Mały aparat do fotografii i prostej astrofografii

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostCharon X | 03 Sty 2007, 20:14

Znacie może jakiś mały i tani aparat cyfrowy w miarę dobry do robienia w miarę fajnych fotek przyrody, zjawisk na niebie (burze, tęcze, halo, wschody i zachody Słońca itp.) i nadający się do robienia zdjęć Słońca (z filtrem) i Księżyca (ew. planet) przez refraktor 60/700. Na aparat mogę wydać ok. 300 zł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostJanusz_P. | 04 Sty 2007, 09:04

Chyba w Matrixie wsysło Ci jedno zero z kwoty 3000 zł :shock:
Za 300zł nie kupisz dobrego aparatu nawet do jednego z tych zastosowań które tu wymieniłeś co dopiero do wszyskich łącznie :roll:
Najtańszy z sensownych to używka 300D w cenie od 1200 do 1500 zł oczywiście z drugiej ręki :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 04 Sty 2007, 16:25

Można również pokombinować z modyfikacją kompakta :) Da się już coś wyciągnąć ale musi mieć dluższe czasy naświetlania :)
Oto surowe zdjęcie z czasem naświetlania 16 sekund na iso 400 prowadzone na Meade ETX 70AT, ostrość zostawia troszkę do życzenia ale już mam sposób na to i czekam na wyprubowanie podczas ładnej nocy a prowadzenie teleskopu niejest tak złe ponieważ niewidać by gwiazdki były rozmazane na poniższym zdjęciu :)
Image
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postqbanos | 04 Sty 2007, 16:29

O rany, jaki ampglow!!! No i hotów tez nie brakuje. Jak masz mozliwość to odejmij darka
qbanos
 

PostRammstein | 04 Sty 2007, 16:39

Specjalnie wstawiłem zdjęcie nieobrobione by pokazać jak to wygląda bez obróbki :) Ostatnio udało mi się włączyć opcje zapisu zdjęć w formacie RAW :) Ale jeszcze niemiałem okazji wyprubować tej opcji w astrofoto.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postqbanos | 04 Sty 2007, 16:43

No tutaj raczej nic poza odjęciem darka nie pomoze :) Czasów naswietlania też raczej nie wydużysz. :lol:
qbanos
 

PostRammstein | 04 Sty 2007, 17:19

Wersja z odjętym darkiem :)
Image
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 04 Sty 2007, 17:29

Od razu lepiej ale dark za "mocny" lub robiony na wiekszym ISO lub w za wyskoiej temperaturze bo zostawił czarne dziury w mgławicy :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 04 Sty 2007, 17:35

Dark był dorabiany :( Zrobiłem podczas fotografii ale przez pomyłkę został usuniety z resztą materiału która nienadawała się do obróbki :(
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postqbanos | 04 Sty 2007, 17:46

Widac ze to nie dark od razu bo pojawiły się jakies schodki w tle :) Wygląda to tak jakbys ręcznie tego ampa usunął. :lol:
qbanos
 

PostRammstein | 04 Sty 2007, 17:49

Registax tak mi zrobił to.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postqbanos | 04 Sty 2007, 17:58

Rammstein napisał(a):Registax tak mi zrobił to.


Skoro widzisz że coś jest nie tak to czemu polegasz na programach?
Ten ETX jest na montażu azymutalnym?? Jesli tak to będzie problem zarówno z robieniem dłuższych ekspozycji jak i z cykaniem kilkudziesięciu fotek bo wyjdzie rotacja pola i potem tego nie poskładasz.
qbanos
 

PostRammstein | 04 Sty 2007, 18:18

Ale jest również opcja uruchomienia teleskopu w trybie paralektycznym :) Ale trzeba do tego dorobić specjalny montaż, widziałem kiedyś w necie taki montaż, był zrobiony z desek i koleś ładne efekty osiągał. Nawet Koński Łeb sfotografował :shock:
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postqbanos | 04 Sty 2007, 18:25

Rammstein napisał(a):Ale jest również opcja uruchomienia teleskopu w trybie paralektycznym :) Ale trzeba do tego dorobić specjalny montaż, widziałem kiedyś w necie taki montaż, był zrobiony z desek i koleś ładne efekty osiągał. Nawet Koński Łeb sfotografował :shock:


Po prostu musisz zainstalować sobie wedge'a :lol:
Szkoda że to achromat, ale przynajmniej w miarę jasny :)
Spróbuj dokładniej ustawić ostrość.
qbanos
 

PostRammstein | 04 Sty 2007, 18:44

W necie znalazłem sposób na ostrość :) Przed obiektyw daje się krzyż i robi foto na jasnej gwieździe i gdy powstaje krzyż wokuł gwiazdy to znaczny że ostrość jest OK. Ale jeszcze nieprubowałem tego, krzyż już dawno jest gotowy :P
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postqbanos | 04 Sty 2007, 18:54

Są różne sposoby ustawiania ostrości - ten który opisałeś polega na obserwacji "spajków" takie jak wystepują w Newtonach (dyfrakcja na pająku) Po prostu patrzysz kiedy spajki będą najcieńsze, wtedy ostrość jest w miarę dobrze ustawiona. W kopmakcie jest ten problem że podgląd masz tylko na LCD.

Wg mnie lepszym sposobem jest po prostu ustawienie zgrubne ostrości na oko patrząc na wyświetlacz a potem cykając zdjęcia z krótkimi czasami sprawdzanie czy jest maksymalnie ostro i ewentualne minimalne regulowanie.

Poszukaj też maski Hartmanna :)
qbanos
 

PostCharon X | 05 Sty 2007, 15:02

Janusz_P. napisał(a):Chyba w Matrixie wsysło Ci jedno zero z kwoty 3000 zł :shock:
Za 300zł nie kupisz dobrego aparatu nawet do jednego z tych zastosowań które tu wymieniłeś co dopiero do wszyskich łącznie :roll:
Najtańszy z sensownych to używka 300D w cenie od 1200 do 1500 zł oczywiście z drugiej ręki :idea:


Nie przesadza Pan ? Ludzie robili w miarę fajne fotki Księżyca tańszymi aparatami przystawiając aparat do okularu. Tylko, że zdjęcie, które ja określam jako dobre, dla Pana już takie dobre nie jest :wink: . Pewnie podobnie jest z aparatami. Tysiącami złotych na razie nie dysponuje, a jakiś aparat cyfrowy chcę mieć, bo nie mam żadnego.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostAnka_U | 05 Sty 2007, 15:05

A sprzedaż ratalna nie wchodzi w grę? Aparat za 1000 zł to miesięczne raty w wysokości ok. 85 zł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostJanusz_P. | 05 Sty 2007, 17:57

Jeśli nie stać Cię na używaną lustrzankę to tymbadziej na nowego kompakta :idea: , pomyśl logicznie, będzie praktycznie nieprzydatny do astrofoto i okaże sie niebawem nietrafionym zakupem na który Cię absolutnie nie stać :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostCharon X | 05 Sty 2007, 22:37

Janusz_P. napisał(a):Jeśli nie stać Cię na używaną lustrzankę to tymbadziej na nowego kompakta :idea: , pomyśl logicznie, będzie praktycznie nieprzydatny do astrofoto i okaże sie niebawem nietrafionym zakupem na który Cię absolutnie nie stać :roll:


Przecież są też kompakty za 400 zł. Chyba da się nimi fotografować Słońce i Księżyc. Zresztą to ma być aparat ogólnie do fotografii, a nie tylko do Słońca i Księżyca. Zresztą jak będę miał ponad 1000 zł to wolę wydać na nowy teleskop. Na poważniejsze astrofoto przyjdzie jeszcze czas.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostJanusz_P. | 06 Sty 2007, 10:52

Charon X napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Chyba w Matrixie wsysło Ci jedno zero z kwoty 3000 zł :shock:
Za 300zł nie kupisz dobrego aparatu nawet do jednego z tych zastosowań które tu wymieniłeś co dopiero do wszyskich łącznie :roll:
Najtańszy z sensownych to używka 300D w cenie od 1200 do 1500 zł oczywiście z drugiej ręki :idea:

Nie przesadza Pan ? Ludzie robili w miarę fajne fotki Księżyca tańszymi aparatami przystawiając aparat do okularu. Tylko, że zdjęcie, które ja określam jako dobre, dla Pana już takie dobre nie jest :wink: . Pewnie podobnie jest z aparatami. Tysiącami złotych na razie nie dysponuje, a jakiś aparat cyfrowy chcę mieć, bo nie mam żadnego.


Absolutnie nie przesadzam. dobry, no powiedzmy w miarę dobry kompakt do astrofoto jak Nikon CP-4500 to koszt przewyższający lub porównywalny z używaną lustrzanką Canon 300D a lustrzanka daje naprawdę wielkie, nie osiagalne dla żadnego kompaktu możliwości poprzez swoją otwartą architekturę której najważniejszą cechą jest wymienność obiektywów.
Nie będę Cię namawiał na zakup analogowej lustrzanki bo to już na obecnym etapie technologicznym anachronizm i podchodzi raczej pod muzealnictwo lub kolekcjonerstwo :wink:
Natomiast nadal odradzam Ci zakup kompaktu cyfrowego skoro nie stać cie na dobry to nie kupuj byle jakiego, pamiętaj że cena jest w sprzęcie astrofoto wprost proporcjonalna do jakości i możliwości sprzętu
Kupując co popadnie tylko oddalasz się od wyznaczonego celu jakim jest astrofoto a szybciej było by dozbierać jednak do lustrzanki niż trwonić kasę na byle co, radzę ci to jako praktyk z wieloletnim doświadczeniem a czy z tej rady skorzystasz czy też powielisz nasze bolesne błędy to zależy już tylko od Ciebie :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat