Łowcy meteorytów

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

PostPulsar | 09 Lis 2012, 18:04

Może albo na pewno by tam znalazł dobre kilka tys. w przedmiotach. Szkoda tylko że nie jest to jakaś łąka czy pole tylko duża aglomeracja.
Orion ED 80
AZ-ATM
Awatar użytkownika
 
Posty: 91
Rejestracja: 05 Wrz 2012, 18:28
Miejscowość: Graboszyce

 

PostEl Mecánico | 09 Lis 2012, 20:24

Tak się zastanawiam, jak do poszukiwania meteorytów wszelkiego typu nadał by się mały georadar? Teoretycznie powinien zobaczyć zmianę gęstości na okazach takich jak wykrywacze metali, ale od razu możemy zrobić wizualizację 3D i na podglądzie rozpoznać co tam siedzi w Ziemi:D
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postastrokosmo | 09 Lis 2012, 21:52

Janusz_P. napisał(a):Tak się zastanawiam do jakiej głębokości taki firmowy wykrywacz jest w stanie wykryć powiedzmy 1 cm meteoryt z zawartością powiedzmy 10% żelaza w mokrej gliniastej glebie :?:
Czy jest w stanie rozróżnić metal szlachetny od aluminium, żelastwa czy ołowiu ?


Mój od 20-30cm , nawet w wodzie .

Rozroznianie zalezy od wykrywacza , ale przeciętny dobrze sobie z tym radzi.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postastrokosmo | 09 Lis 2012, 22:06

j83k napisał(a):Teoretycznie w niektórych wykrywaczach da się tak zrobić, ale jak pisałem część tych poszukiwanych metali zostanie też wycięta bo nie zawsze dany metal da takie samo wskazanie.

Np. Klamra carska. Jeśli leży poziomo lub pod jakimś niewielkim kontem daje piękny bardzo wysoki sygnał. Ale jeśli zalega w ziemi "na kant" to sygnał może być o wiele gorszy i słabszy, przez co dużo "fachowców" taki sygnał pominie bo słaby i nieciekawy.

Dlatego najwięcej znajdują ci którzy kopią wszystkie sygnały, ale kosztem czasu i energii.

To samo tyczy się meteorytów. Owszem można wyciąć kolor, lub ustawić taki dźwięk aby było wiadomo co to jest, ale też każdy sygnał trzeba będzie kopać. Czyli w tym przypadku nie ma znaczenia czy to będzie wykrywacz za 50 zł z zestawu w proszku do samodzielnego montażu, czy maszyna za 5000 zł bo na to samo wyjdzie.

A znając życie po roku czy dwóch taki zapalony "meteorysta" stanie się zapalonym "moneciarzem" lub militarystą bo opcji drugiej czy trzeciej w ziemi leży kilka tysięcy procent więcej.


Hej , no wiec to zalezy na co się człowiek nastawia i gdzie szuka.
Jak na meteoryty to warto ustawić wykrywacz tak żeby szukal tylko meteorytów np. kamennych pod Pułtuskiem.
Nie traci sie czasu na kopanie czego popadnie i można zrobić w ciągu dnia sporą działkę.
Ja osobiście mam na ten teren ustawiony wykrywacz na metki złoto i srebro resztę mam wycięte , jak na razie sprawdza sie bardzo dobrze w takich ustawieniach.

Jesli ktoś szuka meteorytów nie na terenach spadkowych to jest mniejsze prawdopodobieństwo znalezienia meteorytu niż wygrana w lotto .
Ja oczywiście zabieram swój wykrywacz wszędzie i na plaże i na tereny spadkowe i na pola w rodzinnych stronach (lubelszczyzna) , cel to ćwiczenie ręki żeby nie wyjść z wprawy ale zawsze coś fajnego się znajdzie do wlasnej prywatnej kolekcji (można zbierać)
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostProxima | 09 Lis 2012, 22:10

A może ktoś słyszał o jakimś spadku koło Toszka lub Strzelec Opolskich? Bo przyznam szczerze troche się napaliłem na te meteoryty :D
Columbus 13"
Awatar użytkownika
 
Posty: 261
Rejestracja: 12 Lis 2011, 12:44
Miejscowość: Toszek k.Gliwic

 

Postrobert_sz | 09 Lis 2012, 22:50

Proxima napisał(a):A może ktoś słyszał o jakimś spadku koło Toszka lub Strzelec Opolskich? Bo przyznam szczerze troche się napaliłem na te meteoryty :D


Podobno 74 136 534 lata temu spadł tam meteoryt, powodzenia :!:



:mrgreen:
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostJanusz_P. | 10 Lis 2012, 11:23

A gdzie można poczytać w wolnej chwili o sposobach detekcji metalu w ziemi tak fizycznie od podstaw jak to działa od podszewki czy co to za fale są wysyłane i jakie są rodzaje wykrywaczy :?:
Zastanawiam się nad użyciem promieniowania mikrofalowego typu radarowego, wtedy można by zrobić urządzenie obrazujące metalowy przedmiot w ziemi a po przejechaniu nad nim w wzdłuż i w poprzek utworzyć model 3D zalegającego w ziemi przedmiotu aby nie odkopywać kolejnej setnej puszki po Coli :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postastrokosmo | 10 Lis 2012, 15:37

Polecam wszelkie fora dotyczace meteorytów poszukiwania skarbów i wykrywaczy metali , to kopalnia wiedzy , trudno tak w dwóch słowach coś powiedzieć.

Wiem jedno warto mieć wykrywacz i poszukiwać czegokolwiek ( w moim przypadku meteorytów) to piękne hobby które w dzisiejszych czasach przybliża nas do natury i może dać mnóstwo satysfakcji, ruch świeże powietrze i przyroda :roll:

Można nawet zostac bohaterem jak sie odda cenne rzeczy do muzeów i naukowców.

Ja jeszcze nic cennego nie znalazłem ale frajdę mam co niemiara.

Co do wykrywaczy Januszu to georadary i inne tego typu urządzenia już są ale są drogie niektóre nawet po 100 000.

jeden z linkow http://www.makrodetector.com/default.as ... zAodJm0AAA
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostPaweł Baran | 10 Lis 2012, 18:27

To, co napisał astrokosmo to samo ja potwierdzam, nic nie oddaje samej zabawy z wykrywaczem i obcowanie z naturą, sam chodzę po polach szukam, czego kolwiek, ale gdy wykrywacz da znać, że coś jest w ziemi serce się raduje, wiele cennych skarbów znalazłem i niektóre wróciły do właściela, który prosił mnie bym przeszukał jego pole, bo zgubił klucze od ciągnika, inny zaś zgubił łańcuch też znalazłem z uśmiechem na twarzy odniosłem do właściela, tak jak widać nawet taka zwykła pomoc, a dla mnie nie zła frajda, szukania wykrywaczem, bo potem ja jak chcę przeszukać czyje pole i wykopać kilka dołków ludzie bez problemu pozwalają. Co do dołków sam wykopuję i sam zasypuję. Ale to, co napisał astrokosmo to prawda :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postburczas | 10 Lis 2012, 19:37

astrokosmo napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Tak się zastanawiam do jakiej głębokości taki firmowy wykrywacz jest w stanie wykryć powiedzmy 1 cm meteoryt z zawartością powiedzmy 10% żelaza w mokrej gliniastej glebie :?:
Czy jest w stanie rozróżnić metal szlachetny od aluminium, żelastwa czy ołowiu ?


Mój od 20-30cm , nawet w wodzie .

Rozroznianie zalezy od wykrywacza , ale przeciętny dobrze sobie z tym radzi.

Że , się wtrącę .. Ile taki przeciętny wykrywacz kosztuje ?? od jakiej kwoty ??
..chwilowo, z braku lepszego zajęcia, zarabiam na życie...
-AZ 4, LXD75, skymaster 15x70, Bresser(lidl) 10x56, SW 10" dobson, SW 80/400, kilka szkiełek, UHC 2".
SPC 880nc, EOS 600D,
Awatar użytkownika
 
Posty: 288
Rejestracja: 23 Lis 2011, 23:21
Miejscowość: Czerwionka k/Rybnika

PostPaweł Baran | 10 Lis 2012, 20:28

Od 500zł w górę, kosztuje w sumie, aby szukać sam metal złom lub coś w tym stylu kupisz za 500zł a jeśli chcesz szukać meteorytów no to trzeba strzelać ponad 1000zł w górę. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postendriu624 | 10 Lis 2012, 20:29

burczas napisał(a):Że , się wtrącę .. Ile taki przeciętny wykrywacz kosztuje ?? od jakiej kwoty ??


ACE 250 to koszt nowego ok.850 zł,Jego wadą to brak ID cyfrowego tylko ikonki, a cyferki np.od 0 do 199 w zależności od rodzaju fantu ułatwiają jego identyfikację.
Np. F2 ma ID cyfrowe od 0 do 99, a cena jest podobna do ACE 250. Miałem EuroACE i nie polecam tego wykrywacza oraz ACE 250, bo ich cena jest wygórowana i sztucznie napędzana przez sprzedawców,już znacznie lepszym wykrywaczem jest BH Land Star w podobnej cenie.
Ich zaletą, szczególnie ACE 250 jest możliwość odsprzedaży na allegro z małą stratą.
Jeżeli zależy ci na meteorytach. to najtańszy wykrywacz o dużych możliwościach to Rutus Proxima lub Argo.
Rutus ma bardzo dobry serwis na swoje wykrywacze i są znane przykłady naprawy tych wykrywaczy bezpłatnie, mimo upływu okresu gwarancji.
Rutus jest produkowany w Polsce, a jego późniejsza odsprzedaż na allegro nie stanowi problemu tak jak ACE 250.
Kupując używkę Rutusa, nie powinieneś ponieść straty nawet po roku jego używania.
Miałem na kilka dni pożyczoną wykrywkę Rutusa Argo ,i jestem pod wrażeniem tej wykrywki.

SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postswordek | 11 Lis 2012, 00:36

znaleziony meteor to czyj jest ? krajowy, światowy, boski czy prywatny ? :shock:
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postendriu624 | 11 Lis 2012, 01:20

swordek napisał(a):znaleziony meteor to czyj jest ? krajowy, światowy, boski czy prywatny ? :shock:

Twój osobisty meteoryt, czyli własność prywatna Swordka.
I żadna władza państwowa nie ma prawa odebrać takiego znajdka ,chyba że ci zapłaci kasiorę wg. twojego uznania,bo w tym przypadku chroni cię prawo międzynarodowe.
Zabytki znalezione wykrywaczem metalu są własnością Polski, lecz nie w 100%, bo w tym wypadku, jako obywatel płacący podatki , należy ci się znaleźne .lecz Polska jako uczciwy kraj tego prawa nie przestrzega i kasuje wszystko, wtłaczane z odsiadką.
Pod tym względem, Anglia to najlepszy kraj, który zachęca amatorów do poszukiwań zabytków wykrywaczem metalu.
W ten sposób można znaleźć wiele zabytków i przekazać je państwu bez obawy strachu przed karą, i praktycznie za minimalne znaleźne.
Lecz u nas jest to niemożliwe,bo jak cię złapią z wykrywaczem to masz poważne kłopoty.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postendriu624 | 11 Lis 2012, 02:59

Tak więc praca w terenie z wykrywaczem ,musi być kontrolowana, żeby przypadkiem nie trafić na tereny archeologiczne lub zabytkowe.
Bo w tym wypadku mogą być kłopoty.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 11 Lis 2012, 11:55

swordek napisał(a):znaleziony meteor to czyj jest ? krajowy, światowy, boski czy prywatny ? :shock:


Po pierwsze zaobserwowany Meteor jest Państwa bo znajduje się w przestrzeni powietrznej kraju :wink: ale jak mu zrobisz ładną fotę a będzie to spektakularny bolid to możesz ją legalnie odsprzedać na okładką National Geographic czy Sky&Telescope za konkretną kasę.

Proszę naucz się najpierw odróżniać meteor od meteorytu i meteoroidu zanim zaczniesz o nich pisać tak choćby z szacunku dla tej kosmicznej materii a nam zaoszczędzisz ubawu :lol:

Na koniec tych filozoficznych dywagacji niedzielnych powiem tak: Swordek jesteś boski i wręcz nieograniczony w swojej ignorancji, jesteś ponownie folklorem i zarazem kolorytem tego forum :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbignieww | 11 Lis 2012, 12:00

:lol: :lol: :lol:
zbignieww
 

PostPaweł Baran | 11 Lis 2012, 12:26

To tak ja mam meteoryty w swojej kolekcji Krajowe, światowe, boskie też są, bo spadły z nieba no i oczywiście prywatne.To się nazywa kolekcja fajnie no nie. :lol: :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postswordek | 12 Lis 2012, 00:41

te meteory przyznam sie sumiennie nie byly zamierzone. to literówka bo nie moglem trafić w klawiaturę. Chodziło mi o meteoryty chyba dobrze napisalem ?
Kiedys widzialem jak facet chodzil z wykrywaczem u nas po starówce jesli takową można nazwać to miejsce u nas. Ale zrobil mi chęć spenetrowania mojej piwnicy jako, że mieszkam w starej kamienicy. Mam dostęp do takiego sprzetu bo koledzy mają i mnie kusi :) Moze moja poiwnica z meteorytów zbudowana ? :shock: Obok znalezli sporo ciekawych rzeczy ale do muzeum poszlo.


p.s. lajkonik też folklor i se żyje spokojnie, nikt go nie rusza
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postkisiel | 12 Lis 2012, 11:27

znaleziony meteor to czyj jest ? krajowy, światowy, boski czy prywatny ?


http://www.poszukiwanieskarbow.com/arty ... oryty.html

Wychodzi na to, że... nie jest to jednoznacznie rozstrzygnięte w naszym prawie. Póki co meteoryt nalezy do znalazcy (chyba, że został znaleziony na terenie np rezerwatu) i nabywa się go jako rzecz niczyją. Nie wiem tylko jak się ma do tego własność terenu na którym leżał - w sumie nie jest związany trwale z gruntem, więc nie stanowi części nieruchomości. No bo jak jabłko z Twojej jabłonki spadnie do sąsiada (na teren prywatny), to należy do sąsiada. Chyba że spada na teren publiczny - wtedy nadal jest Twoje (właściciela drzewa). Może z tym jest podobnie - z terenu publicznego lub swojego możesz zbierać, z cudzego pola... nie wiem, trzeba by postudiować kodeks cywilny :P
 
Posty: 15
Rejestracja: 27 Cze 2011, 20:38

 

Postastrokosmo | 12 Lis 2012, 13:20

Wczoraj po kilku latach poszukiwań znalazlem 2 okazy meteorytu półtuskiego :)

Image

Image

Image

Ten mały to raczej na 100% metek 8)

Image
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postbolid25 | 12 Lis 2012, 13:22

Brawo,piękne okazy :shock: lata poszukiwań zaowocowały,gratulacje :!:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostPaweł Baran | 12 Lis 2012, 16:18

Gratuluję a ja jeszcze nie mam swojej kolekcji meteorytu Pułtusk poluję za nim może gdzieś zdobędę, jaki 2 gramowy okaz albo mniejszy. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJanusz_P. | 12 Lis 2012, 16:37

W swoich zbiorach mam Pułtusk około 25 g z ładnym szlifem ale nie ukrywam pozyskany na międzynarodowej konferencji Mars Society od poszukiwacza a nie samodzielnie wykopany w polu :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat