Bino + newton

Postmichael99 | 23 Paź 2014, 20:44

Witam. Jako, że nie otrzymałem odpowiedzi w innym temacie, a spieszy mi się z uzyskaniem odpowiedzi, zakładam nowy temat i liczę na więcej podpowiedzi :) Nie miałem jeszcze styczność z żadnym bino, dlatego mam parę pytań odnośnie stosowania tej nasadki z newtonem. Mam zamiar stosować okulary Baader Classic Ortho 10mm i nasadkę William Optics. Teleskop to GSO deluxe 10". A więc pytania:

1) jaka jest jakość barlowa zestawowego WO 1,6x?

2) czy nie ma żadnych problemów z ostrzeniem z tym barlowem w newtonie?

3) czy to dobry pomysł zastosowanie okularów Baader Classic Ortho?

4) czy w newtonach też jest wrażenie 3D i też poprawia się widoczność szczegółów i widać ich po prostu więcej (na planetach i księżycu)?

5) czy ogólnie nie ma problemów z newtonem + bino, tj. co z kolimacją używanego, jaka jest ogólna jakość obrazu, winetowanie, itp. ?

Interesuje mnie nasadka na razie do Newtona, możliwe, że później kupię jakiegoś maka i tam też jak najbardziej będę używał tej nasadki i wiem, że tam się bardzo dobrze i bez problemów sprawuje, ale mam pytania o to jak jest w newtonach, bo takie byłoby jej teraźniejsze przeznaczenie.

Pozdrawiam i czekam na odp :)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postchavez1976 | 23 Paź 2014, 21:17

michael99 napisał(a):Witam. Jako, że nie otrzymałem odpowiedzi w innym temacie, a spieszy mi się z uzyskaniem odpowiedzi, zakładam nowy temat i liczę na więcej podpowiedzi :) Nie miałem jeszcze styczność z żadnym bino, dlatego mam parę pytań odnośnie stosowania tej nasadki z newtonem. Mam zamiar stosować okulary Baader Classic Ortho 10mm i nasadkę William Optics. Teleskop to GSO deluxe 10". A więc pytania:


1) jaka jest jakość barlowa zestawowego WO 1,6x?
Jakość niespecjalna. Ponadto nie ogniskuje z GSO10. Wiem bo miałem jedno i drugie. Dużo lepsza opcja to świetny barlow GSO 2x ED 2" a jeszcze lepsza to sama soczewka 1,5x od niego wkręcona do noska 2"-T2 a nosek przez złączkę t2 do korpusu bino WO.
Co ciekawe z Powermate 2x 2" też mi nasadka w GSO10 nie ogniskowała.
Jest też opcja z podniesieniem LG lub zmianą wyciągu na niskoprofilowy ale z soczewką 1,5x jakość jest super więc tego nie robiłem. Lustrzanka CROP ogniskuje już z korektorem komy 1,1x ale bino niestety nie łapie.

2) czy nie ma żadnych problemów z ostrzeniem z tym barlowem w newtonie?
J.w.

3) czy to dobry pomysł zastosowanie okularów Baader Classic Ortho?
Tak dobry. Świetna transmisja ale będzie trochę "studnia" z polem własnym okularu 52st. Ja wolę super plossle a najlepsze dla mnie to Meade S5000 super plossl 60st. (nieosiągalne ostatnio, ani w sklepach ani na giełdzie).

4) czy w newtonach też jest wrażenie 3D i też poprawia się widoczność szczegółów i widać ich po prostu więcej (na planetach i księżycu)?
Tak. Krótko mówiąc szczęka opada! Pod warunkiem dobrych okularów. Dlatego nie warto kupować zestawu WO a jedynie nasadkę + osobno dobry barlow i docelowe parki. Można lukać Łysego, Jowisza, Saturna. Co ciekawe kilka jasnych DS-ów też wygląda bosko w 10" z nasadką bino.

5) czy ogólnie nie ma problemów z newtonem + bino, tj. co z kolimacją używanego, jaka jest ogólna jakość obrazu, winetowanie, itp. ?
Do ogniskowej 25mm nie ma winietowania z tym bino. Wolałbym na początek 20mm zamiast 10 bo dadzą jaśniejszy obraz i są bardziej uniwersalne do bino.
Pamiętaj, że sama nasadka też mocno powiększa dlatego z barlowem 2x spodziewaj się powiększenia ok. 3,5x. Ponieważ bino nie ostrzy z GSO10 bez barlowa (bez podnoszenia lustra) to lepiej celować w mniejsze powiększenia i parki 20mm lub 25mm.
Ja używam ogniskowych 26, 20 i 14. Miałem jeszcze 9mm ale mało detalu i ciemny obraz. Polecam mniejsze powiększenia do bino z barlowem.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postfranek | 23 Paź 2014, 22:44

Sama nasadka bino WO,nie zmienia powiększenia.Z barlowem kpl. GSO ED 2"/x2,nasadka bino da powiększenie ~3,2x,ale tylko z tego powodu,że zwiększyła się odległośc,od soczewki barlowa,do okularu.Z samą soczewką,od barlowa,wkreconą,do noska 2",lub redukcji 2"/1,25" z nasadką bino,będzie powiększenie ~2,5x.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postmario1918 | 23 Paź 2014, 23:20

Mam do kolegów takie pytanie, czy nasadka może być stosowana z powodzeniem w dużym newtonie ? Czy może nie ma to sensu? Istnieją jakieś przeciwskazania ? Dodam tylko że to rozsuwana szesnastka. W temat się nie zaglębiałem i nie rozumię jeszcze wszystkich tych trików z
barlowami ,okularami ,winietowaniem itp. Warto myśleć o bino w moim przypadku?
Synta 16" , Nikon EX 10x50
 
Posty: 124
Rejestracja: 16 Lut 2013, 15:38

 

Postchavez1976 | 23 Paź 2014, 23:23

franek napisał(a):Sama nasadka bino WO,nie zmienia powiększenia (...) ale tylko z tego powodu,że zwiększyła się odległośc,od soczewki barlowa,do okularu

Franku, cały korpus od barlowa 2x też ma za zadanie zwiększyć odległość pomiędzy soczewką a okularem. Trudno zatem stwierdzić, że kompletny barlow nie zmienia powiększenia dawanego przez soczewkę - podobnie zadziała nasadka bino. Faktycznie będzie to 3,2x z kompletnym barlowem.
Do barlowa 2x można dołożyć jeszcze przedłużkę 2" od kompletu GSO10 i wtedy będzie dawał 2,5x.
Moim zdaniem tylko sama soczewka 1,5x zapewnia świetną jakość w połączeniu z nasadką bino dlatego polecam ją bez używania całej reszty - szczególnie do korzystania z krotnością bino.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postchavez1976 | 23 Paź 2014, 23:39

mario1918 napisał(a):Mam do kolegów takie pytanie, czy nasadka może być stosowana z powodzeniem w dużym newtonie ? Czy może nie ma to sensu? Istnieją jakieś przeciwskazania ? Dodam tylko że to rozsuwana szesnastka. W temat się nie zaglębiałem i nie rozumię jeszcze wszystkich tych trików z
barlowami ,okularami ,winietowaniem itp. Warto myśleć o bino w moim przypadku?

Najmniejsze powiększenie dla Twojego telepa z bino i niewinietującymi okularami będzie wynosić z barlowem 180x. Dla mojej 13-tki jest to 150x.
Mniejszego powiększenia nie uzyskasz ale i tak uważam, że warto zainwestować w bino. Szczególnie przy takiej ilości zbieranego światła.
Ciekaw jestem jak będą wyglądać u Ciebie DS-y. Myślę, że będzie warto mimo, że całego Księżyca i Słoneczka tym newtonem nie obejmiesz.
Skoro masz 16" flex-a to jest jeszcze opcja nie rozsuwania całej kratownicy. Być może uda się wtedy zogniskować bez barlowa i miałbyś super! :)

Aby zapewnić sobie mniejsze powery z bino bez barlowa wyposażyłem się w krótki refraktor. Osobiście nie widzę wielkiej różnicy między obrazem z lornetki a refraktorem z bino choć utrata światła jest na pewno znacząca. Za to w odróżnieniu od dużej lornety można zmieniać powiększenia i zestaw jest bardziej mobilny.
Myślę, że dla miłośników bino zestaw duży newton + refraktor to dobre rozwiązanie.
Chętnie bym zobaczył u kogoś jakie obrazy Łysego i planet daje maczek z nasadką bino.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postendriu624 | 24 Paź 2014, 08:02

Najlepszą opcją byłby tu newton SW 10 flex ,z nasadką bino obcięcie apertury po mniejszym rozsunięciu daje nam ok.220mm apertury.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostWielkiAtraktor | 24 Paź 2014, 10:10

mario1918 napisał(a):Mam do kolegów takie pytanie, czy nasadka może być stosowana z powodzeniem w dużym newtonie ?


Tak, w tych dość dużych też (gdy rozpatrzymy winietowanie i min. powiększenie, jak napisali przedmówcy):

Image

(Dobson 107 cm dr Erharda Hänssgena, http://www.cruxis.com/scope/scope1070.htm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 11:10

 

Postmarianowski | 24 Paź 2014, 11:09

Takie ogromne lustro i tylko 56mm grubośći :shock: ,choć nie pozostaje to bez problemów w niektórych sytuacjach,o czym mówi właściciel.Obserwcje mgławic planetarnych w powerze 1600x przy bezproblemowym prowadzeniu ręcznym,pomijając wprawę faceta mechanizm tego telepka musi być perfekt.Jakie wrażenie w takim powiększeniu musi robić M57. :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postmichael99 | 24 Paź 2014, 15:27

Wielkie Dzięki Chavez za odpowiedź, ogromnie mi pomogłeś, i rozjaśniłeś wiele niejasnych spraw, jeszcze raz dzięki :D

Zostaje mi jeszcze tylko jedno pytanie. Jakie okulary kupić?... Oby jak najtańsze, bo już za bino sporo zapłacę. Mogą być SW LET (czy LER)? Dadzą radę? Bo są w miarę tanie, jednego już używałem i mi się bardzo dobrze sprawował, no i mają pole 52* (aha, moje orciaki jak i wszyskie inne z nowej serii baadera mają pole 45* a nie 52*....). Co o nich sądzicie? Czy może jakieś inne? W sumie to wolałbym inne, bo nówki nie da rady kupić, a szukać używki i to pary to już w ogóle... No bo ogniskowa 20-25mm to chyba jedyne rozwiązanie, no bo wyjdą powiększenia 160-200x. I wtedy z tym barlowem GSO, nasadką (aha, wtedy pisałem o nasadce WO ze względu na krotność barlowa, która mi odpowiadała, ale teraz myślę, że to bez znaczenia, jakiej firmy tą nasadkę kupię, bo barlowa i tak nie będę używał. Prawda? Czy też WO jest np. lepszy od SW?) i z okularami 30mm i 20-25mm będę miał powiększenia: 42x, 50x, 63x, 74x, 83x, 100x, 179x, więc full zestaw, choć przydałoby się coś do powerowania, ale to dokupię w przyszłości :) No i z bino oczywiście tylko te 179x.

Pozdrawiam!

P.S. barlow już kupiony :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postmichael99 | 24 Paź 2014, 16:35

Trochę poszukałem i z dostępnych cenowo i będących w sklepach znalazłem:

1) GSO SV 20mm - nie chcę, bo 30mm jest do bani...
2) Celestron Omni Plossl 25mm
3) TPL plossl 20mm
4) GSO plossl 25mm
5) Vixen plossl 25mm
6) SW LE 25mm
7) Orion Sirius plossl 20mm

Co z tych będzie najlepsze do bino? Może być jeszcze to SW LET 25mm, no ale tu nówki nie znajdę, a ważne jest przecież, żeby były identyczne. Proszę o podpowiedzi :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postendriu624 | 24 Paź 2014, 17:22

Trudno dobrać idealnie centryczne parki okularów,
Nasadka bino, mimo że będzie idealnie skolimowana ,może pokazać złą kolimację przez niecentryczne okularki,wtedy wystarczy przekręcać okularami w nasadce ,aż do uzyskania prawidłowego obrazu.
Okular 25 mm ,jak jego pole nie przekracza 60* to nie powinien jeszcze winietować w nasadce.
Okular 20 mm podobnie, do pola max 70*
O mniejszej ogniskowej niż 20mm pole może być dowolne.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmichael99 | 24 Paź 2014, 18:03

Aha, no to ok, bo wszystkie podane te warunki spełniają :) Tylko który model?...
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postchavez1976 | 24 Paź 2014, 20:44

michael99 napisał(a):Tylko który model?...

Ja bym poszukał Meade S5000 PL. Dla mnie to docelowe szkła do nasadki bino.
Ponieważ znalezienie parki może graniczyć z cudem zastanowiłbym się też nad tańszymi i też dobrymi SW WA 66st.
Tanie SW LE też dają fajny obraz i mają dobrą transmisję (w porównaniu do np. kitowych WO WA 20mm) ale z centrycznością o której pisał Endriu średnio.
No i bardziej pole 60st. polecam ale dobre (i niedrogie) ortho BGO lub BCO też sobie ludzie chwalą.
Szczyt marzeń do bino to dla mnie 2x TV plossl 20mm ale cena jak na plossla powala a na rynku wtórnym ni widu ni słychu ;)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postendriu624 | 24 Paź 2014, 21:17

Powiem tak, wielu użytkowników nasadek bino, oceniają ich złą kolimację na kitowych okularach,
Kitowe okulary ,nie będą powtarzalne co do centryczności [osiowości] optyki.
Niemniej jednak, zakup kitowców jest tu na miejscu , z powodu niskiej ceny takiej parki,i na początek zabawy z bino powinno być OK.
Wydatek na nasadkę bino jest duży ,a zakup parek okularów też nie jest mały,a taka parka kitowców przy małym budżecie ,na pewno da dużo frajdy.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postchavez1976 | 24 Paź 2014, 21:22

endriu624 napisał(a):Powiem tak, wielu użytkowników nasadek bino, oceniają ich złą kolimację na kitowych okularach,
Kitowe okulary ,nie będą powtarzalne co do centryczności [osiowości] optyki.
Niemniej jednak, zakup kitowców jest tu na miejscu , z powodu niskiej ceny takiej parki,i na początek zabawy z bino powinno być OK.
Wydatek na nasadkę bino jest duży ,a zakup parek okularów też nie jest mały,a taka parka kitowców przy małym budżecie ,na pewno da dużo frajdy.

Kitowce WO to niezłe erfle ale do bino moim zdaniem są zbyt ciemne. Chyba, że ktoś skupia uwagę wyłącznie na Łysolu.
Dlatego uważam, że lepiej od razu kupić do gołej nasadki choć jedną docelową parkę dobrych plossli.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postendriu624 | 24 Paź 2014, 21:38

chavez1976 napisał(a):
endriu624 napisał(a):Powiem tak, wielu użytkowników nasadek bino, oceniają ich złą kolimację na kitowych okularach,
Kitowe okulary ,nie będą powtarzalne co do centryczności [osiowości] optyki.
Niemniej jednak, zakup kitowców jest tu na miejscu , z powodu niskiej ceny takiej parki,i na początek zabawy z bino powinno być OK.
Wydatek na nasadkę bino jest duży ,a zakup parek okularów też nie jest mały,a taka parka kitowców przy małym budżecie ,na pewno da dużo frajdy.

Kitowce WO to niezłe erfle ale do bino moim zdaniem są zbyt ciemne. Chyba, że ktoś skupia uwagę wyłącznie na Łysolu.
Dlatego uważam, że lepiej od razu kupić do gołej nasadki choć jedną docelową parkę dobrych plossli.

Possl MADE 5000 jest tu idealny ,bo to znakomite szkiełka,lecz na obserwacjach US w bino transmisja jest tu drugorzędna.
Dodatkowo, pryzmaty nasadki bino wprowadzają tu swoje wady optyczne.
Dużo zależy od światło-siły samego teleskopu, np. f-5 spowoduje większą degradację pryzmatów nasadki ,niż f-10 , z powodu bardziej ostrego stożka światła,gdzie pryzmat zaczyna już aberkować przy f-5.
Dlatego w f-5 z nasadką bino barlow przed nasadką da lepszy obraz z okularami 25 mm , niż nasadka bino bez barlowa z okularami 10 mm.
Zasada jest jedna, pryzmat nie lubi jasnego teleskopu,chyba że jest achromatyczny , a barlow przed pryzmatem wypłaszacza światło,i pryzmat wtedy nie aberkuje.
Obiektywy w dobrych lornetkach mają inną koercję z uwzględnieniem pryzmatów.
W maczku nasadka bino bez barlowa da super obraz ,lecz w f-5 trzeba przed nasadką bino zastosować barlowa ,żeby nasadka nie aberkowała.
Podobna zależność jest z nasadkami pryzmatycznymi 45* ,jak chcemy uzyskać duże powiększenia z barlowem , to powinien on być przed nasadką pryzmatyczną 45* , a nie przed okularem.
Super obiektyw f-5 + nasadka bino + super parka okularów ,nie da doskonałego obrazu ,jak przed nasadką bino nie będzie barlowa.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Posttiger | 24 Paź 2014, 22:47

Przede wszystkim musisz się dowiedzieć, czy wymieniony przez Ciebie niuton będzie ostrzył z nasadką bino+ barlow, i to jest sprawa nadrzędna, bez przeróbek. Widziałem miny kolegów zawiedzionych po włożeniu ,,takiego układu" w wyciąg, nie ostrzyły. Co do barlowów, używałem GSO2X2"(całego),póżniej , samego zespołu optycznego, i byłem z tego dość zadowolony. Jednak dopiero po przerobieniu wyciągu i podniesieniu lustra, mogę mówić o prawdziwych wrażeniach z korzystania nasadki bino BEZ BARLOWA. Przy Twoim teleskopie +nasadka+ barlow (jeśli to będzie ostrzyło), to ORTHO CLASIC 18mm, z ,,10" może być za dużo, chyba, że trafisz naprawdę dobry seening.O ile się nie mylę to w Delcie mają teraz promocję na plossle Badera 32mm (bodajże 159zł), też będą dobre, ja mam o takiej ogniskowej Vixeny i winiety jeszcze nie widzę.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postszary | 25 Paź 2014, 07:31

chavez1976 napisał(a):Ja bym poszukał Meade S5000 PL. Dla mnie to docelowe szkła do nasadki bino.
Ponieważ znalezienie parki może graniczyć z cudem zastanowiłbym się też nad tańszymi i też dobrymi SW WA 66st.Tanie SW LE też dają fajny obraz i mają dobrą transmisję (w porównaniu do np. kitowych WO WA 20mm) ale z centrycznością o której pisał Endriu średnio


Kupiłem parkę nowych SW WA 9mm 66st. pod kątem używania z nasadką bino w Maku 127 i byłem zawiedziony tym zakupem. Okular rzeczywiście bardzo jasny i bardzo dobry jeśli weźmiemy pod uwagę relację ich jakości do ceny (w sklepach niecałe 140 zł za sztukę, co za okulary można powiedzieć szerokokątne jest rzeczywiście bardzo dobrą ceną). Jednak po kilkakrotnym użyciu w nasadce stwierdziłem, że jeden z nich szybko pogonię na giełdzie, co też zrobiłem. Po pierwsze dlatego, że ze względu na przeogniskowanie teleskopu z nasadką bino w Maku 127 z tymi okularami (9mm) było już dla mnie zdecydowanie za ciemno, po drugie - ze względu na brak komfortu obserwacji. Oczywiście to kwestia indywidualnych preferencji, jednak moim zdaniem te okulary są bardzo niewygodne w użytkowaniu. Mają wprawdzie przyzwoity ER i niezłe warstwy, natomiast ich wadą jest duża czułość na osiowe patrzenie. W zasadzie przez większą część czasu obserwacyjnego zamiast skupiać się na detalu planety czy Księżyca musiałem walczyć z pociemnieniami obrazu (pływającymi przed okiem ciemnymi fasolkami) spowodowanymi nieosiowym patrzeniem. Mocno irytujące zajęcie, dlatego już raczej nie kupię okularu z tej serii (wcześniej myślałem o 15 mm i 20mm), mimo że jeden z nich - 9mm- sobie zostawiłem. Jeśli można przeczytać, że np. takie okulary TMB i ich klony z polem 58 st. są bardzo czułe na osiowe patrzenie, to teraz się dziwię, bo w porównaniu z SW WA 66 st. są superkomfortowe i bardzo wygodne w użytkowaniu, chociaż ciemniejsze. Teraz w bino z Makiem 127 najczęściej używam parki (również wspomnianych przez chaveza 1976) okularów SW LE 20mm i mogę napisać, że sprawują się rewelacyjnie, mimo pola w granicach 50 st. Potwierdzam, że mają bardzo dobrą transmisję i kontrast, a przy tym patrzy się przez nie bardzo komfortowo (ER aż 20mm). Reasumując, świetne szkiełka mimo że tanie i na pierwszy rzut oka mało starannie wykonane. Widoki Łysego w Maku z nimi i z nasadką bino powalają! Mając te okulary teraz nawet nie zastanawiałbym się teraz nad kupnem SW WA 20mm 66 st., mimo mniejszego pola, choć nie wykluczam że te SW WA 20mm są wygodniejsze od SW WA 9mm. W tej kwestii najlepiej niech wypowiedzą się ci, którzy mają obydwie ogniskowe i bezpośrednie porównanie. Cena tych SW LE 20mm wynosi teraz w sklepach ok. 100 zł za sztukę, choć DO sprzedawała je jakiś czas temu (w ramach wyprzedaży) w cenie 50 zł. Są więc jeszcze tańsze od SW WA 66 st. i do bino, moim zdaniem zdecydowanie lepsze. Być może zmienię je za jakiś czas na coś o szerszym polu, ale z powodów o których napisałem - na 100% nie będą to okulary z serii WA 66 ST. Więc jeśli te SW LE 25mm mają poza ogniskową podobne parametry jak LE 20mm, to jako budżetowe rozwiązanie na początek byłyby według mnie całkiem sensownym wyborem.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postchavez1976 | 25 Paź 2014, 08:55

szary napisał(a):
chavez1976 napisał(a):Ja bym poszukał Meade S5000 PL. Dla mnie to docelowe szkła do nasadki bino.
Ponieważ znalezienie parki może graniczyć z cudem zastanowiłbym się też nad tańszymi i też dobrymi SW WA 66st.Tanie SW LE też dają fajny obraz i mają dobrą transmisję (w porównaniu do np. kitowych WO WA 20mm) ale z centrycznością o której pisał Endriu średnio


Kupiłem parkę nowych SW WA 9mm 66st. pod kątem używania z nasadką bino w Maku 127 i byłem zawiedziony tym zakupem. Okular rzeczywiście bardzo jasny i bardzo dobry jeśli weźmiemy pod uwagę relację ich jakości do ceny (w sklepach niecałe 140 zł za sztukę, co za okulary można powiedzieć szerokokątne jest rzeczywiście bardzo dobrą ceną). Jednak po kilkakrotnym użyciu w nasadce stwierdziłem, że jeden z nich szybko pogonię na giełdzie, co też zrobiłem. Po pierwsze dlatego, że ze względu na przeogniskowanie teleskopu z nasadką bino w Maku 127 z tymi okularami (9mm) było już dla mnie zdecydowanie za ciemno, po drugie - ze względu na brak komfortu obserwacji. Oczywiście to kwestia indywidualnych preferencji, jednak moim zdaniem te okulary są bardzo niewygodne w użytkowaniu. Mają wprawdzie przyzwoity ER i niezłe warstwy, natomiast ich wadą jest duża czułość na osiowe patrzenie. W zasadzie przez większą część czasu obserwacyjnego zamiast skupiać się na detalu planety czy Księżyca musiałem walczyć z pociemnieniami obrazu (pływającymi przed okiem ciemnymi fasolkami) spowodowanymi nieosiowym patrzeniem. Mocno irytujące zajęcie, dlatego już raczej nie kupię okularu z tej serii (wcześniej myślałem o 15 mm i 20mm), mimo że jeden z nich - 9mm- sobie zostawiłem. Jeśli można przeczytać, że np. takie okulary TMB i ich klony z polem 58 st. są bardzo czułe na osiowe patrzenie, to teraz się dziwię, bo w porównaniu z SW WA 66 st. są superkomfortowe i bardzo wygodne w użytkowaniu, chociaż ciemniejsze. Teraz w bino z Makiem 127 najczęściej używam parki (również wspomnianych przez chaveza 1976) okularów SW LE 20mm i mogę napisać, że sprawują się rewelacyjnie, mimo pola w granicach 50 st. Potwierdzam, że mają bardzo dobrą transmisję i kontrast, a przy tym patrzy się przez nie bardzo komfortowo (ER aż 20mm). Reasumując, świetne szkiełka mimo że tanie i na pierwszy rzut oka mało starannie wykonane. Widoki Łysego w Maku z nimi i z nasadką bino powalają! Mając te okulary teraz nawet nie zastanawiałbym się teraz nad kupnem SW WA 20mm 66 st., mimo mniejszego pola, choć nie wykluczam że te SW WA 20mm są wygodniejsze od SW WA 9mm. W tej kwestii najlepiej niech wypowiedzą się ci, którzy mają obydwie ogniskowe i bezpośrednie porównanie. Cena tych SW LE 20mm wynosi teraz w sklepach ok. 100 zł za sztukę, choć DO sprzedawała je jakiś czas temu (w ramach wyprzedaży) w cenie 50 zł. Są więc jeszcze tańsze od SW WA 66 st. i do bino, moim zdaniem zdecydowanie lepsze. Być może zmienię je za jakiś czas na coś o szerszym polu, ale z powodów o których napisałem - na 100% nie będą to okulary z serii WA 66 ST. Więc jeśli te SW LE 25mm mają poza ogniskową podobne parametry jak LE 20mm, to jako budżetowe rozwiązanie na początek byłyby według mnie całkiem sensownym wyborem.

Szary, nie można porównywać SW WA 9mm z SW LE 20mm.
Kilka postów powyżej mógłbyś odszukać moją wypowiedź, że mimo posiadania Meade S5000 spl 9mm pozostałem w końcu przy parkach 25, 20 i 14.
Nie wiem jaki masz telep ale dla moich newtonów 10" f/4.9 i 13" f/4.6, okularki 9mm + 2,5x z soczewki barlowa w połączeniu z bino to było zbyt wiele. Kiepski detal i ciemny obraz planet mimo, że do mono to świetny okular. Pisałem powyżej. Jestem zdumiony kiedy ktoś pisze o używaniu parki np. 6,5mm. Może w makach wygląda to lepiej bo w newtonie niekoniecznie.
Problemy z centrycznościa ma pewno wiekszość z tych tanich okularów. Miałem SW LE i choć byłem z nich zadowolony jeśli chodzi o jasność to nie oczekiwałem jakości Naglera od okularku za 100zł.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postszary | 25 Paź 2014, 09:09

Mam m.in. Syntę 8 i maka 127. W tym drugim bino używam bez barlowa i okulary SW LE 20mm sprawdzają się świetnie (kupiłem od razu parkę, podobno z jednej serii). Dla mnie SW WA 9mm 66 st. zarówno jeśli chodzi o kontrast, jak i komfort obserwacji nie jest bardzo dobrym okularem, co stwierdziłem na podstawie bezpośrednich porównań ze TS HR Planetary 8mm. Mimo że ten drugi, będący klonem TMB ma mniejszą ogniskową (jako mimimalna do Maka 127 podawana jest najczęściej 9mm) i dużo mniejsze pole (58 st.), jest przeze mnie zdecydowanie częściej używany niż SW WA 9mm 66 st.. Nie tylko w Maku, ale i w Syncie. Zauważyłem, że SW WA 66 st. mają na forum wielu zwolenników, ale akurat mi te okulary niespecjalnie podchodzą - głównie z powodu zbyt dużej czułości na osiowe patrzenie. Powiększenie to inna sprawa, bo 1500mm Mak 127 z bino daje ogniskową dużo powyżej 2000mm i tak jak pisałem - przy okularach 9mm jak na mój gust jest już zdecydowanie za ciemno, nawet bez barlowa na jasnym przecież Księżycu.
Ostatnio edytowany przez szary, 25 Paź 2014, 09:21, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 25 Paź 2014, 09:21

:D Witam.

Dobrym Patentem aby pozbyć się Fasolek w okularach SW WA 66* 9mm jest dołożenie dodatkowych muszli ocznych 1,25" na muszle tegoż okularu.
Osobiście przykleiłem na lepcu dwustronnym muszle od Plossli 1,25" w wewnętrzną część muszli okularów i praktycznie po przyłożeniu oka do przedłużonej muszli okularów w Bino , efekt Fasolek zanika a oglądanie planet i łysego w tak dużym polu jest Rewelacyjne.
Er zgrał się Bardzo Dobrze z długością całkowitą muszli i zadowolenie Gwarantowane.
Polecam ten Patent , gdyż komfort oglądania jest Bardzo Dobry a okulary dają Bardzo Dobre obrazy w szerokim polu jak na szkiełka za przystępną cenę.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchavez1976 | 25 Paź 2014, 09:31

Warto wiedzieć :) Ja pozostaję wyłącznie przy Meade 5000 SPL 60st. i w każdej parce przy okularach z jednej tej samej partii. Ww. szkiełka z czystym sumieniem mogę polecić jako znakomite i warte swojej ceny.
Kusi mnie porównanie bino-obserwacji plosslami vs ortho bo nie miałem jeszcze możliwości bezpośredniego porównania. Warto byłoby aby ktoś z doświadczeniem w polu wypowiedział się w tym temacie zanim Autor wątku dokona zakupu.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostMaxx | 25 Paź 2014, 09:42

Dodam od siebie że dolegliwość fasolkowania okularów SW WA nie występuje w żadnym wypadku w ogniskowych 15 i 20 mm ...
Osobiście używam takich parek do bino i wszystko jest bardzo dobrze.
W parkach 9 mm które kiedyś miałem faktycznie miało to miejsce.

pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKrzysztof_P | 25 Paź 2014, 09:47

:D Witam.

Posiadałem Nowe BCO , ale po jednej sztuce 6 i 10mm nie miałem wtedy jeszcze Bina więc nie wypowiem się o ich zastosowaniu w dwuocznym oglądaniu przez Bino.
Natomiast jedno jest pewne w konfrontacji z Plosslami Vixena NPL 6mm i 10mm-Takie ogniskowe porównywałem gdyż miałem jedne i drugie w danej chwili.
BCO wypada raczej na poziomie tych Plossli , co było dla mnie zaskoczeniem.
ORTO BGO - wcześniejsza wersja jest stanowczo lepszym okularem pod względem jakości obrazu planet itp.
Nowe BCO nadrabiają dość dużym polem i przystępnym ER , przynajmniej ogniskowe 10mm , ale moim zdaniem na tym kończy się ich przydatność.
Porównałem również Orto BCO 10mm z Plosslem NPZ z Novosybirska 10mm w jedno ocznym oglądaniu.
No cóż BCO poległ , czego bym nie powiedział o starszej wersji BGO np. 7mm czy 9mm.
Ponadto Super Plossle MEADE S5000 to Zacne szkiełka z wyśmienitą Transmisją itp. , które wyśmienicie sprawdzają się w Bino.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat