;)
Nawet przy ogniskowej 1500 mm :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: agentAK oraz 76 gości

AstroChat

Wejdź na chat