Mocowanie na pręcie przeciwwagi

PostMax | 11 Lut 2007, 16:38

Witam
pragnę zaprezentować system który użyłem w celu zamontowania guidera na ramieniu przeciwwagi i zarazem obniżenia wagi mojego zestawu do astrofoto przedstawionego w wątku Gregorego "Skomputeryzowany astrograf"
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... &start=175

przed zamocowaniem guidera potrzebne były 3 ciężarki aby zrównowazyć MT-800 , w chwili obecnej wystarczają tylko dwa
zestaw składa się :
głowica fotograficzna SLIK SH-705E oraz wykonany przez Janusza zacisk z przeciwwagą i ciężarkiem
Image
Image

po zamontowaniu na SVP:
Image

wstępne wyważanie w pozycji poziomej pozwala na zrównowazenie ciężaru MTO z kamerą (przeciwwaga SVP musi być poziomo aby głowica nie przemieszczała się wzdłuż pręta w czasie wyważania)
Image

kolejny etap to wyważanie w pozycji pionowej , ze względu na przesunięcie środka ciężkości MTO i kamery zestaw "leci" do przodu , podtrzymuję go palcem w celu zrobienia zdjęcia
regulacja polega na zmianie kąta w jakim znajduje się pręt przeciwwagi , w tym przypadku musimy przesunąć go nieco do tyłu, dokonamy tego zaciskiem który wskazuje czerwona strzałka
Image

po prawidłowym ustawieniu zestaw zachowuje stabilność w każdym położeniu , pozostaje tylko umieścić go w odpowiednim miejscu na precie SVP , zakręcić śrubę blokującą i lekko skorygowac wyważenie dodatkowym ciężarkiem
Image

warto wstępnie sprawdzić czy podczas fotografowania nie dojdzie do kolizjii przeciwwagi z nóżkami montażu , jesli tak to w takiej sytuacji można zamienic miejscami cięzarek i głowice tak aby znalazła się dalej od osi obrotu montażu, oraz maksymalnie skrócić pręt z dodatkowym ciężarkiem
sytuacja taka może zaistnieć przy fotografowaniu obiektów leżących nisko nad zachodnim horyzontem (na szczęście nie zdarza się to zbyt często)

zestaw ten podpatrzyłem u Bogdana J. , wydał mi się bardzo dobrym i sprytnym rozwiązaniem , dlatego postanowiłem go równiez zastosować
pozdrowienia Rafał
Ostatnio edytowany przez Max 11 Lut 2007, 17:02, edytowano w sumie 2 razy
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 11 Lut 2007, 16:53

Czy sprawdziłeś wszystkie położenia takiego zestawu ?

Nie ma w nim kolizji MTO ze statywem :roll:, bo wydaje mi się że takie balansowanie przy zdjęciach jest nie do przyjęcia.
Zresztą to Twój zestaw i możesz oczywiście robić co tylko zechcesz, ja na wstępie odrzuciłem ten pomysł ze względu na kolizje.

Ale chyba TY już nie masz innego wyjścia, tylko pozostaje Ci akrobatyka na przeciwwadze ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 11 Lut 2007, 16:59

tak występuje taka mozliwość , recenzja została uzupełniona , zerknij jeszcze raz
w trakcie obserwacji obiektów leżących nisko nad zachodnim horyzontem może mieć miejsce kolizja preta przeciwwagi z nóżkami montażu
Jale dzięki za przypomnienie :wink:
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Postzbyszek | 11 Lut 2007, 17:05

Juz wczesniej zwrocilem uwage na to rozwiazanie. Czy wymaga mocnego przykrecenia preta przeciwwagi do montazu ?
Ile wazy MTO ? Moze lepiej lunetke z skyluxa do guide zastosowac?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostMax | 11 Lut 2007, 23:19

Zbyszku , wg mnie nie ma znaczenia ile waży MTO
razem z dwoma ciężarkami waży dokładnie tyle ile trzeba aby zrównowazyć ciężar soligora który wcale taki mały nie jest
więc nie ważne co wisi na przeciwwadze , musi to mieć odpowiednią masę i nie wywoływać sił skrętnych
obydwa warunki są spełnione , mocowanie względem pręta SVP jest pewne

Jale , proszę podaj mi 3 obiekty o różnych deklinacjach na których mam przetestować ruch montażu , zrobię fotki i sam zobaszysz że nie jest tak źle
w astrofoto czynię dopiero pierwsze kroki ale wybierając obiekt do fotografowania danej nocy , wybrałbym taki który w środku sesji fotograficznej znajdzie się na maksymalnej wysokosci względem południowego horyzontu i zakłócenia atmosferyczne będą jak najmniejsze
i tak np. nie będę fotografował M13 30 lipca o 23:00 bo obiekt szybko umknie mi w kierunku zachodniego horyzontu , skieruję raczej teleskop na M39 lub NGC7000 ,a na M13 zapoluję w maju następnego roku

po roku obserwacji wizualnych przekonałem się ze nawet samą tubą soligora (a jest bardzo krótka) można zahaczyć o trójóg montażu
planujesz budowę astrografu o prawie 2x ogniskowej (1500mm jesli dobrze pamiętam) sam się więc przekonasz jak to jest

pozdrowienia Rafał
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Postzbyszek | 12 Lut 2007, 01:14

Dluzsza tuba czesto zawadza o nogi statywu . Chyba solidny slup bedzie lepszy. Latwiej tez go wypoziomowac
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 12 Lut 2007, 11:21

Spróbuj zrobić zdjęcia NGC 188, M 41 i NGC 2336.

Fajnie by było żebyś zrobił też zdjęcia całego montażu w tych ustawieniach .
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMerlin | 21 Lut 2007, 13:23

Witam,

No świetnie Panowie :) ja mam podobny problem...
Zestaw do astrofotek : MT800 na SVP z napędem L.J. do tego LPI do guidera i EOS400D do fotek.

I teraz problem:
Czy mają sens takie rozwiązania:
    1 )MT800 +LPI jako zestaw do guidera to po jednej stronie SVP a po drugiej stronie uzupełnienie ciężarków czyli EOS z jakimś większym obiektywem, lub np Tuba optyczna "Orion" 80mm ST 80/400 +EOS (jako mocowanie do EOSa mam rozwiązanie dokładnie to które stosował B. Jarzyna a o którym pisze Max)
    2) MT800 z EOSem w ognisku a na przeciwwadze LPI + Tuba optyczna "Orion" 80mm ST lub SyntaSK705 70/500.
    3) Cały sprzęt optyczny umieszczony na piggy backu na MT800 równoważony ciężarkami po drugiej stronie przeciwwagi. (na PB szczególnie lunetka do guidera, bo EOSa to bym widział przede wszystkim w ognisku MT800)

Które ze wspomnianych rozwiązań Waszym zdaniem da najlepsze efekty?
Czy rozwiązanie 3 nie przeciąży montażu SVP?
Piszę o jakichś lunetkach do guidera, gdyż nie mam jeszcze żadnej i zastanawiam się nad kupnem którejś z wymieninych, ewentualnie wykonania lunetki 50/500.

A może macie inne ciekawe propozycje co do lunety lub rozmieszczenia szkiełek.

pozdrawiam
Merlin
============
MT-800 na SVP Canon 1Ds Mark III, Canon 17-40/4 L USM, Canon 70-200/2.8 IS L USM, Expander EF 2xII, Meade LPI i kilka drobniejszych szkiełek...
Projekt http://ShadowHunters.Org
Awatar użytkownika
 
Posty: 101
Rejestracja: 28 Lis 2005, 11:18
Miejscowość: Kraków/Brusy

PostJaLe | 21 Lut 2007, 13:46

Rozwiązanie nr. 2 ze względu na dynamikę jest najbardziej korzystne, natomiast ze względu na "dostępność" wszystkich obiektów będzie mało ekonomiczne.

Sam zastanawiam się nad zrównoważeniem całego układu i już pewien pomysł, ale mam mało czasu, by przelać go na papier. Co oczywiście uczynię tylko nie wiem dokładnie kiedy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDarek N. | 23 Lut 2007, 10:44

Witam :D

Pomysł z mocowaniem na pręcie gdzie znajduje się przeciwwaga jest
stary jak swiat Carl Zeiss Jena w swych montażach stosował ten sposób
mocowania astrokamer 50/250, z bardzo dobrym skutkiem.To rozwiązanie bardzo dobre i polecam.

Obecnie jestem na podobnym etapie co koledzy z mocowaniami na swoim EQ-5 Sky Vew Pro czyli MTO-1000(z 1957r.)ten MTO ma wiekszą wagę w stosunku do nowych modeli obudowa jest masywniejsza.Do głidowania szykuję refraktor Carl Zeiss Jena 80/ 840 całość mocowana na specjalnej szynie. Janusz 1,5 roku temu robił ciekawe mocowanie dla klienta dedykowane do EQ-5 Sky Vew Pro z obniżonym środkiem ciężkosci,wisiało na tym MTO-1000 i 80 ED "ORION".


Darek N. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 30 Paź 2006, 11:41
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

 

PostJanusz_P. | 23 Lut 2007, 11:52

Owszem, robiłem na zamówienie takie specjalne łoże ale to nie jest tanie przedsięwzięcie, sam materiał aluminiowy klocek z PA-7 80x80x400 waży około 3kg i kosztuje na starcie stówę a za wycinanie kształtu łoża piłą elektroerozyjną trzeba zapłacić następne około 500 zł za usługę i stówę za projekt z Autocada, potem jeszcze około 100 zł za wiercenie, gwintowanie i malowanie proszkowe lub galwanizację ale dostajemy wtedy łoże bliskie optymalnemu dla naszego montażu bo o obniżonym znacznie środku ciężkości czyli funkcjonalne i bardzo sztywne bo wycięte z jednego kawałka materiału.
Może Bogdan ma gdzieś pod ręką jego fotkę lub przypomni wątek w którym było ono omówione :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMax | 14 Lip 2007, 13:29

Jakiś czas temu za rada Tom-cia nieco zmodyfikowałem zestaw do guidowania . Wcześniej znacznych problemów nastręczało prawidłowe wycelowanie lunety guidującej , więc zamontowałem niezależny szukacz Sky watcher 9x50
Image

obecne rozwiązanie umożliwia bardzo łatwe i szybkie znalezienie gwiazdy do guidingu jak najbliżej fotografowanego obiektu
całość nadal ma tę samą wagę gdyż wymontowałem z kamery radiator i peltiery z których i tak nie korzystałem
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat