Teleskop do astrofotografii

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostCalineczka | 16 Sty 2007, 17:39

Witam serdecznie! :D
Chciałabym zasięgnąć Waszej porady w sprawie kupna teleskopu do astrofotografii. Już od dłuższego czasu przymierzam się do tego, ale nie mogę się zdecydować. Mieszkam w małej miejscowości niedaleko Gliwic, więc w pogodne noce niebo jest dosyć ciemne i ładnie widać drogę mleczną. Mój aktualny teleskop to Optisan star 900/114 II, który zupełnie nie spełnia moich oczekiwań :? Teraz chciałabym zaopatrzyć się w dobry sprzęt, który nada się zarówno do obserwacji wizualnych jak i do astrofotografii. Szukam czegoś o średnicy nie mniejszej niż 200m. Początkowo spodobał mi się ten teleskop:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=184
ale nie wiem, czy rzeczywiście jest tak dobry jak z opisu wynika, dlatego prosiłabym o poradę. Z recenzji na forum zainteresował mnie też teleskop Synta/Sky-Watcher DOB 8", ale on raczej nie nadaje się chyba do fotografii (???). Będę bardzo wdzięczna za pomoc, jeśli macie jeszcze inne propozycje to bardzo proszę. Jeśli chodzi o cenę to oczywiście liczy się każdy grosz, więc chciałabym nie wychodzić ponad 3500 zł :D Jeśli jeszcze pominęłam jakieś istotne informacje to proszę pytać :)

Z góry dziękuję :D
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 Sty 2007, 22:33

Postmisiekc | 16 Sty 2007, 18:18

W tej samej cenie jest to: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... ucts_id=30
i z tego co wiem do astrofotografii jest to znacznie powszechniej wykorzystywany teleskop niz ten z Twojego linka. Niestety przed jego zastosowaniem czeka Cie co najmniej zakup dodatkowych. Poczytaj sobie watek http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1511 o tych zmaganiach.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostMizar | 16 Sty 2007, 18:40

Orion to bardzo solidna firma i mogę Ci spokojnie polecić któryś z ich teleskopów. Ja mam SVP 80 ED i nie mogę narzekać. Mógłbym Ci jeszcze polecić w tej cenie Meade/Bresser R-152. To naprawdę potężna maszyna i do obserwacji i do astrofoto. Zresztą za tę kasę jest już dosyć spory wybór :)

Pozdrawiam
Orion SVP 80ED, Kronos 20x60
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 Lip 2005, 12:55
Miejscowość: Wa-wa

Postzbyszek | 16 Sty 2007, 19:23

Twoje plany w astrofoto to amatorskie zdjecia, czy super foty na super drogim sprzecie. MUsisz to rozruznic. Sam lichy aparat do robienia zdjec tez kosztuje kilka tysiecy .
Pierwszy typ to kamerka internetowa i obiektyw na koziolku czy klasycznym montazu.
Moze poczytaj temat :
http://astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1893
http://astromaniak.pl/viewtopic.php?t=696
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 17 Sty 2007, 10:26

W nowej ofercie Oriona model Newtona 8" na SVP będzie miał już w standardzie piękny, 2" wyciąg Crayforda który jest bardzo przydatny w uprawianiu astrofotografii.
Na Twoim jednak miejscu mierzyłbym w zdecydowanie mniejszy sprzęt do astrofoto na tego typu montażu, to tak wiesz porada z 25 letniego doświadczenia w astrofoto :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostCalineczka | 17 Sty 2007, 14:33

Dziękuję bardzo za wszystkie porady! Oczywiście moje plany w astrofotografii to w tej chwili amatorskie zdjęcia, ponieważ nie mam w tej dziedzinie doswiadczenia. Chciałabym jednak, by ten teleskop zadowalał mnie także w momencie kiedy już tego doświadczenia nabiorę :D Zastanawiam się teraz rzeczywiście poważnie nad mniejszym sprzętem (nie jak wcześniej pisałam 200mm), jest tylko jedno "ale". Czy teleskop o śr. 80mm i ogniskowej 600mm (np "Orion" SkyView Pro 80mm APO ED EQ) pokaże mi więcej niż Optisan o śr. 114mm i ogniskowej 900, który mam teraz? Może to głupie pytanie, ale na tym mi bardzo zależy. Chodzi mi szczególnie o obserwacje wizualne i fotografie obiektów DS (nie wykluczając przy tym oczywiście zupełnie planet). Zastanawiam się nad tym tym bardziej, że różnica w parametrach Oriona 200mm i 80mm jest, jak mi się wydaje, istotna, a cena prawie identyczna.
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 Sty 2007, 22:33

Postmisiekc | 17 Sty 2007, 17:01

I wlasnie sprawa sie skomplikowala. Otoz dobierajac sprzet do astrofotografii nalezy kierowac sie innymi kryteriami niz wtedy gdy chcemy naocznie podziwiac odlegle mglawice, gromady gwiazd czy galaktyki. W pierwszym przypadku istotna jest jakosc optyki, duza swiatlosila a przede wszystkim niewielki ciezar, zeby niezbyt drogi montaz w miare stabilnie prowadzil taki teleskop za ruchem gwiazd na niebie. Przykladem takiego zestawu, ktory mniej wiecej spelnia te wymagania jest wlasnie refraktor 80ED i montaz SkyView Pro. W drugim przypadku wazna jest przede wszystkim apertura (w uproszczeniu srednica soczewki lub lustra glownego). I dlatego pierwszy, zaproponowany przez Ciebie zestaw bedzie wtedy zdecydowanie lepszy. Jednak mniej wiecej tyle samo (a moze nawet nieco wiecej) zobaczysz w tym teleskopie http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=351
ktory jest niemal trzykrotnie tanszy. Faktem jest natomiast, ze Twoja pierwsza propozycja bedzie mogla byc wykorzystana w astrofotografii, czego nie mozna powiedziec o Syncie na Dobsonie.

Podsumowujac, Orion 200 mm jest pewnym kompromisem. Nie bedzie tak dobry do astrofotografii jak Orion 80ED (choc tez bedzie mozna nim robic fajne zdjecia), ale zdecydowanie lepiej bedzie nadawal sie do obserwacji np. galaktyk. Z kolei podobny teleskop "tylko do obserwacji" jest znacznie tanszy. Tak wiec jesli nie zamierzasz glownie fotografowac to ja na Twoim miejscu wybralbym Oriona 200mm. Jesli nie zamierzasz na razie w ogole fotografowac to kup teleskop na montazu Dobsona. Aha, ten Orion 200mm to juz dosyc duzy gabarytowo i wagowo teleskop - mam nadzieje, ze sobie z nim poradzisz.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 17 Sty 2007, 17:49

To bardzo dobry pomysł Calineczko bo ten teleskop da się sensownie uprowadzić na SVP i da conajmniej o dwie klasy lepsze obrazki mgławic i Planet niż Newton klasy 114mm :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostCalineczka | 17 Sty 2007, 18:58

To teraz mam duży dylemat. Z jednej strony tańsza i idealna dla mnie do obserwacji wizualnych synta, o której też już wcześniej myślałam, z drugiej orion 80ED najlepszy do astrofotografii :D To mam jeszcze jedno pytanie :D Czy ten teleskop nie będzie również dobrym rozwiązaniem, jeśli chciałabym połączyć zalety tych dwóch teleskopów: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=186 ?
Ma mniejszą średnicę niż orion 200mm, ale jednocześnie większą niż mój optisan (114mm), dodatkowo jest znacznie tańszy niż orion ED80 i 200, a może też będzie się dobrze nadawał do astrofotek? :D

Ps. Wybaczcie, ze Was tak męczę, ale bardzo mi zależy na odpowiednim wyborze :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 Sty 2007, 22:33

Postqbanos | 17 Sty 2007, 19:14

Niestety raczej nie da rady kupic teleskopu dobrego i do wizuala i do astrofoto.. Zastanów się co Cię bardziej ciągnie, wiesz jak to mówią jak teleskop jest dobry do wszystkiego to znaczy że jest do d... :wink:
qbanos
 

PostJaLe | 17 Sty 2007, 19:32

Calineczko 150 mm lustro do obserwacji mgławic to cienizna, a montaż na którym to stoi czyli EQ3 nie za bardzo nadaje się do astrofoto.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat