Montaż paralaktyczny Sky-Watcher HEQ-5

PostOrion | 20 Gru 2006, 23:29

Witam!
Mam pytanie przed zakupem do posiadaczy tego montażu paralaktycznego Sky-Watcher HEQ-5 do teleskopu MT 800 SOLIGOR

Do tej pory używałem Montażu EQ3 SOLIGOR z całym wyposażeniem – osobiście nie narzekam sprawia się bez zarzutu. Do zakupu nowego zmusiła mnie astrofotografia cyfrowa. Moje Fotki testowe można zobaczyć na stronie która jest w trakcie tworzenia… - i w fazie BETA…. :!:

Adres:

http://astrofoto.w8w.pl/ lub http://roboczy.wat.edu.pl/Astro

Pytanie:

Czy osie R.A. i DEC są osadzone na łożyskach, oraz czy koła zębate i ślimacznice o 144 zębach napędu osi R.A. i Dec są wykonane z mosiądzu!

Byś może że tak ale z górnej pułki w typach np. EQ6 lub VIXEN - GPD 2

Będę wdzięczny za fachowe odpowiedzi.

Z góry dziękuję - Marek :D

Adres WWW tego montażu :

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... c8da10fae0
Awatar użytkownika
 
Posty: 42
Rejestracja: 11 Gru 2006, 23:47
Miejscowość: Warszawa

Postqbanos | 20 Gru 2006, 23:36

Jesli chodzi o sama mechanikę to jest identyczna jak w EQ6, na stronie DO jest stara wersja montaż przedstawiona. Zobacz w ich cenniku HEQ5 z płytą Syntrek - sa to nowe modele malowane na biało, identyczne jak seria PRO Sky Watchera tylko bez GoTo. Tutaj bardziej niz o materiał i łozyskowanie należałoby zapytać jakie mają PE te montaze, bo to jest wynikowa sprawa najbardziej widoczna przy robieniu zdjęć. A co do PE to maja około +/- 15-20" czyli nieźle a że przebieg dość gładki to i guidować łatwo.

Sam tez mam w planach kupić ten montaż (nową wersję), ciesze się że nie będę pierwszym w PL który będzie go miał :)
qbanos
 

PostOrion | 20 Gru 2006, 23:48

Dziękuję za szybką odpowiedź - Byłem właśnie w sklepie Delta Optical - nowo otwarty od 3 miesięcy w samym centrum Warszawy - i powie że wywarł na mnie duże wrażenie ten nowy model HEQ5 - jest masywny ma pilota statyw itd… i jest w 2 kolorach ciemny metalik i biały.

Może ktoś jeszcze napisze na ten temat - wielkie dzięki! :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 42
Rejestracja: 11 Gru 2006, 23:47
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 21 Gru 2006, 00:13

W ubiegłym tygodniu wstąpiłem do sklepu DO w centrum Warszawy jako, że przechodziłem akurat w pobliżu. Zastałem jako sprzedawców młodych ludzi - chłopaka i dziewczynę.

Moją uwagę zwrócił montaż HEQ5 stojący na ekspozycji z tym, że pręt przeciwagi z dwiema przeciwwagami wiszącymi na jego końcu był dość mocno odchylony od pionu (był prawie poziomo) a po drugiej stronie osi RA nie wisiał żaden teleskop :!: Sprzęgło w osi RA było bardzo mocno zaciśnięte (sprzęgło zaciska się raczej z czuciem jeśli to ma być sprzęgło). Przypuszczam, że bardzo mocne zaciśnięcie sprzęgła umożliwiało utrzymanie dużego ciężaru (przeciwwag) na końcu osi RA, bo inaczej przeciwwagi powędrowałyby samoczynnie w dół (do pionu) pod wpływem ziemskiej grawitacji. Montaż wyglądał jakby lepiej pod wzgledem atrakcyjnosci sprzedaży ale zwróciłem uwagę sprzedającym, że przypadkowy oglądający może dodatkowo oprzeć się lub potrącić pręt przeciwwagi i tym samym zniszczyć montaż (mocno nadwyrężyć ślimaka) gdyż dzwignia na niego (z przeciwwagami na końcu pręta przeciwwagi), bez równoważacego je po drugiej stronie teleskopu jest jednak dość znaczna. Z pewnym trudem odblokowałem sprzęgło w osi RA aby przeciwwagi znalazły się w najniższym (prawidłowym bez teleskopu na drugim końcu osi RA) położeniu.

Moje sugestie, że tak jest bezpieczniej dla montażu wywołały lekkie zdziwienie młodej kobiety za ladą w sklepie. :wink:

Może mam jednak pewne nawyki ale nie lubię kupować od kogoś, kto nie ma pojęcia jak się używa to co się sprzedaje. Wolałbym nie trafić na ten montaż z ekspozycji DO przy ewentualnym zakupie HEQ5. :?

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 21 Gru 2006, 00:24, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostSebastian_wawa | 21 Gru 2006, 00:18

Moje sugestie, że tak jest bezpieczniej dla montażu wywołały lekkie zdziwienie młodej kobiety za ladą w sklepie ;)


Pewnie nie wiedziała nawet o czym mówisz :lol:

Orion - a jak Ty byłeś to w jakiej pozycji był montaż :?:

Pozdrawiam,
Seba
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostOrion | 21 Gru 2006, 00:32

Witam!

Wcześniej na tym montażu był zamontowany teleskop Celestron C11-S
Być może że ktoś go zakupił - i dlatego było tak jak to opisałeś :D

A co do fachowej obsługi w DO to masz rację!

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
 
Posty: 42
Rejestracja: 11 Gru 2006, 23:47
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 21 Gru 2006, 00:32

To jeszcze nic. Dzisiaj bedac w Saturnie ujrzalem wystawionych kilka teleskopow. Oprocz nich zlozone byly dwa montaze, z przeciwwagami oczywiscie i bez teleskopu po drugiej stronie, a jakze. ;-) Z ciekawosci podszedlem do jednego z nich i zerknalem tak na szybko jak sie sprawuje (to bylo cos okolo EQ-5). Luzy koszmarne. Na koncu preta przeciwwagi wychodzilo okolo 20 mm. :shock:

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostSebastian_wawa | 21 Gru 2006, 00:43

Orion - zajrzałem właśnie na Twoją stronkę (tą pierwszą) i przyznam że jestem pod wrażeniem :) Dużo informacji przydatnych początkującym, jak i nieco bardziej zaawansowanym urzytkownikom - mam nadzieję że stronka będzie się prężnie rozwijać :D


Mam tylko jedną uwagę - wywal komponent który pobiera dane z google-analytics.com bo bardzo wydłuża czas wgrywania stronki, a co gorsze nie pozwala wgrać się niektórym fotkom, zanim się sam nie załaduje :idea:

Gregory - a czego się po Saturnie spodziewać :lol: Ale jednak 20 mm to :shock:

Pozdrawiam,
Seba
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postzbyszek | 21 Gru 2006, 00:49

Jak pret przeciwwagi nie jest dokrecony i zakontrowany /lekko/ to ma luzy na gwincie . Wtedy tak lata , ale nie ma to nic wspolnego z luzami w glowicy.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostGregory | 21 Gru 2006, 00:52

zbyszek napisał(a):Jak pret przeciwwagi nie jest dokrecony i zakontrowany /lekko/ to ma luzy na gwincie . Wtedy tak lata , ale nie ma to nic wspolnego z luzami w glowicy.


Z tym ze pret przeciwwagi byl dokrecony i zakontrowany, zas luz wystepowal pomiedzy slimakiem a slimacznica co bylo doskonale wyczuwalne no i widoczne wlasnie po precie przeciwwagi - tak duzy byl to luz. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 21 Gru 2006, 00:54, edytowano w sumie 3 razy
Gregory
 

PostDominik Woś | 21 Gru 2006, 00:52

Grzesiek - początkujący kupi wszystko co nazywa się teleskop lub ma dobre opinie (na przykład opinie na Astronoce.pl, itp.). Osobiście również jako początkujący kupiłem kiedyś używanego U13 na Allego (niby Cassegrain z lustrem 250mm - maksymalny chłam). Jak się poźniej dowiedziałem Bracia U sprzedali ten teleskop ojcu umierającej na raka dziewczynki aby przed śmiercią miała trochę radości z obserwacji, a ja go odkupiłem jako laik po jej śmierci bo leżał bezużyteczny i tylko miejsce zajmował w kącie mieszkania w bloku.

Pamiętam jak zadzwoniłem do Janusza czy da się coś w tym teleskopie zmodernizwoać a on mi powiedział, że NIC i się nie podejmuje natomast Pan Jacek Uniwersał (była jak sądzę gwiazda TVP1) powiedział mi, że za 6500 zł :!: (4 lata temu) dorobi mi prowadzenie zegarowe do tego maksymalnie chwiejnego montażu i przeczyści lustro. :D

Od tego wydarzenia bardzo krytycznię podchodzą do producentów, czy też sprzedawców sprzętu optycznego. Przykre ? Szczególnie z tą dziewczynką bo przed śmiercią nie miała okazji popatrzeć porzadnym sprzetem na niebo. :cry: Też czułbym się oszukany :?: :evil:

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś 21 Gru 2006, 01:14, edytowano w sumie 4 razy
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostOrion | 21 Gru 2006, 00:52

Poprawię - dzięki za wskazówkę, ale zrobię to w innym terminie - mam za mało wolnego czasu - (z zawodu jestem Informatykiem i Webmasterem)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
 
Posty: 42
Rejestracja: 11 Gru 2006, 23:47
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 21 Gru 2006, 01:18

Dominik smutna historie opowiedziales... ech... Jedynym pocieszeniem jest fakt ze teraz sa juz troche inne czasy, i swiadomosc ludzi jakby wieksza. No nie zupelnie wszystkich, ale wlasnie po to sa rozne serwisy w sieci, typowo astronomiczne, aby moc bardziej na temat niektorych spraw sie dowiedziec i poczuc wlasciwy grunt pod nogami. Kiedys tego nie bylo, zas sam Internet w Polsce dopiero zdobywal swoja popularnosc.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostDominik Woś | 21 Gru 2006, 01:23

Gregory napisał(a):Dominik smutna historie opowiedziales... ech... Jedynym pocieszeniem jest fakt ze teraz sa juz troche inne czasy, i swiadomosc ludzi jakby wieksza. No nie zupelnie wszystkich, ale wlasnie po to sa rozne serwisy w sieci, typowo astronomiczne, aby moc bardziej na temat niektorych spraw sie dowiedziec i poczuc wlasciwy grunt pod nogami. Kiedys tego nie bylo, zas sam Internet w Polsce dopiero zdobywal swoja popularnosc.

Pozdrawiam,
Gregory


Grzesiek,

Może właśnie dlatego trochę bardziej niz powinienem angażuję się w przekazywanie informacji na forum. Może te informację komuś się przydadzą i je do czegoś pożytecznego wykorzysta.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 21 Gru 2006, 01:23

Domek napisał(a):Może właśnie dlatego trochę bardziej niz powinienem angażuję się w przekazywanie informacji na forum. Może te informację komuś się przydadzą i je do czegoś pożytecznego wykorzysta. :roll:


No i nie ma w takim dzialaniu kompletnie nic zlego. :) Wrecz przeciwnie, warto nasladowac i dzielic sie zdobyta wczesniej wiedza, doswiadczeniami, najlepiej jak to potrafimy. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postqbanos | 21 Gru 2006, 10:09

Jeśli chodzi o kolor HEQ5 to stara wersja jest czarna, nowa biała. Różnią sie one od siebie mechaniką, nowa wersja ma nowe przekładnie, sprzegła i napędy zdaje się oraz chyba pilota, dlatego ja będę kupował wersję białą.
qbanos
 

PostLesioQ | 21 Gru 2006, 11:38

Qbanos, rozumiem, że zakładasz, że nowe tzn. lepsze ...
Niestety czasami rzeczy robi się jeszcze raz jako nowe ale nie po to by były lepsze, lecz bo są tańsze w produkcji. Czy mamy jakieś porównania tych 'takich samych' montaży ?

Piotr.K
SCT8, SiTech:GEM_ATM, Pyxis6M
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 21 Gru 2006, 14:13

Testowałem akurat z Turem starą, czarną wersję EQ-6 i ten montaż po teście zostaje jako mój własny, dokupię tylko do niego guiderek ST-4 z którym jak sprawdziliśmy dobrze współpracuje i na razie nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba, wolę starszą a solidniejszą mechanikę od nowej masówki i PE w granicach +-10" bez guidera w zupełności mnie w niej zadowala 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos | 21 Gru 2006, 16:19

Janusz_P. napisał(a):Testowałem akurat z Turem starą, czarną wersję EQ-6 i ten montaż po teście zostaje jako mój własny, dokupię tylko do niego guiderek ST-4 z którym jak sprawdziliśmy dobrze współpracuje i na razie nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba, wolę starszą a solidniejszą mechanikę od nowej masówki i PE w granicach +-10" bez guidera w zupełności mnie w niej zadowala 8)


Nowe EQ6 rónież ma takie PE i weź Janusz nie gadaj że starsza mechanika jest lepsza bo jest to taka sama masówka!! Nowa wersja jest o wiele lepsza, można z łatwością wyposażyc ją w sytem GoTo przez tylko zmianę pilota. W starych egzemplarzach zdarzało się że montaż miał PE +/-40" a nawet wiecej. W nowych białych wersjach juz tego nie ma.

Zresztą nie dyskutujemy nad EQ6 a HEQ5 wiec Twój post jest niezwiązany z tematem :lol:

Porównując przebiegi PE starego i nowego HEQ5 mozna zauważyc że jest ono zdecydowanie płynniejsze i łagodniejsze w nowym, a to ważna cecha jesli chodzi o guiding (przypomina sinusoidę, nie to co w starym)
qbanos
 

PostJanusz_P. | 21 Gru 2006, 17:54

Przetestowałes tak z rzędu 10 sztuk czy tylko tak przedświatecznie sobie gdybasz :wink: :lol: 8)
Swoją wypowiedź opieram na konkretnym doświadczeniu (czytaj pomiarze PE), inaczej nie zabierałbym zdania ale fakt , testowałem tylko jedną sztukę która akurat była na sklepie czyli statystycznie próbka nieduża :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos | 21 Gru 2006, 18:15

Janusz_P. napisał(a):Przetestowałes tak z rzędu 10 sztuk czy tylko tak przedświatecznie sobie gdybasz :wink: :lol: 8)
Swoją wypowiedź opieram na konkretnym doświadczeniu (czytaj pomiarze PE), inaczej nie zabierałbym zdania ale fakt , testowałem tylko jedną sztukę która akurat była na sklepie czyli statystycznie próbka nieduża :wink:


Zatem skoro sam nie przetestowałeś 10 sztuk to na jakiej podstawie twierdzisz że starsza mechanika jest solidniejsza?? Ja naprawdę duzo sie naczytałem o obydwu tych montażach w internecie, rozmawiałem z niejednym ich dystrybutorem i mam podstawe żeby sobie wyrobić takie zdanie. :lol:

pozdrawiam i wesołych Świąt!
qbanos
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat