Mak sw 90/1250

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

Postdaniel | 09 Lip 2014, 10:54

Witam, od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem tego maczka. Miało to być coś lekkiego, mobilego, coś co wezmę pod pachę lub w plecak i będę tym obserwować wszędzie gdzie się tylko da. :mrgreen: Więcej powodów tutaj viewtopic.php?f=1&t=28592

Już byłem zdecydowany zbierać na maka 127. Wybór padł jednak na tzw zabawkę czyli maka 90. Otóż, najpierw zrobiłem mały teścik z tektury z otworkiem o trzech średnicach: 90, 102, 127 ale, żeby było miarodajnie, na środku otworków przyszyłem cieniutką żyłką na środek, małe kółeczka symbolizujące obstrukcję. Byłem mile zaskoczony gdyż.
między przysłonką 90 a 102 nie nie było aż tak znacznej różnicy, ale była. I minimalnie w jasności.
Największa różnica była między 90 a 127 rzecz jasna ale zdziwiłem się, że widać tyle samo ale w 90 jest po prostu ciemniej. A ja poszukiwałem totalne minimum do planet, takie które, pokaże podstawowe detale.
Do testu używałem tkich ogniskowych okularów, które dają mi zbliżone powiększenia z okularami meade uwa w maczku 90, czyli aby uzyskać np powiększenie 79x jak w maczku 90 to uzyłem okularu 20mm, który w syncie da 75x

Przyjechał maczek 90, mogłem wpierw przetestować, a zaś zapłacić. Zaskoczyła mnie ta tubka!
Księżyc, mimo, że nisko, lekko pływał ale jaka ostrość, obrazy plastyczne, ciężko to opisać ale taki ciepły przyjemny widoczek. Z kolejnymi dniami było tylko lepiej, a zaskoczyło mnie totalnie, żę obraz wyostrzyłem z okularem meade uwa 4.7 :shock: Myślałem, że maczek nie da rady, a byłem w błędzie :shock: :shock: :mrgreen: Niestety muszę wreszcie kupić dobry statyw foto.
Aberracji dosłownie zero w całym polu. Zdziwiłem się, że obraz aż tak nie winietuje. Przecież to okulary o polu 82*.Jeszcze jedno, zaskoczył mnie księżyc w okularach 14mm i 8.8mm- duży i mieści się cały w polu widzenia, dla mnie osobiście szok, powiększenie 142x a księżyc idealnie ostry przemierza pole widzenia, aczkolwiek trochę trdno było to objąć wzrokiem ale było super uczucie.


Saturn. Kolejne zaskoczenie, obserwuję go przez tydzień przez maczka 90 i przerwę Cassiniego widać wyraźnie. Pas chmur atmosferycznych czy cień planety na pierścieniach i pierścini na planecie też świetnie widoczne.
.Spokojnie wyostrzam go w okularze 8.8, wtedy widok jest najlepszy, w 14 jest również super ale jednak troszkę przymały. Za to jaka ostrość. A bywał seeing w którym już syncia 12" z ledwością ostrzyła mimo dłuższego chłodzenia.

Mars- tu znów zaskoczenie, widać czapkę (przynajmniej białą plamkę, ale dlaczego u góry? Czyżby południowa?) I ciemne obszary, również fajnie widoczne. Tyle mi wystarczy.

Najlepsze jest również to, że teleskop szybciej chłodzi sie niż synta. Tu obrazy są ustabilizowane po 15-20 minutach a w syncie przeważnie ponad 20 minut. Zalezy też od różnicy temperatur.Ze względu na wielkość maczka to oczywiste, ale zauważmy, że maczek to zamknięta konstrukcja. Ale syncia ma więcej lustra do chłodzenia.
Obrazów oczywiście nei mam prawa porównywać między makiem 90 a syntą 12" ale powiem tylko, że ta mała zwarta tubka pozytywnie mnie zaskoczyła, nie żałuję zakupu, był bardzo przemyślany. Miało być minimum do planet a jest dobrze. Pamiętm obrazy z refraktora 70mm i w maku jest po prostu trochę jaśniej a ostrzegano mnie, że to tak jakbym patrzył przez refraktor 60-70mm
W każdym razie mam co chciałem- mobilne, pokaże to co chciałem, nie jest aż tak wrażliwy na seeing, kolorki ciepłe, jest super. Skoro on daje radę to już widzę co potrafi mak 127.

Wada niestety to tymczasowy brak statywu foto. Na razie kombinuję na zwykłym statywie azymutalnym, i tubka wisi na jednym z wiedłków. To straszne :lol: 8) :roll:
Kolejna wada- wyczernienie, nie ma co ukrywać, dzień jest to dokuczliwe, chodzi o ten wylot w tubusie, widać same odblaski, na szczęście szybko wyczerniłem kawałkiem weluru, który miałem pod ręką. Kontrast o niebo lepszy. Zwłaszcza za dnia. Póki co to tyle mojej lektury.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postbga | 09 Lip 2014, 23:25

Kolega mi imponuje entuzjazmem, a przede wszystkim sokolim okiem. Te szczegóły Saturna i Marsa to jak na ten sprzęt- rewelacja. Ja bym osobiście nie wymienił refraktora na maka o tej samej aperturze, ale względy mobilności doskonale rozumiem, porównanie obu rurek gabarytowo (długość oczywiście) to kosmos :D
Gratuluję z całego serca widoków i zadowolenia ze sprzętu, czekam na więcej opisów z obserwacji małym maczkiem.
Więcej takich postów zadowolonych posiadaczy małych teleskopów sobie i innym życzę.
Pozdrawiam!

daniel napisał(a):Otóż, najpierw zrobiłem mały teścik z tektury z otworkiem o trzech średnicach: 90, 102, 127 ale, żeby było miarodajnie, na środku otworków przyszyłem cieniutką żyłką na środek, małe kółeczka symbolizujące obstrukcję.


To był test na Twojej Syncie 12"? Bo z kontekstu (w podpisie) tak wynika.
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Kwi 2013, 11:26

 

Posthagenuk | 10 Lip 2014, 00:04

Gratuluję wyboru. Jesteś kolejnym szczęśliwym posiadaczem Maczka. Jak widzisz średnica lustra nie jest jedynym wyznacznikiem jakości obrazu w teleskopie. Ważny jest też układ optyczny. Brak aberacji , czysty i ostry obraz. Trochę chłodny , ale tnie oko jak żyletka 8) . Punktowe gwiazdki na ciemnym tle. Jestem pewien, że wnet poczujesz niedosyt i sięgniesz po większy kaliber. Wtedy nawet obiekty DS wyglądają atrakcyjnie. Zwłaszcza gromady i "planetarki". Jezeli masz dobre warunki to zbieraj na 150-kę. Zapewniam , że nie pożałujesz. To zgrabny i dość jasny jak na Maka teleskop. Maki SW to bardzo udany sprzęt. 180-ka to sprzęt typowo planetarny no i to już trochę mała betoniarka :D . Jest jeszcze jeden pozytyw. Do tych teleskopów nie trzeba stosować okularów droższych niż teleskop. Okulary z średnio - niższej półki wystarczą i obraz jest super.
Mak 150 , refraktor 70/500 , mak 70 , TPL 15x70
 
Posty: 205
Rejestracja: 24 Wrz 2011, 00:39
Miejscowość: Niepołomice

 

Posttalmk | 10 Lip 2014, 00:15

To nie rewelacja, to standard ;)

Głównym założeniem tego maczka, jak i refraktorka 80/400 jest mobilność. Jeśli tylko nie oczekujemy obrazów jak w lustrze 12" to będziemy zadowoleni. To ma być sprzęt który wrzuci się do plecaka wraz z lekkim statywem, do tego 2 okulary i idziemy w teren. Miałem taki właśnie zestaw, mak90 i sw80/400 i w zależności od tego czy miałem ochotę na planetki czy szerokie pola a nie chciało mi się wyciągać dużego newtona, montażu i walizki szkła to szło się w teren z plecaczkiem i odpowiednią tubką :)

W moim przypadku z takiego zestawu jako traveller został refraktor. Z dwóch powodów:
- mak choć obrazy dawane przez niego mają swój urok jest mało komfortowy na statywie foto
- refraktor na tym statywie sprawuje się super, ponadto robi mi za szukacz przy newtonie :mrgreen:

Swego czasu na innym forum ludzie zachwycali się "czarnymi mambami", czyli makami 102. Tutaj jakoś widzę tendencję do uznawania tego sprzętu za zabawkę niewartą uwagi. No ale znajdźcie mi niedrogi teleskop o tej ogniskowej który pokaże ładnie planety, księżyc a nawet jaśniejsze DSy i jest równie mobilny...
Awatar użytkownika
 
Posty: 139
Rejestracja: 13 Lip 2012, 09:00
Miejscowość: B-B

 

Postdaniel | 10 Lip 2014, 02:05

Ja akurat szukałem czegoś do planet więc musiał to być maczek. Hmmm co do nniedosytu, ja rozumiem ale ta cena... na razie 90ka mi starczy. Może kiedyś 127...
Ten test był na syncie 12", bardziej zależało mi na uzyskiwaniu podobnych źrenic wyjściowych, dlatego starałem się aby obrazy były w odpowiednich powiększeniach jakie uzyskałbym z maczkiem z moimi okularami meade. Jakoś na brak apertury nie narzekam, porste podstawowe detale wystarczają, dla mnie liczy się ostrość. Jeśli chcę zaszaleć w detalach to wtedy synta 12" zeżre wszystkie sprzęciki jakie miałem :mrgreen: . A nawet jeśli czasem nie da rady t wystarczy przysłonić lustro tekturami z otworkami jak do testów. W każdym razie entuzjazmu jakoś nie ma przesadnego, tylko piszę to co po prostu widać. A wrażenia są pozytywne.
Koledze talmk należą się podziękowania za wyczerpujące odpowiedzi.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 15 Lip 2014, 13:25

A macie jakieś ciekawe propozycje okularów 25-30mm do tego maczka ale w oprawie 1.25" z polem co najmniej 60° ? Powienien sobie z każdym poradzić ale chciałbym przyzwoite szkiełko pod ten teleskopik. Tylko błagam nie BST SWA
Myślę ostatnio by szukać meade PL 5000 26mm- do maczka by pasował, ale i tak zbieram na meade UWA 24mm ale już do maczka niestety się nie sprawdzi, bynajmniej meade UWA 30 strasznie winietował. Uczucie jak przez dziurę od klucza
Ostatnio edytowany przez daniel, 15 Lip 2014, 13:33, edytowano w sumie 1 raz
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Posttalmk | 15 Lip 2014, 13:30

A dlaczego nie BST SWA? :D

Ja używałem Erfla 32mm i RKE 40. No ale to dwucalowce, RKE w dodatku ma pole 55*, większe by już winietowało. Mak wybacza wiele okularom także co wybierzesz w tych ogniskowych będzie dobrze, skup się na dobrej transmisji i tyle. Dobrze sprawował się tam zwykły plossl 32mm ale to też mniejsze pole.
Awatar użytkownika
 
Posty: 139
Rejestracja: 13 Lip 2012, 09:00
Miejscowość: B-B

 

Postdaniel | 15 Lip 2014, 13:40

Miałem to. To była hm beczka dodatkowo obarczona aberacją i obraz ostry tylko w centrum, bynajmniej w syncie 8". Zastanawiam si,ę czy meade PL 26mm by winietował. Szkoda tylko, ze winieta będzie meade 24mm- bynajmniej przeczuwam to samo co z meade 30mm.
A miedzy meade UWA a meade PL właśnie transmisja jest największą różnicą. W meade UWA 18 obraz był jaśniejszy niż meade PL 26mm
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Posttalmk | 15 Lip 2014, 13:44

Zabawne bo w 200/1000 na SWA nie narzekałem, ale mówię o ogniskowej max 17mm. Wyższe ponoć już nie są tak udane więc pewnie masz rację.

Tak jak pisałem, Erfl 32mm 70* dobrze się sprawował w tym maku, więc sądzę że inne konstrukcje o podobnej ogniskowej i polu również będą ok. Winieta będzie minimalna.
Awatar użytkownika
 
Posty: 139
Rejestracja: 13 Lip 2012, 09:00
Miejscowość: B-B

 

Postdaniel | 15 Lip 2014, 13:50

Ale czy ten erfl to 1.25"?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Posttalmk | 15 Lip 2014, 13:54

Pisałem że nie :)

Ten wątek dotyczy co prawda większego maka ale sporo informacji ma zastosowanie do 90-tki:
viewtopic.php?f=1&t=28831
Awatar użytkownika
 
Posty: 139
Rejestracja: 13 Lip 2012, 09:00
Miejscowość: B-B

 

Postdaniel | 15 Lip 2014, 14:13

Wracając do wątku, dzisiejszej nocy postawiłem obok siebie trzy teleskopy. Newtonik 70/700- taka tam zabaweczka, maczek 90 i królowa synta 12" :mrgreen: :lol:
Od razu ostrzegam, że to nie było porównanie tych sprzętów. Ale:
Obserwowałem tylko księżyc. W newtonku powyżej 50x powiększeń, mimo dobrej kolimacji, obrazy stawały się masakryczne. Brak detalu, słaby kontrast. wiecej nie trzeba chyba pisać.

Maczek 90- Bardzo przyjemny widok, bardziej ostry, duzo jaśniejszy ( zanim go nabyłem) nie pomyślałbym, że różnica w jasności i szczegółach między 70/700 a maczkiem 90 będzie aż tak ogromna. PRzede wszystkim ta plastyka i ten kontrast. Mega. I znów zaskakuje mnie, że daje radę z okularem 4.7mm :shock: Zarówno na księżycu jak i na Saturn, aczkolwiek Saturn jest już przyciemniony ale dalej da się wyostrzyć, :shock: (Obserwowałem chwilę wieczorem).

Synta 12", Przykładam oko, po chwili nic na nie nie widziałem jeśli chodzi o otoczenie. Oślepia i to za bardzo. Księżyc jasny, Ostry, również kontrastowy. I Plastyczny, super widok, w 4.7mm brak słów, w kratery człowiek się zagłębia wręcz.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkylob | 15 Lip 2014, 18:13

No prosze jakie na forum można spotkać różne poglądy.... Raz można czytać,że planety w makach to placki z wypranym kolorem a raz,że i kontrast odpowiedni i ostrość i plastyka odpowiednia.... Ja sam miałem maki i refraktory w tym również APO ...dublety i tryplety.... Ale najfajniej to mi się jednak patrzy przez cassegraina.... Maki ale też i miło zaskoczył celestron C5... Kurde... konkurentem cassegrainów na planetach moga być tylko naprawdę długie, ciemne i dobrze skorygowane refraktory lub newtony.... Te wszystkie krótkie edki f5 f6 to zupełnie nie ma startu do cassegrainów.

Ja akurat bardzo sobie cenie maka 102... Kurde żadnych fioletów, czerwonych aberracji jak w krótkich edkach.. Wszystko proste, małe lekkie i detal już całkiem przyjemny...
Daniel a weź mi powiedz jendą rzecz bo aperturowo po za maka 127mm nigdy nie wyszedłem.... Co pokaże Ci na takim Saturnie Synta 12" czego nie zobaczysz takim maluchem 90mm makiem?

Widzisz nim Cassiniego, cienie planety na pierścieniu, obszary biegunowe...... Cóz taka Synta pokaże więcej...... Albo na takim Marsie?

Czy czasem nie jest to w zasadzie to samo tylko większe i jasniejsze i już z tych powodów obraz ten powoduje może zbyt pochopne "WOOW"

????

Pozdrawiam
 
Posty: 318
Rejestracja: 06 Cze 2010, 11:40

 

Postdaniel | 15 Lip 2014, 19:08

Pochopne wow to raczej odnosi się do tego, że zaskoczył mnie ten maluch.
Synta cóż. Pokaże duzo jaśniej, można wycisnąć power 320x a obraz i tak jasny.
A cóż pokazała synta 12" a czego nie pokazał maczek 90 na Saturnie?
Otóż. W syncie widać dwa rozdzielone pasy chmur atmosfery, Cassini jest czarną wyraźną linią, obrazy nawet w przybliżonych powiększeniach wydają się większe. Ale szczytem było zobaczenie przerwy Encke. Widziałem ją w tym roku bardzo wyraźnie raz, a drugi raz majaczyła.No i najbardziej wewnętrzne pierścienie, takie słabe. Potem jakby zaczyna się ten pierścień B, czyli ten najjaśniejszy. Jakość obrazów jest nieporównywalna do maczka 90,ale warunków to zależy, w dobry seeing to zżera maczka. A w bardzo kiepski seeing obraz jest jak dla mnie przyjemniejszy w maczku.
A Mars? Cóż widać wyraźnie kształty ciemnych obszarów. Czapa jest również bardzo wyrazista. Dostrzegłem wulkan OLYMPUS, no i oczywiście różnorakie białe plamki które są chyba zmrożonymi chmurami. W maku widać czapkę widać zarys ciemnych plam, czyli widok jedynie przypomina to co widać w syncie 12"
Synte oczywiście najbardziej trzymam na DSy, przede wszystkim cenię ją sobie za dobrą rozdzielczość obrazów i za to, że wyciska na planetach spore powiększenia, które w dobry seeing się przydają.
Ja z kolei się kolego kylob zastanawiam jak duża różnica jest między makiem 90 a 102. Z moich testów wynikało, że jedyni w jasności.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postokroj | 15 Lip 2014, 21:37

Docenisz tego maczka na Jowiszu.Widziałem raz Jowisza w 127 i pozostał w mojej pamięci.Synta 12" do Jowisza to dno, zaświecenie i pitolenie w zupie .Jak sie ma właściwe spojrzenie to sie doceni planety z małych sprzętów ,ja to przeżyłem z Achro 102/1000. f-10.Teraz ED 120 daje czadu.Uważam że to Jowisz jest najbardziej trudny choć duży.Tomek mówi że widuje Enkego w 22" a Ty w 12" no no,macie sokoli wzrok. :shock:
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postkylob | 16 Lip 2014, 08:21

Heheh Danielu róznica jest taka jak dużo stanowi 1cm.... :wink: Czyli zapewne neizauważalna lub ograniczająca się do niewiele większej jasności na danym powiększeniu.... Te maczki SW fajne są całkiem ale jednak chyba trochę błędnie wykonane.. Tzn mają zawyżone apertury... W maksutowie lustro główne powinno mieć większą średnicę niż mennisk. W makach SW lustro to nie jest wyraźnie większe za to kształt menniska ogranicza jego przelot optyczny... W ten sposób Lustro główne na tle takiego mennisku faktycznie robi się większe... Apertura maka 127 określana jest na 118mm... !02ka to zapewne z 95mm... A Twój ponizej 90mm..... Dlatego nie kupuję 127 bo uważam,że nie warto... Jest już znacznie cięższy i wyraźnie większy. Jakoś 102ka najbardziej mi podchodzi.. Intes niech tanieje to kiedyś może człek kupi sobie 5" w rosyjskim wydaniu z zachowanymi parametrami znamionowymi....


Ale fajnie mi napisałeś o tych różnicach wizualnych..... Faktycznie są to różnice bardzo istotne...

Pozdrawiam
 
Posty: 318
Rejestracja: 06 Cze 2010, 11:40

 

Postmargor55 | 16 Lip 2014, 08:39

teoretycznie Daniel powinien wychaczyc przerwe Enck'ego i nie powinien to byc jakis problem. problemem moze tylko byc niskie polozenie Saturna i z tym zwiazany slaby seeing. za kilka lat kiedy Saturn bedzie wyzej na ekliptyce to w dobrych warunkach pewnie zawsze bedzie ja widzial. gdzies czytalem ze Enck'ego mozna zobaczyc przez teleskop 6'', ale nie bylo to sprecyzowane czy to ma byc reflektor czy refraktor.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostJanusz_P. | 16 Lip 2014, 09:20

Teoria teoria ale ja raz w życiu ledwie widziałem szczelinę Enckego i to 14" Syriuszem na Dobsonie z optyką L/10 z Kudłaczy przy idealnym seeingu więc wątpię aby z Polski widać ją było mniejszymi sprzętami, sorki Koledzy ale taki mamy astro-klimat :wink: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdaniel | 16 Lip 2014, 09:51

Napisałem, ze raz w bardzo dobry seeing z okularem 4.7. Saturn był brzytwa. I widziałem ją, mam to gdzies w zeszycie zapisane. Cienka jak wlosek przy Cassinim ale byla, drugi raz jakby majaczyla, momentami. Dodam, ze Saturn górował. Fakt faktem, ze i tak jest nisko polozony ale jestem pewien że ją widziałem. Pamietam, ze niebo bylo przejzyste i to baaardzo.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 17 Lip 2014, 20:42

hmm dostałem na Pw pytanie jak widać nim DSy. No cóż, nie jesto to sprzęt dedykowany do DS ale lekko mnie zaskoczył tym, że w M13 widać było pojedyncze gwiazdki, taka jakby granulacja. Widok na prawdę uderzająco podobny pod wzgledem jasności do SW newtona 130/900
M11 ładnie rozbita, choć tło czarniutkie z uwagi na małą światłosiłę teleskopu. Sama M11 jako tako prezentuje się dobrze.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostAndrzej.Ch63 | 17 Lip 2014, 21:20

Danielu , z tego co opisujesz o możliwościach Maka 90 , samego mnie nachodzi ale na Maka 127
pod moje podmiejskie niebo .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postdaniel | 17 Lip 2014, 21:55

Bierz 127, bedziesz zadowolony. Ja jakbym mial kase to bym kupil 127 bez zastanowienia. Ale mialo byc minimum, male, lekkie. Moje opisy raczej swiadcza o tym, ze maki sa godne polecenia. Mają super plastycznosc, ostrosc obrazów. Super. Wiadomo, im wieksza apertura tym lepiej
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postmarianowski | 17 Lip 2014, 22:33

A ja jako mobilny"góralski"teleskop do powieszenia na statywie foto który i tak mam zawsze przy sobie podczas górskiej szwędaczki kupie sobie kiedyś takie coś
http://www.astrokrak.pl/685-tuba-optycz ... -ota-.html
Do obserwacji bardzo godny leki maluszek,i jako teleobiektyw niczego sobie.Macałem to podczas obserwacji gdy pracowałem w Niemczech i zrobił super wrażenie.
Świetnie Daniel że nowy nabytek tak Cię rajcuje.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Posthagenuk | 17 Lip 2014, 23:27

Należy też wspomnieć o takim sprzęcie jak MTO 11 ca . Owszem jest trochę kłopotu z ustawianiem ostrości czy podłączeniem okularu, ale... widoki przednie. Temat już znany.

Pytałeś Danielu o okulary. Jeżeli chcesz oglądać planety to spróbuj okularów orto. Trochę trzeba się do nich przyzwyczaić i pobawić w "snajpera" , ale warto. Dają dobry obraz planet. Przerobiłem trochę maków ( łącznie z makami Zeissa czyli Meniscasami 8) ) i chyba orciaki do nich najlepiej pasują. Z ploesli wystarczą zwykłe GSO i jest OK.
Mak 150 , refraktor 70/500 , mak 70 , TPL 15x70
 
Posty: 205
Rejestracja: 24 Wrz 2011, 00:39
Miejscowość: Niepołomice

 

Postdaniel | 18 Lip 2014, 12:27

No tak, ale to ma być długoogniskowy okular. Z możliwie szerokim polem do maczka
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat