2" Crayford firmy Orion - czyli ocena wyciągu

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

PostJaLe | 20 Kwi 2007, 19:18

Wyciąg zakupiłem z docelowym zamiarem by służył mi jako Robofocus.

Oryginalna nazwa produku - 2" Crayford Focuser for Reflector Teleskopes - Orion.

Wyciąg otrzymujemy w zestawie:

Image

Czyli sam wyciąg, śrubki + zestaw kluczy fajkowych. Tutaj mała uwaga w zestawie brakło miejsca dla klucza dzięki któremu możemy odkręcić pokrętła. i tutaj zagadka: po co Orion dał wszystkie klucze za wyjątkiem jednego do odkręcania pokręteł :?:


1. Od strony wizualnej wyciąg prezentuje się nienagannie i estetycznie. Przyznałbym mu w tej kategorii wysoką 75% skuteczność, biorąc pod uwagę cenę nawet 90%.

2. Precyzja wykonania i działanie (oczywiście bez działań poligonowych ;) ):
wyciąg dział precyzyjnie i poruszanie/przesuwanie stanowi samą przyjemność, aż do momentu gdy nasz palec spotka się z obudową:

Image

Niestety producent nie przewidział, że istnieją osoby, które mają grubsze palce niż około 2 mm. Jednym słowem, trzymając dwoma palcami za pokrętło możemy obrócić je o kąt 45*, nie stanowi to problemu przy obserwacjach, bo zwykle nie wykonujemy, aż takich dużych przesunięć, ale można było np przedłużyć wałeczki na których są zamocowane gałki i dysponowalibyśmy pełnym obrotem. Same pokrętła wykonane ze stopu lekkiego metalu są bardzo miłe w dotyku dzięki gumo podobnej bieżni, które też ułatwia manipulację pokrętłami. Na zdjęciu widoczna jest też śruba dzięki której możemy dociskać wałeczek napędzający 2" rurę. Dzięki czemu uzyskujemy pewniejsze prowadzenie w przypadku obciążonego wyciągu (aparat fotograficzny lub okular Nagler 31)
Sama 2 " rura do której mocujemy okulary posiada przejściówkę 1.25".
Wykonana również ze stopu metalu lekkiego posiada wg mnie zbyt cienką ściankę i tak naprawdę psuje niezły efekt całości.

Co do działania jest więcej niż nieźle moja ocena to 90% skuteczności. Lepiej może być tylko z mikrofocuserem. Wiem, bo porównywałem.

Image


Na tym nie kończę oceny wyciągu i nie wystawiam oceny końcowej.
Po tych pierwszych oględzinach nasuwają się jednak pewne uwagi.

Na pewno wyciąg wart jest tej ceny, nie kosztuje w końcu 500,- . Porównując go do wyciągów fabrycznie montowanych w niektórych teleskopach (zębatki). Nawet nie ma o czym mówić i należy brać Oriona.


C.d recenzji nastąpi.
Ostatnio edytowany przez JaLe, 20 Kwi 2007, 21:11, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 20 Kwi 2007, 20:28

podaj dane techniczne jesli możesz
min i max wysokość z reduktorem 1.25" i bez niego
rozmiary podstawy i rozstaw otworów montażowych
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 20 Kwi 2007, 21:20

Max napisał(a):podaj dane techniczne jesli możesz
min i max wysokość z reduktorem 1.25" i bez niego
rozmiary podstawy i rozstaw otworów montażowych


Wys. max. ~126 mm, min. ~90 mm
Wymiary podstawy 105 x 105 [mm]
Odległość otworów: odpowiednio 85 x 75 [mm]
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsaywiehu | 20 Kwi 2007, 22:55

W mojej Syncie wymieniłem wyciąg na wyrób Astro-Physics, jeszcze z samych początków istnienia tej firmy. Wygląda dość niepozornie, wręcz jak samoróbka, tym bardziej, że z uwagi na ogniskowanie wszystkich okularów musiałem dać własnej roboty przejściówkę na 1.25", ale jest precyzyjny i dość dokładny. Ogniskowanie osiągnąłem dla wszystkich moich okularów, robiąc "podkładkę" z grubego PCV o wysokości 2,2 cm, do tego tą wydłużoną przejściówkę. Wyciąg był przy Syncie już na zlocie, ale tam nie było okazji do testowania. Hmmm... Synt było dwanaście, a przy jednym z dużych Taurusów brakowalo szukacza - więc pożyczyłem ;)

Zdjęć nie mam, może kiedyś pokażę.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 21 Kwi 2007, 09:21

To nie jest wyciąg pancerny do szpanowania grubością ścianki i cienka ścianka to jego zaletą bo jest przez to lekki a to ważna cecha dla akcesoriów montowanych na końcu teleskopu :idea:
Gałki są nisko bo musi być parafokalny z wyciągami Synty czy Sky Watchera i tą parafokalność jak i pasujący roztaw otworów montażonych też wpisałbym raczej w poczet jego zalet niż wad :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 22 Kwi 2007, 10:18

Janusz_P. napisał(a):To nie jest wyciąg pancerny do szpanowania grubością ścianki i cienka ścianka to jego zaletą bo jest przez to lekki a to ważna cecha dla akcesoriów montowanych na końcu teleskopu :idea:
Gałki są nisko bo musi być parafokalny z wyciągami Synty czy Sky Watchera i tą parafokalność jak i pasujący roztaw otworów montażonych też wpisałbym raczej w poczet jego zalet niż wad :?


No w porównaniu z wyciągiem Astrokraka, który miał solidną 4 krotnie grubszą ściankę to na pewno zaleta.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat