Teleskopy do RNAV inne niż mak i synty na dobsonie

PostBartSpotters | 06 Lut 2011, 12:26

Na początku chciałbym wspomnie, że teleskop będę kupować dopiero za ok 3-4 miesiące ponieważ chwilowo mam spory problem finansowy. Dlatego tez proszę o przemyślane odpowiedzi a nie typu bierz maka bo wszyscy używają do RNAV makówek i synt na dobsonie. Dziękuję ;)

Długo zastanawiałem się nad zakupem teleskopu do RNAV głównie do obserwacji balkonowej (dokładne wymiary 136cm szerokości, 82cm długości i 89cm wysokości). Moje niezdecydowanie polegało nad wyborem pomiędzy syntą 6” lub 8” a makiem 102. W końcu jednak synty ostały mi wybite z głowy z racji rozmiarów. Pozostał więc mak 102. Niestety jest to bardzo ciemny teleskop. Dlatego też przewertowałem ok 150 teleskopów w moich granicach cenowych i wybrałem ostatecznie 4 modele, z których prosiłbym Was o wybranie dwóch, które wg Was najlepiej nadają się do fotografowania samolotów na wysokościach przelotowych za dnia. Focić będę aparatem kompaktowym.

Sky-Watcher (Synta) BK1025AZ3 - http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d701.html - 1049.00 zł
Obraz nieodwrócony (to chyba duża zaleta)

Sky-Watcher (Synta) SK1145EQ1- http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tel ... ,d696.html - 399.00 zł

Celestron AstroMaster 130EQ - http://deltaoptical.pl/teleskop-celestr ... ,d937.html - 679.00 zł

Sky-Watcher (Synta) BKP13065EQ2 - http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tel ... ,d698.html - 799.00 zł


Tabelka porównawcza tych teleskopów
Image
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

Postendriu624 | 06 Lut 2011, 12:36

Do focenia samolotów to właśnie mak102 jest najlepszy Refraktor krótkoogniskowy 102 pokaże aberrację na obrzeżu samolotu A pozostałe teleskopy z linku są niewygodne do samolotów bo tutaj montaż dobsona się lepiej sprawdzi.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostYank | 06 Lut 2011, 13:29

endriu624 napisał(a):Do focenia samolotów to właśnie mak102 jest najlepszy Refraktor krótkoogniskowy 102 pokaże aberrację na obrzeżu samolotu A pozostałe teleskopy z linku są niewygodne do samolotów bo tutaj montaż dobsona się lepiej sprawdzi.


Do focenia samolotów brałbym zdecydowanie refraktor 102/500 na AZ3 który wygra z Makiem szerokim polem i łatwością śledzenia przemieszczającego się samolotu. Z aberracją w tym refraktorze możesz sobie poradzić wkręcając filtr semi-apo oraz zakładając przysłonę na obiektyw zmniejszającą średnicę do 85mm co daje F5,9. Przetestowałem tą konfigurację na moim sprzęcie i spisuje się doskonale - aberracja nie przeszkadza.
Wielu RNAV spotterów również korzysta z lunet => refraktorów i robią piękne zdjęcia :-)
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostBartSpotters | 06 Lut 2011, 16:08

A możesz pokazać mi przykładowe zdjęcie, które wykonałeś tym teleskopem? Byłbym bardzo wdzięczny. Może masz jakąś fotę rnav?

Fotka poniższej smugi została wykonana przy pomocy SK1145 EQ1 + SonyEricsson K750i i wydaje mi się, że fota wykonana makiem 102 byłaby o wiele ciemniejsza i bardziej "zaśnieżona". Co więc może świadczyć, że teleskop za 399zł może być substytutem maka 102 a może i nawet jest lepszy od niego.
Image

fota z serwisu : http://forum.rnavspotters.pl/viewtopic. ... 100#p24199
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

PostYank | 06 Lut 2011, 16:55

BartSpotters napisał(a):A możesz pokazać mi przykładowe zdjęcie, które wykonałeś tym teleskopem? Byłbym bardzo wdzięczny. Może masz jakąś fotę rnav?


Zanim podejmiesz decyzję zobacz jeszcze te fotki: http://www.rnavspotters.pl/galeria_pokaz.php?id_gal=1
Pod zdjęciami masz podany sprzęt do focenia :-)

I poczytaj tu: http://forum.rnavspotters.pl/viewforum.php?f=2
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

Postendriu624 | 06 Lut 2011, 17:05

Moim zdaniem komórką wiele nie nawojujesz nawet syntą 12 cali, Canon 350 jest bardziej odpowiedni. MTO 11 CA ma 2.5 stopnia pola,co pokrywa w pełni format małoobrazkowy. I do focenia samolotów wybrałbym właśnie MTO zamiast maka 102.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostBartSpotters | 06 Lut 2011, 17:46

Yank napisał(a):
BartSpotters napisał(a):A możesz pokazać mi przykładowe zdjęcie, które wykonałeś tym teleskopem? Byłbym bardzo wdzięczny. Może masz jakąś fotę rnav?


Zanim podejmiesz decyzję zobacz jeszcze te fotki: http://www.rnavspotters.pl/galeria_pokaz.php?id_gal=1
Pod zdjęciami masz podany sprzęt do focenia :-)

I poczytaj tu: http://forum.rnavspotters.pl/viewforum.php?f=2

To forum to ja już przewertowałem od deski do deski i uważam, że ludzie tam piszący mają skrzywienie do innych urządzeń optycznych niż już wypróbowane i polecane od kilku lat, tj.

Lornetki: Celestron SkyMaster 15x70, Bresser 20x60 Special Saturn, TPL Giant 20x80, Bresser 20x80

Lunety: Yukon 20-50x50, ApoBird 20-60x70, Yukon 6-100x100 WP, ZRT457, ZRT 460M

Obiektywy: Rubinar 1000, MTO-10, MTO-11ca

Teleskopy: Sky-Watcher MAK102, Sky-Watcher MAK127, Spinor Optics N-153/1200 DOB 6", SkyWatcher N-203/1200 DOB 8", SkyWatcher N-254/1200 DOB 10", SkyWatcher N-305/1500 DOB 12"

endriu624 napisał(a):Moim zdaniem komórką wiele nie nawojujesz nawet syntą 12 cali, Canon 350 jest bardziej odpowiedni. MTO 11 CA ma 2.5 stopnia pola,co pokrywa w pełni format małoobrazkowy. I do focenia samolotów wybrałbym właśnie MTO zamiast maka 102.


Canon 350 oczywiście z drugiej czy trzeciej ręki kosztuje tyle co SK1145EQ1 + kompakt. Wg mnie Canon 350 dla amatora RNAV to przerost formy nad treścią. Mogę się mylić, ale tak uważam i ciężko będzie mnie przekonać, że tak nie jest.

Wydaje mi się, że powyższe zdjęcie smugi jest sporym dowodem do tego, że sprzęt za 400zł może być lepszy do focenia samolotów na wysokościach przelotowych od maka 102. Tylko zapewne mało kto tego próbował.
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

Postkylob | 06 Lut 2011, 20:57

A moim zdaniem kolosalnych różnic w jasności między teleskopami o tych samych aperturach nie będzie. Zapomniałeś całkiem o źrenicy wyjściowej. Żeby focić z okularkiem dającym np.powiększenie 50x do maka 102 zastosujesz okular z duza soczewką np plossla 26mm. A do refraktorka 102/500 dasz np plossla 10mm z małą soczewką- również 50x. Źrenice wyjściowe będą wiec jednakowe. Przewagi refraktora należy sie spodziewać jednak bo nie ma on czarnej plamki w źrenicy-zmniejszającej jej pole powierzchni. Idąc w wieksza aperturę np. te 130mm otrzymasz przyrost źrenicy a więc jaśniejsze obrazy....

Ale ale jeszcze jeszcze kwestia średnicy czynnej obiektywu. Musi on mieć odpowiednio dobraną żrenicę wyjściową do swojej średnicy czynnej....


Więcej na: http://www.celestia.pl/Projekcja_afokalna


Sorki za błędy int. i pisownie niepolską ale nie mam siły już poprawiać.... :D
 
Posty: 318
Rejestracja: 06 Cze 2010, 11:40

 

PostBartSpotters | 07 Lut 2011, 00:37

No dobrze, ale czy ktoś z forumowiczów może z wybranych przeze mnie teleskopów wybrać dwa modele, które dadzą najlepsze obrazy w fotach RNAV wykonywanych za dnia? Do puli ewentualnie dodałbym jeszcze Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2, ale tu już światlosiła raczej za nim nie przemawia. W grę wchodza jedynie te modele i żadne inne. Focić będę najtańszym z możliwych kompaktów zapewne Benq ;]
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

PostJanusz_P. | 07 Lut 2011, 14:24

A nie lepiej zapytać spotterów czego używają i z jakim skutkiem bo astronomowie do dziennego focenia tymi teleskopami raczej nie będą Cie zachęcać gdyż są one do tego celu naszym zdanie zdecydowanie za niskiej jakości :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpik3 | 07 Lut 2011, 16:38

Po co wyważać już otwarte drzwi? Więc tak:

1. Nie bardzo wiem, jak chcesz płynnie prowadzić za samolotem na montażu paralaktycznym (ja nawet nie odważyłem się spróbować).
2. Co Ci nie pasuje w tak sprawdzonych sprzętach jak MAK102, a jeszcze lepiej 127? Ładne, kontrastowe fotki, do RNAV wcale nie potrzeba tak światłosilnego sprzętu.
3. 500mm ogniskowej to mało. W przypadku kompaktu, żeby uzyskać zadowalające powiększenie musiałbyś stosować krótkoogniskowe okulary, co przekłada się na pole widzenia, winietowanie. Przy stosowaniu lustrzanki samoloty byłyby dosyć małe. Tutaj MAK ze swoimi 1300mm ma przewagę
4. Czy te teleskopy mają gwint, który w przyszłości pozwoli na podpięcie lustrzanki?
5. Przy światłosile f4,4-f5 głębia ostrości będzie niewielka, przez co szybkie i dokładne ostrzenie nie będzie łatwe.

Generalnie jakich efektów się spodziewasz? Najlepiej wstaw link do fotki.

pozdrawiam
SW 8" + 10x50
 
Posty: 1
Rejestracja: 20 Mar 2010, 21:06

 

PostTrev | 07 Lut 2011, 18:04

Na Twoim blogu obejrzałem wpis nt. oglądania Synty 8". W podlinkowanym reportażu lokalnej tv, jej właściciel opisywał dokładnie sprzęt - po pierwsze miał dołożonego Barlowa x2 (nie wiem czy nie był to powermate) co wydłuża mu ogniskową do 2400m, zmniejszając światłosiłę i zwiększając głębię ostrości. Jeśli chcesz czerpać z tego przyjemność, to chyba najłatwiej będzie z reflektorami (np. synta) na dobsonie, albo z niedużymi makami potraktowanymi jako większy teleobiektyw; jedno i drugie można wzbogacić o barlowa x2 lub x3, wzrośnie ogniskowa i samoloty nie będą już kilkupikselową plamką na zdjęciu.
Kolejna sprawa to aparat - fakt że nawet używka 300d nie leży na ulicy, ale poczytaj jaka jest różnica w foceniu w ognisku głównym, w projekcji okularowej albo afokalnej. Wykorzystanie kompaktu będzie od strony jakości zdjęć najgorszym możliwym rozwiązaniem.
Jeśli chodzi o prowadzenie za samolotami - wbrew pozorom to właśnie dobson będzie najłatwiejszy - wypróbowałem osobiście :D Wszelkie monty z grupy równikowych (EQ) zupełnie się nie nadają, bo służą do czego innego, dość trudno, ale powinno się udać prowadzić na sztywnych azymutalnych (AZ3 lub 4).
W przypadku lekkiego maczka można spróbować jeszcze osadzić to na porządniejszym statywie foto z dłuższą rączką do prowadzenia i w ten sposób uzyskujesz efekt podobny do dobsona - prowadzisz płynnie w obu osiach, co daje największą elastyczność i łatwość obsługi.
Jeśli masz wątpliwości nt. różnic w jakości zdjęć kompakt vs 3x0d to poszukaj kogoś w miarę blisko kto ma jakis reflektorek na dobsonie i eos'a, umow sie na spotkanie i zrob zdjecia kilku odleglym obiektom nawet naziemnym zarowno canonem jak i komorka/kompaktem w projekcji okularowej. Sam sie przekonasz o czym pisałem :D
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

PostBartSpotters | 07 Lut 2011, 23:41

Dziękuję panowie za Wasze wypowiedzi. Każda z nich jest dla mnie bardzo ważna i pomocna.

Fotka poniższej smugi została wykonana przy pomocy SK1145 EQ1 + SonyEricsson K750i.
Image

Nie wiem czy bardzo się mylę, ale wydaje mi się, że skoro smugę można aż tak bardzo powiększyć i wcale nie ma wielkiego "ziarna" jak na fotę wykonaną telefonem komórkowym to i da się podobnej jakości fotę o równie dużym przybliżeniu wykonać na lecącym samolocie.

Mak 102 jest bardzo ciemny. Widziałem w necie wiele fotek z maka 102 i wszystkie są o wiele ciemniejsze od tej. Więc może o czymś to świadczy?

I tak sobie przez minioną noc pomyślałem, że mam jeszcze jedną ważną sprawę. Synty mają obraz odwrócony góra - dół. Chciałbym jednak teleskopu używać również do oglądania przyrody więc dla mnie w 100% ten teleskop odpada. Mam przepiękną miejscówkę (górka) z 7-8km pola a tuż za nim jest przepiękne jezioro i sporo winserfingowców. Uwielbiam przyglądać się na ludzi uprawiających ten wspaniały sport. Sam niestety od czasu kiedy się topiłem unikam wielkiej wody jak ognia więc tylko popatrzeć mi pozostało, no chyba, że kiedyś uda mi się przełamać psychikę. W takim razie jaki teleskop byście mi polecili? Od razu mówię, że nie chcę lornetki ani lunety bo dobra lornetka czy luneta nigdy nie da takiego przybliżenia jak teleskop. Celestronowi 15x70, który posiadałem dużo brakowało do zadowalających mnie obrazów. Poza tym w celestronie obraz byl o wiele bardziej zażółcony niż w maku 102 czy syncie 8", które miałem okazję jako tako przetestować.
Ostatnio edytowany przez BartSpotters, 07 Lut 2011, 23:56, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

PostTrev | 07 Lut 2011, 23:51

Jeśli się upierasz że makówki są ciemne, to zostaje ci tylko lustro na dobsonie :wink:
Jakość zdjęć możesz porównywać dopiero gdy zrobisz porównywane zdjęcia na tym samym sprzęcie - do mnie nie przemawia coś takiego jak jasne/ciemne - po to jest tryb manualny, żeby odpowiednio dobrać ekspozycję, a do tego zapis w RAW i 10 sek. obróbka pozwoli zatuszować małe i średnie niedociągnięcia ekspozycji.
Najlepsza rada to wybierz się do kogoś, kto ma newtona na dobsonie i canona, podjedź tam z jakimkolwiek kompaktem, narób zdjęć i w domowym zaciszu będziesz podejmował decyzje jak obejrzysz wyniki :D

Zawsze możesz popełnić standardowy błąd: zamiast poczekać i dozbierać kasę na coś porządniejszego, możesz kupić jakiś tani badziew, który nie spełni Twoich wymagań, będziesz go co jakiś czas podratowywał różnymi dodatkami (filtry, soczewki czy okulary) i wydasz w ten sposób więcej kasy niż na przyzwoity sprzęt, a na koniec nerwy ci puszczą i całość puścisz na giełdę za połowę ceny...
W mojej stopce też masz taką pomyłkę, przy czym u mnie wybór nie był podyktowany samym budżetem - popomogli niedouczeni sprzedawcy jednego ze sklepów - po spędzeniu kilku frustrujących nocy na walce z telepiącym się wynalazkiem następne kilka miesięcy spędziłem na czytaniu wszystkiego co się da na ten temat. Później wstąpiłem do AK i kupiłem w miarę porządny sprzęt - pewnie że nie jest to ręcznie robiony rolls, ale trabanty łyka jako przekąskę :wink:
Jeśli zdecydujesz się poczekać z dozbieraniem kasy na lustro na dobsonie, to zakupisz sprzęt nadający się i do dziennego polowania na samoloty i do nocnego podziwiania nieba. Aparat zawsze może poczekać - zaczniesz kompaktem czy komórką, a z następnym przypływem gotówki kupisz canona. Zmiana teleskopu jest zwykle bardziej kosztowna a przez to trudniejsza :D

Zanim dokończyłem post zdążyłeś się uzupełnić. Widzę że chcesz mieć sprzęt uniwersalny, a tak to ci mogą zrobić tylko w Erze :wink:
Jeśli chodzi o terminologię - zdefiniuj co rozumiesz przez pojęcie luneta, bo jeśli masz na myśli refraktor, to będzie problem. Nie chcesz newtonów, bo odwracają obraz, maków bo są ciemne ani refraktorów (bo nie)...
Obawiam się że w przystępnej cenie musisz ograniczyć się do wyboru mobilnego, lekkiego maka albo niezbyt poręcznego newtona na dobsonie; refraktory są fajne, ale drogie, a Ty do zdjęć potrzebowałbyś sprzęt typu ED, żeby aberracje nie zjadły ci samolotu na zdjeciu, poza tym te o dłuższej ogniskowej też nie należą do poręcznych.
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

Postexec | 08 Lut 2011, 10:29

No to podsumujmy:
1. Newtony - nie bo ma być do obserwacji dziennych, więc zostają refraktory i katadioptryki.
2. Maki nie, bo za ciemne – to może SCT – nieco jaśniejsze od Maka, a też małe i lekkie?
3. Albo może teleskopy refraktorowe (nie są to ‘zwykłe’ lunety). Do obserwacji dziennych wg mnie to najlepszy sprzęt. Jednak tutaj nawet w F10 będziesz miał aberrację chromatyczną, więc ze zdjęciami będzie problem.
Generalnie sprawa wygląda tak, że powykreślałeś prawie wszystkie możliwe typy teleskopów i pytasz się co wybrać. ;)
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostBartSpotters | 08 Lut 2011, 12:13

exec napisał(a):No to podsumujmy:
1. Newtony - nie bo ma być do obserwacji dziennych, więc zostają refraktory i katadioptryki.
2. Maki nie, bo za ciemne – to może SCT – nieco jaśniejsze od Maka, a też małe i lekkie?
3. Albo może teleskopy refraktorowe (nie są to ‘zwykłe’ lunety). Do obserwacji dziennych wg mnie to najlepszy sprzęt. Jednak tutaj nawet w F10 będziesz miał aberrację chromatyczną, więc ze zdjęciami będzie problem.
Generalnie sprawa wygląda tak, że powykreślałeś prawie wszystkie możliwe typy teleskopów i pytasz się co wybrać. ;)



No dobra. Poddaje się. Chciałem przedobrzyć więc wyszło jak zawsze. Robimy więc zakręt o 180 stopni. A więc do RNAV z balkonu Synta na dobsonie 6" czy 8" i do tego który wyłącznie z poniższych aparatów?

Kodak EasyShare Z915 - http://www.optyczne.pl/index.html?apara ... olny&sort=

Olympus mju-5000 - http://www.optyczne.pl/index.html?apara ... olny&sort=

Samsung PL80 - http://www.optyczne.pl/index.html?apara ... olny&sort=
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

Postexec | 08 Lut 2011, 12:46

Odpowiem Ci na to pytanie odnośnie tych aparatów, ale najpierw Ty odpowiedz na moje. Zastanów się nad moim pytaniem i wyciągnij wnioski.
Ok, chce kupić sprzęt, którym będę mógł się przekopać przez ulicę. Pomóżcie mi wybrać coś z poniższych rzeczy:
1. Felga stalowa 15’’ od Forda Focusa
2. Rama od roweru górskiego Kellys
3. Skośna ławka stalowa do ćwiczeń brzucha.
Koniecznie muszą to być rzeczy nowe, dlatego używany młot pneumatyczny nie wchodzi w grę. Na nowy młot pneumatyczny mnie nie stać, więc doradźcie którą rzeczą z tych trzech powyżej najlepiej będzie mi się pracowało przy przekopywaniu się na wylot ulic.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostBartSpotters | 08 Lut 2011, 13:43

exec napisał(a):Odpowiem Ci na to pytanie odnośnie tych aparatów, ale najpierw Ty odpowiedz na moje. Zastanów się nad moim pytaniem i wyciągnij wnioski.
Ok, chce kupić sprzęt, którym będę mógł się przekopać przez ulicę. Pomóżcie mi wybrać coś z poniższych rzeczy:
1. Felga stalowa 15’’ od Forda Focusa
2. Rama od roweru górskiego Kellys
3. Skośna ławka stalowa do ćwiczeń brzucha.
Koniecznie muszą to być rzeczy nowe, dlatego używany młot pneumatyczny nie wchodzi w grę. Na nowy młot pneumatyczny mnie nie stać, więc doradźcie którą rzeczą z tych trzech powyżej najlepiej będzie mi się pracowało przy przekopywaniu się na wylot ulic.



A nie przyszło Ci do głowy, że mam ograniczony budżet i bardziej niż na dobrym aparacie zależy mi na dobrym teleskopie, bo (jak to mówi Ferduś Kiepski po pierwsze primo) nie stać mnie nawet na zakup synty 8" więc mocno się nadwyrężę aby ją kupić, a po drugie primo jak już za jakiś czas będzie mnie stać na lepszy aparat to go po prostu dokupię. Więc młot pneumatyczny nie musi być wcale lepszy od skośnej ławki na ramie od roweru przy Fordzie Focusie.

Wiem, że strasznie namąciłem w tych wszystkich swoich wypowiedziach, ale wiele osób z forum starało się jakkolwiek wpłynąć na moją decyzję i wpłynęli. Zamiast wcześniej wymienianych teleskopów kupię syntę 6" lub 8". Jeszcze nie wiem jak na ten sprzęt zbiorę pieniądze, ale coś wymyśle. Dlatego o lustrzance mogę na razie zapomnieć.
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

Postexec | 08 Lut 2011, 14:13

A nie przyszło Ci do głowy, że mam ograniczony budżet

Oczywiście, że mi przyszło do głowy, ale ja też mam ograniczony budżet i dlatego za nie bawie się w głębinowe nurkowanie na rafie koralowej w Australii. :mrgreen:

Masz 500zł w kieszeni? Nie bawisz się w kupno samochodu, bo jak kupisz złom za 500zł to nie dość, że taki samochód Cie wpędzi w dodatkowe koszty to jeszcze będzie z nim więcej kłopotu niż pożytku.

Jest pewne minimum sprzętowe poniżej którego nie ma sensu zajmować się daną dziedziną. Nie masz na młot pneumatyczny? Nie bawisz się w rozkopywanie ulic za pomocą felgi samochodowej. Nie masz kasy na wykrywacz metali? Nie bawisz się w szukanie skarbów. Nie masz na lustrzankę i montaż z prowadzeniem? Nie bawisz się w astrofoto. Fotografowanie samolotów teleskopem na EQ1, za pomocą taniego kompaktu dodatkowo w projekcji okularowej oznacza koszmarną jakość obrazu i koszmarną ‘wygodę’ takiego rozwiązania. Owszem, możesz kupić tani kompakt za 400zł i tani teleskop za 400zł i utopisz 800zł. Albo możesz kupić używaną Syntę i używanego EOSa 350 za 1200zł. Wydasz o połowę więcej, ale będą to pieniądze dobrze wydane. W stosunku do straty 800zł będziesz 1200zł do przodu!

Poza tym w Twoim przypadku ważniejszy jest zakup dobrego aparatu niż dobrego teleskopu. Nawet jak kupisz mega-wypas APO za 15 000zł i podłączysz do tego kompakt w projekcji okularowej – jakość obrazu tak czy siak będzie beznadziejna – wady teleskopu przemnożysz przez wady okularu i wady obiektywu aparatu. Mając lustrzankę i fotografując w ognisku teleskop jest Twoim obiektywem i odpadają wady okularu i obiektywu aparatu.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostBartSpotters | 08 Lut 2011, 18:19

exec napisał(a):
A nie przyszło Ci do głowy, że mam ograniczony budżet

Oczywiście, że mi przyszło do głowy, ale ja też mam ograniczony budżet i dlatego za nie bawie się w głębinowe nurkowanie na rafie koralowej w Australii.


Widzisz dzieli nas pewna różnica. Ja nie chcę robić fotek prawie, że profesjonalnych jak np. te:
http://i981.photobucket.com/albums/ae30 ... EL-CDG.jpg
http://i953.photobucket.com/albums/ae16 ... teredq.jpg

Dla mnie wystarczy spokojnie taka jakość fotek (w tym wypadku mak 102 i CANON A610).
http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne ... post454841

http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne ... post446361

http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne ... post455947

Oczywiście chciałbym robić jak najlepsze foty, ale wiem, że przy moim budżecie po prostu jest to niemożliwe i będę się cieszyć z każdej możliwie ciekawej foty.

Mak jest super mały i poręczny tylko wydaje mi się, że jeśli wycelujemy maka 102 w samolot znajdujący się 40km ode mnie to zdjęcie będzie lipnie słabe w porównaniu do wycelowania w ten sam obiekt synci 6" a już na pewno 8".

Oczywiście zastanawiałem się nad zakupem maka 102 + powyższego CANONa A610, ale chcę mieć nowy aparat więc wybór padł na jeden z trzech poniższych, ale który to na razie jeszcze nie wiem. Do tego mak 102 bo poręczny na balkonie lub synta 6" ewentualnie 8" na stołeczku.

Kodak EasyShare Z915
Olympus mju-5000
Samsung PL80
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

Postkylob | 08 Lut 2011, 19:16

Eeeeeeeeeeeeee :D .. Z 40km to choćbyś i 50" miał to na fotografii wyjdzie pofalowany i zamazany placek a nie samolot. :wink:
 
Posty: 318
Rejestracja: 06 Cze 2010, 11:40

 

PostBartSpotters | 08 Lut 2011, 19:24

kylob napisał(a):Eeeeeeeeeeeeee :D .. Z 40km to choćbyś i 50" miał to na fotografii wyjdzie pofalowany i zamazany placek a nie samolot. :wink:



Skoro tak sądzisz ;) http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne ... aleka.html
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

PostTrev | 08 Lut 2011, 22:35

BartSpotters: ponieważ zaintrygowało mnie Twoje hobby, więc gdy dziś udało mi się wcześniej wrócić z pracy wyjechałem kolumbrynką pod dom i popełniłem kilka fotek. Bawiłem się GSO 10" z podpiętym bezpośrednio w ognisku EOSem 400D.
Po fotkach widzę, że przy bardziej oddalonych samolotach trzeba jednak dorzucić barolow'a x2 lub x3, żeby zwiększyć ogniskową, bo inaczej cały samolot to tylko kilka punktów na matrycy. Do tego muszę jeszcze przestawić się na ustawianie ostrości w locie, bo rzadko mi się to udawało :D
Wrzucam 2 sztuki jedną z dość bliska, druga nieco dalej... Pierwszy widziałem wyraźnie gołym okiem, a drugi praktycznie był punktem przed smugą kondensacyjną. Nie znam się na oznaczeniach tras i lotów, więc nawet nie próbuję identyfikować :D
Image
Image
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

PostBartSpotters | 09 Lut 2011, 00:50

Ja również nie będę zgadywać, bo znam się tyle co Ty :P Sprzęt chcę zakupić, aby w końcu nauczyć się strzelać do ptaków i rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę z dziedziny rnav.

Jak na pierwszy raz to wyśmienite foty Ci wyszły :) Brawo ;)
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

PostBartSpotters | 09 Lut 2011, 01:00

Dobierzcie proszę do każdego z teleskopów najbardziej odpowiedni aparat. Ewentualnie odrzucice teleskop, który w ogole nic a nic(!) nie nadaje się do przelotówek. I więcej nie będę zaśmiecać forum.

TELESKOPY
1. Sky-Watcher (Synta) BK1025AZ3 - http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bk1025az3,d701.html - 1049.00 zł
Obraz nieodwrócony (to chyba duża zaleta)

2. Sky-Watcher (Synta) SK1145EQ1- http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tel ... ,d696.html - 399.00 zł

3. Celestron AstroMaster 130EQ - http://deltaoptical.pl/teleskop-celestr ... ,d937.html - 679.00 zł

4. Sky-Watcher (Synta) BKP13065EQ2 - http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tel ... ,d698.html - 799.00 zł

http://b-ce.pl/download/teleskopy_tabelka.png

5. mak 102 -

6. synta (dobson) 6”

7. synta (dobson) 8”



APARATY
Kodak EasyShare Z915 - http://www.optyczne.pl/index.html?apara ... olny&sort= - 380zł

Olympus mju-5000 - http://www.optyczne.pl/index.html?apara ... olny&sort= - 400zł

Samsung PL80 - http://www.optyczne.pl/index.html?apara ... olny&sort= - 320zł



I mam pytanie. Skoro fotka poniższej smugi została wykonana przy pomocy SK1145 EQ1 + SonyEricsson K750i, to czy równie ładne foty wyszłyby z tego teleskopu lecącym samolotom?
http://images27.fotosik.pl/216/dc42b2aaabf24057.jpg
 
Posty: 62
Rejestracja: 26 Maj 2010, 09:07
Miejscowość: Bartoszyce

Użytkownicy przeglądający to forum: Lootzek oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat