Obserwacje w Chorzowie

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostPstrykaczkosmosu | 05 Maj 2014, 20:31

Jak ktoś z okolicy to pewnie zna odpowiedź. Czy można w nocy korzystać z obserwatorium w planetarium śląskim?
Obok planetarium znajduje się mniejsze obserwatorium, należące do Towarzystwa Miłośników Astronomii, jak tu wygląda sprawa dostępu do teleskopu, trzeba z kimś uzgadniać, czy co? Może już ktoś tam był i wiem, będę wdzięczny za odpowiedzi. Poniżej zamieszczam zdjęcia tego obserwatorium.
Załączniki
Obserwacje w Chorzowie: DSCF1016.jpg
Obserwacje w Chorzowie: DSCF1015.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postaltanka | 05 Maj 2014, 23:46

Szanowny Kolego "Pstrykaczkosmosu" i pozostali Koledzy Astromaniacy też!
Mieszkam w tym rejonie, a w ogóle to temat teleskopów w obserwatorium w Chorzowie jest mi super bliski - to jest w gruncie rzeczy większość mojego "astronomicznego życia". Jestem tam starym, onegdysiejszym bywalcem (setki razy na pewno; może i tysiące).
No więc jeśli chodzi o "regularne" obserwatorium to dzisiejsza rzeczywistość jest nad wyraz nędzna. Prawie wszystko wymaga tam remontu, naprawy i renowacji. Ostatnio zajrzałem tam niecały rok temu i obraz jaki ujrzałem był odrażający. Mechanizm obrotu kopuły nad obserwatorium szwankował. Mechanizm zegarowy teleskopu głównego (dla mniej zorientowanych - napęd w sensie niwelacji ruchu obrotowego Ziemii) psuł się właśnie definitywnie.
Oferowano tam także w dalszej przeszłości możliwość obserwacji przez teleskopy mniejsze - takie jak np. refraktor Zeiss'a 12 cm/ jakiś około metr ogkniskowej/może więcej.
Wszystko to chyba jednak rozkradziono.
Trwają ohydne kłótnie między strukturami tzw. samorządów ościennych miast co do kwestii ew. finansowania remontów i napraw obserwatorium w Chorzowie. I to się już naprawdę rzygać chce z tą propagandą odnośnie reformy samorządowej. I super udziału środków europejskich też.
Natomiast w kwestii tego obserwatorium PTMA (jakiś rzekomo specjalnie duży Newton) to w końcu nic nie wiem. Coś tam podobno jest, tylko nikt nie wie co tak naprawdę. Tak naprawdę to "diabli wiedzą".
Takie czasy.
Rzekomo ktoś, kto jest zainteresowany to może coś tam skorzystać.
Niby i rzekomo. Taka jest rzeczywistość.
"Gdzieś jest lecz nie wiadomo gdzie" ,,,,
A propos człowieka; pana Jana Palta. Znałem go osobiście. Wspaniały był to gość. Był inwalidą. Nie miał lewej ręki (aż do łokcia), ale w kwestii szlifowania luster do teleskopów to pozostawał ekspertem. Autentycznie kochał Kosmos. Prawdziwie - astromaniak.
Prawdziwie jeden z nas.
Pozdrowienia dla wszystkich.
Altanka.
Ostatnio edytowany przez altanka 06 Maj 2014, 00:42, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postchondryt | 05 Maj 2014, 23:58

:?:
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postmargor55 | 06 Maj 2014, 07:50

w koncu to bardzo znana osoba w swiecie milosniczej astronomii. intencje pewnie byly dobre zeby obserwatorium nazwac imieniem Jana Palta. ale rzeczywistosc okazala sie....Wstyd. moze pod kopula znajduje sie jakis Newton z optyka wykonana wlasnie przez Jana Palta. pewnie by chcial zeby teleskop sluzyl milosnikom nocnego nieba.
a moze altanka zdobyl bys jakies info, o co tam chodzi. pozdrawiam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostPstrykaczkosmosu | 06 Maj 2014, 14:05

Fakt, ostatnio byłem w planetarium, jedyne co fajne to niskie ceny w sklepie, naprawdę za niską cenę można tam nabyc mapy nieba i książki. Teleskop rok temu widziałem i faktycznie się Planetarium sypie...
Mieszkam na Śląsku i widzę jak tu wygląda sytuacja w GOP ie, myślę, że gdyby Katowice miały planetarium to by było inaczej. W Chorzowi nic się nie dzieje nie tylko park się sypie, ale i całe miasto. Szkoda planetarium bo fajnie by było, owszem rozkradziony Stadion Śląski do połowy wybudowany stoi, ale po co remontować Planetarium? Szkoda mi już słów na tą propagandę jak to super w Polsce za środki unijne. Czytałem, że w Dąbrowie Górniczej na jakieś szkole jest zainstalowany teleskop firmy UNIWERSAŁ, podobno tamtejsze obserwatorium jest czynne, był tam ktoś?
Rozumiem, szkoda to obserwatorium jest ale na papierze, jakby co to Miłośnicy Astronomii mają swoje zabawki, ale co z tego jak się z tego nie da korzystać?
Czyli można w Planetriaum obserwować, jakoś to trzeba uzgodnić, czy co? Wiem tyle, że teleskop jest z 1937 roku, WSTYD i tyle!
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postmarianowski | 06 Maj 2014, 14:30

Jesteś ze Śląska do zadaj pytanie na AstroCD.Wielu ludzi z tamtejszych forumowiczów to członkowie PTMA o.Katowice.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postaltanka | 07 Maj 2014, 13:30

Pstrykaczkosmosu napisał(a):Fakt, ostatnio byłem w planetarium, jedyne co fajne to niskie ceny w sklepie, naprawdę za niską cenę można tam nabyc mapy nieba i książki. Teleskop rok temu widziałem i faktycznie się Planetarium sypie...
Mieszkam na Śląsku i widzę jak tu wygląda sytuacja w GOP ie, myślę, że gdyby Katowice miały planetarium to by było inaczej. W Chorzowi nic się nie dzieje nie tylko park się sypie, ale i całe miasto. Szkoda planetarium bo fajnie by było, owszem rozkradziony Stadion Śląski do połowy wybudowany stoi, ale po co remontować Planetarium? Szkoda mi już słów na tą propagandę jak to super w Polsce za środki unijne. "...."
Czyli można w Planetriaum obserwować, jakoś to trzeba uzgodnić, czy co? Wiem tyle, że teleskop jest z 1937 roku, WSTYD i tyle!

Gwoli ścisłości.
1. Planetarium a Obserwatorium to jednak dwie różne rzeczy. Jak tam jest teraz w
Planetarium to nawet nie wiem, bo tam to akurat byłem ostatnio wiele, wiele lat temu.
Rzekłbym, że lizanie czekolady przez szkło mnie nie interesuje.
2. Nie tylko w Chorzowie jest jak jest. Zabrze, Świętochłowice, Bytom czy Siemianowice
nie sprawiają obecnie lepszego wrażenia. Jakie są przyczyny to całkiem inny temat,
ale fakt jest faktem, że obecny Górny Śląsk robi się chyba stopniowo najbardziej
zbiedniałym i **** miejscem w Polsce. Jak byłem w zeszłym roku w
Bieszczadach to miałem okazję się o tym przekonać. Byłem w kilku miejscach i nie o
samą "astronomiczną Mekkę" - Stężnicę mi tu chodzi. Np. taka miejscowość Zawóz.
Osoba, u której wynajmowaliśmy pokój miała i kilkupiętrowy dom z pokojami na
wynajem i np. stado prawie 100 krów. Krowy czyściutkie jakich w życiu nie widziałem.
I pełna mechanizacja hodowli. Oraz willa dla siebie a pod nią wypasiony SUV. I takich
ludzi tam jest dużo. Sporo willi przypomina raczej małe pałace. Przy tym wszystkim
Górny Śląsk wygląda obecnie jak jakieś slumsy.
3. W Obserwatorium "można obserwować" (opisuję stan rzeczy sprzed roku). Można na
zasadzie "kot czyli pies". Jest to chyba jedyne na Świecie obserwatorium (nie licząc
słonecznych - oczywiście), które kończy działanie o godz. 18-tej. Jak się kto chce
dorwać do teleskopu tak naprawdę, to musi się dogadać "na lewo" z którąś z osób
miewających tam nocne dyżury. Tylko nie wiem, po co bo jeśli nie da się ani otworzyć
ani obrócić kopuły.... (przypominam, że opisuję stan sprzed roku).
4. Natomiast w kwestii starości głównego teleskopu to stanowczo się z Kolegą nie
zgodzę. Akurat jaki stary jest refraktor (jeśli oczywiście jest zadbany i nie jest
uszkodzony) to chyba nie ma znaczenia. Jaki by on stary nie był, to spędziłem przy
nim setki sesji obserwacyjnych lata temu. I mogę stwierdzić, że taka np. aberracja
chromatyczna prawdziwego refraktora Zeiss'a to autentycznie raziła i drażniła tylko
na Wenus. Bo już na Jowiszu czy Księżycu to ledwie ją było widać. Również fakt
posadzenia teleskopu na wielotonowych blokach betonowych ze stacjonarnym
montażem z "pancernej stali" implikuje fakt, że tam w ogóle nie wie się co to jakieś
drgania. Przy dowolnym dostępnym powiększeniu. Co tu zresztą gadać - jakoś wiek
sprzętu w niczym nie psuł przyjemności wynikającej np. z faktu, że były tam dwa
różne systemy mikroruchów (bardziej zgrubne i super dokładne) działające przy
idącym mechaniźmie zegarowym. Głowicy rewolwerowej pięknie trzymającej ostrość
przy częstych zmianach okularu też wiek jakoś onegdaj nie szkodził.
Itd. itd.
Co tam będę gadał jak było. Co może dobrej jakości 30/450 cm refraktor... Oczywiście nieszczęście główne polegało na fakcie, że wspaniały sprzęt znalazł się w miejscu ohydnym pod względem warunków obserwacyjnych. Niemniej obstaję przy fakcie, że jeszcze 30 lat temu było tu jednak znacznie lepsze niebo. Teraz mógłbym założyć wątek pt. "najgorsze warunki do astro" i podejrzewam, że jednak nikt by mnie tu w Polsce nie przelicytował.
No ale przyszła "kryska na Matyska". Dziś jak nie masz kasy to se możesz nagwizdać a nie poobserwować. I tyle.
Pozdrowienia.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

PostPstrykaczkosmosu | 08 Maj 2014, 20:46

altanka - Górny Śląsk z wyjątkiem Katowic, mieszkam tam i widzę, że naprawdę dużo się dzieje. No coż, a nie wiesz jak z tym obserwatorium im. Jana Palta. Byłeś tam kiedyś?
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postchavez1976 | 09 Maj 2014, 18:13

Na granicy aglomeracji jest jeszcze male obserwatorium PTMA Gliwice w Kamiencu. Czasem cos tam sie dzieje choc szczegolow nie znam. Moze cos wie Jolo z gliwickiego Oddzialu.
Mozesz tez dolaczyc do jednej z 3 grup obserwujacych w:
- Wisniczach i Dabrowce kolo Toszka
- Maciowakrzu kolo Raciborza
- Lisowie kolo Czestochowy.
Szczegoly na astrocd.
Mamy tam na codzien newtony 12-13" a czasem 16". W Zwardoniu pod koniec maja bedzie Karlik 20" jesli pogoda pozwoli.

Obserwatorium w Kamiencu:
http://www.kosmonauta.net/2013/04/2013-04-09-gliwice/
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostUniwersał | 17 Maj 2014, 18:41

Drodzy koledzy jeśli chcecie to polecam obserwatoria które zbudowaliśmy dla szkół i fajnie by było żeby jacyś zapaleńcy mogli przejąć inicjatywę i przy okazji dobry sprzęt do wykorzystania :

- Reginalne Centrum Edukacji w Niwkach koło Opola : mają tam 2 obserwatoria jedno 3.2m oraz 2.2m ze sprzętem z najwyższej półki i różnych aperturach : np 16'' Dosbson goto , Celestron HD 8'' , CPC 11 cali. Zaplecze noclegowe i niskie ceny oraz świetne programy edukacyjne.

- Racibórz z obserwatorium 3.2 m - i też niezłym sprzętem ale raczej amatorskim : cg5gt , kamery IC , Solarmax 60mmBF30 ,

- Dąbrowa Górnicza będzie tam modernizacja obserwatorium i upgrade do dzisiejszych standardów , byliśmy tam niedawno i rozmawialiśmy z Darkiem - podobno teleskop nadal igła ... ale będzie na pewno sterowane przez neta i na pewno będzie fajny sprzęt do obserwacji - obserwatorium działa , dla informacji

- Gliwice - obserwatorium postawione - czekamy na dalsze investycje związane ze sprzętem i automatyzacją ( ma być docelowo Meade 14 calowy)

- Rybnik - zapomniane obserwatorium które modernizowaliśmy do sterowania przez net ale nic się tam niestety nie dzieje - Meade lx 90 10 cali plus fajne akcesoria

-Wieluń - obserwatorium manualne 2.2 m z też niezłym sprzętem : CPC 8 cali z akcesoriami

Jak to fajnie jest gdy ktoś się tym naprawde interesuje ,używa sprzętu i zaraża swoją pasją innych.
....reach for the sky....

www.uniwersal.eu
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Rejestracja: 31 Lip 2013, 09:51
Miejscowość: Żywiec

PostPstrykaczkosmosu | 08 Cze 2014, 21:31

Racja, ale też szkoda bo człowiek sporo czasu nie ma i tak to jest. Ale fakt z tym obserwatorium PTMA i w planetarium to szkoda, bo by się wielu chętnych znalazło.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Raptor1981, Senior_Toledo oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat