Montaże do amatorskiej astrofotografii.

PostJanusz_P. | 23 Wrz 2006, 13:03

Mam za to konkretne informacje jak sprawdza się w astrofoto bez guidingu montaż Takahashi EM-200 otóż jego PE na 20 minutowym zdjęciu wyszło w granicach +-7" , zmierzone z ekspozycji zrobionej przez 80ED APO z kompresorem na F=480mm 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 23 Wrz 2006, 14:03

Janusz_P. napisał(a):Seria LXD-75 to klasa mniej więcej EQ-5 czyli lekko chodzących ułożyskowanych montaży dobrze chodzących pod Go To ale nie do astrofoto bo GO To wymusza luzy aby się wyrobić przy dużych prędkościach przemieszczania teleskopu :roll:


Chyba ze wezmiemy pod uwage takiego SVP w przypadku ktorego GOTO nie dziala z jakas zawrotna predkoscia, aczkolwiek w pelni wystarczajaca. :) Wowczas luzy mozna zredukowac do minimum, co z kolei zmniejsza bezzwlocznosc dzialania systemu guidujacego. 8)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJanusz_P. | 23 Wrz 2006, 14:14

Zgadza się co do joty, jeśli mamy ograniczony budżet to mamy do dyspozycji wolne ale dokładne GoTO np na SVP lub szybkie GoTo na LXD ale ze sporymi luzami czyli tylko do wizuala :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postconcepcja | 06 Paź 2006, 15:27

Po kilku latach przerwy spowodowanej głównie studiami wracam do ulubionego hobby :) Nauczony doświadczeniem posiadania teleskopu wiadomo jakiej polskiej firmy postanowiłem zacząć od montażu. Zwracam się do Was o pomoc w wyborze, gdyż moja obecna znajomość rynku jest ograniczona.

Zastosowanie:
Mobilny astrograf, dający się rozbudowywać w przyszłości, złożony z głownego refraktora i lunety celowniczej przeznaczony glownie do fotografii i obserwacji wizualnych planet, zakryć, zaćmień, większych komet.

Miejsce użytkowania:
Obrzeża małego miasta z dość jasnym niebem (łuna) oraz częste wypady na wieś.

Montaż chciałbym kupić od razu dobry a jedynie dokupywać optykę i osprzęt, ale z tego co zdążyłem się zorientować to raczej w okolicach 10kg nie więcej np. docelowo jak będą pieniążki jakieś średnio krótkie (żeby o planety zahaczyć) i jasne APO.
Lunetke celowniczą posiadam od "Szukacza komet" (hehe ;) (fi=60mm)

Czy np. Sky View Pro EQ-5+ to dobre rozwiązanie dla tego typu zastosowania? Jak dany sprzęt się sprawuje i czy istnieją alternatywy u innych producentów? Nie ukrywam, że zależy mi na jakości, tj. stabilność, brak luzów, dobre mikroruchy. Dodatkowa możliwość dołączenia w przyszłości napędu osi była by wskazana.

P.S. Również jeżeli popełniłem jakieś błędy merytoryczne proszę o info - expertem nie jestem, ale miłośnikiem owszem :)
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 Paź 2006, 13:27
Miejscowość: Świdnik

Postqbanos | 06 Paź 2006, 16:39

Jesli chcesz od razu kupić dobry jakościowo montaż to raczej nie patrz na chińskie produkty bo kazdy egzemplarz jest pod tym wzgledem inny. Chyba że trafisz na naprawdę dobry, to będziesz zadowolony. EQ5 to niezbedne minimum wiec radzilbym pomyslec o czyms lepszym (i drozszym) jak Vixen a najlepiej Takahashi
qbanos
 

PostJanusz_P. | 06 Paź 2006, 19:01

Jeśli myślisz o sprzęcie mobilnym do 8-10 kg to SVP spokojnie sobie z nim poradzi bo prowadził komfortowo Alamaka 150mm z osprzętem lub Soligorki MT-800 właśnie w tym przedziale wagowym 8)
Jeśli myślisz na przyszłość o cięższym lub większym sprzęcie to celuj w EM-200 od Taka ale to już zupełnie inna bajeczka cenowa :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postastrokosmo | 16 Lis 2006, 13:56

Janusz_P. napisał(a):Guidung nie jest lekiem na całe zło tylko pomocą przy dłuższych ekspozycjach z prawidłowo ustawionego montażu i przy źle ustawionym biegunie spowoduje tylko, bagatelka ....rotację pola :idea:


Mam pytanie, mam EQ-3 Soligora , zakupiony w Arystokraku, czy zastosowanie napędu w dwóch osiach i auto-guidingu dało by możliwość zwiększenia ogniskowej - DS ? (czy w tym przypadku występuje PE, i czy da sie to zmniejszyć)

Oryginalny statyw aluminiowy przejdzie tiuning wzmacniający-widziałem u kolegi taką poprawkę , usztywnienie było szokujaco dobre-pole do popisu dla wszystkich ATM-owców.

z góry dziękuje za odpowiedź - Janusz.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostJanusz_P. | 18 Lis 2006, 15:14

Głowice klasy EQ-3 są robione pod wizuala czyli bez łożysk na osiach i ślimakach tak więc przystosowywanie ich do astrofoto raczej mija się z celem bo za dużo trzeba by w nich poprawiać czyli nie ma to większego sensu bo koszt upgreadu przekroczy szybko koszt głowiczki klasyEQ-5 która juz sie do tego nadaje, przynajmniej z ogniskowymi do 300-500mm bez guidingu i do metra z guidingiem :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 18 Lis 2006, 15:56

Faktycznie szkoda inwestowac w usztywnianie EQ3 jak ma sie telep z dluzsza ogniskowa. Osie za cienkie chocbys nawet lozyskowal to drgania duze beda, hamulec tez sztywno nie lapie. Nie ma porownania z 5 gdzie duzo lepiej w tym wzgledzie.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postastrokosmo | 31 Gru 2006, 01:31

Dziś mile spędziłem popołudnie, dzięki zaproszeniu Dominika mogłem wraz z nim i moim synem Astrokylem uczestniczyć w pierwszych testach mojego EQ-3 Soligora.

Starałem się przeszkadzać jak się da , chciałem powiedzieć pomagałem jak się da.

Image

Montaż uzbrojony po zęby czyli lunetka biegunowa i napęd w jednej osi sprawdzaliśmy w dzień na Celestronie 114x900

Image

Oraz SCT 8”

Image

Astrokylo wykonał kilka fotek astro oraz testów montażu.

Image

Image

Nad bezpieczeństwem sprzętu i obserwatorów czuwała Tekla :D


Montaż po pierwszych testach wykazał pewne niedociągnięcia , ale po mimo to prowadził dość dobrze i bardzo mnie zachęcił do ewentualnych obserwacji wizualnych oraz pierwszych prób astrofoto kamerką i aparatem.

Za jakiś czas kolejne testy tego montażu , który jak twierdze jest dobry na początek i do wizuala i astrofoto - pozdrawiam Janusz.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postzbyszek | 31 Gru 2006, 02:45

Tez kiedys mialem tak duzo optymizmu jak kupilem pierwszy montaz paralaktyczny - byl to U - waga ok 24 kg. Skyluxowy wydawal mi sie cudem techniki :D ale po testach na wolnym powietrzu odkupilem uzywany typu EQ5 . Jak policze wydatki to prawie 2 nowe montaze mialbym. Nie uciekniesz od lepszego monta. Jak rozbiera sie montaze to czasem zalamac sie mozna stosowanymi rozwiazaniami . Kilka zl. wiecej i bez porownania . Lozyska zamiast plastikowych podkladek. :idea:
Choc w GPE czy astro 5 to podkladki slizgowe dobrze zaprojektowali . Ale stare montaze moga byc zuzyte . Promil tafil dobrze ja nie.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postastrokosmo | 31 Gru 2006, 17:29

Zbyszku masz rację , do mojego mojego SCT mont musi być większy.

a ten ma służyć do tego i astrofoto krótkich ogniskowych i planetek .

Image


A co do optymizmu - tent typ tak ma od dziecka :D .
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostJarek76 | 01 Sty 2007, 19:57

Czy ja dobrze trafilem z montazem Vixen GPE?
W sumie przesiadka z montazu stajni U na Vixena to dla mnie krok 7milowy,lecz dopiero podczas czestrzych obseracji wizualnych oraz krotkoczasowych astrofotograficznych wyjdzie co i jak.
Zbyszek twierdzi ze montaz jest ok i bezoproblemowo uciaga tube optyczna ponad 8kg.
Pozatym widzialem co Zbyszek zrobilz EQ3 ,po ułozyskowaniu bezproblemowo mogl powiesic na nim swoja armate i jak to wspołpracowało.
Jedyny minus,drgania.Po zakupie Eq5 wszystko sie wyjasniło :D
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

Postzbyszek | 01 Sty 2007, 20:25

Twoja tuba 200/1000 nie przeciaza montazu bo lekko slimakami mozna krecic .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postastrokosmo | 01 Sty 2007, 21:13

Zbyszku , szukam osoby która pomoże mi podrasowac mój EQ-3 , jeśli był był chętny daj znać na priv.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postjaca | 09 Sty 2007, 23:09

Witam wszystkich
Mam pytanie jak sklasyfikować montaż VIXEN NP . Wydaje mi się że to coś między EQ 3 a EQ 5. Tylko do którego mu bliżej. Przez kolegę Chistopha Petermanna zza zachodniej granicy został zakwalifikowany jako zdatny do astrofoto jako najsłabszy z zaprezentowanych -link
http://www.df9cy.de/astromountcomp.htm

Montaż wydląda tak

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fc6 ... dc5e6.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/96a ... 60e9a.html

To starszy brat VIXENA GP już nie produkowany.
Awatar użytkownika
 
Posty: 337
Rejestracja: 16 Paź 2006, 23:05
Miejscowość: Radom

 

Postjaca | 09 Sty 2007, 23:36

Znalazłem jeszcze jedną stronę też gość z Niemiec on używa go z MTO
http://www.astro-imaging.de/astro/drive_mod.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 337
Rejestracja: 16 Paź 2006, 23:05
Miejscowość: Radom

 

PostRammstein | 14 Mar 2007, 09:42

Co mogli byście powiedziec o montażu Oriona Atlas EQ-G z GoTo lub prowadzeniem w 2 osiach ? Czy dobrze będzie sprawował się w astrofoto ?
Jakie jest jego PE ? Czy dobrze radził by sobie z tubą optyczną o wadze 13,6 kg i ogniskowej około metra ?
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 28 Mar 2007, 09:38

Mam i męczę co pogodną noc jego bliźniaka mentalnego czyli EQ-6 SYN SCAN i ma PE na poziomie +-10" jak EM-200 z którego skośnoocy go zapewne kopiowali :lol:
Zachowuje się stabilnie pod MT-800 o wadze 8kg z akcesoriami i długości 800mm oraz nawet pod ciężkim Spiegel Teleskopem 1000/5,6 o wadze 14kg i długości około 500mm 8)
Najdłuższa tubą z jaka sobie dobrze radzi (sprawdzone na montażu) przy bezwietrznej pogodzie Newton Oriona klasy 200mm o tubusie długości metra i masie około 10kg.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postastrokosmo | 30 Kwi 2007, 23:17

W piątek mile spędziłem wieczór, dzięki zaproszeniu Dominika mogłem wraz z nim i moim synem Astrokylem uczestniczyć w pierwszych testach mojego EQ-3 Soligora po tiuningu (łożyskowaniu), w astrofoto planet.

Kolejnym celem była nauka kręcenia kamerką i ewentualna obróbka.

Zmontowaliśmy sprzęt , starałem się przeszkadzać jak się da , chciałem powiedzieć pomagałem jak się da.

Image

Przy okazji dowiedziałem sie w którą stronę zakłada się szukacz do teleskopu :lol:

Image

Uzgodniliśmy co będziemy focić i w którym miejscu

Image

Podłączyliśmy laptopa

Image

co jakiś czas dokonywaliśmy korekt

Image

na pierwszy strzał poszedł Księżyc

Image

pogoda nie była najlepsza

Image

ale na pierwszy raz i tak było ok

Image

podoba mi się ten Kopernik

Image

Saturna potraktowałem delikatnie

Image

Astrokylo zadbał o fotki , a Tekla o bezpieczeństwo :D

Gościnnie popatrzyliśmy przez dwa refraktorki o małej aperturze ale znakomitej jakości i kolimacji.
Księżyc w nich był bardzo ładny, na mnie największe wrażenie wywarł jednak obraz gwiazdy w dużym powiększeniu-świadczący o idealnej kolimacji i jakości sprzętu, niestety sprzęt był mocno przytwierdzony do montażu i nie dało się go dźwignąć :lol: .

Kończąc , EQ-3 Soligora po niewielkich przeróbkach i za nieduże pieniądze może już służyć nie tylko do wizuala ale również do astrofoto planet i to z ogniskową kilka metrów , czy się nada do DS przy krótkich ogniskowych rzędu 50-1000mm-zobaczymy, mam zamiar nadal testować i modernizować montaż oraz statyw.

Cena łożyskowania zamknęła sie w kwocie ok 100 zł, a cena tiuningu statywu ok 50 zł.

Osobiscie kupiłem nowy montaż , i jestem z niego zadowolony , bywają jednak okazje zakupu tego montażu (bardzo mało uzywanego) wraz z teleskopem 114x900 za 350-450zł za komplet razem z prowadzeniem, po dodaniu ewentualnej ceny tiuningu montażu i statywu uzyskujemy cenę ok 500-600 zł.

Za takie pieniądze warto kupić ten sprzęt , bo jest lekki i łatwy w transporcie i nadaje się do obserwacji wielu obiektów i rozpoczęciu przygody z astrofoto , cdn.

Jeszcze raz dziekuję Dominikowi za poświęcony nam czas .
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postjaceks | 10 Maj 2007, 20:14

mam do was bardzo amatorskie pytanie. Co oznaczaja symbole statywów (chodzi mi o EQ-3, EQ-6 itp...) nic nie rozumiem ale wiem ze im wyzsza liczba tym statyw lepszy i drozszy :D
rekraktor uniwersała 90/1000mm, william optics ZS 66 doublet APO,
okulary:
30, 20 ,9, 4, barlow x2
 
Posty: 152
Rejestracja: 06 Maj 2007, 12:55

PostJaLe | 10 Maj 2007, 20:28

EQ - equatorial - równikowy

Wzajemne ułożenie osi rektastencji i deklinacji oraz ich odpowiedni napęd zapewnia skompensowanie obrotu ziemi wokół własnej osi.
Numery 1,2....,6 oznaczają wyższy poziom zaawansowania w wykonawstwo zarówno materiałowe jak i technologiczne.

Istnieją również inne symbole montaży paralaktycznych np. AP1200 ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postjaceks | 12 Maj 2007, 13:28

dziekuje. w takim razie chyba mam EQ-1 :) popekane czesci z plastiku chyba nie wskazuja na lepszy montaz
rekraktor uniwersała 90/1000mm, william optics ZS 66 doublet APO,
okulary:
30, 20 ,9, 4, barlow x2
 
Posty: 152
Rejestracja: 06 Maj 2007, 12:55

PostMarekR | 12 Maj 2007, 16:48

Mam pytanie. Jaki montaż nadał by się pod teleskop orion 80ED i dało by się go rozbudować. Interesuje mnie przede wszystkim focenie DS.
Czy Sky View Pro wystarczy?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
LB 12", Orion 80ED, LVW13 , LV4, P25mm, P10mm, lornetka tento 12x40, Canon EOS 40D, EF 24-105mm f/4 L IS USM
Awatar użytkownika
 
Posty: 135
Rejestracja: 22 Lut 2007, 18:29
Miejscowość: pow. Kalisz

PostJaLe | 12 Maj 2007, 17:17

MarekR napisał(a):Mam pytanie. Jaki montaż nadał by się pod teleskop orion 80ED i dało by się go rozbudować. Interesuje mnie przede wszystkim focenie DS.
Czy Sky View Pro wystarczy?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)


Zobacz, poszukaj między innymi :

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=841

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1511

http://www.astronoce.pl/galeria.php?mod ... &autor=132
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 74 gości

AstroChat

Wejdź na chat