Platforma Equatorialna

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostJaLe | 14 Gru 2005, 13:41

A teraz przedstawię swoje najnowsze dziecko :)

Na bazie wcześniejszych doświadczeń związanych z budowa platformy ściśle wg. zaleceń Leszka powstała tym razem moja konstrukcja. Co do założeń teoretycznych to postaram się przedstawić je w późniejszym czasie.

Obecna platforma wygląda tak:

Image

Znacznie uległa zredukowaniu masa z 8kg (konstr. ze sklejki) do 4 kg wraz z napędem i sterowaniem w obecnej aluminiowej.

Co do sterowania to nie starałem się wymyslać czegoś nowego i opierałem się na już sprawdzonej i opracowanej przez Leszka koncepcji. Widoczne na zdjęciu sterowanie pochodzi właśnie ze "stajni" Leszka.

W tym przypadku płozy napędzane są rolką.

C.d.n.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 14 Gru 2005, 15:16

Widzę Jarku, że nie próżnujesz. Ciekawy jestem z czego zrobione są płozy i jak wygląda rolka napędzająca.
Przy tej okazji pozwolę sobie na pewną dygresję związaną z konstrukcja platformy a głównie jej systemu napędowego. Ze względu na cierny charakter napędu zachodzi w praktyce efekt poślizgu w końcowym położeniu platformy tym większy im bardziej śliskie są elementy napędowe czyli płoza i rolka oraz im bardziej środek ciężkości teleskopu oddalony jest od wirtualnej osi obrotu platformy (tej wady nie ma platforma z napędem śrubowym gdzie napędowi jest w zasadzie wszystko jedno jak bardzo jest obciążony). Z reguły środek ten leży poniżej tej osi co powoduje, że platforma zachowuje się jak kołyska z jednym środkowym punktem równowagi oraz z siłą zwrotną tym większą im bardziej platforma oddalona jest od położenia środkowego. Z tego punktu widzenia celowe jest takie usytuowanie teleskopu aby trafić ze środkiem ciężkości w oś obrotu a nawet nieco powyżej co ułatwiałoby ruch platformy w końcowym odcinku. Wkrótce pokażę moją kolejna platformę rolkową napędzaną popularnym silnikiem z przekładnią od CG/EQ3-5 oraz napiszę kilka wag dotyczących moich doświadczej w tej sprawie.
Platforma rolkowa jest bardzo elegancka i dość prosta w budowie ale nie mam jeszcze ugruntowanego zdania na temat jej dokładności. Jej testy zapewne trafią wkrótce na łamy forum więc sprawa się będzie rozwijać.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 14 Gru 2005, 16:04

To prawda że napęd cierny niesie ze sobą ryzyko poślizgu, ale w przypadku mojego rozwiązania nie ma to znaczenia. Co prawda na razie sprawdziłem tylko posuw kręcąc rolką, lecz nie zauważyłem by takie zjawisko miało miejsce (próba pod obciążeniem mojego TW 27).

Co do materiałów, które zastosowałem, to na płozy po raz kolejny użyłem płyty mdf sklejonej z 2 el. o gr 18 mm każdy.

Rolkę napędzającą stanowi cześć ze sklepu motoryzacyjnego jest to gumowe mocowanie z VW.

Z moich obliczeń wynika, że platforma powinna być użyteczna w zakresie 1 godziny.

W tej chwili poszukuję przekładni mechanicznej 1:120. Może Ktoś ma namiary na taką (w przystępnej cenie) :D




Image

c.d.n.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 14 Gru 2005, 17:11

Przekładnię ślimagową około 60x i podobne znajdziesz w prawie każdym silnikczku wycieraczek samochodowych
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postleszekjed | 14 Gru 2005, 22:36

Przypadkowo mam przekładnię do automatycznego wysuwania anteny samochodowej. Zajrzałem do niej i faktycznie jest tu plastykowa przekładnia ślimakowa z kołem o 64 zębach. Są jednak dwa mankamenty tego rozwiązania: elementy są plastykowe i użycie ich do napędu platformy będzie wymagać spoorego kombinowania a w dodatku koło zębate przekładni ma 70mm średnicy więc nie można go nazwać małym. Ja zalecam użycie w tym miejscu przekładni zębatej z napędu Soligora, Oriona lub Celestrona. Niemal na pewno znajduje się tam przekładnia zębata 120:1 napędzana przez silnik krokowy 7.5 stopnia (48 kroków) a wszystko to w zwartej obudowie. Wymiary takiej przekładni można zobaczyć na rysunku:
http://www.lx-net.prv.pl/inne/sil2.jpg
Zespół napędowy dla różnych typów montaży różni się obudową przekładni, która jest mocowana za pomocą 2 śrub lub 4 śrub ale silnik i przekładnia są te same. Zespół napędowy od Soligora ma nieco większą średnicę osi napędowej bo 7mm ale reszta jest bardzo podobna.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postleszekjed | 14 Gru 2005, 23:51

Zrobiłem zdjęcie napędu platformy rolkowej, którą właśnie kończę. Platforma napędzna jest silnikiem z przekładnią jaki można znaleźć np. w napędzie TrueTrack Oriona.
Image
Więcej zdjęć (od rol1.jpg do rol6.jpg) można znaleźć w katalogu http://www.lx-net.prv.pl/inne/.
Najlepszy jednak spotkany przeze mnie napęd jaki można użyć do budowy tego rodzaju platformy ma jednak Soligor.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostDOMINO | 15 Gru 2005, 21:51

Postaram się odpowiedzieć na pytania Panie Leszku.
Moja konstrukcja platformy waży około 7kg .
Do jej napędu używam akumulatorków 2100mAh w ilości 6 co daje 7,5 wolta . Taka bateria wystarcza mi na około 4,5 - 5h prowadzenia.
Platforę ustawiam według Pańskich wytycznych i jest to dla mnie bardzo dokładna metoda, testowałem przy powiększeniu około 400x , obiekt obserwowany nie zmieniał położenia przez dłuższy czas ok 10 minut bo potem zaszły chmury i od dwuch tygodni nie mam czystego nieba . Na robienie avi nie miałem jeszcze pogody . Jeżeli chodzi o ustawienie platformy w dzień to wystarczająco dokładnie można ją ustawić przy pomocy kompasu i poziomic.
Niestety tak jak Pan napisał najtrudniej wykonać ślimaka i tutaj pozostaje nam tylko zakład ślusarski lub jakiś zaprzyjaźniony tokarz. Dokładnie jak wykonałem mocowanie łożyskowania ślimaka pokaże w najbliższym czasie , nie mam jeszcze takiej fotki.
Pozdrawiam Dominik
Na dień dzisiejszy nie znam dokładnie wagi swojego teleskopu ale jest to około 17Kg.
SC 11 na EQ 6 , kilka okularów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 18 Wrz 2005, 10:03
Miejscowość: Juszczyna

Postleszekjed | 18 Gru 2005, 11:34

Dziękuję Dominiku za informacje. Napisz jeszcze czy do ustawiania pltformy używasz koła biegunowego czy też wystarcza Ci Gwiazda Polarna ?
Mam nadzieję, że pojawią się kolejne zdjęcia konstrukcji Twojej platformy oraz dalsze wrażenia z eksploatacji sprzętu. Dla mnie jest to tym ciekawsze, że być może pozwoli na kolejne uproszczenie konstrukcji platformy. Jeśli chodzi o ślimaka napędowego to faktycznie trudno wyobrazić sobie coś w zamian ale pomysłowość ludzka jest przecież nieograniczona i kto wie ...
Ja na razie eksperymentuję z uproszczeniem łożyskowania ślimaka gdzie zamiast frezowanych wsporników stosuję prosty kątownik z wypiłowanym otworem na łożysko, które po prostu wklejam poxipol-em. Takie rozwiązanie zastosowałem już w platformie z napędem rolkowym co można zobaczyć na poniższym zdjęciu.
http://www.lx-net.prv.pl/inne/rol1.jpg
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJanusz_P. | 18 Gru 2005, 13:05

To rozwiązanie nie jest najlepsze bo nie pozwala kasować luzów na tak wklejonym łożysku ale jest bardzo proste i tanie a chyba o ciecie kosztum ci tutaj przedewszystkim chodziło :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDOMINO | 18 Gru 2005, 17:49

Witam serdecznie
Ja łożyskowanie ślimaka zamocowałem na połówkach wsporników wykonanych z tworzywa , a łożyska dociskają odpowiednio wyprofilowane blaszki .Potrzebujemy do tego tylko wiertarki i otwornic do drewna o różnych średnicach ,no i oczywiście materiału z którego to wykonamy.
Platformę ustawiałem na Polarną i jest to wystarczająca metoda aby zrobić dobrego avika. Jak tylko będzie pogoda to przetestuje ustawienie na koło biegunowe.Image
SC 11 na EQ 6 , kilka okularów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 18 Wrz 2005, 10:03
Miejscowość: Juszczyna

PostJaLe | 25 Gru 2005, 17:06

Jedną z ważniejszych części, od której zależy prawidłowe działanie platformy,
a właściwie jej poruszanie się po prawidłowej krzywiźnie są płozy.
Ich kształt powinien być tak dobrany, by skompensować ruch kuli ziemskiej.
Na profil płóz będzie miało wpływ położenie z którego będą prowadzone obserwacje:

Image


Po odrzuceniu zbednej części kuli otrzymujemy stożek
o odpowiednich kątach wynikających z powyższego rysunku.




Image



c.d.n
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 26 Gru 2005, 22:46

Dodam od siebie kilka teoretycznych uwag dotyczących platformy z napędem rolkowym co może trochę wyjaśni problem ale też ukaże jego złożoność teoretyczną.
Zacznę jednak od platformy z napędem śrubowym, której zasadę działania pokazuje pierwszy z rysunków (podaję na wszelki wypadek adres względny i bezwzględny do każdego z rysunków):

http://www.lx-net.prv.pl/inne/rolka1.jpg
Image
Mówiąc ogólnie, trójkąt AOB równoległy w tym położeniu do płaszczyzny ziemi oparty jest na okręgu podstawy stożka, którego oś tworzy z podstawą kąt równy szerokości geograficznej miejsca obserwacji. Jeśli stożek a wraz z nim trójkąt AOB będzie się obracał z prędkością jednego obrotu w ciągu doby to postawiony na trójkącie teleskop wskazywał będzie stale ten sam obiekt na niebie. Oczywiście, realnie dopuszczalny jest obrót o kilkadziesiąt stopni bo stojący na trójkącie teleskop zsunąłby się z niego po dłuższym czasie. Zwykle czasy działania platformy nie przekraczają 2 godzin a z reguły wynoszą 1 godzinę.

http://www.lx-net.prv.pl/inne/rolka2.jpg
Image
Usuwając zbędne elementy stożka można wykonać platformę jako trójkąt podparty na ułożyskowanym odcinku koła od strony północnej oraz na jednopunktowym łożysku od strony południowej. Ta konstrukcja jest logicznie prosta i w dodatku łatwa do realizacji. Południowe łożysko jednopunktowe jednoznacznie ustala położenie platformy w każdym jej miejscu ruchu a odcinek koła łozyskujący platformę od strony północnej jest dokładnie zdefiniowany przez promień. Jedyną trudnością jest pochylenie łożyskowania północnego.

http://www.lx-net.prv.pl/inne/rolka3.jpg
Image
Platformę z napędem rolkowym uzyskamy jeśli na oś obrotu stożka utrzymującego platformę nałożymy jeszcze jeden stożek ale zwrócony wierzchołkiem przeciwnie do pierwszego.

http://www.lx-net.prv.pl/inne/rolka4.jpg
Image
Nowy stożek należy nasunąć odpowiednio głęboko aby powierzchnia stożka przecięła się z płaszczyzną trójkąta platformy. Dokładniej tą sytuację opisuje kolejny rysunek.

http://www.lx-net.prv.pl/inne/rolka5.jpg
Image
Na tym rysunku widać całą złożoność teoretycznego rozwiązania platformy z napędem rolkowym. Przecięcie płaszczyzny wyznaczonej przez trójkąt platformy (AOB) jest parabolą i pomimo tego, że sama krzywizna łożyskująca jest odcinkiem koła to płozy łożyskujące ruch platformy, pokazane na rysunku w kolorze niebieskim, powinny być wygięte wzdłuż powierzchni tworzącej stożek leżąc jednocześnie na okręgu stożka. Dodatkowo, tworząca stożka powinna być prostopadła do osi łozysk wspierających płozy a jednocześnie osie tych łożysk powinny zbiegać się w pobliżu łożyska południowego platformy. W ten sposób nacisk na łożyska pod płozami może odbywać się pod kątem prostym co stanowi o elegancji platformy z napędem rolkowym. Gdyby udało się taką pokazaną na niebiesko krzywiznę płóz wykonać to ruch platformy napędzanej jednostajnie będzie płynny.
Ciekawy jestem Jarku, czy udało Ci się wyliczyć odpowiednie wymiary i krzywizny płóz i czy Twoja konstrukcja zawierać będzie uproszczenia ?. Jeśli nie to napisz w jaki sposób chcesz wykonać swoje płozy ?.
Ja w swojej konstrukcji krzywizną płóz wyznaczyłem eksperymentalnie korzystając z konstrukcji platformy z napędem śrubowym.
L.J.
Ostatnio edytowany przez leszekjed 26 Gru 2005, 23:36, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 26 Gru 2005, 23:17

Właściwie to co przedstawił Leszek pokrywa się z moimi założeniami.

Czyli mówiąc krótko tym razem "odcinamy" tę część stożka która nie będzie brała udziału w prowadzeniu platformy.
Gdybyśmy zbudowali platformę odpowiedniej wielkości i w środku stożka umieścili nieruchomego obserwatora, to wykonując ruch w ciągu 24 godzin takie urządzenie powinno nadążać za ruchem sfery.

Narysowana płoza w 3 D wygląda tak:

Image


Celowo nie podaję wymiarów, gdyż te można dobierać kierując się założeniami podanymi wcześniej, czyli wysokością stożka (długością platformy-h),
kątem wierzchołkowym (90 stopni - szerokość geogr.- ozn.np. jako kąt alfa).
W ten prosty sposób można policzyć promień płozy:

r=tg(alfa)*h

Płozy wykonane prze ze mnie, nie były niestety testowane, ale wykazały duże podobieństwo do płóz dobranych empirycznie przez Leszka.

Jutro podam kolejną informację dotyczącą płóz czyli c.d.n.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 27 Gru 2005, 00:03

Jarku !
Czy Twoje płozy leżą na linii prostej ? Jeśli tak to, nie jest to najlepsze rozwiązanie nawet biorąc pod uwagę konieczność pewnych uproszczeń. Według mnie płozy powinny leżeć co najmniej na prostych prostopadłych do osi biegnących przez łożysko południowe i środek każdej z płóz. Jeśli płozy leżą na prostej to oczywiście będziesz miał znaczne różnice w położeniu płozy na rolce na początku i na końcu zakresu ruchu. Innymi słowy rolka będzie prostopadła do płozy tylko w jednym miejscu a im dalej od tego miejsca tym większy będzie błąd prowadzenia. Płozy w mojej platformie położone są podobnie jak na pokazanym zdjęciu:
http://www.lx-net.prv.pl/platf/npl4.jpg
Image
Faktycznie, kiedyś miałem okazję "przymierzyć" Twoje teotetycznie wyznaczone płozy do tych jakie wyznaczyłem eksperymentalnie ale jak pamiętasz musiałem dokonać znaczącego przeskalowania rysunku dla jednej z osi (oznacza to w praktyce zmianę prędkości sterowania napędem). Dodatkowo, sam kształt płóz nie decyduje o ruchu platformy, liczy się także ich wzajemne ułożenie a także odległość od łożyska południowego. Dodatkowo, dla płóz bez pokazanej wyżej krzywizny stożkowej jednostajny napęd powodował będzie niejednostajny ruch platformy. Czy bierzesz to pod uwagę ? Pytam o to tak szczegółowo bo interesuje mnie teoretyczna możliwość wyznaczenia prawdziwej krzywizny płóz a następnie wyliczenie błędu wynikającego z założonych uposzczeń linearyzujących konstrukcję.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 27 Gru 2005, 10:38

Oczywiście płozy nie mogą leżec na linii prostej.
Założyłem że ruch płaszczyzny na której będzie spoczywał teleskop, będzie złożeniem dwóch ruchów krzywoliniowych, ruchu po okręgu i ruchu wahadłowego.

Image

Niestety nie mam w tej chwili dostępu do odpowiedniego programu w którym mógłbym narysowac całą platformę w 3D.

Przy konstruowaniu płozy zmierzam do tego, by zależność: ruch kuli ziemnskiej - płozy platformy, przedstawić jako taką przekładnię.

W której są dwa "koła", z tym że sprawa nie jest do końca taka prosta, gdyż punkt którego ruch chcemy skompensować leży na płaszczyźnie kuli. Z tąd też złozenie tych dwóch ruchów. Przydałoby się napisać jeszcze równanie takiego ruchu.

Jak widac ja również Leszku pracuję nad teoretycznymi założeniami platformy. Gdyby się udało takie opracować, można byłoby konstruować platformy o dowolnej wielkości.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 18 Sty 2006, 00:21

Jeśli ktoś zainteresowany jest budową platformy rolkowej to jest to dla niego chyba dobra informacja. Pojawiły się (między innymi na allegro) małe silniki krokowe z przekładnią zębatą o wartości 80:1. Taki silnik ma krok 7.5 stopnia i dość spory moment dzięki przekładni zębatej.
Załączam rysunek silnika dla konstruktorów, postaram się napisać też w przyszłości coś na temat wykorzystania tego silnika do napędu platformy rolkowej jak do tego dojdzie. Wydaje się, że można go użyć także do napędu platformy śrubowej. Ze względu na dość spory moment można go też zastosować do napędu jakiegoś gotowego montażu a na pewno we własnej konstrukcji montażu ATM.
L.J.

Image
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postleszekjed | 23 Sty 2006, 13:01

Pierwszym zastosowaniem opisanego silnika jest napęd w platformie śrubowej. W tym celu trzeba nieco zmodyfikować wspornik silnika ale za to możliwe jest użycie pasków napędowych o dwóch długościach. Efekt można zobaczyć na poniższym zdjęciu:
Image
Image
Więcej zdjęć tego rozwiązania można znaleźć pod adresem http://www.lx-net.prv.pl/inne/mp35ea01.jpg - mp35ea06-jpg.
Zaletą tego silnika jest jego cicha praca oraz działanie dla napięcia 12V co pozwala na zasilanie wprost z akumulatora.
Teraz kolej na użycie tego silnika w platformie rolkowej, do której nadaje się jeszcze lepiej niź do platformy z napędem srubowym.
L.J.


[/img]
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postleszekjed | 01 Lut 2006, 14:45

Jak w dobrym teatrze strzelba, która wisi na ścianie w pierwszym akcie strzela w trzecim, tak też platforma, którą zaczął robić Jale na początku wątku doczekała się realizacji finalnej przez Bogdana (Astrodziadek). Bogdan zamierza używać jej do obserwacji ze swoim teleskopem 250mm o wadze 35kg. Właśnie waga teleskopu jest chyba elementem istotnym w tej konstrukcji, która od typowego rozwiązania różni się jedynie tym, że płyty platformy mają grubość 20mm a także tym, że użyte zostały po dwa dodatkowe wsporniki dla koła północnego i wspornika łożysk. Platforma została na razie testowo poddana próbie pracy ze zwiększonym obciązeniem co można zobaczyć na poniższym zdjęciu:
Image
Image
Całkowita masa teleskopu z wodnym balastem wynosi ok. 50kg i jak twierdzi autor tego sprzętu nie widać aby napęd się specjalnie męczył. Jest to zrozumiałe bo użyta śrubowa przekładnia mechaniczna o przełożeniu ok. 4000 razy nie wymaga silnika o zbyt dużej mocy. Inne zdjęcia tej platformy można obejrzeć pod tym samym adresem o nazwach pl1.jpg-pl8.jpg . Jak pojawi się możliwość testowania platformy na niebie to zapewne Bogdan zda mi relację a ja postaram sie przekazać jego uwagi co może zainteresować posiadaczy teleskopów o podobnej wadze.
Jako ciekawostkę mogę podać, że widoczny na zdęciach AstroPilot powstał jako jeden z pierwszych egzemplarzy już kilka lat temu. Bez żadnych modyfikacji został zastosowany do sterowania platformą i jestem pewien, że spisze się bez zarzutu.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 01 Lut 2006, 16:32

Bardzo mnie cieszy, że kolejna platforma już działa.
Ja niestety z braku przekładni zawiesiłem prace nad moją, ale to tylko kwestia czasu, by ją dokończyć.
Mam nadzieję, że do tegorocznych Kudłaczy będę miał już platformę uruchomioną. :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 18 Lut 2006, 10:08

Image


Jak widać platforma spełnia swoje zadanie również w przypadku większych teleskopów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBobi | 02 Mar 2006, 12:13

Zdecydowalem biore sie powoli za budowe platformy tylko prosze dajcie mi jakis link z planami , wymiary i gróbośc deski i dane gdzie kupie ten silniczek z całą resztą i za ile ??

Pozdro Bobi

A jak ktos zrobił juz platforme to niech napisze ile go kosztowala :D
Pozdrawiam
Newton 234/1400 i takie tam cuda :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 05 Sie 2005, 23:02
Miejscowość: Kraków

 

PostJaLe | 03 Mar 2006, 10:45

Bobi szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Leszka. W miarę możliwość mogę Ci też pomóc (mam już pewne doświadczenie co do platrrform).

http://www.lx-net.prv.pl/platf/platf1.htm


A to przykład platformy działąjącej w trochę wiekszym zakresie niż 1 godzinny.

http://www.saao.ac.za/~wpk/scope/top.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBobi | 04 Mar 2006, 15:14

Witam !!
Jale oczywiście ze chce i wręcz prosze o pomoc :) Pasowało by mi zobaczyć taka platforme bo wtedy bym wiedział przynajmniej co i jak bo tak foto to nie to samo :)

Jesli jest ktoś z krakowa i ma taką i można by było sie z nim spotkac i zobaczyc to prosze pisac :)

Pozdro Bobi (Paweł)
Pozdrawiam
Newton 234/1400 i takie tam cuda :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 05 Sie 2005, 23:02
Miejscowość: Kraków

 

PostMirek D. | 07 Mar 2006, 21:37

Cześć Bobi,

Ja jestem z Krakowa :)
Z platformami mam do czynienia od prawie roku.
Daj znać na priwa to się umówimy na spotkanie.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostBobi | 11 Mar 2006, 15:00

Ja mam pytanko czy ta platforma musi być ze sklejki ??? A może laminat też sie nada ?? (płyty laminatowe 18mm takie meblowe ;-)


Pozdro Bobi
Pozdrawiam
Newton 234/1400 i takie tam cuda :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 05 Sie 2005, 23:02
Miejscowość: Kraków

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat