Najtańszy napęd na jedną oś.

Postswordek | 30 Lip 2011, 21:58

Do taniego teleskopu dokupiłem odpowiadający mu jakością napęd na jedną oś. Wypadło na najtańszy Napęd ekonomiczny Sky-Watcher EQ-1 (CG-2) za 109 zł. Dokupiłem również za 50 zł akumulatorek 9 V.
W sumie inwestycja szarpnęła mnie na jakieś 180 zeciaków bo jeszcze kupiłem baterię za 11 zł /nie potrzebnie/ :)

Muszę pochwalić sprzedawcę ASTROKRAK, że towar przyszedł praktycznie na drugi dzień, a spodziewałem się go za jakieś 3 dni.

Napęd nie był dedykowany do mojego teleskopu, ale po pewnych przemyśleniach udało mi się wykonać poprawne zamocowanie nieco inne niż podaje instrukcja. Wykonałem je w 5 minut, dlatego wymaga jeszcze zabiegów kosmetycznych polegających na usunięciu naddatków i pomalowanie na czarno dopasowanego kątowniczka.
W każdym razie zestaw funkcjonuje, nie wiem czy przełożenie ślimacznicy jest odpowiednio dobrane do obrotów przekładni silniczka, okaże się to "w praniu". Na razie ani Słonka, ani gwiazd nie było do wypróbowania. Jeżeli obroty będą za małe to muszę popracować nad podrasowaniem motorka :) Ale mam nadzieję, że się wstrzelę bez przeróbek.

W pełni naładowany akumulatorek 9V 200 mAh pracował skutecznie 8 godzin, padł po 40 minutach ponad to, pracując na maksymalnych obrotach które wynosiły dla obrotów N odpowiednio dla 1 godziny skali rektascensji
37 minut pracy napędu, a dla obrotów przeciwnych S dla 1 godziny skali rektascensji napęd pracował 26 minut. Zapewne zimą czas żywotności baterii znacznie się skróci, a najlepiej wykonać wyprowadzenie do zewnętrznego zasilania np. z ocieplonego akumulatorka, bo w dużej temperaturze ujemnej na pewno nie zadziała.

Po 500 minutach pracy nic się nie grzeje, więc możliwe będzie ewentualne podrasowanie gdyby przyszła mi ochota na filmowanie panoramy w położeniu azymutalnym, a chciałbym nieco przyspieszyć przesuwanie.

narazie "na sucho" oceniam napęd pozytywnie.
Poniżej kilka fotek napędu.
Załączniki
Najtańszy napęd na jedną oś.: Copy of IMG_0614.jpg
Najtańszy napęd na jedną oś.: Copy of IMG_0613.jpg
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

PostTomoZ28 | 01 Sie 2011, 20:33

A za te wszystkie pieniądze nie lepiej byłoby kupić coś większego? Moim skromnym zdaniem, to za bardzo nie ma sensu. 70 milimetrowa apertura, mała światłosiła, ja kupiłem syntę 8", przerabiałem ten temat. Pod wizual napęd nie jest potrzebny, a o astrofoto chyba nie myślałeś :D :lol: , wyższa szkoła jazdy, ciężkie działa :).
TomoZ28
 

PostTimon | 01 Sie 2011, 21:33

[/quote] Pod wizual napęd nie jest potrzebny, .[/quote]
Moim zdaniem do wizuala napęd bywa bardzo przydatny.
ATM200/1200,ATM270/1500;Swan33;Rosyjski14x;PL9;LV7,TV11,neodymek i UHC-sik,
 
Posty: 208
Rejestracja: 17 Lis 2007, 08:53
Miejscowość: Lubań Śl.

Postswordek | 01 Sie 2011, 21:56

Oczywiście, ze bardzo potrzebny. Saturn który przy dużym powiększeniu mi szybko uciekał teraz zapewne będzie stal w miejscu dłuższy czas.
Ostatnio edytowany przez swordek, 01 Sie 2011, 23:44, edytowano w sumie 1 raz
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postswordek | 01 Sie 2011, 23:37

Dzięki jako takiej pogodzie, przed chwilą udało mi się dokończyć test napędu.
WYNIK WYSZEDŁ POZYTYWNY.
Warto było kupić taki napęd, jest kolosalna różnica w komforcie obserwacji.

Obiekt do testów: Arktur
powiększenie 138x okular PL 6,5 mm obiektyw 70/900
czas obserwacji w polu widzenia bez napędu: około 60 sekund
czas obserwacji w polu widzenia z napędem: stały, obserwowany około godziny

Najpierw ustawiłem montaż zupełnie na oko, w efekcie czego Arktur znikał szybciej z pola widzenia niż bez napędu i wynosiło to około 50 sekund. Zmiana kierunku obrotów jeszcze bardziej skróciła czas obserwacji. Po skorygowaniu
położenia montażu tak, aby Arktur się "zatrzymał", zauważyłem, że tym razem porusza się w stronę przeciwną, czyli, że "wstrzeliłem się" w zakres. Skorygowałem obroty i gwiazda stanęła w środku pola widzenia i tak już trwała. Regulatorem obrotów mogłem ustalić jego ruch w obu kierunkach okularu, lub pozostawić nieruchomym. Świadczyło to o dopasowaniu obrotów przekładni napędu z ślimacznicą montażu.
To był prawdziwy bajer ! Opuściłem obserwację i po kilkunastu minutach gdy powróciłem, Arktur dalej był w okularze.

WNIOSEK:
- na jasnych obiektach jak planety, Słońce, duże gwiazdy, napęd jest bardzo użyteczny przy dużym powiększeniu. Zapewne Saturn byłby równie dobrze widoczny jak Arktur w tym powiększeniu. Można by było pokusić się o astrofotografie
- dla mniej jasnych obiektów napęd nie ma chyba sensu, gdyż przy dużych powiększeniach i małej jasności teleskopu
obiekty są słabo widoczne
- przy małych powiększeniach dedykowanych obserwacjom dalekim i szerokim, napęd jest zbyteczny, ale jeżeli będę chciał wykonać fotografię to napęd znowu staje się niezbędny
- gdybym chciał filmować panoramę dzienną, również napęd okaże się pomocny przy ustawieniu montażu w pozycji azymutalnej.

Podsumowując, montaż paralaktyczny pokazuje swoje atuty jeszcze jaskrawiej gdy posiada napęd osi.
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postgronki | 02 Sie 2011, 19:43

Osobiście uważam, że montaż paralaktyczny bez napędu nie ma absolutnie żadnego sensu, bo jest równie upierdliwy jak Dobson, a nawet bardziej ;)

Też Ci się dziwię że łożysz tyle kasy, ten napęd Cię kosztował 1/3 używanej Synty 150mm, a to już duże lustro. To nie to że my zabijamy Twoją ambicję czy Ci rzucamy kłody pod nogi, tylko delikatnie Ci radzimy ;)
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

Postswordek | 02 Sie 2011, 20:20

mój teleskopik kosztował mnie 300 plus okularki 200 plus aparat foto 200 plus uchwyt 50 plus filtry 100 plus napęd 150 i to chyba wszystko :) razem 1000 zł i jestem z niego bardzo zadowolony bo jest lekki, coś tam widać, ma walory edukacyjne bo posiada napęd paralaktyczny i można się na nim szkolić :)
Fakt, byłaby 8" używana :mrgreen:
Jak mnie najdzie to sobie jeszcze dokupię do niego bino za 400 zł albo drugi taki sam teleskop i je sprzężę .
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

PostTomoZ28 | 02 Sie 2011, 20:31

To dobrze, że jesteś zadowolony ze swojego sprzętu, mała lunetka, ale każdy ma swój gust, ja mam syntę na dobsonie, prowadzi się pięknie, stąd mój pogląd, że napęd nie jest aż tak potrzebny w wizualu, prowadziłem przy powerze 200x i nie było problemu, ale to są dwa zupełnie inne teleskopy,
pozdrawiam, fajnych obserwacji życzę :).
TomoZ28
 

Postswordek | 02 Sie 2011, 20:35

Kiedyś na pewno dokupię 8" albo od razu 20" znam różnicę oglądanego obrazu bo patrzyłem przez 16" i 12" ale to dopiero jak sobie wybuduję mini obserwatorium :) Jeszcze nie mam takiej wiedzy, żeby mieć lepszy sprzęt :)
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat