Nexstar 8SE [RECENZJA]

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostJarekKor | 04 Gru 2013, 22:01

Chciałbym się z wami podzielić wrażeniami z użytkowania teleskopu Nexstar 8SE, który używam od kilku tygodni.
Jest to mój pierwszy "prawdziwy" teleskop - wcześniej używałem lornetki i lunetki Celestrona.

Teleskop kupiłem w sklepie teleskopy.pl w Warszawie. Obsługa bardzo miła i fachowa. Czułem się jak wyjątkowy klient :).

Sprzęt właściwie zapakowany, instrukcja po polsku itp. Tuba i montaż bardzo ładnie wykonane, materiały "przyjemne w dotyku" itp. Wszystko składa się łatwo, wszystko pasuje do siebie. Tandetny szukacz . Nie udało się go zestroić z teleskopem, musiałem podpiłowywać żeby móc przesunąć plamkę w odpowiednie miejsce itd. Na początku planowałem przeróbkę na szukacz optyczny, ale potem okazało się, że StarPointer wystarcza do ustawienia GOTO, a potem to już nie jest potrzebny.
Montaż Go To na początku zmartwił mnie głośną pracą - wyglądało jakby miał za ciężko, ale na razie działa bez problemu. To jest naprawdę użyteczny gadżet. Prowadzi teleskop bardzo precyzyjnie, bez problemu odnajdując obiekty z listy. Trzeba tylko bardzo dobrze wypoziomować trójnóg i wprowadzić właściwy czas/pozycję. Jak dotąd nie udało mi się tylko uzyskać zestrojenia z niebem w trybie "Sky align" (na trzy dowolne gwiazdy). Być może musze się bardziej postarać i ustawić każdą gwiazdę idealnie w centrum kadru. Natomiast w pozostałych trybach zestraja się bez problemu i śledzi obiekty nawet przez kilka godzin (wygodne do polowania na dziury w chmurach przy obserwacjach balkonowych - wystarczy raz ustawić a potem tylko wychodzić na balkon jak np. Księżyc wychodzi z chmur)

Sam montaż + trójnóg nie jest jednak zbyt stabilny. Obraz lekko drży przy ustawianiu ostrości i podczas wiatru. Przy obserwacjach nie przeszkadza to za bardzo, ale do astrofotografii to ten zestaw raczej się nie nadaje (ale nie próbowałem - nie bawię się w astrofoto).

Jakość obrazu, zasięg itp. Nie mam porównania z innymi teleskopami (bawiłem się tylko Syntą 8 kolegi), ale jak dla mnie obrazy są super. Mgławice bardzo kontrastowe i wyraźne. Łatwo ustawić ostrość i w ogóle bajka. Wczoraj w warunkach wybitnie miejskich (blokowisko w Warszawie) obserwowałem mgławicę w Orionie. Bardzo wygodna pozycja do obserwacji (w porównaniu z Syntą to luksus).

Nie zauważyłem żeby wychłodzenie trwało długo (ostrzegano mnie przed tym). W ogóle nie widzę większej różnicy w jakości obrazów zaraz po rozstawieniu i np po 2 godzinach. Może się nie znam a może było jeszcze za ciepło.

Sprzęt wyjątkowo łatwy do przenoszenia. Pakuję się w dwie torby (typu "Ikea") i walizkę na okulary w taki sposób, że za jednym razem sam znoszę cały zestaw do samochodu (a nie jestem olbrzymem delikatnie mówiąc). Wszystko da się bez problemu upakować w bagażniku osobówki, a to było jedno z podstawowych kryteriów. Od biedy zabrałbym się z tym pociągiem albo na piechotę.

Ogólnie zestaw spełnia moje wymagania i jak dotąd jestem bardzo zadowolony.

Podsumowanie:
+ duża mobilność, łatwy i szybki montaż
+ go to
+ wygodna pozycja podczas obserwacji
+ wygodne i pewne ustawianie ostrości

- szukacz (tandetny ale da się żyć)
- hałaśliwy montaż
- lekko drży na wietrze - raczej nie do astrofotografii


To tyle. Zainteresowanym służę dodatkowymi informacjami.
Pozdrawiam
Jarek
 
Posty: 38
Rejestracja: 13 Sty 2010, 15:42
Miejscowość: Warszawa Dobre Ciechanowiec

 

Postszewi | 22 Cze 2014, 10:08

Fajna recenzja. Napisz jakich okularów używasz z nim najcześciej. Sam od niedawna jestem użytkownikiem podobnego teleskopu i mogę sie podpisać obiema rekami pod tym co napisałeś. Ten teleskop ma jeszcze jedna zaletę, nie wymaga drogich okularów żeby pokazać co potrafi.
 
Posty: 15
Rejestracja: 10 Kwi 2014, 10:50

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat