APOCHROMAT 100MM I RÓŻNICE POMIĘDZY ACHROMATEM 100MM

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

PostDolar | 29 Lip 2005, 23:24

Ile by kosztował obiektyw apochromatyczny np. 100mm i czy różnica w jakosci obrazu pomiędzy achromatem jest taka ogromna jak różnica w ich cenach?
 
Posty: 13
Rejestracja: 29 Lip 2005, 23:04

 

PostDolar | 30 Lip 2005, 12:54

Bo z tego co widzę to np. 127mm achromat jest w Astrokraku za chyba 660zł, a tuba optyczna z takim obiektywem to koszt ok. 1800zł więc jest różnica, tuba 100min Apo kosztuje ok. 4000zł więc ciekawe ile kosztował by sam obiektyw…, zo do samego zrobienia Apo to trochę Cię poniosło :shock:
 
Posty: 13
Rejestracja: 29 Lip 2005, 23:04

 

PostMizar | 30 Lip 2005, 13:14

Dolar napisał(a):Ile by kosztował obiektyw apochromatyczny np. 100mm i czy różnica w jakosci obrazu pomiędzy achromatem jest taka ogromna jak różnica w ich cenach?


Niestety sam obiektyw apochromatyczny jest nie do kupienia. Kiedyś długo szukałem mozliwości takiego zakupu, ale bez rezultatu. Może ktoś z Was znalazł takie źródło i byłby skłonny podzielić się taką informacją? Z tego co wiem niektórzy producenci robiący teleskopy apo w małych seriach zamawiają obiektywy w Zeissie, w liczbie np. 10 szt. i opłaca im się sprzedawać te teleskopy po cenie rynkowej. Zresztą różnice cen między achromatem i apochromatem zmniejszyły się znacznie odkąd chińczycy nauczyli się je produkować i można je kupić pod różną postacią w teleskopach Oriona, Synty, itp..
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 Lip 2005, 12:55
Miejscowość: Wa-wa

Postmiszka | 30 Lip 2005, 21:57

Cena kompletnej tuby z obiektywem 100mm prawdziwego Apo porządnej firmy zaczyna sie od ok 6000zł.

Same obiektywy można niekiedy kupić na giełdach amerykańskich lub np. w APM telescopes Ludesa, tam oferowane są obiektywy TMB. Np. obiektyw 102mm o ogniskowej 800 kosztuje ok 1600euro.

SCT 11 XTL
ASKAR 500
RedCat 51

EQ6-R
CEM26

ASI 2600MM-PRO
ASI 178MM
ASI 462MC
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

PostDolar | 30 Lip 2005, 22:03

w Astrokraku jest 100mm Apo za ok 4000zl rozumiem ze to jest nieprawdziwe Apo :P
 
Posty: 13
Rejestracja: 29 Lip 2005, 23:04

 

PostGość | 30 Lip 2005, 23:04

nie jest to fluoryt a szkło FPL-53 ale apo jest dobre. jego "tańszość" bierze się z pospolitej jakości wyciągu i wyposażenia dodatkowego. Miszka powiedział by pewnie tandetnej :wink:
Gość
 

Postmiszka | 31 Lip 2005, 00:37

To jest ED dublet, dla jednych apo dla innych semi-apo, nigdy przez niego nie patrzyłem i nie będe oceniac, moge jedynie powiedziec ze w teorii stoi troche nizej niz ED triplet lub fluoryt.

SCT 11 XTL
ASKAR 500
RedCat 51

EQ6-R
CEM26

ASI 2600MM-PRO
ASI 178MM
ASI 462MC
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

PostPawelK | 31 Lip 2005, 16:03

Znalazłem coś takiego, nie jest to 100mm a 130mm f/7 ale masz porównanie jaka jest różnica pomiędzy kompletnym telepem a samym obiektywem

http://astreya-optics.narod.ru/eng/prod/tel130.htm -- 2300 ojro

http://astreya-optics.narod.ru/eng/prod/lens130.htm -- 1500 ojro

A tak poza tematem ciekaw jestem jak w rzeczywistości wypada ta firma
(dla mnie mało znana)
Pozdrawiam
 
Posty: 66
Rejestracja: 28 Lip 2005, 02:07
Miejscowość: Roztocze

Postmiszka | 31 Lip 2005, 16:42

Ceny atrakcyjne, 2300euro za kompletny apochromat z obiektywem 130 to naprawde nie wiele, refraktor tej samej średnicy w wykonaniu japońskim lub amerykańskim to koszt 2x większy. Ale tuba masakrycznie ciezka 12kg przy tej średnicy to bardzo dużo. Troche mało piszą o optyce.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

PostMizar | 31 Lip 2005, 18:53

AR napisał(a):nie jest to fluoryt a szkło FPL-53 ale apo jest dobre. jego "tańszość" bierze się z pospolitej jakości wyciągu i wyposażenia dodatkowego. Miszka powiedział by pewnie tandetnej :wink:


Rozumiem, że to ten Crayford który wchodzi w skład 100 i 80ED jest tym pospolitym i tandetnym wyciągiem? Tak się składa że jestem w posiadaniu tuby Oriona 80ED i nie mogę mu nic zarzucić, a już na pewno nie tandetności wykonania i jakości obrazu. Panowie, nie wprowadzajcie nikogo w błąd, bo to ani nie tandeta ani nie jakieś semi-apo. Zanim się coś napisze dobrze jest to przynajmniej obejrzeć z bliska, nie mówiąc już o przetestowaniu. Oczywiście że istnieją lepiej wykonane refraktory ale i też są (niestety) kilkukrotnie droższe ale w tym akurat przypadku stosunek ceny do jakości jest trudny do pobicia.
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 Lip 2005, 12:55
Miejscowość: Wa-wa

PostJanusz_P. | 31 Lip 2005, 19:26

miszka napisał(a):Cena kompletnej tuby z obiektywem 100mm prawdziwego Apo porządnej firmy zaczyna sie od ok 6000zł.

Same obiektywy można niekiedy kupić na giełdach amerykańskich lub np. w APM telescopes Ludesa, tam oferowane są obiektywy TMB. Np. obiektyw 102mm o ogniskowej 800 kosztuje ok 1600euro.


Drogi Miszka, to czy APO jest jak piszesz "prawdziwe" 8) lub "nieprawdziwe" :wink: zależy tylko i wyłącznie od wykresu jego korekcji sfero-chromatycznej a nie producenta czy typu użytego do konstrukcji materiału optycznego i w przypadku dubletów ze szkieł typu FPL (o wiele nowocześniejszych od historycznego już i bardzo delikatnego fluorytu który powoli wychodzi z użycia z powodu swojej nieekonomiczności w produkcji i bardzo skomplikowanej obróbki).
Jeśli obiektyw jest skorygowany dla 3 barw jak APO ED 80 i 100mm to jest to jak najbardziej prawdziwy i pełny apochromat.
Oba teleskopy Oriona były testowane w terenie a fotki a nich były już publikowane na forach, proszę porównaj je ze swoimi z Takachaschi a zrozumiesz bez zbędnych słów o czym piszę, (skoro nie widać róznicy to po co przepłacać).
Pamiętaj że nie obserwujesz marką tylko obiektywem lunety szczególnie przy następnym zakupie apochromatu :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmiszka | 31 Lip 2005, 21:10

Ależ napisałem wyraźnie że "dla jednych apo, dla innych semi, ja zas nie zamierzam oceniać bo nie patrzyłem" Prosze czytać dokładnie moje posty 8) Stwierdziłem tez jedynie że wedłóg niektórych źródeł dublety ed stoją nizej w hierarchi refraktorów niz triplety i fluoryty, tego typu opinie mozna znaleźć na zachodnich grupach dyskusyjnych np. na cloudy nights.
Obiektywy fluorytowe natomiast nie wychodzą z uzycia i nie słyszałem aby na to sie zanosiło, amerykańscy producenci jak AP, czy TMB zawsze woleli bazować na szkle ED, obiektywy fluorytowe produkują japońce (vixen i takahashi) i nic nie wskazuje aby miało sie tu cos zmienić. Ostatnio obiektywy fluorytowe zaczął stosować TEC. Określanie japońskich fluorytów o doskonałej korekcji mianem przestazałych względem chińskich dubletów ed pozostawie natomiast bez komentaza :?
Celestrona 80ED oglądałem w DO i niestety wyciąg zrobił na mnie niestety wrazenie dośc przecietnego mechanicznie, poziom typowy dla producentów ze średniej półki jak celestron. Jeśli jednak firma z tego przedziału podejmuje sie produkcji refraktorów typowych dla producentów z najwyzszej półeczki to mysle że należało by przynajmniej postarac sie by mechanika była choć porównywalna. Takie moje zdanie po ogledzinach zewnetrznych, optyki nie oceniam i nie okreslam jako semi, bo przez niego nie lookałem i kropka. Mam nadzieje ze charakteryzuje sie lepszą korekcją niż pseudoapochromaty-dublety meada wysmiewane na zachodnich listach dyskusyjnych za stosowanie przez producenta w nazwie skrótu "apo".

pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

Postmiszka | 31 Lip 2005, 21:19

Janusz_P. napisał(a):
miszka napisał(a):Cena kompletnej tuby z obiektywem 100mm prawdziwego Apo porządnej firmy zaczyna sie od ok 6000zł.

Same obiektywy można niekiedy kupić na giełdach amerykańskich lub np. w APM telescopes Ludesa, tam oferowane są obiektywy TMB. Np. obiektyw 102mm o ogniskowej 800 kosztuje ok 1600euro.



Pamiętaj że nie obserwujesz marką tylko obiektywem lunety szczególnie przy następnym zakupie apochromatu :roll:


Jasne, choć do tej marki którą masz na mysli mam pełne zufanie, mając w pamieci perfekcyjne obrazy planet bez cienia aberracji, niestety fluorytowy głód działając niczym narkotyczny, kaze siegac coraz dalej pozbywając sie mniejszego sprzetu na rzecz wiekszego o identycznej optyce :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

PostDolar | 31 Lip 2005, 21:55

No no 1500eur za 1300mm to jakos tanio chyba :shock:
 
Posty: 13
Rejestracja: 29 Lip 2005, 23:04

 

PostDolar | 31 Lip 2005, 21:58

za 130mm oczwiscie :D , ale nie wiedzialem ze sa rozne rodzaje Apo
 
Posty: 13
Rejestracja: 29 Lip 2005, 23:04

 

Postzbig_wawa | 02 Sie 2005, 14:48

mały wniosek racjonalizatorski:

Janusz a może by tak przyjrzec się temu sprzętowi Astrey'i?
Jeżeli to są obiektywy klasy superapochromatów jakie Rosjanie robią dla TMB to przy tych cenach gra jest warta świeczki. Może udałoby się ich namówic na przysłanie jednego egzemplarza do Astrokraka do testów?
Myślę że sporo klientów z Zachodu mogłoby się zainteresowac w koncu jestesmu juz Europa pełną gębą. Ja osobiscie do Rosji sie nie wybieram w najbliższym czasie ale jakby sie okazalo ze ten 152 F7 to jest prawdziwy superapochromat to ja poproszę jeden, i nawet cło i VAT i jakąś rozsądną :D marżę chętnie zapłacę...

pozdrawiam

Zbyszek
[/list]
 
Posty: 4
Rejestracja: 02 Sie 2005, 14:29

PostMirek D. | 02 Sie 2005, 15:13

Cześć,

Janusz jest w tej chwili na astrozlocie. Będzie online dopiero 15 sierpnia wieczorem.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 02 Sie 2005, 15:19

Spoko koledzy, od czasu do czasu tu zaglądam z Kudłaczy, mobilny internet to teraz chleb powszedni a coś trzeba robić w deszczowe dni.
Z partnerami ze wschodu to nie tak szybko ale zobaczymy co da się w tej materii zrobić ?
Ostatnio edytowany przez Janusz_P., 21 Sie 2005, 15:32, edytowano w sumie 1 raz
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 02 Sie 2005, 18:56

W kwestii Astreyi polecam lekturę postów na grupie dyskusyjnej o SUPERAPO:

http://groups.yahoo.com/group/SUPERAPO_refractors/

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJasiu | 04 Sie 2005, 22:16

W poniższym linku jest porównanie dwóch refraktorów ED Oriona 80 i Televue 102 - warto przeczytać.
http://www.cloudynights.net/item.php?item_id=928
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

PostJanusz_P. | 05 Sie 2005, 09:05

Porównanie fajnie się czyta ale nie jest poprawne w swojej systematyce. Refraktory powinno się porównywać jako pełnoaperturowe instrumenty.
Nawet niewielkie przysłonięcie obiektywu powoduje tutaj znaczny wzrost jakości obrazu bo strefy brzegowe wnoszą największy przyczynek do uwidocznienia w obrazie aberracji sferycznej i chromatycznej.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostCygnus_A | 05 Sie 2005, 10:19

APOchromat to korekcja trójbarwna, achromat - dwubarwna. Wszyscy, a szczególnie MISZKA, mówią o testowaniu czyli... spoglądaniu wizualnym. Nie sądzę żeby takie ANALITYCZNE oko miał nawet sam Miszka, żeby od razu krzywą korekcji rozczytał. SEMI-apo to juz określenie raczej marketingowe niż techniczne i nic właściwie nie oznacza, oprócz wywoływania wrażenia że jest to achromat który jakością niewiele ustępuje apochromatowi. Zapewne da się znaleźć dobre achromaty które w testach wizualnych będą lepsze od "semi-apo" a nawet od oszukanych apo.
Dublet, tryplet, ED, fluoryt to już szczegóły optyczne budowy więc nie przekładają się na rodzaj korekcji. Pewnie że nikt nie robi achromatu z bardzo drogiego matariału przy użyciu bardzo drogiej technologii ale NIE TRZEBA SIĘ KŁÓCIĆ O SŁOWA!
Poczytajcie sobie o tanich obiektywach fotograficznych - ZOOM-ach z literkami APO, będzie to poglądowa ilustracja.
U-ptisan 114/900, SkyLux, Rubinar 10/1000, Tair 4.5/300; Nikon 8x40, Meade 10x50, SkyMaster 15x70, Nikon D90 i kilka zacnych szkiełek.
Zainteresowanie teoretyczne: ASTROFIZYKA.
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:42
Miejscowość: Lublin, Bognor Regis

PostCygnus_A | 05 Sie 2005, 10:23

zbig_wawa napisał(a):mały wniosek racjonalizatorski:
Janusz a może by tak przyjrzeć się temu sprzętowi Astrey'i?
Zbyszek

Z pewnością Jesion za małą chwilkę to przetestuje!
Tylko że nie w tym forum! :roll:
U-ptisan 114/900, SkyLux, Rubinar 10/1000, Tair 4.5/300; Nikon 8x40, Meade 10x50, SkyMaster 15x70, Nikon D90 i kilka zacnych szkiełek.
Zainteresowanie teoretyczne: ASTROFIZYKA.
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:42
Miejscowość: Lublin, Bognor Regis

PostMizar | 05 Sie 2005, 17:13

Cygnus_A napisał(a):
zbig_wawa napisał(a):mały wniosek racjonalizatorski:
Janusz a może by tak przyjrzec się temu sprzętowi Astrey'i?
Zbyszek

Z pewnością Jesion za małą chwilkę to przetestuje!
Tylko ze nie w tym forum! :roll:

Taaa, i zapewne będzie ona bardzo fachowa i obiektywna :lol:
... ale odbiegamy od tematu. Tu muszę się zgodzić z poprzednim wywodem - gadanie że coś jest od razu lepsze, bo zbudowane z dwóch szkieł zamiast z trzech, albo nazywa się tak a nie inaczej jest bez sensu. Zazwyczaj takie argumenty przedstawia ktoś, kto danego sprzętu nie widział na oczy. Owszem, parametry są w stanie powiedzieć bardzo wiele o danym sprzęcie, ale oprócz nich liczy się jeszcze subiektywne odczucie, którego nijak nie mozna zmierzyć.
Orion SVP 80ED, Kronos 20x60
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 Lip 2005, 12:55
Miejscowość: Wa-wa

PostDominik Woś | 06 Sie 2005, 20:33

Cygnus_A napisał(a):
zbig_wawa napisał(a):mały wniosek racjonalizatorski:
Janusz a może by tak przyjrzeć się temu sprzętowi Astrey'i?
Zbyszek

Z pewnością Jesion za małą chwilkę to przetestuje!
Tylko że nie w tym forum! :roll:


No humor dopisuje. Czekamy na testy ;-) Jakby cos nie zapomnijcie dać tutaj linka do tych testów :lol: Ale do sedna.

Dobry Achromat F15 = dobre APO dwu elementowe F9 = APO trzyelementowe F6

Przy trzech elementach łatwiej korygować kolor i tak jak pisał Janusz pozostałe aberacje.

Jak widać z powyższego wzoru czym dłuższa ogniskowa przy danej aperturze, tym lepiej da się skorygować kolor, a najtrudniejszą sprawą jest zapewnienie dobrej korekcji przy jak najniższym F. Jeśli jakiś refraktor będzie miał korekcję APO przy F6 to optymalizowany do F9 bedzie miał korekcję SUPERAPO, cokolwiek by to nie znaczyło.

Niskie F jest potrzebne do astrofotografii (krótkie czasy ekspozycji) lub zapewnia przenośność i kompaktowość sprzętu (można zabrać refraktor do plecaka na przykład lub jest na tyle lekki, że da się powiesić na średniej klasy montażu do astrofoto). SUPERAPO takie na przykład F9 będzie planetarnym "wymiateczem".

Z drugiej strony więcej szkła (elementów) w APO wpływa na kontrast. Szczególnie w obiektywach tzw. "air spaced". Po prostu trzeba każdą powierzchnię szkła (soczewki) pokryć warstwą antyodblaskową, ale nawet pokryta taką warstą nie przepuści 100% światła (cześć odbije). To własnie obniża kontrast. Cztery elementy obiektywu to aż osiem powierzchni do pokrycia warstwami antyodblaskowymi :?

Dobry fluorytowy dublet taki jak w Takahashi serii FS daje znakomity kontrast i bardzo dobrą korekcję koloru ale kosztem bycia F8. Trzyelemantowy obiektyw pozwoliłby na zejście z taka samą korekcją koloru do F6. Takahashi Sky90, dwulelemantowy fluoryt F5,9 już kolorkuje na jasnych obiektach.

Podsymowując - czeroelementowa Astreyia nie wydaje mi się rewelacją poniważ:

1) obiektyw ma cztery elementy (cieżki i obniżający kontrast);
2) F7 - spokojnie można to uzyskaż z trzema elementami w dobrym obiektywie;
3) nie ma żadnych rozsądnych testów tego sprzętu w sieci.

Zaletą jest jedynie cena ale to może być często podstawowy parametr wyboru sprzętu.

Zapraszam do dalszej dyskusji.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat