TRYPLET MEADE 5000 80/480 ED

Postmareks | 18 Lut 2011, 12:26

Zacznę od tego ,że teleskop posiadam już jakieś czas, więc trochę go już poznałem .
1. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne , wykonanie wyglada bardzo solidnie i przyjemnie. Teleskop posiada wysuwany 20 cm metalowy odrośnik , dzięki czemu po wsunięciu odroślnika długość całej metalowej tuby to tylko 38 cm . Nie wiem czy to zamierzony efekt ale przekręcenie odroślnika powoduje ,ze w pewnej pozycji przesuwa się bardzo łatwo a w innej posiada pewien opór co powoduje ,że w pozycji pionowej nie przesuwa się samoistnie pod własnym ciężarem . Teleskop posiada aluminiowy wyciąg cryforda. Mój egzemplarz posiada wyciąg bez mikrofocusera, ale nie ma problemów z ustawieniem ostrości , wyciąg przesuwa się bardzo płynnie a dosyć duże przełożenie przy 480 mm ogniskowej daje mozliwość pewnej regulacji ostrości . Dodatkową zaletą tego teleskopu jest możliwość rotacji tubusa gdzyż dovetail zamontowany jest na pierścieniu blokowanym 2 śrubami.
TRYPLET MEADE 5000 80/480 ED: IMG_5497.JPG


Żeby nie było zbyt miło to jedną z większych wad jest jednopunktowe mocowanie okularu lub detektora w wyciągu, w związku z czym nie ma szans dobrze osiowo zamocować aparatu . Muszę to zrobić w najbliższym czasie , bo po zamontowaniu FF i aparatu powstaje ugięcie , którego nie idzie bez dodatkowych śrubek zlikwidować .
TRYPLET MEADE 5000 80/480 ED: IMG_5493.JPG


2. Konstrukcja to tryplet ED z przestrzeniami powietrznymi, oraz dodatkowymi przysłonami we wnętrzu tuby.
TRYPLET MEADE 5000 80/480 ED: IMG_5496.JPG


Mimo wielu niezbyt pozytywnych opini na temat jakości optyki tego meada uważam ,że mój egzemplarz jest całkiem niezły. Daje kontrastowe obrazy i nie widać jaichś śladów niebieskich obwódek na gwiazdkach .Kiedyś na sąsiednim forum był poruszony temat różnej jakości poszczególnych egzemplarzy tego refraktorka. Niestety mam tylko 1 sztukę więc nie mam porównania , wypowiadam się więc tylko na temat mojego egzemplarza :P Nawet zastanawialiśmy się kiedyś ,że w astrofoto może być znacząca różnica z FF lub bez niego. Moje doświadczenia nie potwierdzaja tego problemu . To crop 300 sek expozycji bez flattenera.
TRYPLET MEADE 5000 80/480 ED: crop.jpg

i podobne 300 sek ale z flattenerem WO III
TRYPLET MEADE 5000 80/480 ED: crop2.JPG

CDN....
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

Postmareks | 18 Lut 2011, 13:48

i ciąg dalszy.
Porównanie cropa narożnika klatki z canona 300D bez flattenera. Widać znaczną krzywizne pola/ gwiazdki uciekaja w nadprzestrzeń :wink:
TRYPLET MEADE 5000 80/480 ED: narożnik.JPG

i ten sam narożnik z flattenerem WO III . Widać gwiazdki zataczające koło wokół centrum kadru . Widać więc ,że nie jest to idealna współpraca :? . Podobno zwiększenie odległości ponad te standardowe 55 m od matrycy może poprawić sytuację ale na dzień dzisiejszy nie wykonywałem podobnych prób. Poza tym pozostaje sprawa osiowości o której wspomniałem wcześniej.
TRYPLET MEADE 5000 80/480 ED: narożnik1.jpg


No i jeszcze nie wspomniałem o jednej sprawie , mimo swoich niewielkich rozmiarów ten tryplet ma swoją wagę ..... 2,81 kg , dla porównania SW 80/400 mimo podobnych rozmiarów jest o połowę lżejszy.
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

PostJanusz_P. | 07 Wrz 2011, 08:42

Jak możesz to podeślij go na kilka dni do przetestowania z innymi małymi refraktorami klasy popularnej, byłby umieszczony w zbiorczym zestawieniu z innymi refraktorami :arrow:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmareks | 10 Wrz 2011, 23:31

Nie ma problemu , postaram sie jakoś podesłać na mogilską w najbliższym czasie. Myślę że będzie to fajna sprawa bezpośrednie porównanie z innymi równorzednymi teleskopami.
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

PostNewborn_Sailor | 16 Paź 2011, 01:35

Jako, że jestem w posiadaniu tego maleństwa od jakichś dwóch lat, dorzucę również swoje trzy grosze.



Mój egzemplarz nie jest idealny jeżeli chodzi o optykę - na Księżycu widać wyraźnie chromatyzm w postaci żółtej obwódki, ale czytałem opinie w I-necie i nie oczekiwałem cudów.
To jest kompromis na jaki mogę przystać, kiedy mowa o tanim refraktorze z tak małą aperturą, przeznaczonym wyłącznie do obserwacji wizualnych (i to nie ciał US). Ważniejsze były dla mnie niewielkie rozmiary oraz przyzwoita mechanika, których nie dałby mi żaden z popularnych (i dobrych optycznie) edków. Niczego lepszego w cenie do 2tyś. raczej bym nie znalazł.

Przez rok irytował mnie brak możliwości przytwierdzenia szukacza, w międzyczasie miałem kilka - czasem głupich - pomysłów rozwiązania tego problemu, ale dopiero zakup Rigel Quickfindera okazał się strzałem w dziesiątkę.

Wyciąg jest długi, bardzo długi jak na rozmiary tej tubki - 11cm. Nie jestem pewien, czy nie ma to poważniejszego wpływu na winietowanie z dłuższymi i szerokokątnymi okularami.
Z drugiej strony z Canonem ostrzy mi na nieskończoność po wysunięciu o 10cm. Przydaje się więc.

Do samej pracy wyciągu nie mogę się przyczepić. Chodzi tak samo miło kiedy nic w nim nie ma, jak i wtedy kiedy ma niecałe 1,5kg na pokładzie.

U mnie odrośnik niezależnie od pozycji czy obrotu, chodzi tak samo, z miłym oporem. Po wycelowaniu w zenit, trzeba by go obciążyć żeby zaczął się sam zsuwać. Po wysunięciu zachowuje pełną sztywność - w sensie, że się nie chybocze, zachowuje osiowość względem tuby.



Ze trzy godziny temu zrobiłem nim pospiesznie zdjęcie Księżyca Canonem 50D (z pogwałceniem wielu zasad w tym podstawowej: z pokoju przez otwarte okno :wink: ).
Uciekające ciepło pozbawiło zdjęcie wszelkich szczegółów, więc je trochę podostrzyłem i popracowałem krzywymi. Niestety usunęło to kolory, które chciałem pokazać i tym samym zmusiło mnie do zamieszczenia również zdjęcia surowego.
Na nim widać nieco błękitu przy górnej krawędzi oraz czerwieni przy dolnej - to akurat jest wpływ raczej refrakcji atmosferycznej (Edzio niecałe 30 st. nad horyzontem); tych kolorów normalnie nie widać.
Trochę żółci jest rozlanej po kraterach przy dolnej linii terminatora. Spoglądając przez okular jest tego więcej (no i jest ona obecna wokół całej tarczy). To zdjęcie to tylko ułamek sekundy, przy dłuższych czasach potrzebnyh do zdjęć obiektów DS, jaśniejsze gwiazdy na pewno miałyby kolorowe obwódki.


Jest to crop z pełnej rozdzielczości 15Mpx. Gdybym wykonał to zdjęcie zgodnie ze sztuką, efekt, jak na 480mm ogniskowej, byłby całkiem niezły.
TRYPLET MEADE 5000 80/480 ED: Księżyc_Meade80ED_Canon50D.jpg



Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
 
Posty: 327
Rejestracja: 13 Paź 2007, 01:24
Miejscowość: Poznań

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat