Okulary BST Flat

PostMaxx | 23 Kwi 2014, 19:46

Witam :)

Niedawno dojechały do mnie powyższe okulary.
Dostałem parki 19 mm i 12 mm w celu sprawdzenia ich zarówno w nasadce bino
jak również pojedynczo.
Jako że jest to mało znana seria okularów pozwolę sobie podzielić się z Wami
swoja opinią - może komuś się to przyda.

Okulary są estetycznie wykonane i bardzo zgrabne, bałem się że mogą być trochę
szerokie i będzie problem w bino , ale okazuje się że nie ma żadnego problemu.

Okular 19 mm ma pole 65 stopni i bardzo wygodny ER - pięknie widać całe pole
okularu bez przykładania oka do soczewki , diafragma ładnie ostro odcięta.
To samo w wypadku okularu 12 mm z tym że tu pole wynosi 60 stopni.
Zaznaczam tu że pole podaje na podstawie opisu - nie mierzyłem tego
bo nie bawie się w takie obliczenia. :D

Pod względem jakości obrazu jest bardzo dobrze...
okulary sprawdzałem w ED80 - obraz ostry w całym polu, nie dopatrzyłem się
spadku ostrości na krawędzi pola widzenia.
Obraz przyjemny i kontrastowy - w zasadzie identyczny jaki dają dawne okulary z serii BST ED
które obecnie już nie są w sprzedaży.
Zakładam więc, że te okulary BST Flat to nic innego jak ta sama optyka tylko w nowej obudowie.

Ogólne wrażenie z testów tak w bino jak w wypadku pojedynczego okularu - bardzo pozytywne.
Okulary są bardzo wygodne, dają przyjemny obraz (nie zauważyłem żadnych refleksów itp)...
Regulowana muszla oczna działa bez zarzutu i sama estetyka okularu jest bardzo przyjemna.

Mam nadzieje że pomogłem tym opisem komuś kto rozważa ich zakup... :)

Podaje linki do testowanych szkiełek:

BST Flat 19 mm http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... 1,25%27%27

BST Flat 12 mm http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... 1,25%27%27

Pozdrawiam / Maxx
Załączniki
Okulary BST Flat: bst_flat-60-125-19mm_1.jpg
Okulary BST Flat: bst_flat-60-125-12mm_1.jpg
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postlumpo | 24 Kwi 2014, 09:41

A jak wypadaja te okulary pod względem tramsmisji i ostrości w porównaniu z ortho 10? (czy bino używałeś w połączeniu z barlowem?ewentualnie jakim?)
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

PostMaxx | 24 Kwi 2014, 15:40

lumpo napisał(a):A jak wypadaja te okulary pod względem tramsmisji i ostrości w porównaniu z ortho 10? (czy bino używałeś w połączeniu z barlowem?ewentualnie jakim?)


W porównaniu z parką BST Flat 12 mm Ortho dały nieco jaśniejszy obraz w bino , ostrość obrazu w Ortho nieznacznie lepsza , ale to trzeba naprawdę dobrze sie przyglądać.
W BST bardzo podoba mi się kontrast - okularki ładnie oddają pasy Jowisza, czy kolorek czerwonej planety oraz zarysy kontynentów i czape polarną.
Saturn jest ładny w żółtawym kolorku z zarysowanym dość dobrze pasem chmur.

Ja używam w nasadce Baadera tzw Glass path corrector 1:2,6x
https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/ba ... d2527.html

Jest mi niezbędny aby bino ostrzyło z ED80.
Można go oczywiście zastąpić zwykłym barlowem o tej samej krotności.

pozdrawiam
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postrobert_sz | 25 Kwi 2014, 10:23

Maxx napisał(a):W porównaniu z parką BST Flat 12 mm Ortho dały nieco jaśniejszy obraz w bino , ostrość obrazu w Ortho nieznacznie lepsza


Jeśli 10mm daje jaśniejsze obrazy od tych 12mm BST to nie świadczy to dobrze o transmisji tych okularów. :|
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostDariusz.p | 25 Kwi 2014, 10:26

Ortho zapewne będzie miało trochę lepszą transmisje. Nie oczekuj raczej od tego typu konstrukcji aż takiej transmisji jak w ortho :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostMaxx | 25 Kwi 2014, 10:47

Różnica jest bardzo niewielka , to jest bardziej niuans niż coś co się rzuca w oczy. Może ona też wynikać z fakty że Ortho daje bardziej zimny obraz od BST Flat które np ładnie, intensywnie oddają pasy Jowisza czy czerwony kolor Marsa.
Ortho o ile wiem mają bardzo mało soczewek w BST Flat jest ich na pewno więcej.

Ogólne wrażenie z obserwacji tymi okularami jest bardzo pozytywne - wygoda i dobry obraz , do tego szkiełka ładnie skorygowane.

pozdro / Maxx ;)
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostDariusz.p | 25 Kwi 2014, 11:03

Ale nadal mówisz, że Hyperion daje jeszcze lepszy obraz?
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostMaxx | 25 Kwi 2014, 11:17

Dariusz.p napisał(a):Ale nadal mówisz, że Hyperion daje jeszcze lepszy obraz?


W porównaniu jednoocznym wygrywa Hyperion - bo jest to duży okular który ma spore soczewki wewnątrz i do tego daje ładny , jasny i ostry obraz.

Ja brałem BST Flat generalnie z myślą o bino i tutaj sprawdzają się bardzo dobrze z uwagi na gabaryty i komfort obserwacji.

Hyperiony do bino sa za duże jak dla mnie ale jeśli mówimy o obserwacjach jednoocznych to zdecydowanie wole Hyperiona.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postmargor55 | 25 Kwi 2014, 11:25

BST ED Explore 5mm to okular szescioelementowy /moj/. Flat pewnie tez podobnie. stad min. ta roznica w transmisji do Ortho.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostDariusz.p | 25 Kwi 2014, 12:20

Typowy Flat jest jak się nie mylę 5-cio elementowy. Z tego co zauważyłem są tez teraz okulary które są jakby skrzyżowaniem Flatów i okularów typu takiego jak BST ED. Np TS NED czyli 6-elementowe z układem ujemnym o polu 60 stopni i dwoma elementami ED ale też z płaskim polem :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat