Orientacja siatki lunetki biegunej - HEQ5

Postzombi | 04 Lut 2011, 10:24

Potrzebuję wskazówki.

Swoje zmagania zacząłem od instrukcji oryginalnej - niestety poległem. Następnie znalazłem wersję przetłumaczoną przez Pana Mareka Substyka:
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=48&t=528

Niestety zawieszam się na punkcie 3.:

"3. Odblokuj teraz oś RA i obróć montażem nastawiając na wartość 10h 0m. Użyj górnej skali, jeśli znajdujesz się na półkuli północnej lub dolnej, jeśli znajdujesz się na półkuli południowej. Zablokuj oś RA."

Jeżeli coś ustawiam to muszę mieć skalę i wskaźnik - rozumiem że w tym przypadku skalą jest "Skala R.A."
CO JEST WSKAŹNIKIEM - po zablokowaniu śrubka nastawczą skali R.A. w punkcie 2 podczas kręcenia osią R.A. pozostaje ona cały czas w tym samym miejscu czyli na zero na wskaźniku skali i daty.

Panowie proszę o pomoc - kupiłem używany montaż i nie wiem czy robię coś źle czy mont jest uszkodzony.
Montaż, kamera, obiektyw.
Awatar użytkownika
 
Posty: 188
Rejestracja: 03 Lis 2010, 22:20
Miejscowość: Kraków

 

Postlion100 | 04 Lut 2011, 15:22

w heq5 jest lunetka z zaznaczonymi kasjopeja i wielkim wozem takie ustawienie w zupelnosci wystarcza do wizuala chyba ze myslisz o astrofoto
 
Posty: 906
Rejestracja: 28 Gru 2009, 22:38
Miejscowość: Knurów

 

Postzombi | 04 Lut 2011, 15:30

Właśnie o astrofoto mi chodzi - nie mam nawet teleskopu :)
Montaż, kamera, obiektyw.
Awatar użytkownika
 
Posty: 188
Rejestracja: 03 Lis 2010, 22:20
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 04 Lut 2011, 15:31

W sieci jest program do ustawiana lunetki biegunowej.
http://wwww.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=4276
Z tymi wspolrzednymi mozna sie bawic, ale sam tez stanalem na jakims punkcie opisu z astronocy.
Telep miec to zaden problem. Montaz to juz problem, a to masz za soba.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postlion100 | 04 Lut 2011, 15:33

no to juz wyzsza szkola jazdy;) najlepiej jak by ci ktos pokazal moze z PTMA tak najlatwiej sie nauczyc
 
Posty: 906
Rejestracja: 28 Gru 2009, 22:38
Miejscowość: Knurów

 

PostIgnisdei | 04 Lut 2011, 15:35

Ech te poradniki :mrgreen:

1)Wynosisz montaż na pole obserw. i go poziomujesz
2) Celujesz prowizorycznie w Polarną środkiem (punktem obrotu) osi RA!
3) Teraz zaglądasz w lunetkę (ustawiasz tak tubę w DEC byś widział niebo w lunetce biegunowej :mrgreen: blokujesz DEC) i widzisz OCZAMI NIE W LUNETCE gwiazdozbiory Kasjopeja i W.Wóz i analogiczne na mapce
4)W lunetce widzisz też Polarną . Teraz zwalniasz hamulec RA i kręcisz osią tak by ich (Kasi i Woza) wzajemny układ na niebie (nie w lunetce ale na niebie bo się nie zmieszczą w polu widzenia) odpowiadał tym na mapce w lunetce.
5) Jak masz ustawione blokujesz RA i nie ruszasz hamulców
6) Srebrnymi śrubami motylkowymi kręcisz góra dól oraz lewa prawa (PRZY ZACIĄGNIĘTYCH HAMULCACH- ZNACZY ZABLOKOWANYCH OSIACH) i robisz tak by Polarna wjechała w kółko na mapce. Celujesz tym samym dokładniej w biegun!
GOTOWE! 8)
Ostatnio edytowany przez Ignisdei 04 Lut 2011, 15:42, edytowano w sumie 3 razy
Ignisdei
 

Postmaquu | 04 Lut 2011, 15:38

Instrukcja oryginalna SW jest beznadziejna i też z nią na początku walczyłem. Ale teraz nie korzystam z żadnej instrukcji nawet do "astrofoto" (nie mylić z Astrofoto :lol: ). Wystarczy programik, który podlinkował Zbyszek lub ten http://myastroimages.com/Polar_FinderSc ... ason_Dale/

A jeśli chodzi o instrukcję to korzystałem też z tego
http://www.astro-baby.com/HEQ5/HEQ5-2.htm
http://www.astro-baby.com/HEQ5/HEQ5-1.htm
Rest In Space, maquu
Kiedyś cośtam do focenia, a obecnie....lornetka i oczy :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 571
Rejestracja: 19 Sie 2010, 20:31

 

Postmaquu | 04 Lut 2011, 15:50

Ignisdei napisał(a):Ech te poradniki :mrgreen:

1)Wynosisz montaż na pole obserw. i go poziomujesz


co do poziomowania to są różne szkoły :wink:
viewtopic.php?f=1&t=13575&start=0
Rest In Space, maquu
Kiedyś cośtam do focenia, a obecnie....lornetka i oczy :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 571
Rejestracja: 19 Sie 2010, 20:31

 

Postzombi | 04 Lut 2011, 16:00

Dzięki panowie ale:

Ignis opisujesz mi ustawianie na polarną a ja pisałem o "Orientacja siatki lunetki biegunowej" - generalnie znalazłem Twój wątek i będę jeszcze dziś walczył. (jeszcze nie doszedłem do ustawiania na polarną)

Co do programików to znam ale mam pytanie - jak już wygeneruje położenie polarnej to nastawiam RA na oko (wedle rysunku w programie) czy używam skali RA ? jeżeli tak to jak ?

Pamiętacie panowie jaki rozmiar imbusu jest potrzebny justowania lunetki w HEQ5 - mam zestaw ale tak małego mi brak i muszę dokupić.
Montaż, kamera, obiektyw.
Awatar użytkownika
 
Posty: 188
Rejestracja: 03 Lis 2010, 22:20
Miejscowość: Kraków

 

Postmaquu | 04 Lut 2011, 16:04

zombi napisał(a):Co do programików to znam ale mam pytanie - jak już wygeneruje położenie polarnej to nastawiam RA na oko (wedle rysunku w programie) czy używam skali RA ? jeżeli tak to jak ?


Ja już nie patrzę na żadną skalę :evil: Odkręcam dekielek tylko po to żeby przez lunetkę wizualnie ustawić względem gwiazdozbiorów z pomocą polarisfindera
Rest In Space, maquu
Kiedyś cośtam do focenia, a obecnie....lornetka i oczy :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 571
Rejestracja: 19 Sie 2010, 20:31

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 87 gości

AstroChat

Wejdź na chat