Pierwszy krok w stronę gwiazd - zakup pierwszego teleskopu

PostAston0021 | 12 Gru 2011, 15:46

Witam :D

Od roku czasu czytam materiały o zakupie pierwszego teleskopu, niestety wydaje mi się że im więcej czytam tym mniej wiem.
Temat ten jak widze jest bardzo skomplikowany i uzależniony od oczekiwanych efektów końcowych...
Mama zamiar kupić swój pierwszy w życiu teleskop oczywiście ukierunkowany do astrofotografii...
Jak na początek przygody chciałbym zacząc od zdjęc księżyca i planet ale z oczywiście z mozliwością fotografii Ds-ów również
Moje pytanie brzmi jaki byście polecili teleskop dla początkujacego amatora astrofotografii od 1500 - 2000 zł??
Oczywiście musiałby to byc tekeskop na montażu paralaktycznym, dodam również ze mieszkam na południu Polski z dala od dużych miast i mam mozliwośc wyjechania w teren...
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

Postkofston | 12 Gru 2011, 16:16

hymm....
Z tym budżetem o astrofoto będzie ciężko,ale coś się wymyśli
Jeśli ze wskazaniem na Planety To Mak 127 na EQ3-2

:http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak127eq3-2,d818.html

A dtrochę do planet i trochę do DS to to :

http://www.teleskopy.pl/product_info.ph ... ts_id=1434

+ napęd

http://www.astrokrak.pl/75-napd-eq-3-2c ... iach-.html

Pozdrawiam
SW 130/900EQ2 +
Moje binosy :] :[b]Celestron 15x70
+ refraktor 60/700 + dla ozdoby biurka Firstscope 76 IYA ;] + Zmodyfikowany do Astrofoto : Canon SX110IS
Awatar użytkownika
 
Posty: 534
Rejestracja: 09 Paź 2011, 13:23
Miejscowość: Jasło

 

PostBenedykt | 12 Gru 2011, 16:28

Cześć Astro,

ty chcesz zrobić krok w stronę gwiazd, ja sprowadzam Cie na ziemię. :wink:
Przedział 1.500 - 2.000 zł pozwoli Ci nabyć bardzo dobry zestaw do wizuala lub - powiedzmy - "taki sobie" do astrofoto.
Pamiętaj, że w przypadku astrofoto (zwłaszcza DS-ów) musisz postawić nie tyle na montaż paralaktyczny, co na bardzo dobry montaż paralaktyczny. Przy wizualu możesz sobie pozwolić na paralaktyka z niższej (co nie znaczy najniższej) półki.
Reasumując: mając do dyspozycji 2k zł. ja poszedłbym w wizuala. Jeśli masz diabelnie ciemne niebo - to w newtona o dużej aperturze (pod kątem DS-ów), jeśli przeciętne - w refraktor albo w maka (pod kątem planet).
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostAston0021 | 12 Gru 2011, 16:44

Zastanawiam się równiez nad Syntą 8 na Dobsonie ze względu na jej mozliwości i cene, wyglada na ciekawy i intersujący sprzęt dla amatorów ;]
Pytanie moje brzmi czy jest później mozliwośc przerobienia ewentualnie dobsona do astrofotografii?? Czy tylko kupno innego teleskopu wchodzi w gre?
Czy przy Dobsonie jest mozliwośc jakiejkolwiek poczatkowej fotografii??
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

PostBenedykt | 12 Gru 2011, 17:00

Jeśli masz czarne niebo, to bierz nawet 10", np. ten: http://www.astrokrak.pl/907-teleskop-10 ... obson.html
Czy da się teleskopem na dobsonie fotografować? Zależy co. Generalnie dobson nie jest najszczęśliwszym pomysłem do uprawiania astrofoto. Tak wogóle to inne parametry teleskopu ważne są przy wizualu, inne przy astrofoto.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostAston0021 | 12 Gru 2011, 17:05

No dobrze a jaki poleciłbys telskop do astrofotografii na poczatek w tym przedziale??
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

PostBenedykt | 12 Gru 2011, 17:21

Dysponując taką kwotą odpuściłbym sobie astrofoto, a poszedłbym w dobry zestaw do wizuala. Taka jest moja opinia. Dlaczego? Uważam, że dużo lepiej jest mieć dobry sprzęt w jakiejś klasie (wizual) niż przeciętny lub słaby w innej (astrofoto). Jeśli jesteś zdeterminowany i wiesz, że astrofoto Cię kręci, to wyszukaj coś z drugiej ręki lub dozbieraj drugie 2.000 zł. Przypuszczam, że kupując sprzęt do astrofoto za 2.000 zł za jakiś czas albo wymienisz go na lepszy, albo odpuścisz fotografowanie nieba i pozostaniesz przy wizualu.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostBenedykt | 12 Gru 2011, 17:29

Co do wyboru sprzętu do astrofoto, to są różne opinie. Według mnie bardzo dobre do fotografii nieba są refraktory ED lub APO. Do tego jakiś stabilny statyw i montaż klasy EQ5 lub wyższej. I już masz wydane przynajmniej 4.000 zł.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostAston0021 | 12 Gru 2011, 17:32

 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

PostBenedykt | 12 Gru 2011, 17:41

Pytasz o tubę czy o cały zestaw?
Jeśli o zestaw: montaż EQ-3-2 nie jest rozwiązaniem najwyższych lotów do foto. Do wizuala będzie OK.
Jeśli o tubę: do DSów powinna być OK, na jasnych obiektach (planety) będzie dawała bardzo dużą aberrację chromatyczną.

Edit: w przypadku astrofoto aluminiowy statyw typu "osika" od razu do wymiany. W przypadku wizuala zresztą też. Jeśli oczywiście zakup ma Ci przynieść radość z używania. ;-)
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostAston0021 | 12 Gru 2011, 17:47

Ale czy nie mozna pozbyc sie abberacji przez zastosowanie filtrow planetarnych?
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

PostBenedykt | 12 Gru 2011, 17:53

Pewnie że można, ale stosując filtry i tak nie osiągniesz takiego samego efektu jak w APO czy ED. To po pierwsze. Po drugie - każdy filtr da Ci niepożądany zafarb (zmianę kolorystyki). No i po trzecie wreszcie - przyciemni Ci obraz.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostAston0021 | 12 Gru 2011, 18:22

Jak na pierwszy start do astrofotografii myślę ze apochromat to "za wysoka półka" dla mnie...
Swój pierwszy teleskop wolałbym wybrac z dolnej półki i na poczatek sie zapoznac z całą dzeidzina astrofotografii, a w późniejszym czasie po obraniu konkretnego interesujacego mnie w tej dziedzinei kierunku zakupic lepszy telskop ewentualnie stary ulepszyc...
Podjęcie decyzji naprawde nie jest proste czytajac te wszystkie fora
Na dzien dzisiajszy skłaniam się do dwoch telskopów

http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... 06EQ3-2%29

http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... 75EQ3-2%29

który byłby lepszy?? patrząc bardziej pod kątem wizuala niz astro??? z mozliwościa robienia amatroskich zdjęć??
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

Postlukost | 12 Gru 2011, 19:20

żaden ze mnie eskpert z dziedziny astrofoto, ale wiem że co poniektórzy zaczynali swoje dokonania w tym temacie właśnie z użyciem newtona 150/750 na EQ3-2 i to z całkiem niezłym skutkiem...
z kolei achromat 120/600 dobrze sprawdzi się w wizualu na obiektach DS, znacznie gorzej zaś na planetach (tu zdecydowanie wygra newton)
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostAston0021 | 12 Gru 2011, 20:54

A który z nich jest bylby lepszy do fotografii nieba wraz z ziemskim horyzontem??
Z tego co wiem Newton obraca obraz a refraktor zbiera duża ilość światła.... także czy w tym przypadku nie lepszy bedzie refraktor??
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

PostHawkeye | 12 Gru 2011, 21:20

Aston0021 napisał(a):A który z nich jest bylby lepszy do fotografii nieba wraz z ziemskim horyzontem??
Z tego co wiem Newton obraca obraz a refraktor zbiera duża ilość światła.... także czy w tym przypadku nie lepszy bedzie refraktor??

Więcej światła zbiera ten instrument, który ma większą średnicę obiektywu/zwierciadła niezależnie od typu konstrukcji. Tylko apertura wyrażona w mm decyduje o tym ile tego światła zostanie złapane. Moim zdaniem kupowanie na start teleskopu od razu z myślą o astrofotografii to trochę porywanie się na głęboką wodę, dlatego szukałbym sprzętu przede wszystkim pod obserwacje wizualne zwłaszcza, że budżet pozwala na spore lustro a sam masz dostęp do ciemnego nieba (przynajmniej jako ten pierwszy teleskop) i wykorzystywał jego ewentualne możliwości do fotografii po prostu tyle ile będzie to możliwe, nawet gdyby miało się ograniczyć na Księżycu czy planetach, ale to tylko moje podejście i bez względu jaką drogę wybierzesz, to i tak życzę zadowolenia :)
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

PostAston0021 | 12 Gru 2011, 21:59

Więc może jednak zacząc od czegos prostszego i bardziej zadowalającego jak synta 10" na dobsonie??
Gdziekolwiek bym nie czytał wszedzie polecają synte!! Tylko czy na ty teleskopie można chociaz zacząc jakies podstawy astrofotografii?? załózmy księzyc ewentualnie jakies palnetki... Czy ma ktos jakies doświadczenie w tym temacie i jak oceniacie ten telskop??
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

PostHawkeye | 12 Gru 2011, 22:07

W miarę prostą astrofotografię Księżyca, Słońca (z filtrem), czy planet można wykonywać na Dobsonie, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że nie pod nią montaż ten jest wykonywany.
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

Postsilenter | 12 Gru 2011, 22:36

Idz w obserwacje wizualne. Dlaczego ?? Dlatego ze za te kase to i tak bedziesz mial sprzet na ktorym jedynie pofocisz sobie planety i ksiezyc a te wlasciwie fotografuje sie krecac film i skladajac klatki w specjalnym programie wiec pewnie i da sie takie cos nakrecic i na dobsonie choc pewnie nieco krotsze przez co moze efekt koncowy nie bedzie tak imponujacy jak moglby byc. Ale do galaktyk mglawic .. generalnie obiektow glebokiego nieba bedziesz potrzebowal oprocz teleskopu ..... hmm drugi teleskop albo podobny instrument optyczny do guidingu bo bez tego ani rusz .... kamere do tego zeby co mialo guidowac .... obejmy do zamontowania jednego teleskopu na drugim ..... montaz ktory to wszystko da rade uniesc a do tego bedzie dosc precycyjny ..... laptopa zeby sterowac tym wszystkim (wzglednie jakis autoguider w cenie od 1000-2000 za to bedzie zawieral kamerke :)) Jak to wszystko zsumujesz to wyjdzie ci ile musisz dolozyc do fotografii DS .... tak na poczatek bo za chwile wyjadacze mnie zjada ze jeszcze kamera dedykowana chlodzona do samego focenia koniecznie mono wiec jeszcze kolo fitrowe i odpowiednie fitry LRGB i tona dodatkowego sprzetu i okablowania :)
 
Posty: 156
Rejestracja: 16 Kwi 2010, 13:28

 

PostAston0021 | 13 Gru 2011, 08:30

silenter napisał(a):Idz w obserwacje wizualne. Dlaczego ?? Dlatego ze za te kase to i tak bedziesz mial sprzet na ktorym jedynie pofocisz sobie planety i ksiezyc a te wlasciwie fotografuje sie krecac film i skladajac klatki w specjalnym programie wiec pewnie i da sie takie cos nakrecic i na dobsonie choc pewnie nieco krotsze przez co moze efekt koncowy nie bedzie tak imponujacy jak moglby byc. Ale do galaktyk mglawic .. generalnie obiektow glebokiego nieba bedziesz potrzebowal oprocz teleskopu ..... hmm drugi teleskop albo podobny instrument optyczny do guidingu bo bez tego ani rusz .... kamere do tego zeby co mialo guidowac .... obejmy do zamontowania jednego teleskopu na drugim ..... montaz ktory to wszystko da rade uniesc a do tego bedzie dosc precycyjny ..... laptopa zeby sterowac tym wszystkim (wzglednie jakis autoguider w cenie od 1000-2000 za to bedzie zawieral kamerke :)) Jak to wszystko zsumujesz to wyjdzie ci ile musisz dolozyc do fotografii DS .... tak na poczatek bo za chwile wyjadacze mnie zjada ze jeszcze kamera dedykowana chlodzona do samego focenia koniecznie mono wiec jeszcze kolo fitrowe i odpowiednie fitry LRGB i tona dodatkowego sprzetu i okablowania :)



dosłownie mnie zamurowało!!
czytalem wiele na ten temat ale teraz widze ze to jest bardziej skomplikowane niż mi sie wydawało.... ;/

Mam jeszcze jedno pytanie
Lepszy w takim wypadku paralaktyk czy montaż Dobsona??
Jakie są ich zalety i wady??

Aktualnie waham się między
Synta 10
Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
który byscie bardziej polecili??
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

PostBenedykt | 13 Gru 2011, 10:20

Aston,

dobson czy paralaktyk? - rzuć okiem na wątek ->
viewtopic.php?f=1&t=12&p=17&hilit=dobson#p17
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postsilenter | 13 Gru 2011, 16:02

Aston0021 napisał(a):
silenter napisał(a):Idz w obserwacje wizualne. Dlaczego ?? Dlatego ze za te kase to i tak bedziesz mial sprzet na ktorym jedynie pofocisz sobie planety i ksiezyc a te wlasciwie fotografuje sie krecac film i skladajac klatki w specjalnym programie wiec pewnie i da sie takie cos nakrecic i na dobsonie choc pewnie nieco krotsze przez co moze efekt koncowy nie bedzie tak imponujacy jak moglby byc. Ale do galaktyk mglawic .. generalnie obiektow glebokiego nieba bedziesz potrzebowal oprocz teleskopu ..... hmm drugi teleskop albo podobny instrument optyczny do guidingu bo bez tego ani rusz .... kamere do tego zeby co mialo guidowac .... obejmy do zamontowania jednego teleskopu na drugim ..... montaz ktory to wszystko da rade uniesc a do tego bedzie dosc precycyjny ..... laptopa zeby sterowac tym wszystkim (wzglednie jakis autoguider w cenie od 1000-2000 za to bedzie zawieral kamerke :)) Jak to wszystko zsumujesz to wyjdzie ci ile musisz dolozyc do fotografii DS .... tak na poczatek bo za chwile wyjadacze mnie zjada ze jeszcze kamera dedykowana chlodzona do samego focenia koniecznie mono wiec jeszcze kolo fitrowe i odpowiednie fitry LRGB i tona dodatkowego sprzetu i okablowania :)



dosłownie mnie zamurowało!!
czytalem wiele na ten temat ale teraz widze ze to jest bardziej skomplikowane niż mi sie wydawało.... ;/

Mam jeszcze jedno pytanie
Lepszy w takim wypadku paralaktyk czy montaż Dobsona??
Jakie są ich zalety i wady??

Aktualnie waham się między
Synta 10
Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
który byscie bardziej polecili??


Aston istnieja prostsze sposoby fotografii np niektorzy wieszaja na montazu sam aparat z odpowiednio dlugim obiektywem i tak foca ale do tego nie jest potrzebny teleskop tylko sam montaz paralaktyczny :)

Synta 10" zobaczysz wiecej i ladniej , latwiej (bardziej intuicyjnie naprowadzisz na obiekty) marna do focenia moze sie udac strzelic jakas planetke i ksiezyc

SW N 150/750 EQ 3-2 mialem podobny jako pierwszy. Pokazuje fajne obrazy choc napewno mniej detalu niz 10". Montaz hmmm trzeba sie mocno przyzwyczaic ze przy szukaniu obiektu nie porusza sie w plaszczyznie gora dol i lewo prawo tylko w nieco innych. Za to latwiej sie sledzi obiekt przez co lepiej nadaje sie do fotografii nieba zwlaszcza jak sie go wyposazy w silniki napedzajace.
Upierdliwoscia NEwtona na paralaktyku jest to ze dopuki w wyciagu siedzi kamerka lub aparat to nie ma problemu ale jak chce sie przez niego na cos popatrzec to czesto bywa ze ustawia sie tak ze trzeba obracac cala tube zeby moc spojrzec w okulr lub ewentualnie trzeba wczesniej skonczyc roczny kurs jogi :)
 
Posty: 156
Rejestracja: 16 Kwi 2010, 13:28

 

PostAston0021 | 13 Gru 2011, 20:59

Takze mój temat konczy się jasno i prosto ;]
Zaczynam jak większośc amatorów od Synty ;]
Mam nadzieje ze ten telskop otworzy mi szeroko nieodkryty i pelen tajemnic świat :D

Dziekuje wszystkim zaangazowanym za pomoc i wyrozumienie ;]

pozdrawiam forumowiczow ;]
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Gru 2011, 15:23

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat