Akcesoria do LB 12"

PostSebastian_wawa | 29 Paź 2006, 22:41

:D To i tu się znalazłeś :P

Wiem, wiem... ale zawsze to coś :) Poza tym jak pisałem będzie okazja zobaczyć "co potrafi" 10" :) Nic się nie bój ...
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postqbanos | 29 Paź 2006, 23:11

Odnośnie LB 12" - za kilka miesięcy to bedzie moje działo do wizuala na dłuŻszy okres kariery w astro :D (nie chcę mówić że docelowe bo różnie to bywa) Wydaje mi się że np 16" to już za duzo jak na wywożenie w plener a potem targanie na któreś piętro w bloku.
qbanos
 

Postsaywiehu | 30 Paź 2006, 01:18

Tomi napisał(a):Słaby obraz Saturna mógł być spowodowany użyciem słabego barlowa lub okularu. SkyWacher 130/900 na pewno pozwala na uzyskiwanie lepszych obrazów. Mogłeś też trafić na marne warunki.

Pamiętam reakcję jednego z forumowiczów, gdy u mnie najpierw złapał M13 w swojej Syncie 130/900, a w chwilę później obejrzał ją w mojej 8", przez ten sam okularek :D

Niestety, jest duża różnica w obrazach. Sam byłem wtedy mocno zawiedziony, bo tą 130 miałem kiedyś zamiar kupić dzieciakowi, myśląc, że dużo lepiej będzie się spisywać od Skyluxa.

A swoją drogą chciałbym kiedyś porównać planety w 8 i 10".
saywiehu
 

PostSebastian_wawa | 30 Paź 2006, 01:40

A właśnie o tym czytam na AF :) Ja wiem czy niestety... to dobrze że jest duża różnica bo mogę sobie tylko wyobrazić jaka będzie różnica pomiędzy 130/900 a 256/1200 czy 305/1500 :D
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostRobert_Bodzoń | 30 Paź 2006, 08:18

saywiehu napisał(a):

A swoją drogą chciałbym kiedyś porównać planety w 8 i 10".


Teoretycznie obraz powinien być troszkę lepszy w teleskopie z większym lustrem, przede wszystkim ze względu na większą rozdzielczość. Ale teoria, teorią, a w praktyce może być różnie. Aby obraz w 10" był lepszy musi być spełnionych wiele warunków. I to wszystko powoduje, że czasami/często (niepotrzebne skreśl :wink: ) lepszy obraz jest w 8".
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Postzbyszek | 30 Paź 2006, 12:02

Wieksze lustro przy mniejszym powiekszeniu wiecej pokaze. Przy tym samym w zlych warunkach mniej . W podobnych srednich to zalezy od kolimacji, sztywnosci mocowania lustra glownego, wtornego przy zal. tej samej jakosci wykonania. Wieksze lustra sa duzo ciezsze i przez to przechylajac telep latwiej sie tyci rozkolimowuja .
Lustro 270/1500 4 cm grube wazy 5 kg , 235/135 3 cm grube - 3 kg
470/2060 5 cm grube wazy 18 kg
To sa dodatkowe wplywy wynikle z wielkosci lustra , najistotniejszym jest seeing . Ale sa telepy co przy bardzo dobrym seeingu i dobrych lustrach tylko do DS sie nadaja z wymienionych wyzej powodow.
A widzialem takie, ze do obserwacji tylko Ksiezyca sie nadawaly.
Obraz tez zalezy od planety co sie obserwuje. Mi najgorzej z Marsem wychodzilo . Tanczyl sobie jak jakas ameba wycierajaca sie po kapieli :D
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostSebastian_wawa | 30 Paź 2006, 19:29

Saywiehu - czytałem twój post na AF na temat Intelli Scope i powiem że baardzo ciekawie to wygląda :) Co prawda nie jest to pełne GOTO ale jak na wizual powinno wystarczyć :) Ceny w miarę przystępne:
- Intelli Scope 12" - 1249 euro czyli jakieś 4800 PLN (LB Dlx 4200 bez komputerka)
- Wiatraczek można sobie samemu zrobić więc luuz
- Holder do sterownika można dokupić - przyda się a kosztuje niecałe 100 PLN...

Cały zestaw z 12" Dobsonem z komputerem powinien się zamknąć w kwocie 5000 PLN, szkoda tylko że nie ma tam chyba żadnego okularka....
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostJaLe | 30 Paź 2006, 19:36

Sebastian_wawa napisał(a):Saywiehu - czytałem twój post na AF na temat Intelli Scope i powiem że baardzo ciekawie to wygląda :) Co prawda nie jest to pełne GOTO ale jak na wizual powinno wystarczyć :) Ceny w miarę przystępne:
- Intelli Scope 12" - 1249 euro czyli jakieś 4800 PLN (LB Dlx 4200 bez komputerka)
- Wiatraczek można sobie samemu zrobić więc luuz
- Holder do sterownika można dokupić - przyda się a kosztuje niecałe 100 PLN...

Cały zestaw z 12" Dobsonem z komputerem powinien się zamknąć w kwocie 5000 PLN, szkoda tylko że nie ma tam chyba żadnego okularka....


Po co komu GoTo do wizuala?

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian_wawa | 30 Paź 2006, 19:42

To nie jest GOTO. Z opisu wynika że wybiera się obiekt z bazy, a następnie na wyświetlaczu pokazuje ci ile przesunąć telpa w prawo czy w lewo, góra-dół i w momencie namierzenia objektu sygnalizuje to na wyświetlaczu, ot cały mechanizm :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostJaLe | 30 Paź 2006, 19:52

Sebastian_wawa napisał(a):To nie jest GOTO. Z opisu wynika że wybiera się obiekt z bazy, a następnie na wyświetlaczu pokazuje ci ile przesunąć telpa w prawo czy w lewo, góra-dół i w momencie namierzenia objektu sygnalizuje to na wyświetlaczu.


Jeden pieron, ważne że nie zmusza do nauki tylko odmózgowienia :wink:

Lepiej kupić atlas i uczyć się , a nie liczyć że wszystko załatwią za nas urządzenia.
Gdzie przygoda, gdzie zmaganie się z niebem z gwiazdami?
Gdzie :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsaywiehu | 30 Paź 2006, 20:05

Ja podchodzę do tego tak:
- nie mam 16 lat i całego życia przed sobą
- wobec tego nie jestem w stanie namierzyć każdego z interesujących mnie obiektów, a w bazie mam ich ... nooo... tysiące
- przygoda z niebem i tak jest, jeśli potrafię takie urządzenie obsługiwać "rozumnie" : nie wszystko MUSZĘ znajdować dzięki "komputerkowi"
- dzięki niemu W OGÓLE mógłbym zobaczyć pewne obiekty.

Wiem, że można takie urządzonko wykorzystać z sensem. I nie zatracić charakteru przygody w astrohobby :)
saywiehu
 

PostSebastian_wawa | 30 Paź 2006, 20:08

- przygoda z niebem i tak jest, jeśli potrafię takie urządzenie obsługiwać "rozumnie" : nie wszystko MUSZĘ znajdować dzięki "komputerkowi"
- dzięki niemu W OGÓLE mógłbym zobaczyć pewne obiekty.


Dokładnie :)


A wiesz coś na temat tej firmy? Jakiej jakości mają sprzęt, a przede wszystkim czy nie jest to jakaś "firma krzak" której wpłacisz $$ a sprzętu i tak nie dostaniesz :?
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostMarek_B | 30 Paź 2006, 20:19

No właśnie JaLe!

Sam od niedawna mam LB 8" (na taki się finalnie zdecydowałem) i muszę powiedzieć, że zanim zacząłem patrzeć przez teleskop (to mój pierwszy...) troszkę inaczej sobie to wszystko wyobrażałem...
Wiele przyjemności daje samo odszukanie czegoś słabego na niebie, choć pora roku nie rozpieszcza i jest coraz zimniej a o 4-tej rano człowiek nie wyspany... Nie miałem jeszcze okazji popatrzeć w naprawdę dobrych warunkach (np. z jakiejś górki) ale dotychczasowe widoki zapierają dech w piersi - zwłaszcza DS! Myślałem, że planety będą mnie bardziej interesowały a tu - okazało się coś zupełnie innego :o Cóż - musiałem przekonać się sam. A teleskop - rewelacja!
Wracając do tematu - wolałbym kasę wydać na okularki niż na system naprowadzający, a co do średnicy zwierciadła - przecież można zastosować przysłonę, prawda? (Tak mi się gdzieś obiło...) Czy taka przysłona nie zniweluje problemów z dużym lustrem przy obserwacji planet :?:

Pozdro!
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Paź 2006, 22:15
Miejscowość: Brzeszcze

Postsaywiehu | 30 Paź 2006, 20:24

Sebastian: obie firmy (Orion i Telescope Service) są jak najbardziej wiarygodne!
saywiehu
 

PostSebastian_wawa | 30 Paź 2006, 20:46

Ciekaw jestem jak mi wyliczą koszty wysyłki UPS'em ;)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostJaLe | 30 Paź 2006, 20:51

saywiehu napisał(a):Ja podchodzę do tego tak:
- nie mam 16 lat i całego życia przed sobą
- wobec tego nie jestem w stanie namierzyć każdego z interesujących mnie obiektów, a w bazie mam ich ... nooo... tysiące
- przygoda z niebem i tak jest, jeśli potrafię takie urządzenie obsługiwać "rozumnie" : nie wszystko MUSZĘ znajdować dzięki "komputerkowi"
- dzięki niemu W OGÓLE mógłbym zobaczyć pewne obiekty.

Wiem, że można takie urządzonko wykorzystać z sensem. I nie zatracić charakteru przygody w astrohobby :)


Acha. Liczy sie ilość ?
No to rozumiem, \Wasze podejście.

Dla mnie znalezienie obiektu to wyzwanie, natomiast "naciupanie" ich co niemiara nie jest w moim stylu. Prawdę mówiąc czasami sprawia mi kontemplowanie jednego przez kilka godzin.

Czasami natomiast robię sobie maraton i namierzam ile się da w ciągu godziny.

Jak zwykle podejście jest różne.
Ja pozostaje przy swojej opcji. GoTo do astrofotografii, do wizuala Dobson i precz z GoTo, jak nie którzy twierdzą (bynajmniej nie sa to moje słowa) - "GoTo jest dla debili astroobserwacyjnych".
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian_wawa | 30 Paź 2006, 20:55

Ok, każdy ma prawo mieć swoje zdanie :P
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postbolid25 | 30 Paź 2006, 20:57

GoTo jest moim zdaniem przydatne tylko w astrofotografii,bo cała przyjemnosc polega na tym ze sie samemu poluje na obiekty,i dotego poznaje dobrze niebo... 8)
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJaLe | 30 Paź 2006, 21:02

bolid25 napisał(a):Cała przyjemnosc polega na tym ze sie samemu poluje na obiekty,i dotego poznaje dobrze niebo... 8)


I to jest wyzwanie dla prawdziwych mężczyzn ;) :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqbanos | 30 Paź 2006, 21:04

jak narazie nie jestem zwolennikiem GoTo w żadnej postaci ani do astrofoto ani do wizuala. Chyba że focimy obiekty które sa trudno umiejscowione (mało gwiazd naprowadzajacych) i których nie widać.

W przyszłości ideałem bedzie - zestaw do astrofoto z GoTo (zapewne) i duzy Dobson obok przez którego mozna patrzeć w czasie robienia fotek :)
Ostatnio edytowany przez qbanos, 30 Paź 2006, 21:06, edytowano w sumie 1 raz
qbanos
 

PostSebastian_wawa | 30 Paź 2006, 21:05

Widzę że wywołałem małą wojnę :lol: ;)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 31 Paź 2006, 00:03

JaLe: może nie za wyraźnie napisałem, że GoTo ma u mnie pełnić rolę pomocniczą ;)
Też uważam, że własnoręcznie znaleziony obiekt jest "cenniejszy". Ale czasem po prostu nie chce się wyszukiwać WSZYSTKIEGO. Chodzi mi pewne interesujące mnie np. mało znane mgławiczki planetarne, które akurat są moim "konikiem".
Oprócz tego mam sponsora (duża firma), który chce mi zlecić prowadzenie pokazów nieba dla VIP-ów, w zamian za sprzęt ;) Macie do tego lepsze rozwiązanie, niż GoTo?????
saywiehu
 

PostSebastian_wawa | 31 Paź 2006, 00:18

Oprócz tego mam sponsora (duża firma), który chce mi zlecić prowadzenie pokazów nieba dla VIP-ów, w zamian za sprzęt Wink Macie do tego lepsze rozwiązanie, niż GoTo?????


Zaraz polecą teksty: Weź mapkę i naucz się nieba, wtedy dasz radę bez GOTO i będziesz znajdywał objekty szybciej :lol: ;) Oczywiście jest w tym część prawdy, mając wieloletnie doświadczenie szybciej odnajdziesz objekty niż zrobiłby to GOTO, ale robotę masz teraz a nie za 15 lat :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 31 Paź 2006, 00:25

Hehehe... pewno takie teksty się nie zaczną, bo oni tu już chyba wiedzą, że mój telep nie robi za "mebel" :D
A w razie czego... świadków mam ;)

Zresztą do pokazów chyba nikt nie zakwestionuje...
Każdemu w takiej sytuacji drżą łapska :D
saywiehu
 

PostJaLe | 31 Paź 2006, 09:37

saywiehu napisał(a):JaLe: może nie za wyraźnie napisałem, że GoTo ma u mnie pełnić rolę pomocniczą ;)
Też uważam, że własnoręcznie znaleziony obiekt jest "cenniejszy". Ale czasem po prostu nie chce się wyszukiwać WSZYSTKIEGO. Chodzi mi pewne interesujące mnie np. mało znane mgławiczki planetarne, które akurat są moim "konikiem".
Oprócz tego mam sponsora (duża firma), który chce mi zlecić prowadzenie pokazów nieba dla VIP-ów, w zamian za sprzęt ;) Macie do tego lepsze rozwiązanie, niż GoTo?????


HeHeHe
Czyli komercyjne pokazy dla astromugoli (nie wiem gdzie to słowo zasłyszałem :roll: ale zrobiło ono niezłą kariere u moich młodszych znajomych ;) ).

To zmienia postać rzeczy.
Zobacz zatem na to:

Image

I relację Zbiga tutaj:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=798

Zwróćcie uwagę na to zdjęcie:

Image

Gwiazdozbiory do góry nogami ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości

AstroChat

Wejdź na chat