zakup na e bay? prośba o radę.

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postllero1 | 06 Sty 2007, 20:22

witam!
Przymierzam się do kupna teleskopu na e bayu . czy ma ktos jakies doświadczenia w kupowaniu na ebay?
Czy warto coś takiego kupić i który będzie lepszy?
http://cgi.ebay.pl/SILVER-CASSEGRAIN-90 ... dZViewItem
2.
http://cgi.ebay.pl/BURGUNDY-16-40x-80mm ... dZViewItem
3.
http://cgi.ebay.pl/Celestron-130-mm-C-1 ... dZViewItem

do tej pory patrzyłem przez lunetkę 64/400 lecz to trochę mało, porzebuję przenosny nieduży teleskop do obserwacji nieba i czasem do fofo przyrody.
Pozdrowienia!.
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

Postzbyszek | 06 Sty 2007, 21:32

Pytales sie o koszty transportu ? 150-200 $ dla teleskopu kiedys mi wstepnie policzono. Dodaj clo . Jedynie jak masz znajomych to mozna pokusic sie o zakup z USA calego telepa . Kupic zaden problem, zaplacisz karta poprzez paypal .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postllero1 | 07 Sty 2007, 18:32

co do kosztów wysyłki, nie orientowałem się że mogą być tak wysokie-
przeszło 100$ to prawie cena teleskopu.
Nie ukrywam że szukam coś taniego stąd moje zainteresowanie e bayem.
Może ktoś się wypowie co do jakości wybranych przezemnie telskopów?
Może jakieś inne pomysły na kupno cos taniego a względnie o przyzwoitej jakości.
Pozdrowienia!

[/img]
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

Postzbyszek | 07 Sty 2007, 18:51

Kompletna tuba 150/750 Newtona zwykle w odsprzedazy bywa po 350 zl.
Montaz Dobsona do niej zrobisz juz za ok 50 zl.

Transport samolotem za mala, tania lunetke kosztowal 36$, clo 75 zl.
statkiem o 1/3 taniej ale wielokrotnie dluzej .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postllero1 | 10 Sty 2007, 14:38

Interesuje mnie bardziej jakiś jasny refraktor lub mak ponieważ chciałbym
czasem robic jakies foty przyrody lub astrofoty.
Musi być coś mobilnego, mam refraktorek na bazie pzo 64/400 lecz to trochę dla mnie za mało "w miare jedzenia rośnie apetyt".
Pytałem w banku jak mógłbym zapłacić za tranzakcję na ebaju czek imienny koszt około 50zł + koszy zagranicznego banku 80zł ,to dużo.
Zna ktoś tańszy sposób zapłaty za tranzakcję zagranicze?

ps. nie posiadam konta lecz tylko rachunek rozliczeniowy.
Pozdrowienia!
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

Postzbyszek | 10 Sty 2007, 17:06

Ebay oferuje cos takiego jak platnosc poprzez paypal .
Rejestrujesz sie i placisz porzez wystawiony przez sprzedawce dokument mailem otrzymany. Aby zarejestrowac sie to musisz miec karte kredytowa lub debetowa ale z chyba Inteligo , LUkas .
W Inteligo z powiadomieniem SMS to w ciagu kilku minut mozna sie zarejestrowac z potwierdzeniem bo w SMS-ie o probnej transakcji sa numery co umozliwiaja pelna rejestracje.
Nim zaczniesz licytowac to zapytaj sie sprzedawcy czy i za ile wysyla do Polski.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postllero1 | 10 Sty 2007, 21:00

Dzięki Zbyszek za rady, sprubuję się zarejestrować w pay palu -tylko niewiem czy akceptują karty maestro z pkao s.a.
Może ktoś by się wypowiedział co do jakości wybranego przezemnie sprzętu?
Pozdrowienia!
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

Postqbanos | 10 Sty 2007, 21:03

llero1 napisał(a):Dzięki Zbyszek za rady, sprubuję się zarejestrować w pay palu -tylko niewiem czy akceptują karty maestro z pkao s.a.
Może ktoś by się wypowiedział co do jakości wybranego przezemnie sprzętu?
Pozdrowienia!


Zdaje się ze karty Maestro nie są akceptowane.
Tutaj jest na temat Paypal'a :

http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... ntry217231
qbanos
 

PostDominik Woś | 10 Sty 2007, 22:24

qbanos napisał(a):
llero1 napisał(a):Dzięki Zbyszek za rady, sprubuję się zarejestrować w pay palu -tylko niewiem czy akceptują karty maestro z pkao s.a.
Może ktoś by się wypowiedział co do jakości wybranego przezemnie sprzętu?
Pozdrowienia!


Zdaje się ze karty Maestro nie są akceptowane.
Tutaj jest na temat Paypal'a :

http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... ntry217231


Jak zwykle do opisu na A-F jest on mało konkretny i niepełny. :wink: Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rejestracja na Astromarcie kosztuje 12 USD i jest możliwa jedynie przy wykorzystaniu karty kredytowej. 8) To tak aby Astromat miał dane o rejestrujących się sprzedających i kupujących w celu zwiększenia bezpieczeństwa transakcji. :D

Po drugie - przesyłki do określonej wartości zadeklarowane w USA przez sprzedającego jako "Gift" będą zwolnione z opłat celnych i VAT. Jaka to jest wartość ? Jeśli dobrze pamiętam jest to 45 euro lub równowartość w innej walucie. :wink:

Jeśli sprzedający zaznaczy w deklaracji celnej nadawcy prostokącik "Commercial" - tak powinno być jeśli kupujemy :wink: - to wolna od cła wartość przesyłki spada do (jesli dobrze pamiętam) 22 euro (lub jej równowartości). :wink:

Urząd Celny wyliczając opłaty celne do wartości towaru doliczy koszty przesyłki, potem cło i podatek VAT.

Co do płatnosci przez Paypal to potrzebujemy karty kredytowej (z wypukłym numerem i imieniem i nazwiskiem lub karty, która umożliwia płatności w internecie (polecam tak jak Hans kartę z możliwością doładowania określonej kwoty bezpośrednio przed realizacją transakcji).

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 11 Sty 2007, 20:04, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzbyszek | 10 Sty 2007, 22:46

Przez paypal place zwykla karta debetowa VISA elektron z inteligo.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDominik Woś | 10 Sty 2007, 22:54

zbyszek napisał(a):Przez paypal place zwykla karta debetowa VISA elektron z inteligo.


Pewnie jest to karta, która umożliwia płatności w internecie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzbyszek | 10 Sty 2007, 23:18

Domek napisał(a):
zbyszek napisał(a):Przez paypal place zwykla karta debetowa VISA elektron z inteligo.


Pewnie jest to karta, która umożliwia płatności w internecie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Jest to zwykla bankomatowa karta . Przypadkiem wyszlo, ze ma nr na pasku gdzie podpis jest . Jakies cyfry z tego nr sa potrzebne do autoryzacji karty. Choc moze nie wiem, ze to karta do platnosci w internecie , Inteligo ja rozprowadzalo jako zwykla karte .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostPablito | 10 Sty 2007, 23:25

zbyszek napisał(a):Jest to zwykla bankomatowa karta . Przypadkiem wyszlo, ze ma nr na pasku gdzie podpis jest . Jakies cyfry z tego nr sa potrzebne do autoryzacji karty. Choc moze nie wiem, ze to karta do platnosci w internecie , Inteligo ja rozprowadzalo jako zwykla karte .

Są to trzy ostatnie cyfry z ciągu dziewiętnastu liczb. Miałem parę lat temu kartę bankomatową z PKO BP i pamiętam że nie miała tych cyferek, było ich tylko 16. Teraz nie wiem jak to wygląda ale wg mnie powinna je mieć już każda karta.
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostHans | 11 Sty 2007, 11:08

Cześć

Domek napisał(a):(...)
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rejestracja na Astromarcie kosztuje 12 USD i jest możliwa jedynie przy wykorzystaniu karty kredytowej. (...)


Nie jest to co piszesz wymagane. Rejestracja jest darmowa i nie wymaga karty CC.

Domek napisał(a):(...)
Urząd Celny wyliczając opłaty celne do wartości towaru doliczy koszty przesyłki, potem cło i podatek VAT.


Odrobinke inaczej. Podstawa to wartość zdeklarowana na przesyłce. Jezeli zawiera shippment to i od przesyłki nam dowalą. Do podstawy jest najpierw doliczany VAT a dopiero od tej sumy Cło.

Co do możliwosci omijania vatu i cła uznałem, że nie było by wskazane aby w publicznym miejscu była opisana droga inna niz formalna, w pełni zgodna z polskimi przepisami.

Jeżeli ktoś ma ciekawe rozwiązania lub usprawnienia procedury które nie sa zawarte w moim poście proszę o uzupełnienia. Im wiecej informacji tym mniej nieporozumien i pomyłek. Niestety dla całej masy sprzętu takie witryny jak astromart to jedyna droga. Wiele marek w ogóle nie ma polskich dystrybutorów. :(
Pozdrawiam.
Hans
 

PostPablito | 11 Sty 2007, 12:32

Hans napisał(a):Nie jest to co piszesz wymagane. Rejestracja jest darmowa i nie wymaga karty CC.

Nie dalej jak tydzień temu chciałem się zarejestrować i zatrzymałem się na opłacie za rejestrację. Pamiętam, że pisali tam, że opłata obowiązuje od kilku tygodni.

Hans napisał(a):Odrobinke inaczej. Podstawa to wartość zdeklarowana na przesyłce. Jezeli zawiera shippment to i od przesyłki nam dowalą. Do podstawy jest najpierw doliczany VAT a dopiero od tej sumy Cło.

Hans, jest tak jak pisze Domek - na 100%. Co miesiąc mam w łapie parę SAD'ów i wiem co mówię :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostHans | 11 Sty 2007, 12:49

Pablito napisał(a):Nie dalej jak tydzień temu chciałem się zarejestrować i zatrzymałem się na opłacie za rejestrację. Pamiętam, że pisali tam, że opłata obowiązuje od kilku tygodni.


O w mordeczke, ale jaja! No to cenna wiadomość, ja rejestrowałem sie jakieś 3-4 miesiace temu i nic takiego nie było! :shock: . Dzięki za info.

Hans, jest tak jak pisze Domek - na 100%. Co miesiąc mam w łapie parę SAD'ów i wiem co mówię :wink:


Przekazuje informację jak została potraktowana moja konkretna przesyłka. Podstawa = wartość zdeklarowana w przesyłce. Od tego 22% VAT i dopiero od tej sumy 6% cło.

Pozdrawiam.
Hans
 

PostPablito | 11 Sty 2007, 13:09

Hans napisał(a): Przekazuje informację jak została potraktowana moja konkretna przesyłka. Podstawa = wartość zdeklarowana w przesyłce. Od tego 22% VAT i dopiero od tej sumy 6% cło.
Pozdrawiam.

Kwota do zapłaty wyjdzie ta sama.

Jednak Art.29 ust. 13 i 15 Ustawy o podatku od towarów i usług mówią wyraźnie, że podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło i koszty transportu (są tam również inne koszty tutaj niewystępujące). W zasadzie ma to znaczenie tylko dla firm, gdzie wykazuje się podstawy opodatkowania itp. Janusz wie o co chodzi :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Postmisiekc | 11 Sty 2007, 13:12

Hans napisał(a):
Pablito napisał(a):Hans, jest tak jak pisze Domek - na 100%. Co miesiąc mam w łapie parę SAD'ów i wiem co mówię :wink:


Przekazuje informację jak została potraktowana moja konkretna przesyłka. Podstawa = wartość zdeklarowana w przesyłce. Od tego 22% VAT i dopiero od tej sumy 6% cło.

Pozdrawiam.

Z punktu widzenia osoby prywatnej i koncowej kwoty do zaplacenia to chyba i tak wszystko jedno - podobno mnozenie jest przemienne. Natomiast mi osobiscie kiedys policzyli najpierw clo, a potem VAT :)
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 11 Sty 2007, 20:01

misiekc napisał(a):
Hans napisał(a):
Pablito napisał(a):Hans, jest tak jak pisze Domek - na 100%. Co miesiąc mam w łapie parę SAD'ów i wiem co mówię :wink:


Przekazuje informację jak została potraktowana moja konkretna przesyłka. Podstawa = wartość zdeklarowana w przesyłce. Od tego 22% VAT i dopiero od tej sumy 6% cło.

Pozdrawiam.

Z punktu widzenia osoby prywatnej i koncowej kwoty do zaplacenia to chyba i tak wszystko jedno - podobno mnozenie jest przemienne. Natomiast mi osobiscie kiedys policzyli najpierw clo, a potem VAT :)


Opłaty celno-podatkowe są liczone tak:

[Wartość przedmiotu] x [Stawka celna] = X

[X] + [Wartość przedmiotu] = Y

[Y] + [Koszty przesyłki] = Z

[Z x 22% (VAT)] + [X] = Kwota należności celnych do zapłaty. :wink:

Co do tego czy opłata 12 USD obiązuje również użytkowników Astromarta, którzy zarejestrowali się przed wprowadzeniem opłaty to tzw. "starych użytkowników" opłata nie będzie obowiązywać o ile nie zapragną zmienić danych w swoim profilu użytkownika (np. adresu e-mail).

Zresztą poniżej oficjalny komunikat adminów Astromartu z 18 grudnia 2006 r.:

1) Starting Wednesday access to AstroMart for NEW - repeat - NEW accounts will be $12
2) If you have an AstroMart account NOW and you do NOT CHANGE YOUR EMAIL ADDRESS OR INFORMATION - this will not effect you at ALL
3) Starting Wednesday NEW user will be able to use ANY email address because we will have their credit card information and contact information. I will no longer have to check EACH email address to see if it is a free ISP or not.
4) If you have previously paid AstroMart the $12 fee for an email account you will be able to change your information for FREE
5) If you are a present AstroMart member and you change your email address or information BEFORE Wednesday you will be able to do it FREE - after Wednesday you will be charged $12
WE have seen that this does work for the NEW AOL accounts and GMAIL and YAHOO and HOTMAIL so we see it as an easy transition with little to NO PAIN for 99.9% of AstroMart users.

Thank you


Prośba (do Qbanosa) - na przyszłość należałoby powstrzymać się z wrzucaniem na Astromaniaku linków do marnej jakości informacji z bratnich forów. :wink: Trochę szkoda czasu na poprawianie informacji z innych forów i serwisów (jak to miało miejsce z testami montaży Astronocy). :wink: 8)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postllero1 | 11 Sty 2007, 21:42

Jak dla mnie to zbyt skomplikowane, moze znajdę kogoś kto mi przywiezie wtedy bedzie bez cła i tych wszyskich formalności z zakładaniem konta, rejestracją w palpayu, płaceniam cła itd..lub może trafi się cos uzywanygo, lub sam obiektyw.
Dzięki wszystkim za rady.
Pozdrowienia!
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

Postzbyszek | 11 Sty 2007, 21:51

Co do linkow to kiedys na tamtym forum wszystkie niepoprawne w naszych postach kasowano. :D . Nawet w czesci nie warto tego nasladowac. :wink: :idea:

I tak z ciekawosci dzieki Domkowi poczytalem o kupowania w astromarcie co pisza na AF . W sumie ciekawe i warte przeczytania. Przy okazji przypomnialem sobie , ze z 2 lata temu tam sie rejestrowalem.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDominik Woś | 12 Sty 2007, 23:07

zbyszek napisał(a):Co do linkow to kiedys na tamtym forum wszystkie niepoprawne w naszych postach kasowano. :D . Nawet w czesci nie warto tego nasladowac. :wink: :idea:

I tak z ciekawosci dzieki Domkowi poczytalem o kupowania w astromarcie co pisza na AF . W sumie ciekawe i warte przeczytania. Przy okazji przypomnialem sobie , ze z 2 lata temu tam sie rejestrowalem.


Faktycznie, przypominam sobie nawet sytuację jak w jednym z postów, zamiast linka do recenzji na Astromaniaku, moderator AF przekopiował cały post (recenzję platformy) z Astromaniaka (normalnie "kopiuj/wstaw") ale przy okazji delikatne wyedytował niewygodny link do strony producenta platformy. :D Po zwróceniu uwagi wynikła spora awantura a ostatecznie temat zniknął z AF. :wink:

Od piszących poradniki dla innych "forumowiczów", na którymkolwiek z polskich forów należy wymagać jednak rzetelności, należytej staranności i wiedzy bo bardzo łatwo jest wprowadzić innych w błąd a to może ich przecież sporo kosztować. :?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości

AstroChat

Wejdź na chat